Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

6 hatásos házi arcpakolás és maszk

Érdekességek2023. november 28.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Amit nem ehetnék meg, azt nem kenném a bőrömre sem! Természetes bőrápolási tanácsok 6 bőrtípusra, hiszen némi odafigyeléssel olcsóbb és a gyáriaknál hatásosabb pakolásokat készíthetünk, jól bevált régi módszerekkel.  

Ezeket a szépítkezési módszereket egyáltalán nem a paraszti világban találták ki, hiszen ott elképzelhetetlen lett volna, hogy a drága tejfel, túró, vagy más étek ilyen cifra módon kerüljék felhasználásra. Eredetileg a bőrre, bőrhibák ellen gyógyító céljuk volt, a füvesasszonyok értettek ezekhez is, s az úrasszonyok, nagygazdák asszonyai használták elsősorban szépítkezésre.

Luxus – odahaza

Számos wellness központban készítik ezeket a recepteket a vendégek számára, borsos árakon, azzal a szlogennel, hogy helyben kevert 100% természetes anyagot tartalmazó készítmények. A nők többsége akkor fordul ezekhez a praktikákhoz, ha kényeztetni akarja magát, vagy ha valami fontos esemény előtt pihenni és szépülni szeretne. Ám a barátnős partik egyik legklasszabb pontja is lehet, ha a magatok készítette maszkok alatt, puha plédekbe takarózva dumáltok mindenféle csajos témáról. Minimális előkészület szükségeltetik hozzá!

A házi kozmetikumok is két módon hatnak:

  1. Maszk: Teljesen befedik a bőrt, majd megszáradnak, esetleg megkeményednek. A maszk alatt „dunszt” keletkezik, mely élénkéti a vérkeringést és feszesíti a bőrt, mélyebbre juttatja a hatóanyagokat.
  2. Pakolás: teljesen befedik a bőrt, pótolják az elveszett nedvességet, hidratálnak, a bőr tónusos, ragyogó, élettel teli lesz használatuk által.

Nézzük a 6 hatékony és egyszerű arcpakolást:

A bőrödet először mosd meg egyszerű szappanos vízzel, majd egy forró vízzel átitatott nedves törölközőt tegyél rá egy percre (azért a forró alatt nem égetőt értünk!). Amikor levetted, kicsit nyomkodd meg a törölközővel az arcodat. Ettől kinyílnak a bőr pórusai, jobban felszívják a hatóanyagokat. Törj össze egy fél banánt egy teáskanálnyi mézzel és annyi tejszínnel, amennyit felvesz ahhoz, hogy krémszerű masszát kapj. A szemed környékét szabadon hagyva kend fel az arcodra a banános krémet, majd hagyd a bőrödön úgy 20 percit, végül mosd le. A maradékot  bátran megeheted, ha van! A banánban vízmegkötő cukormolekulák vannak, a tejszín pótolja a bőrből hiányzó zsírokat, bársonyossá varázsolja azt, a méz pedig simává és bársonyossá teszi a bőrt protein tartalmának köszönhetően.
 

Vannak időszakok, amikor úgy érezzük, hogy teljesen leszívta erőnket a világ. Ilyenkor bőrünk is tónustalan, fakó, idősebb korban petyhüdt lesz, elveszti pozsgás színét. Ez a pakolás – kis pihenéssel, relaxálással egybekötve – visszaadja arcszínünket. Kicsit „munkásabb” elkészíteni, mint az előzőt, de a hatás megéri. Arcunkat tisztítsuk meg a szokott módon (alkoholos, vagy citromos, esetleg szappanos lemosással). 30-40 szem napraforgómagot (hámozott szotyi) törjünk meg egy kis mozsárban, keverjük el egy teáskanál mandulaolajjal, 3 csepp levendula illóolajjak (gyógyszerkönyvi minőségű!)  és ugyanennyi mézzel. Az edénykét helyezzük gőzfürdő fölé, majd a langyos pépet melegen kenjük fel az arcunkra. 15 perc után langyos vízzel kell lemosni. A vérkeringést fokozó hatású, lelket nyugtató maszk megszépíti a bőrünket.
 

Gyógyiszapot a gyógyszertárban, Holt-tengeri iszapot pedig erre szakosodott boltokban kaphatunk. A Holt-tengeri iszapot az előkészítettségétől függően valószínűleg nem kell keverni semmivel, egyszerűen vigyük fel az arcunkra. A gyógyiszapot keverjük el kb. 3-5 evőkanál meleg (nem forró!) vízzel és egy fél teáskanál olívaolajjal. Az arcunkat mossuk le bő vízzel, majd ha van kedvenc arckrémünk, ami hidratál, kenjük be vele.
 

Két evőkanál túrót keverjünk össze frissen facsart citromlével, mely keverék enyhén hámlasztó hatású, a túró hidratál, serkenti a vérkeringést, a citrom összehúzza a pórusokat. A keverékhez mézet adva a hatás fokozható.
 

Egy szépen elválasztott friss tojássárgáját kell elkevernünk két evőkanál orbáncfű olajjal, egészen addig, még krémszerű masszát nem kapunk. (Keverhetjük mixerrel is) A szemkörnyéket kihagyva felvihetjük az egész arcra és dekoltázsra, majd kb. 15-20 perc után mossuk le óvatosan egy kamillával átitatott kendővel. A pikkelyesen száraz, vagy a kiszárdás hatására már gyulladt bőrre tökéletes gyógyír, a gyógynövény boltokban akár az Internetről rendelve is kapható.
 

Főzz meg egy krumplit a héjában, majd még melegen törd össze annyi szobahőmérsékletű tejföllel és egy tojássárgájával és hogy krém állagú legyen. (A tejföl ne hűtse ki a krumplit!) Kend az arcodra a szemek kihagyásával, s azért, hogy meleg maradjon a pakolás, fedd le az arcod egy törölközővel. Körülbelül a kihűlésig, 20 percig hagyd az arcodon. Mosd le bő vízzel.

Ezen pakolások mindegyikére igaz az alapgondolatunk: ha akarnánk, akár meg is ehetnénk őket! Figyelem! A pakolások lenyalogatását,  bármilyen csábító is volna, nem ajánlom senkinek. A pakolásban a végére a bőrből esetleg távozó szennyeződéseket és méreganyagokat ne vigyük vissza a szervezetünkbe!

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.

Nem múlik a nyakmerevség? Fontos az orvosi kivizsgálás

2025. július 03.



A nyaki merevség általában egy egyszerű „elalvás” miatt alakul ki, de ha az állapot tartósan fennáll, az jelentősen rányomja a bélyegét a hétköznapokra, különösen, ha más tünetek, például váll- vagy fejfájás is társulnak mellé. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont – Prima Medica reumatológusa azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel orvoshoz kell fordulni.

A merev nyak az autóvezetésben is akadályozhat

A nyakmerevség jellegzetes tünete a fájdalom és nyak mozgatásának nehézsége, amely főként a fej oldalra fordításkor jelentkezik. Néha a nyak olyan merevvé válhat, hogy csak a teljes test elfordításával tudunk oldalra nézni. Igen gyakran jelentkezik ez a panasz reggel, felkelés után, ám egyes esetekben egész nap fennmarad a merevség. Máskor konkrét mozdulathoz köthető a fájdalom, amikor mintegy „meghúzzuk” a nyakunkat. Elképzelhető, hogy a nyaki probléma az oka a fejfájásnak, váll- és karfájdalomnak is.
– A nyaki merevséggel járó fájdalom az egészen enyhétől a komoly, éles, kínzó érzésig terjedhet. Különösen oldalra fordításnál nyilallhat bele a fájdalom a testrészbe, ami adott esetben lehetetlenné teszi az olyan mindennapos tevékenységeket, mint például az autóvezetés.

Izomfeszülés és gerincprobléma is okozhatja


A nyakmerevség leggyakoribb oka a rándulás. Különösen a lapockaemelő izom hajlamos a sérülésre, amely összekapcsolja a nyaki gerincet a vállal. Ez az izom számos, hétköznapi tevékenység során megrándulhat, terhelődhet. Ilyen lehet például a rossz pozícióban történő alvás, a sportsérülés, amikor hirtelen behatásra oldalra csapódik a fej, vagy éppen a tartós, helytelen nyakpozíció, jellemzően számítógép- vagy mobiltelefon-használat kapcsán. Az is gyakori eset, hogy a tartós stressz miatti izomfeszültség okozza a nyak merevségét is – foglalja össze a tudnivalókat Csengei doktor.

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket