Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

22 konkrét teendő alvászavar ellen - ma is elkezdheted

Érdekességek2018. október 11.

Ha napi 1 órával többet alszol, akkor fókuszáltabb a munkavégzés, kevesebb a szórt figyelem, könnyebb a fogyókúra és nő a boldogsághormon szintje, sőt a vérnyomás és a kiválasztó szervek működése is javulhat. 22 pont a stressz alapú alvászavar hatékony leküzdése érdekében.  

Európai kutatások szerint minden ember érintett az élete egy bizonyos szakaszában –az alvászavar népbetegség, és sajnos altatókkal próbálják kezelni, pedig ha valami nem ad megoldást a helyzetre, akkor az, ha altatózunk. Az okot kell megszüntetni és nem a tünetet. Az orvosi okok (vérnyomás, vizelési gondok, veseproblémák, stb..) feltárása és kezelése mellett a stressz az, ami a legtöbb esetben ott lapul a háttérben, és a valódi feladat, hogy a stressz kezelését kell megtanulnunk. Az alábbi 22 pont tehát az orvosi okokkal nem foglalkozik. Azoknak szól, akik éppen egy ilyen rossz alvású ciklusban vannak és tenni szeretnének ellene. 

Ha az alváshiány már szélsőséges mértékű, akkor érdemes pszichológust, vagy éppen alvással foglalkozó szakembert felkeresni. Olyankor már ezek a házi módszerek nem vezetnek célhoz. 

Íme, a tippek:


1. Alvásnapló vezetése – A lefekvés, ébredés, felkelés időpontját érdemes feljegyezni, de akár azt is, hogy mi volt az a gondolat, amitől úgy felpattant a szemünk, hogy aztán nehéz volt visszaaludni. Ezekből tudunk értékes tapasztalatokat, felismeréseket hozni. Ha az álmainkat is feljegyezzük, még gazdagabb betekintést mutathat nekünk a tudatalattink. Ha már naplózunk, érdemes felírni, mit ettünk aznap és miből mennyit.
 
2. Étkezések figyelése  - Ha vezetjük az étkezési naplót, akkor magától értetődő lesz, de ha nem, akkor is fel tudunk figyelni arra, hogy bizonyos ételek fogyasztása után rosszabbul teljesítünk, enerváltabbak vagyunk, nem megy úgy a munka, míg ha azokat kihagyjuk, akkor fittebbek leszünk. (Tippünk: www.bocsiviki.hu – hormon, testalkat és anyagcsere típus szerinti táplálkozás) 
 
3. Káros szenvedélyek csökkentése – A dohányzás is ide tartozik, de főleg a számítógép és az alkohol függőség van nagyon rossz hatással az alvásunkra. Aki hozzászokik, hogy egy – vagy több! - pohár alkohollal alszik el, az alkoholizmus első fázisában van. Az alkohol rontja az alvás minőségét. Hagyjuk el az elalvás előtti alkoholfogyasztást. Ugyancsak ki kell iktatnunk a függőséget okozó számítógépes /telefonos játékokat is elalvás előtt. 
 
4. Képernyőböjt minden este! - Ha fáradtak vagyunk, ne Facebookozzunk, ne nézzünk tévét, videókat, ne számítógépezzünk és ne bámuljuk a telefont sem - mert ott túl sok impulzus ér minket (multitasking overload). A háttérvilágítás nélküli könyvolvasók kivételt képeznek ez alól. Olvasni szabad! 
 
5. Találjunk megfelelő töltődési forrást (ne a számítógép, ne a Facebook legyen!) –Olvasgassunk, vagy épp kártyázzunk. Akár vegyük elő a pasziánsz asztali, kártyalapos változatát. Színezgessünk, rajzoljunk, alkossunk, stb… 
 
6. Éljünk tudatosabban – A HarmoNet olvasói számára ez elvben nyitott kapu, de mégsem olyan egyértelmű. Olvasgassunk olyan könyveket, amelyek segítenek a tudatos életben, önismeretben, problémamegoldásban. Olvasgatni azonban még kevés lehet – meg is kell valósítani az olvasottakat, lépésről lépésre. 
 
7. Sötétben aludjunk! - A melatonin termelés fokozódik világosban és éberebbé válunk. A műszaki kütyük sugárzása és fényereje is megborítja a belső óránkat, ezért a hálószobából ki kell tenni a televíziót és a számítógépet. Soha ne aludjunk a telefonnal a fejünk alatt. Csak ez az egy dolog már javíthat az alvásunk minőségén! 
 
8. Rendszeresség! Ha minimum 7 órát kellene aludnunk, de 5-kor mindig fent vagyunk, akkor feküdjünk le 10-kor.
 
9. Sajátítsunk el legálabb egy hatékony stresszkezelési technikát – Erre nagyon sok youtube videó is van, lehet ez a jóga vagy az autogén tréning.
 
10. Meditáció – Este meditációs zenét hallgatni, vagy meditációt végezni az ágyban, relaxálni, agykontrollozni, thétába menni (kinek a maga hite és tudása szerint) nagyon hatékony dolog. 

11. Paradigmaváltás - Próbáljunk új, eddig nem használt megoldást használni, hiszen Einstein is megmondta, hogy a hülyeség definíciója, ha ugyanattól a cselekvéstől más eredményt várunk. 
 
12. Boldogság-gyűjtés: Éljük meg a pillanatot! Esténként különösen hasznos, ha a nap utolsó teendőjeként hálanaplót vezetünk, így idővel lesz egy olyan saját boldogságkönyvünk, ami megmutatja nekünk, hogy az életünk működik. 
 
13. Multitasking vége! – A nagyon sok függőben lévő feladat, amit átviszünk a másnapba, kifejezetten káros. Az alvási stressz egyik fő forrása. Ezért ne akarjunk egyszerre több dologra figyelni (multitasking), így figyelemmel, energiával is jobban bírjuk majd. Kevesebb lesz a lezáratlan feladatunk és a stressz forrás. 
 
14. Állítsunk fel fontossági sorrendet – sőt tudjunk nemet mondani. Vannak nagyon sürgős és fontos dolgok – és van, amit ki lehet szervezni, vagy egyszerűen nem történik semmi, ha nem csináljuk meg egyáltalán. Legyünk kritikusak! 
 
15. A legfontosabb feladatokkal, ne az mailekkel kezdjük a napot – sőt azokkal, amelyekkel a legnehezebbnek tűnik szembenézni! 
 
16. Ha ragaszkodunk egy kis esti munkához, szabjunk neki keretet + olvassuk át az e-maileket, mivel kell másnap foglalkozni, de nem kell ma elvégezni a holnapi feladatokat. 
 
17. Tevékenység lista - Este készítsünk egy tevékenység listát, hogy éjszaka ne ezen kattogjunk, mi vár ránk másnapra.  
 
18. Kisállatok az életünkben – nagyon fontos stresszcsökkentő, ha minden este foglalkozunk a kedvenceinkkel. Egy cica, aki este „beindul” és játszani hív, egy kutya – vagy több? – akivel sétára kell menni, akármilyen is az időjárás? Vagy egy madárka, egy jópofa rágcsáló? Szinte mindegy – a lényeg, hogy a simogatás, a szeretgetés, a játék, a figyelem stressz csökkentő örömforrás.

19. Pihenjünk napközben, álljunk fel, mozogjunk, - a nap közben végzett néhány perces mozgás, vagy jóga gyakorlatok hasznosak, mert frissült erővel dolgozhatunk utána . Aki a jógát, vagy a csikungot választja, még a figyelmét is tréningezi közben. 
 
20. Kijelölt munkaidő! Különösen a szabadúszók, a távmunkázók tudnak elúszni ebben – mi például gyakran nagyon! – így figyelmet kell fordítani arra, hogy mennyi időt töltünk a gép előtt és mennyi időt a szabad levegőn. Akármivel is foglalkozunk, a munkával eltöltött időnek legyen egy záró pontja, mert a motivált, vidám munkavégzésnek is feltétele, hogy fenntartható maradjon, vagyis ne égjünk ki benne idővel. 
 
21. Belső óra átállítása – aki régóta alvászavarral küzd, gyakran azt mondja, hogy átállt arra, hogy éjjel mondjuk dolgozik két órát, aztán visszafekszik. Ha reggel nem időre ébred, akkor szerencsés, akár még el is boldogulhat így az életében. Ha azonban dolga van másnap kora reggel, akkor ez nem biztos, hogy hosszú távon egészséges. A belső óránkat magunk alakítjuk. Ha megébredünk, akkor ne álljunk neki semmi mást csinálni, hanem alvást ösztönző technikákkal próbáljunk mielőbb újra elaludni. 
 
22. Vitaminok - táplálékkiegészítők - gyógyteák – Ma már számos olyan természetes szer van, ami jótékonyan hat a szervezetünkre. természetes altatók, teák, kapszulák, vitamin készítmények sokaságából válogathatunk. A D vitamin egyensúlyára mindenképp vigyáznunk kell, de a magnézium, a C és az E vitamin szintje is befolyásolja a nyugodt alvásunkat. A macskagyökér tea főzete, a levendula (2-3 csepp tiszta illóolaj a párna sarkára) és egy kevéske méz is hozzásegítenek, hogy aludni tudjunk.

+1 tipp: Legyen alvási rituálénk, mint a kisbabáknak! Ugye emlékszel, mi volt baba korodban? Van aki egy textil pelenkával rongyizik, van aki egy babát, mackót szorongat, van aki cumizik hozzá. Az elalvási rítusok a felnőtteknél is segítenek. Öltözz át alvós pólóba, vagy pizsamába – és akkor már ne csinálj mást, ha az rajtad van! Idd meg a teádat – de utána már azonnal bújj ágyba! Mondd el a napod eseményeit (gondolatban) a mackódnak, aki az ágy sarkában vigyáz rád. Egyszóval alakítsd ki a saját szokásaidat, hogy békésen alhass.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Balzsamos szuhar, a természet apró csodája

2024. december 23.

A mediterrán vidékekről származó balzsamos szuhar (Cistus ladanifer) öt kis fehér sziromból álló, rövid életű, ám hónapokig nyíló virágja szemet gyönyörködtető látványt nyújt. De nemcsak a szemnek, hanem testünknek-lelkünknek is javára válik. Főként esszenciális olaja rendelkezik sokrétű terápiás hatással, beleértve a bőr állapotát javító, a sebgyógyulást elősegítő, vagy az idegrendszeri problémákat enyhítő jótéteményeit. 

Az esszenciális olaj széles körű alkalmazása

A növény részeiből vízgőz desztillációval nyerik a balzsamos szuhar esszenciális olajat, mely számos jótéteményéről ismert. Közülük kiemelendő hegesedést előmozdító, vérzéscsillapító, sebgyógyító, fertőtlenítő, baktérium-, vírus- és gombaölő, valamint az idegrendszer működését szabályozó hatása. Ami a bőrre gyakorolt jótékony hatásait illeti: bőrregeneráló, pórusösszehúzó tulajdonsága meglehetősen ismert, de az irritált, gyulladt bőrre is jótékonyan hat.

Keskeny, sötétzöld levelei dörzsölésre balzsamosan fűszeres illatot árasztanak, ezért a balszamos szuhar aromaterápiás célokra is kiválóan alkalmas, nyugtató hatású.  Amellett megjegyzendő, hogy, ezen okból az illatszergyártók különféle termékeinek is egyik kedvelt alapanyaga.

A növény fő összetevői közé egyébként olyan természetes aromaanyagok tartoznak,mint az alfa-pinén, kámfor, bornil-acetát és viridiflorol. Esszenciális olaja alapvetően külsőleg, bőrön át (dermálisan) alkalmazandó, de szájon át vagy belégzéssel kizárólag szakember tanácsára adható, pl. vírusfertőzések esetén.

A vérzéscsillapító, sebösszehúzó hatása révén gyógyírt jelenthet akár egy kis vágás okozta vérzésre a hétköznapokban. Sebforradás, friss hegek esetén a balzsamos szuhar a bőr regenerálódását segíti. De akné (pattanások, mitesszerek) esetén is javít a bőr állapotán.

Növényi olajban (argán, avokádó, jojoba, édesmandula…) oldva felveszi a harcot a bőröregedéssel szemben. Enyhíti annak jeleit, úm. a kisebb-nagyobb ráncokat, vagy a (terhesség utáni) bőrcsíkokat.

A pórusösszehúzó és fertőtlenítő hatása érvényesülhet még a zsíros bőr kezelésekor is. Ilyenkor a balzsamos szuhar esszenciális olaj jojoba folyékony viaszban oldva alkalmazandó.

3 lépés a derékfájdalom pontos diagnózisáért

2024. december 22.



Mivel rengetegen keresik fel a szakorvost derékfájás miatt, amelynek okai igazán szerteágazóak lehetnek a porckorongsérvtől az isiászig, ezért különösen fontos az alapos kivizsgálás. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos a diagnosztizálás legfontosabb lépéseiről beszélt. ű

Részletes anamnézis

Első lépésben az orvosnak a lehető legalaposabban meg kell ismernie a páciens panaszait, a tüneteket és az esetleges korábbi kezelések történetét. Éppen ezért érdemes előzetesen átgondolni, milyen választ adnánk az alábbi kérdésekre.
– Hogyan alakul az egyes napszakokban a fájdalom, például felkeléskor vagy este rosszabb? Más testrészekben is érezhető a fájdalom? Olyan tünetek is vannak, mint gyengeség, zsibbadás? Milyen típusú a fájdalom: szúr, ég, tompán, sajgóan fáj? Van olyan pozíció, ami különös nehézséget, fájdalmat okoz?
– Van-e valamilyen friss vagy régi sérülés, ami okozhatta a derékfájdalmat?
– Mozog, sportol-e rendszeresen vagy mozgásszegény életmódot él? Ha sportol, mennyit és pontosan mit, ha nem, milyen jellegű a munkája: üléssel, állással vagy mozgással jár?
– Hány órát alszik naponta, milyen pozícióban? Milyen matracot, milyen párnát használ?

Fizikális vizsgálatok

A fizikális vizsgálat során tovább szűkíthető a derékfájás lehetséges okainak száma. Ilyenkor az orvos az alábbi vizsgálatsort végezheti el.
– Tapintásos vizsgálat: amikor a szakorvos végigtapintja a hát alsó szakaszát, igyekszik megtalálni az izomgörcsök, a feszesség, vagy éppen a gyengeség, az ízületi rendellenességek helyét.
– A mozgástartomány feltérképezése: az orvos ilyenkor arra kéri a pácienst, hogy hajoljon le, forduljon el. Eközben azt figyeli, melyik mozdulat okoz fájdalmat, illetve melyik az, amit esetleg véghez sem tud vinni.
– Motorikus funkciók vizsgálata: egyes esetekben szükség van az idegrendszer fizikális vizsgálatára, például a csípő, a térd, a boka, a nagylábujj különböző irányú mozgatására. Sokszor azt is meg kell figyelnie az orvosnak, hogyan reagál a test a könnyű érintésre, a kisebb szúrásra a törzs alsó részén, a medencetájon és a lábakon. 
– Reflex teszt: a gyengülő lábi reflexek és a csökkenő izomerő is fontos jelzések az állapotról.
– Lábemelés teszt: időnként az orvos azt kérheti, hogy a beteg feküdjön le és az egyik felemelt lábát tartsa olyan egyenesen, ahogyan csak tudja. Ha ez derékfájdalmat okoz, az akár porckorongsérvre is utalhat.

Gyakorlati útmutató: hogyan érjük el a belső nyugalmat?

2024. december 22.

A tudatos jelenlét (mindfulness) technikájának gyakorlása olyan szemléletet tesz lehetővé, hogy megfigyeljük, „felülről szemléljük” gondolatainkat. Így a jelenlegi járvány idején, amikor a jövővel kapcsolatos, félelmetes gondolatok törnek ránk, ne ragadjunk le azoknál, hanem próbáljunk eltávolodni tőlük.

Érjük el, hogy sötét gondolatainkat, csak megfigyeljük, és maradjunk a jelenben. Engedjük el őket, amint, világossá válnak. Ennek kapcsán kipróbálhatjuk a (lentebb leírt) „átkeretezés” technikát, naplóírással is. Időnként írjuk le érzelmeinket, bármit, ami az eszünkbe jut a bezártság idején. Nem kell megítélni őket, vagy aggódni miattuk, csak az írás által túl kell tenni magunkat ezeken az érzelmeken.

A meditáció egy másik hasznos eszköz ahhoz, hogy rátaláljunk a belső nyugalmunkra, megszabadulva a sötét gondolatoktól vagy a reménytelenséggel kapcsolatos érzelmektől. Ezen belül a légzésgyakorlatok nagy megnyugvást tudnak hozni a stressz/szorongás enyhítésére is. Próbáljuk ki pl. a „négyzetes” légzési technikát, amelyet akkor is el lehet sajátítani a bezártság idején, ha zaj van körülöttünk otthon (ami gyakran előfordul egy háztartásban). De csendes helyen is, pl. a fürdőszobában, ha ez az egyetlen hely, ahová néhány percre el tudunk menekülni.

„Négyzetes” légzőgyakorlat 

A négyzet a légzési folyamat egyenlő hosszúságú szakaszait jelképezi. Képzeljük el a légzést, a levegő visszatartását, a kilégzést, és a közöttük lévő szüneteket egy nézet oldalai mentén haladva. 

Belégzéskor számoljunk négyig, majd tartsuk vissza a lélegzetünket, szintén négyig számolva. Végezzünk kilégzést, majd tartsuk bent a levegőt – mindkét esetben számoljunk ismét négyig. 

Addig ismételjük a gyakorlatot, amíg észrevesszük, hogy idegrendszerünk kezd megnyugodni (tartson mindaddig a gyakorlat, amíg szükséges). Ha naponta 3-5 percig végezzük ezt a légzőgyakorlatot, hatékony módszert alkalmazunk a stressz szintjének csökkentésére.