Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

10 dolog, amit kevesen tudnak, pedig nagy segítség lehet a rezsicsökkentésben

Érdekességek2023. december 15.

Aligha van napjainkban olyan ember, akit ne érintene a rezsiárak drasztikus emelkedése. A téma megkerülhetetlenné vált, és mindenki a legjobb praktikákat keresi, hogy jelentősebb összegeket faraghasson le a kiadásaiból. Cikkünkben tíz olyan tippet mutatunk be, amik hatékonynak bizonyulnak a spórolásban.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az okoseszközök az élet minden területén támogatnak minket, így a rezsicsökkentésben is bevethetjük őket. Egy intelligens termosztát például egyedileg programozható és akár telefonról is irányítható, ezért elkerülhetjük a felesleges energiahasználatot. Tovább növelhetjük a hatékonyságot, ha okosmérőket szereltetünk az otthonunkba. Ezek az eszközök rendkívül pontos mérést tesznek lehetővé, és teljes rálátást biztosítanak a fogyasztásunkra.

Energiahatékony világítás

Talán mondani sem kell, hogy a régi típusú, izzószálas és halogén égők sajnos komoly áramigénnyel rendelkeznek. A korszerű LED-izzók ezzel szemben igencsak takarékosak: akár 90%-kal kevesebb árammal is beérik és az élettartamuk is hosszabb. Lehet, hogy többe kerülnek, mint a hagyományos izzók, hosszú távon azonban visszahozzák az árukat. Az okosizzók még jobb választást jelentenek, mert tetszés szerint szabályozhatjuk őket.

Rezsiszámlák áttekintése

A spórolásnak sokszor az áll az útjában, hogy nem is tudjuk, hol megy pocsékba az energia. Ezért első lépésben nézzük át a szolgáltatóktól kapott számlát. Melyik az, amelyiket túl magasnak ítéljük: a víz, a gáz, az áram, esetleg a távhő? Ha ezt tudjuk, már könnyebben tehetünk takarékossági lépéseket. Az is egy jó megoldás, ha például az áramszámlát évszakokra lebontva vizsgáljuk, mert ebből kiderül, hogy melyik időszakban fogyasztunk a kelleténél többet.

Az elektronika tudatos használata

Talán bele sem gondolunk a mindennapok forgatagában, hogy mekkora extra fogyasztást generál a bedugva maradt töltő vagy a készenléti üzemmódba helyezett számítógép. Apróságoknak tűnhetnek ezek a dolgok, pedig évek alatt jelentős fogyasztást generálnak. Azzal is hozzájárulhatunk tehát a rezsicsökkentésünkhöz, ha átgondoltan és némi odafigyeléssel használjuk az eszközeinket és berendezéseinket.


H-tarifa

A H-tarifát kifejezetten hőszivattyúkhoz és megújuló energiaforrásokhoz találták ki. Ezt a fűtési szezonban – október 15 és április 15 között – vehetjük igénybe kedvezményes áron. Célszerű is beköttetni a lakásunkba, főleg, ha split klímával fűtjük a helyiségeket. A H-tarifa ára 23,5 Ft/kWh, ami lényegesen alacsonyabb, mint az általában használt A1 tarifa 70,104 forint/kWh-os díja. Ahhoz, hogy igénybe vehessük, egy külön órát kell felszereltetni a lakásunkba, ennek ára azonban elenyésző a megspórolt áramdíjhoz képest.

Energiatakarékos alapfelszerelések

A technika fejlődésével a gyártók egyre energiatakarékosabb eszközöket dobnak piacra. Ennek következtében egy öt-tíz éves hűtő-, mosó- vagy mosogatógép, esetleg mikrohullámú sütő is elavultnak számíthat, és többletfogyasztást generálhat. A háztartási alapgépeink cseréje persze nem két fillér, mégis érdemes átgondolni, hogy nem járnánk-e jobban egy igazán takarékos, A+++ besorolású háztartási géppel.

Nyílászárók cseréje

Sajnos szó szerint igaz, hogy a rosszul szigetelő ablakokkal és ajtókkal az utcát fogjuk fűteni. Az energia jelentős része ugyanis a nyílászárókon keresztül illan el az otthonunkból. A modern műanyag és fa nyílászárók rendkívül jól szigetelnek, ezért az energiaveszteség minimális. Ha a teljes cserére nincs lehetőségünk, akkor is tehetünk a fűtésszámla csökkentéséért: szóba jöhet az utólagos szigetelés, a rések tömítése vagy akár a könnyedén felhelyezhető ablakfólia is.

Átgondolt vízhasználat

Egy csöpögő csapra talán ügyet sem vetünk, pedig több köbméter víz folyhat el feleslegesen egy év alatt. A szivárgásokat tehát mindenképp szüntessük meg, de ez még nem minden. Egy kád víz jellemzően 160 liter vizet jelent, míg a zuhanyzás alig 60-at. Hosszú távon a váltás megint csak komoly spórolást jelent. Ahol pedig csak lehet, használjunk az ivóvíz helyett esővizet. A kocsi lemosásához, a locsoláshoz vagy akár a WC leöblítéséhez felesleges ivóvizet pazarolni.

Szigetelés ellenőrzése


Néhány évtizeddel ezelőtt teljesen megszokott volt, hogy egy családi ház mindössze öt centis szigetelést kapott. Mostanra ez már kevésnek bizonyul, ráadásul a korábban használt hungarocell is elavultnak számít. Az otthonunk újraszigetelésével rengeteget tehetünk az energiatakarékosságért. Annak sincs akadálya, hogy belülről, akár speciális tapétával szigeteljünk. Ez ugyan kevésbé hatékony, de lényegesen olcsóbb.

Lakberendezés

Végül egy tipp, amit tényleg nagyon kevesen ismernek. Semmiképp ne helyezzünk nagyobb bútorokat a radiátorok elé, mert jelentősen rontják a fűtési hatékonyságot. Néhány szobanövény ezzel szemben pozitív hatást eredményez. Mivel nedvesebbé és párásabbá teszik a levegőt, javítják a hőérzetünket. Vagyis alacsonyabb állított termosztáttal is komfortosan érezzük majd magunkat.

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.

Az erdőtüzek térségünket is fenyegetik

2025. július 01.

A klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat együttesen egy olyan jelent teremtett, ahol már nemcsak a déli országoknak kell erdőtüzektől tartania, Közép-Európa is egyre inkább kockázati zónává válik. Megjelent az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének (EASAC) legfrissebb, Changing Wildfires: Policy Options for a Fire-literate and Fire-adapted Europe című tanulmánya, melyben a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpontjának egyik kutatója is részt vett.

A világon évente közel 780 millió hektárnyi terület ég le – ez akkora terület, mint egész Ausztrália. Bár nem minden térségben nő a leégett területek aránya, a tüzek pusztító ereje és intenzitása aggasztóan fokozódik.

A projektben – ami a tűz új szerepének és kockázatának felismerését célozta – 22 nemzetközi kutató vett részt, a munkacsoport egyik vezetője pedig Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója volt. „Szakmailag nagyon inspiráló volt a munkacsoport tagjaival dolgozni, különböző szakterületek képviselőivel, akik Európa számos tájáról hozták a tudásukat, tapasztalatokat. Erős szakmai kapcsolatokat építettünk, már egy közös workshopon is részt vettünk azóta és tervben van egy közös publikáció is – szóval kapcsolatban maradunk a csapattal” – mondta el az ÖK kutatója a projektről. 

Az éghajlati változások – a forróbb nyarak, hosszabb hőhullámok és gyakoribb aszályos időszakok – ideális feltételeket teremtenek a tüzek kialakulásához. A kiszáradt biomassza lényegében „üzemanyagként” viselkedik, amely könnyen lángra lobban, akár egy eldobott csikk miatt is. A tanulmány szerint az emberi tevékenység közvetlenül és közvetetten is felerősíti ezeket a kockázatokat.

Az elhagyott mezőgazdasági területeken meginduló cserjésedés, a kezelés nélküli gyepterületek, vagy az idegenhonos fajok (például fenyők, eukaliptusz) telepítése mind növelik a gyúlékonyságot. Kiemelt kockázatot jelentenek a wildland–urban interface (WUI) zónák, azok a területek, ahol a természetes vegetáció közvetlenül határos a lakott településekkel. Európa területének kb. 7%-a ilyen, és ezekben a térségekben fokozott figyelemre van szükség a tűzvédelemben és várostervezésben egyaránt.

„A déli országok – elsősorban Spanyolország, Portugália, Olaszország és Görögország – régóta küzdenek a nyári erdőtüzekkel. Az újdonság azonban az, hogy Észak- és Közép-Európában is egyre gyakoribbak a súlyos tűzesetek” – magyarázza Valkó Orsolya. Skandináviában például a hőhullámokat követő száraz időszakok miatt már szintén tapasztalhattunk pusztító tüzeket a közelmúltban. Magyarország sem kivétel: míg egy átlagos évben néhány száz hektárt érintenek a vegetációtüzek, 2022-ben – az extrém aszály következtében – már több mint 7000 hektár égett le.

A hazai vegetációtüzek túlnyomó többsége (kb. 99%) emberi tevékenységre vezethető vissza. Az okok ismertek: gondatlan tarlóégetés, eldobott cigarettacsikk, tűzgyújtás a természetben, technológiai hibák vagy akár szándékos gyújtogatás. Mindez arra utal, hogy nem elegendő a tűzoltásra koncentrálni – tudatos megelőzésre és társadalmi szemléletformálásra is szükség van, hangsúlyozzák a kutatók.