Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

3 tipp, amitől fitt maradhatsz a terhesség alatt

Érdekességek2022. február 20.

A várandósság és az anyává válás időszakát minden kismama máshogy éli meg. Ahogy kiderül a nagy hír, hogy gyermeket várunk, felmerül néhány kérdés, ami szinte mindenki fején átszalad. Tudok vajon aktív életet élni a terhesség alatt? Hány kilót fogok felszedni? Szükségem lesz terhes vitaminra? Mik azok a dolgok, amikről jobb azonnal lemondani? A sportolás is köztük van? Cikkünkkel igyekszünk egy kis útmutatót nyújtani, amivel megőrizheted fittséged a terhesség alatt is.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Egészséges mozogni a várandósság során?

Érdemes erről a kérdésről konzultálni szülész-nőgyógyászunkkal, aki terhességünk körülményeinek függvényében tehet javaslatot a mozgásra vonatkozóan. Egy egészséges kismama számára, akinek az állapota nem veszélyeztetett, egy kis mozgás általában még jót is tehet.

 

Mivel ilyenkor megváltozik a hormon háztartásunk és szervezetünk berendezkedik egy új élet táplálására, a plusz kilók könnyen felszaladnak. Nem mindegy azonban, hogy mennyit hízunk terhességünk alatt. A túlsúly ugyanis könnyen terhességi cukorbetegség és esetleges szívproblémák kialakulását is okozhatja. Érdemes a várandósság előtt és közben is terhes vitamin segítségével támogatni a szervezetet, hogy a fontos ásványi anyagok és vitaminok soha ne maradjanak ki.

A mozgás jótékonyan hat a közérzetünkre is, hiszen csökkenti a stressz szintjét, megkönnyítheti a szülést és az ezt követő regenerációs időszakot is. Legyünk azonban bármennyire is a mozgás szerelmesei, terhességünk alatt figyeljünk a lassú, fokozatos terhelésre. Napi harminc perc séta és heti két kismama torna például ideális alternatíva az ebben az időszakban rizikós rázkódással vagy eséssel járó sportok, például a futás helyett.

3 tipp, hogy fitt maradhass a terhesség alatt

1. Mozogj mértékkel!

Nemcsak a szükségesnél nagyobb súlygyarapodástól kímélhet meg a visszafogott mozgás a terhesség alatt, hanem akár csökkentheti a szülés során esetlegesen felmerülő problémák kockázatát is.

Az első trimeszterben, amikor nagyobb a vetélés veszélye, érdemes csökkenteni az edzés intenzitását akkor is, ha előtte rendszeresen sportoltunk. A második és harmadik trimeszterekben aztán kicsit szabadabban mozoghatunk, habár ilyenkor sem szabad túlzásba esni.

A rendszeres séta és az úszás, illetve a kismamatorna és a jóga jó hatással lehet a szervezetünkre. Amellett, hogy boldogsághormont szabadítanak fel a szervezetben, fokozzák a méhlepény vérkeringését is, így jótékonyan hatnak a magzat oxigén- és tápanyagellátására is.

2. Támogasd a szervezeted terhes vitaminnal!

A terhes vitaminok szedése már a várandósság tervezésétől ajánlott, mivel számos fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, amire egy egészséges női szervezetnek szüksége lehet. A terhesség első hónapjaiban, amikor szervezetünk rengeteg tápanyagot és energiát csoportosít át az embrió fejlődésére, még nagyobb szerepet kapnak ezek a táplálékkiegészítők.

Ezek a legfontosabb vitaminok terhesség alatt:

-          Folsav: napi ajánlott mennyisége 400-800 mikrogramm, ami csökkenti a vetélés és a velőcsőzáródási rendellenességek kockázatát.

-          D-vitamin: hozzájárul az immunrendszer és a csontok egészségének megőrzéséhez, valamint a magzat fejlődéséhez. A terhesség során napi 2000 NE az ajánlott adagja.

-          C-vitamin: az immunrendszer támogatása mellett csökkenti a vérzések és a vetélés kockázatát is, akár már napi 60 mg-tól.

-          Magnézium: az izmokra gyakorolt jótékony hatása miatt csökkenti az izomgörcsök és a vetélés esélyét. A kismamák számára napi 450 mg a napi ajánlott mennyisége.

-          B12- és B6-vitaminok: a vörösvértestek képződéséhez, valamint az agy és idegrendszer kialakulásához járulnak hozzá a B-vitaminok, amelyek megtalálhatóak a legtöbb terhes vitaminban és a magnéziummal kombinált multivitaminokban is.


3. Ne egyél kettő helyett!

Az étkezésre a terhesség során is érdemes kiemelten odafigyelni. A diétázást és a koplalást persze nem ajánljuk senkinek, változatos és egészséges étrenddel ugyanakkor gondoskodhatunk a szervezetünk számára fontos vitaminok és ásványi anyagok pótlásáról. Mindeközben pedig kordában tarthatjuk a gyarapodó kilókat is.

Fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket és sovány húsokat! A paprika és a savanyúkáposzta például kiváló C-vitamin forrás, a borsó, a földimogyoró és a banán pedig B-vitamin szükségletünk pótlásához járul hozzá. Az avokádóban és az olajos magvakban pedig a szív- és érrendszer számára fontos zsírsavak találhatók meg.

Ezeket kerüld a terhesség alatt

Kisbabánk egészségének érdekében van néhány dolog, amiről le kell mondanunk a terhesség alatt. Ezek a következők:

-          túl nagy intenzitású mozgásformák,

-          dohányzás,

-          alkoholfogyasztás,

-          koffein.

Ezenkívül próbáljuk kerülni a stresszt és a nagy súlyok emelését is, amelyek növelik a vetélés és a fejlődési rendellenességek kialakulásának esélyét.

A várandósságot mindenki másképp éli meg. Igyekezz odafigyelni szervezeted jelzéseire akár sportolásról, akár pihenésről legyen is szó, hiszen te érzed a legjobban, mire van szükséged. Ha pedig extrán hozzá akarsz járulni saját és babád egészségéhez, terhes vitaminnal is támogathatod a szervezeted.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.

Montezuma átka – az utazási hasmenés

2025. június 26.



A második világháború után főként csak az Egyesült Államok polgárai engedhették meg maguknak az utazást. A szomszédos Mexikó volt az egyik népszerű turistahely, de az onnan visszatérők legtöbbje hasmenésben szenvedett. El is nevezték a jelenséget Montezuma átkának, utalva arra, hogy az azték uralkodót a vérszomjas spanyol hódítók megölték, és emiatt halála után bosszút áll a fehér embereken. Az utazás alatti hasmenés ma is a leggyakoribb, utazással összefüggő megbetegedés, mely az utazók felét utoléri, és pár napra megrontja a nyaralás örömét, megakadályozza az élményszerzést, mert a napi többszöri székletürítés a szobájához köti a beteget.

Mi okozza?

Az utazási hasmenés legtöbbször fertőzött étel vagy ital fogyasztása miatt lép fel, de nem minden, a fertőzött étel-ital útján a szervezetbe jutott kórokozó eredményez ilyet. Okozhatják fertőzött tárgyakról a kézre, majd onnan az emésztőtraktusba jutott mikroorganizmusok is. Ugyancsak gyakori fertőzési forrás az uszodai víz lenyelése. Noha bebizonyosodott, hogy a hasmenést nagy részben baktérium okozza, kialakulásában szerepet játszhat (főleg a trópusi vidékeken) az utazó megváltozott bélflórája, az utazással együtt járó stressz, és az étkezési szokások megváltozása is.

Sok kórokozó igen ellenálló, ezek szaporodása (például giardia lamblia nevű élősködő) az emberi-állati bélrendszerben történik, és a szennyezett széklettel fertőzött víz vagy étel fertőzi meg a többi embert. Az amőba histiolytica nevű parazitával a trópusi országokban a lakosság 100%-a is fertőzött lehet, ezért a trópusi országokban a hámozatlan zöldségek és a nyers saláták fogyasztását főleg az amöbiasis fokozott veszélye miatt kell kerülni.