Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

3 perc a királynői tartásért és a fájdalommentes mozgásért - Testtudatosság ma!

Érdekességek2021. március 23.

Te tudod, hogy van tested. A tested is tudja, hogy te vagy? Manapság egyre több helyen halljuk ezt a kifejezést: testtudatosság. Mit is jelent ez? Valójában annyit, hogy nemcsak rutinból cselekszünk, nemcsak reagálunk különböző behatásokra, hanem tudunk is róla mit művel a testünk.  

Együttműködés a saját testünkkel

Azt jelenti, hogy figyelemmel vagyunk a testünk irányába, együttműködünk vele. A testtudatosság az önismeret útja is… tapasztalatszerzés és móka. 

Lehetnek különféle fokozatai, az olyan apróságtól kezdve, mint: ha teli pohár van a kezemben és megkérdezik az időt, akkor nem fordítom ki a pohárból a folyadékot, egész olyan magasságokig, amikor már a belső szerveink működésébe is bele tudunk szólni, mint például szabályozni a női ciklus hosszát és mennyiségét vagy olyan „rejtett” izmok működését mint a transversus abdominis vagy a medencefenék intim, tudatosan működtetve nagyon is huncut izmai.

A test a lélek temploma – bánj vele aképen

Ezoterikus, spirituális körökben néha hajlamosak az emberek a testtel kapcsolatos dolgokat egy picit háttérbe szorítani, rosszabb esetben elhanyagolni, vagy aszkézist, vegetáriánusságot, megvonást hirdetni. Teszik ezt talán azért, hogy a szellemi munkára fektessenek nagyobb figyelmet, oda tegyék a fókuszt. Így sok esetben a test maga (mint a fizikai síkon jelenlévő megnyilvánulásunk) kiesik a figyelem teljességéből és így fölborul a kényes egyensúly test-lélek szellem között. Akár konkrétan is értheted ezt: a lábak összeakadnak, a gerinc elferdül, a szemek kancsalítanak, vagy különbözőképpen romlanak, a tartásunk megdől az egyik irányba, megjelennek a fájdalmak. Máris itt állunk egy csokor fizikai szinten jelentkező problémával.

A test a lelki felismerések postása

A testünkkel való foglalkozás és a rá irányuló figyelem (testtudatosság) nem jelenti azt, hogy a szellemi, spirituális törekvéseinkre kevésbé figyeljünk. Épp ellenkezőleg! A test mozgatása és a ráirányuló figyelem sok megértést hoz(hat) az életünkbe. A magam részéről a legtöbb felismerésem önmagamról mozgás közben, vagy a teljes mozdulatlanságból érkezett/érkezik meg hozzám. Akinek még nem volt ilyen élménye, érdemes kipróbálni! 

Sokszor láttam a tanítással töltött évek alatt, hogy mennyire nem stimmel a testtudatosság az emberekben (ezért is kezdtem tanítani, hogy részem legyen a változásban!). Látnak egy mozdulatot, próbálják leutánozni, azt hiszik, hogy sikerült és közben nem látják, hogy egész mást csinálnak - még akkor sem, ha látják magukat a tükörben. Nem érzik a saját testüket és nem kapcsolják össze még a tükörképükkel sem. (Ezért nem szoktam javasolni, hogy videóról tanulj meg hastáncolni, vagy más speciális mozgásokat próbálgass.)


Nézzük meg mi a jellemző manapság a testünkkel kapcsolatosan? Körülnézek az utcán és ezeket látom:

Testalkattól függetlenül, csak a helytelen állás látványra kövérít, illetve a jó tartás slankít. És akkor még az egészségügyi vonatkozásairól nem is beszéltünk.

Gyakoroljunk egy kicsit közösen! Nézzük az állást:

Helyesen állni annyit tesz, hogy beigazítjuk a testet. A lábfejek a csípőcsont vonalában vannak és párhuzamosak, előre néznek. A térdek enyhén rogyasztva (tehát nincs hátrafeszítve ütközésig, nincs teljes nyújtás). A hasat picit be- és felfelé húzzuk, ettől a csípőnk előre és felfelé billen, így a farokcsont jobban a talaj felé mutat. Ezt valóban meg kell tanulni és gyakorolni, hogy erőfeszítés nélkül, könnyedén menjen ez a hasbehúzás. A bordákat felemeljük (nem ki!!), így szabadon áramolhat a levegő is, könnyedebben lélegzünk és magasabbak is lettünk. A vállak kicsit hátra és lefelé indulnak, a lényeg, hogy ne mi tartsuk őket (főleg ne emeljük), hanem hagyjuk, hogy a test tartsa meg, hadd lógjanak a test mellett/előtt a karok. Amennyiben a bordákat tartjuk, a vállak nem fognak előreesni. A fülek a váll vonalában vannak, a fejtető felfelé irányul (nem az áll!). És most lélegezzünk egy mélyet! Jól esett, ugye?

Pár perc a királynői tartásért!

Kicsit bonyolultnak tűnik? Pedig nem az. Olvassuk el az előző bekezdést még kétszer és álljunk neki. Néhány perc – de megéri! Egy kis odafigyelés, egy kis gyakorlás és máris emlékeztettük a testünket arra, hogy bizony tudjuk a módját hogyan optimális a testtartásunk. Annyira hozzá vagyunk szokva az eltorzult testtartásokhoz, hogy először valóban kihívás és érdekes élmény megtapasztalni a jót. Később már el sem tudjuk majd képzelni, hogy hogyan állhattunk görbén…

 

Azután ott van még az, hogy hogyan ülünk, eszünk, járunk, cipekedünk, emelünk, állunk fel, ülünk le, fordulunk meg, futunk a busz után, sportolunk, táncolunk, stb.

A testtudatosság sportbéli szerepe egy külön cikket is érdemelne, hogy a sérülések elkerülhetőbbek legyenek és maximalizáljuk az eredményeket. Az eltorzult testtartásunknak köszönhetően a légzésünk is felületes és egyenetlen lett, a figyelmünkkel itt is könnyedén tudunk a magunk hasznára lenni.

Mire jó még a testtudatosság, milyen területeken válik hasznunkra?

Az egészségen, egyensúlyon, önismereten, sporton, napi tevékenységeken kívül eszembe jut még az érzelmek világa, az érintés és annak csodája.

Minden érintés egy beavatás és egy megismerés. Hozzáérsz a másikhoz és az egész lényed megosztod vele. Ha egy pillanatra odafigyelsz, láthatod az érintésben magadat és a másikat is. Annyi minden történik egyetlen érintésben! Mennyi energia!

Képzelj el egy pofont lelassítva: milyen érzelemhullámok kapcsolódnak hozzá az elindulásakor, menet közben és az elcsattanása után?

Képzelj el egy simogatást lelassítva: milyen érzelemhullámok kapcsolódnak hozzá az elindulásakor (honnan indult valójában?), menet közben és miután elveszed a kezed? Gondolkodtatok-e már valaha azon, hogy mennyire használjátok tudatosan a testeteket?

„Egy új nézőpontra rálelni olyan felszabadító érzés, mintha ajándékba kaptál volna egy egész világot, egy egész életet.  Egyensúlyt találunk a szó összes értelmében.” (Tara)


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.