Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

8 önbizalomnövelő tipp anyáknak

Érdekességek2017. október 30.

A nők egyik élethosszig tartó önostorozásának tárgya: a "Vajon jó anya vagyok-e?" kérdéskör. Már a terhesség alatt megkezdődik a szüntelen aggódás és a baba születése után csak tovább fokozódik a helyzet. Hogyan szabadulhat meg a bizonytalanság érzésétől és önmaga hibáztatásától?  

 

1. tipp “A tudás magabiztossá tesz”
Ha bármilyen kérdése van a terhességgel, a gyerekneveléssel és -ápolássall kapcsolatban: olvasson utána! Ne rágódjon rajta! Hiszen mennyivel egyszerűbb megkérdezni egy Ön számára fontos személyt, például az édesanyját, vagy megkeresni egy arra megfelelő könyvet, esetleg szétnézhet az interneten. Lehet, hogy nem talál minden kérdésére megkérdőjelezhetetlen és örökérvényű igazságot, de ha tudását bővíti, sokkal magabiztosabb lehet az anyaság területén is.

2. tipp “Ellentmondó tanácsok?”
A legbosszantóbb dolog, amikor egy ilyen kérdéskör, bizonytalansági forrás tisztázásakor mindenki mást mond. Ilyenkor az a probléma, hogy a fejünkkel akarunk dönteni, miközben szívünk mélyén már tudjuk a választ, csak éppen az ellentmondó információk összezavarnak minket. Ezért a legjobb megoldás, ha az információk összegyűjtése után hagy magának egy kis időt. Néhány órára kikapcsol, mással foglalkozik, aztán pedig az ösztöneire hallgat.


3. tipp “Ki mondta? Miért mondta?”
Bizonytalanságunk forrása gyakran mások határozott véleménye, amellyel hiába nem értünk teljes mértékben egyet, nehezen tudunk vitába szállni. Régi emberi tulajdonság, hogy többségünk szeretne mindenkinek megfelelni, ezért nehéz elfogadni a kritikát. Az ilyen helyzetekben mindig gondoljon arra, vajon miért mondta az illető, amit mondott: Fontosnak és tapasztaltnak akart látszani? Okosabbnak akarta magát érezni? Mi a tapasztalatainak az alapja? 

4. tipp “Az orvosnak mindig igaza van?”
Életetek során bizonyára Ön is járt már úgy, hogy az orvosa mondott valamit, de te nem teljesen értett egyet vele. Nincs ez másként a várandósság és a gyereknevelés terén sem. Többnyire akkor is érdemes rá hallgatnia, ha nem látja értelmét, de ha valamit nem ért a kezelés során, ha valami fájdalmas történik vizsgálat közben, akkor ki kell állnia az érdekeiért, a gyermeke érdekeiért. Ha az orvos-beteg viszonyban a kommunikáció nem kielégítő, érdemes inkább olyan szakembert keresnie, aki részletes felvilágosítás után végzi a kezeléseket, és akit Ön is könnyen el tud fogadni.

5. tipp “A gyerek érdekében?”
Az anyukák a legjobbat szeretnék a babának, ezért hajlamosak magukat vakon a szakemberek tanácsaira bízni, miközben a megérzéseiket háttérbe szorítják. Ez semmiképpen sem követendő példa. Azonban nem kell mindig ellenszegülni az általuk javasolt szakmai észrevételek ellen, hiszen nyilván a szakemberek is a tapasztalataik és tudásuk alapján a legjobbat akarják Önnek és gyermekének. Olyan esetekben, amikor azonban nem ért egyet velük, érdemes megkérdezni, tanácsaikat mire alapozva fogalmazták, és milyen pozitív élményeik vannak az az adott problémával kapcsolatban.

6. tipp: „Fogadja el!”
Anyaként az egyik legnehezebb feladata talán az, hogy elfogadja, gyermeke születésétől fogva egy önálló lény. Kismértékben ugyan csiszolgatható, de személyiségének alapjai adottak. Szülőként élethosszig próbálunk hatással lenni gyermekeinkre, de a legfontosabb, hogy képességeinek tudomásul vételével és személyiségjegyeivel együtt szeressük és értékeljük őket. Elvárásainkat levetkőzni szinte lehetetlen, de törekedjünk arra, hogy igazítsuk a kimondott és kimondatlan elvárásokat gyermekünkhöz. 

Fontos, hogy legyen egy világos elképzelése arról, milyen gyermeket szeretne. Hasznos lehet, ha leírja pontosan, mit szeretne gyermeke egy adott életkorában elérni, tapasztalni. Tudatosan terelgesse csöppségét az Ön által vágyott cél felé, de mindig a példamutatásra helyezze a hangsúlyt. Ennek fényében az Ön által leírt elképzeléseknek megfelelő emberré kell válnia anyaként. 

Figyelje saját magát és rendszeresen javítsa azokat a tulajdonságokat, amelyekről gyermekét szeretné leszoktatni. Mindenekelőtt tehát az anyának kell fejlődnie ahhoz, hogy gyermeke fejlődése is a kívánt irányban haladjon. Ez egy nehéz és időigényes szülői feladat, de higgye el, ez az egyetlen hatékony módja annak a gyönyörű kihívásnak, amit úgy hívunk gyermeknevelés.
Ön pedig akkor lesz magabiztos az anyaság területén, ha eléri azt a fent leírt módszerrel, hogy a gyereke olyan tulajdonságokkal és képességekkel bírjon, amire Ön vágyik.
7. tipp “Tudni kell elengedni”
Ha azonban a vágyott cél elérése gyermeke képességeit, személyiségét figyelembe véve lehetetlen, ne ragaszkodjon kitűzött céljaihoz bigottan. Inkább vizsgálja felül, mennyire fontosak ezek a célok. Amennyiben tudja, álmait és gyermeke határait hozza szinkronban. Vannak olyan helyzetek, amiket egyszerűen nem kell erőltetni, hanem hagyni kell mindent a maga útján menni tovább. Akár várandós, akár van már egy vagy több gyermeke, lehetnek olyan helyzetek, amiket előre eltervezett, a sors mégis másként határoz.

Az ilyen tervekkel kapcsolatban sokszor nem akarunk engedni, de sajnos az élet olykor felülírja a számításainkat. Az ember hajlamos ezeken a problémákon sokáig rágódni és belelovallni magát, hogy nem úgy jöttek össze a dolgok, mint eltervezte. Sokszor ezeket a nehezen elengedhető terveket nevezzük elveknek. Az elveinkről természetesen nem kell lemondanunk. Csupán hagyni kell, hogy életünk során csiszolódhassanak, változhassanak, és ezáltal erősödjenek ezek az elvek, tervek is velünk együtt.

Ha Önnek is van ilyen problémája, akkor egész egyszerűen el kell engednie. Ne próbálja magát észérvekkel meggyőzni, hogy miért történt, és ne hagyja, hogy a csalódottsága felülkerekedjen életének apró és nagyobb örömein.

8. tipp “Mit csinálhatok rosszul?”
Néha hajlamosak vagyunk túlságosan kritikusan szemlélni magunkat és feltenni a kérdést: Mit csinálok rosszul? Ez pedig nem jó hozzáállás. A probléma ismét az, hogy mások által megfogalmazott és a társadalom által csendben vagy hangosabban sugallt elvárásokhoz viszonyítjuk magunkat. El kell fogadnunk, hogy ha mindent a legjobb tudásunk mellett maximális szeretettel teszünk gyermekünk nevelése és ápolása során, akkor nem csinálhatunk semmit sem rosszul. A tágabb környezetünk által felénk megfogalmazott elvárásait pedig el kell engedni a fülünk mellett.

Vannak olyan dolgok, amiken tudsz változtatni, és van, amiken nem. Vannak olyan anyukák, akiknek meg sem kottyan, ha nem alszanak éjjel, de ha Ön nem tartozik közéjük, az nem az Ön hibája. Mások vagyunk, mások az igényeink, ezért nem szabad egymáshoz mérni a “teljesítményünket” vagy éppen a gyermekeinket.

Egyszer és mindenkorra tudomásul kell vennünk: Tökéletes anyukák márpedig nem léteznek. Illetve mégis: a saját csemetéinek mindig is Ön lesz a legtökéletesebb anyuka.

Éppen ezért ne rombolja önként az önbizalmát a tökéletesség hajszolásával. Fogadja el, hogy Ön akkor is jó anyja gyermekének, ha a tökéletességet a társadalom elvárásainak megfelelően meg sem közelíti. Ha megadja gyermekének azt a szeretetet, amit csak tud, ha odafigyel rá, amíg dobog a szíve, és mindent megtesz azért, hogy életét, fejlődését segítse, akkor Ön a legjobb édesanya, és gyermeke ezt idővel vissza is fogja jelezni Önnek.

Kérem, tudatosan tartsa távol a bizonytalanságot, a kétségeket, amelyeket anyai mivolta kapcsán táplált magában, és azzal foglalkozzon ehelyett, hogy ne csak anyaként, hanem nőként is találja meg önbecsülését. Hiszen Ön elsősorban ember, egy nő, aki ha minden életterületén kiegyensúlyozott, akkor anyaként is sokkal jobban fog teljesíteni.

Hajrá nők! Hajrá anyák!

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

6 tipp a téli letargia ellen

2025. január 08.

Ahogy véget ér a nyár, rövidebbek lesznek a nappalok, lehűl az idő és visszarázódunk a dolgos hétköznapokba, egyre kevesebb programot szervezünk, és a hideg estéket inkább otthon töltjük a meleg nappali biztonságában. A téli bekuckózásnak is megvannak a maga előnyei, ha azonban azt vesszük észre, hogy egyre rosszabb a hangulatunk, csökken az energiaszintünk és lassan semmihez sincs kedvünk, itt az idő a változtatásra! A téli letargia ellen számos kreatív módszerrel harcolhatunk, lássuk, mik a legjobb megoldások.  

1. Keljünk fel a kanapéról

A hideg napokon alig várjuk, hogy a munkából hazaérjünk, ezt követően pedig sokszor elképzelhetetlennek tartjuk azt, hogy még megmozduljunk. A sportolás azonban a legjobb eszköz letargia ellen, ezért próbáljunk meg erőt venni magunkon: ha a konditeremhez tényleg nincs energiánk, akkor sétáljunk egy nagyot a környéket vagy próbáljuk ki az otthoni edzéseket. Jógázzunk, erősítsünk néhány súlyzó segítségével vagy indítsuk el a zenét és táncoljunk egyet: ha így teszünk, az energiaszintünk és a hangulatunk is azonnal emelkedni fog.

2. Legyenek céljaink

A szezonális depresszió első jele is lehet az, hogy értelmetlennek, céltalannak érezzük a mindennapjainkat. Ezen nagyon könnyen segíthetünk: találjunk ki apró feladatokat, például egy új recept kipróbálását, a régi iratok vagy ruhák szanálását vagy egy nagytakarítást. Állítsuk magunkat kisebb kihívások elé, így újra érezzük majd, hogy a napjainknak van valami célja, ami motivációt és lendületet ad ahhoz, hogy kikerüljünk a jelenlegi állaptunkból.

3. Pihenjük ki magunkat

A téli időszakban fáradékonyabbak vagyunk, ennek ellenére a munkánkat és az otthoni feladatokat is el kell látnunk. Figyeljünk arra, hogy ne terheljük túl magunkat: a hétvégéken nevezzünk ki egy napot, amikor nem foglalkozunk a házimunkával és az egyéb teendőkkel, és a fotel kényelmében, egy meleg takaróba burkolózva engedjük ki az elmúlt napok feszültségét. Ezen az estén feküdjünk le időben és aludjuk ki magunkat, így reggel energiával tele ébredünk majd.

Téli levertség vagy a PCOS-hez kapcsolódó depresszió?

2025. január 07.



A PCOS sajnos számtalan nő életét keseríti meg, és az sem segít a helyzeten, hogy “kezelésére” sokszor csak fogamzásgátlót javasolnak, mely ugyan a tüneteket megszűnteti, de a gondot nem oldja meg. A PCOS-hez pedig kutatások alapján sokszor társul depresszió is, holott ez a betegség gyógyítható, visszafordítható!

A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.

PCOS

A policisztás ovárium szindrómát sajnos sokaknak nem kell bemutatni, rengeteg nőt érint a probléma. Ebben az esetben az érett tüszők a petefészekben nem képesek megrepedni, emiatt zavart szenved az ovuláció, sőt, a menstruáció is.

A PCOS kísérő tünetei között az elhízás, a fokozott szőrnövekedés, a pattanásos bőr és természetesen a meddőség is szerepelnek. Ezek mellett a PCOS jellemző kísérő betegsége az IR (inzulin rezisztencia) is, mely sajnos az elhízással könnyen cukorbetegséggé is formálódhat.

PCOS és depresszió

A Columbia Egyetem kutatása is rámutatott arra, hogy a PCOS-ben szenvedő nők között nagyobb arányban fordul elő a depresszió. Ennek nem feltétlenül a súlyos verziójával találkoznak a hölgyek, de sajnos tény, hogy a PCOS-t kísérő tünetek kifejezetten könnyen tesznek kárt az önértékelésben – mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője.

A hízás, illetve a fogyásra való képtelenség, a sok sikertelen próbálkozás már önmagában elkeserítő, ehhez jönnek még a pattanások, melyek akkor is megjelennek, ha a legdrágább krémekkel igyekszünk védekezni ellenük, nem is beszélve a sokszor az arcon is megjelenő fokozott szőrnövekedésről. Ezek együttesen akár jelentős mértékben is rombolhatják a nők mentális egészségét, holott a PCOS gyógyítható, visszafordítható betegség.

Életmód és tápanyagok!

Sok esetben szükséges lehet a gyógyszeres kezelés is, amit szakorvos kezdeményezhet, de érdemes tudni, hogy a PCOS rendkívül jól reagál az életmódváltásra. Vagyis rendszeres mozgással és kiegyensúlyozott táplálkozással a betegség nagyon jól kezelhető. Ehhez azonban hozzátartozik az is, hogy a PCOS során kimerült tápanyagraktárak feltöltése megtörténjen, hiszen egyes következményei, mint a meddőség is, csak így billenthetők helyre.

Tévhitek a D-vitaminról

2025. január 07.

Az egyre fokozódó tények mellett sajnos tévhitek is keringenek a D-vitaminról szóló információkban.

Tévhit: Minél több D-vitamint szedünk, annál jobb.

Tény: Bár a D-vitamin pótlása a téli hónapokban valóban naponta javasolt, az egészségügyi ajánlások nem véletlenül határoznak meg ajánlott értékeket korosztályonként. Az orvosi kutatások szerint a szervezetben kimutatható bizonyos határérték felett – 125 nmol/l – ennek a fontos vitaminnak nincs további jótékony hatása. Egyénenként változik azonban, hogy kinek a szervezete mennyit állít elő a vitaminból. A napi 2000 nemzetközi egység (NE) egészséges felnőtteknél elégséges ahhoz, hogy a szükséges D-vitamin-szintet fenn tudja tartani, ill. a téli hónapokban előforduló D-vitamin-hiányt megelőzze. 

Tévhit: A D-vitamin túladagolható, ezért rendszeres szedése veszélyes.

Tény: A D-vitamin-túladagolás, extrém esetben mérgezés rendkívül ritka. Még ha valaki (egészséges felnőtt) a felső határt jelentő, biztonságosan szedhető, napi 4000 NE mennyiségű vitamint veszi be naponta, túladagolni akkor sem tudja a D3-készítményeket. A szervezetünkben működik ugyanis egy védelmi mechanizmus, amely a bevitt készítményekből csak annyi D-vitamint hasznosít, amennyire szüksége van. Fontos, hogy a bevitt D-vitamin-készítmények hatóanyagai néhány hét után lebomlanak és kiürülnek a szervezetből. A valóban veszélyes túladagolás, mérgezés a múltban jellemzően laboratóriumi, ipari balesetekben következett be.

D-vitamin gyógyszerként

A magyarországi hivatalos, szakmai konszenzusajánlás szerint felnőtteknek a D3-vitamin-pótlás napi, heti és havi adagolással egyformán hatásos és biztonságos. A gyógyszerként forgalomban lévő 20 000 NE D-vitamin – az orvos által meghatározott – heti vagy akár havi egyszeri bevétele nagyban javíthatja a terápiahűséget.

Tévhit: A D-vitamin-pótláshoz elég, ha egészségesen táplálkozunk.

Tény: A kutatások szerint egy átlagos magyar mindössze napi 80 NE D-vitamint visz be a szervezetébe táplálkozással. Magyarországon az ideális D-vitamin-ellátottság fenntartásához elegendő márciustól októberig a végtagokat, a vállat és az arcot érő, napi 15-30 perces (az UVB-sugárzás erősségétől függően), 10 és 16 óra közötti direkt napsugárzás. Érdemes figyelembe venni, hogy a napvédő krémek gátolják a D-vitamin-termelést. Télen az alacsonyan beeső fény miatt a napsugárzás D-vitamin-képzésre alig (nem) hasznosítható; így csupán élelmiszerből nagyon nehéz megfelelő mennyiségű D3-vitamint a szervezetbe juttatni. A magyarországihoz hasonló D-vitamin-ellátottságú országokban ezért is jellemző a lakosság jelentős százalékában kimutatható D-vitamin-hiány. Az aktuális orvosi ajánlás szerint napi 2000 NE (egészséges felnőttek esetén) D3-vitamin bevitele tekinthető optimálisnak. 

Tévhit: A túl sok D-vitamin meszesedést okoz a testünkben. 

Tény: A D-vitamin-fogyasztás egyik legismertebb előnye, hogy szabályozza a szervezet kalciumháztartását és a kalcium beépülését a csontokba. Korábban léteztek olyan elméletek, hogy a magas dózisú D-vitamin-pótlás ún. hiperkalcémiát okozhat. Ilyenkor a vérben keringő kalcium szintje károsan magas lehet, és ez hosszú távon akár az érfalak meszesedésével is járhat. Azonban az érvényben lévő ajánlás szerinti, biztonságosan bevihető napi 4000 NE D-vitamin (egészséges felnőtt esetén) nem okozhat ilyen anyagcserezavart. A vér kalciumszintjének kóros megemeléséhez napi 10 000 NE D3-vitamin rendszeres bevitele felett számíthatunk, de ez mintegy ötszöröse a felnőttek számára ajánlott D-vitamin-pótlásnak.

Tévhit: A fényterápiák vagy akár a szolárium pótolják a természetes napfényt, és segítik a D-vitamin-termelést.

Tény: Bizonyos fényterápiák hasznosak lehetnek bőrünk egészségének fenntartásában. A D-vitamin-pótláshoz szükséges UVB-sugárzást azonban nem pótolják. Ugyanígy nem ajánlott a szoláriumhasználat, ha a cél a testünk D-vitamin-termelésének serkentése. A szoláriumok UVB-fénymennyisége ehhez eleve nem elegendő, a túlzásba vitt szoláriumhasználatnak ugyanakkor lehetnek más jellegű kockázatai.