Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

8 önbizalomnövelő tipp anyáknak

Érdekességek2017. október 30.

A nők egyik élethosszig tartó önostorozásának tárgya: a "Vajon jó anya vagyok-e?" kérdéskör. Már a terhesség alatt megkezdődik a szüntelen aggódás és a baba születése után csak tovább fokozódik a helyzet. Hogyan szabadulhat meg a bizonytalanság érzésétől és önmaga hibáztatásától?  

 

1. tipp “A tudás magabiztossá tesz”
Ha bármilyen kérdése van a terhességgel, a gyerekneveléssel és -ápolássall kapcsolatban: olvasson utána! Ne rágódjon rajta! Hiszen mennyivel egyszerűbb megkérdezni egy Ön számára fontos személyt, például az édesanyját, vagy megkeresni egy arra megfelelő könyvet, esetleg szétnézhet az interneten. Lehet, hogy nem talál minden kérdésére megkérdőjelezhetetlen és örökérvényű igazságot, de ha tudását bővíti, sokkal magabiztosabb lehet az anyaság területén is.

2. tipp “Ellentmondó tanácsok?”
A legbosszantóbb dolog, amikor egy ilyen kérdéskör, bizonytalansági forrás tisztázásakor mindenki mást mond. Ilyenkor az a probléma, hogy a fejünkkel akarunk dönteni, miközben szívünk mélyén már tudjuk a választ, csak éppen az ellentmondó információk összezavarnak minket. Ezért a legjobb megoldás, ha az információk összegyűjtése után hagy magának egy kis időt. Néhány órára kikapcsol, mással foglalkozik, aztán pedig az ösztöneire hallgat.


3. tipp “Ki mondta? Miért mondta?”
Bizonytalanságunk forrása gyakran mások határozott véleménye, amellyel hiába nem értünk teljes mértékben egyet, nehezen tudunk vitába szállni. Régi emberi tulajdonság, hogy többségünk szeretne mindenkinek megfelelni, ezért nehéz elfogadni a kritikát. Az ilyen helyzetekben mindig gondoljon arra, vajon miért mondta az illető, amit mondott: Fontosnak és tapasztaltnak akart látszani? Okosabbnak akarta magát érezni? Mi a tapasztalatainak az alapja? 

4. tipp “Az orvosnak mindig igaza van?”
Életetek során bizonyára Ön is járt már úgy, hogy az orvosa mondott valamit, de te nem teljesen értett egyet vele. Nincs ez másként a várandósság és a gyereknevelés terén sem. Többnyire akkor is érdemes rá hallgatnia, ha nem látja értelmét, de ha valamit nem ért a kezelés során, ha valami fájdalmas történik vizsgálat közben, akkor ki kell állnia az érdekeiért, a gyermeke érdekeiért. Ha az orvos-beteg viszonyban a kommunikáció nem kielégítő, érdemes inkább olyan szakembert keresnie, aki részletes felvilágosítás után végzi a kezeléseket, és akit Ön is könnyen el tud fogadni.

5. tipp “A gyerek érdekében?”
Az anyukák a legjobbat szeretnék a babának, ezért hajlamosak magukat vakon a szakemberek tanácsaira bízni, miközben a megérzéseiket háttérbe szorítják. Ez semmiképpen sem követendő példa. Azonban nem kell mindig ellenszegülni az általuk javasolt szakmai észrevételek ellen, hiszen nyilván a szakemberek is a tapasztalataik és tudásuk alapján a legjobbat akarják Önnek és gyermekének. Olyan esetekben, amikor azonban nem ért egyet velük, érdemes megkérdezni, tanácsaikat mire alapozva fogalmazták, és milyen pozitív élményeik vannak az az adott problémával kapcsolatban.

6. tipp: „Fogadja el!”
Anyaként az egyik legnehezebb feladata talán az, hogy elfogadja, gyermeke születésétől fogva egy önálló lény. Kismértékben ugyan csiszolgatható, de személyiségének alapjai adottak. Szülőként élethosszig próbálunk hatással lenni gyermekeinkre, de a legfontosabb, hogy képességeinek tudomásul vételével és személyiségjegyeivel együtt szeressük és értékeljük őket. Elvárásainkat levetkőzni szinte lehetetlen, de törekedjünk arra, hogy igazítsuk a kimondott és kimondatlan elvárásokat gyermekünkhöz. 

Fontos, hogy legyen egy világos elképzelése arról, milyen gyermeket szeretne. Hasznos lehet, ha leírja pontosan, mit szeretne gyermeke egy adott életkorában elérni, tapasztalni. Tudatosan terelgesse csöppségét az Ön által vágyott cél felé, de mindig a példamutatásra helyezze a hangsúlyt. Ennek fényében az Ön által leírt elképzeléseknek megfelelő emberré kell válnia anyaként. 

Figyelje saját magát és rendszeresen javítsa azokat a tulajdonságokat, amelyekről gyermekét szeretné leszoktatni. Mindenekelőtt tehát az anyának kell fejlődnie ahhoz, hogy gyermeke fejlődése is a kívánt irányban haladjon. Ez egy nehéz és időigényes szülői feladat, de higgye el, ez az egyetlen hatékony módja annak a gyönyörű kihívásnak, amit úgy hívunk gyermeknevelés.
Ön pedig akkor lesz magabiztos az anyaság területén, ha eléri azt a fent leírt módszerrel, hogy a gyereke olyan tulajdonságokkal és képességekkel bírjon, amire Ön vágyik.
7. tipp “Tudni kell elengedni”
Ha azonban a vágyott cél elérése gyermeke képességeit, személyiségét figyelembe véve lehetetlen, ne ragaszkodjon kitűzött céljaihoz bigottan. Inkább vizsgálja felül, mennyire fontosak ezek a célok. Amennyiben tudja, álmait és gyermeke határait hozza szinkronban. Vannak olyan helyzetek, amiket egyszerűen nem kell erőltetni, hanem hagyni kell mindent a maga útján menni tovább. Akár várandós, akár van már egy vagy több gyermeke, lehetnek olyan helyzetek, amiket előre eltervezett, a sors mégis másként határoz.

Az ilyen tervekkel kapcsolatban sokszor nem akarunk engedni, de sajnos az élet olykor felülírja a számításainkat. Az ember hajlamos ezeken a problémákon sokáig rágódni és belelovallni magát, hogy nem úgy jöttek össze a dolgok, mint eltervezte. Sokszor ezeket a nehezen elengedhető terveket nevezzük elveknek. Az elveinkről természetesen nem kell lemondanunk. Csupán hagyni kell, hogy életünk során csiszolódhassanak, változhassanak, és ezáltal erősödjenek ezek az elvek, tervek is velünk együtt.

Ha Önnek is van ilyen problémája, akkor egész egyszerűen el kell engednie. Ne próbálja magát észérvekkel meggyőzni, hogy miért történt, és ne hagyja, hogy a csalódottsága felülkerekedjen életének apró és nagyobb örömein.

8. tipp “Mit csinálhatok rosszul?”
Néha hajlamosak vagyunk túlságosan kritikusan szemlélni magunkat és feltenni a kérdést: Mit csinálok rosszul? Ez pedig nem jó hozzáállás. A probléma ismét az, hogy mások által megfogalmazott és a társadalom által csendben vagy hangosabban sugallt elvárásokhoz viszonyítjuk magunkat. El kell fogadnunk, hogy ha mindent a legjobb tudásunk mellett maximális szeretettel teszünk gyermekünk nevelése és ápolása során, akkor nem csinálhatunk semmit sem rosszul. A tágabb környezetünk által felénk megfogalmazott elvárásait pedig el kell engedni a fülünk mellett.

Vannak olyan dolgok, amiken tudsz változtatni, és van, amiken nem. Vannak olyan anyukák, akiknek meg sem kottyan, ha nem alszanak éjjel, de ha Ön nem tartozik közéjük, az nem az Ön hibája. Mások vagyunk, mások az igényeink, ezért nem szabad egymáshoz mérni a “teljesítményünket” vagy éppen a gyermekeinket.

Egyszer és mindenkorra tudomásul kell vennünk: Tökéletes anyukák márpedig nem léteznek. Illetve mégis: a saját csemetéinek mindig is Ön lesz a legtökéletesebb anyuka.

Éppen ezért ne rombolja önként az önbizalmát a tökéletesség hajszolásával. Fogadja el, hogy Ön akkor is jó anyja gyermekének, ha a tökéletességet a társadalom elvárásainak megfelelően meg sem közelíti. Ha megadja gyermekének azt a szeretetet, amit csak tud, ha odafigyel rá, amíg dobog a szíve, és mindent megtesz azért, hogy életét, fejlődését segítse, akkor Ön a legjobb édesanya, és gyermeke ezt idővel vissza is fogja jelezni Önnek.

Kérem, tudatosan tartsa távol a bizonytalanságot, a kétségeket, amelyeket anyai mivolta kapcsán táplált magában, és azzal foglalkozzon ehelyett, hogy ne csak anyaként, hanem nőként is találja meg önbecsülését. Hiszen Ön elsősorban ember, egy nő, aki ha minden életterületén kiegyensúlyozott, akkor anyaként is sokkal jobban fog teljesíteni.

Hajrá nők! Hajrá anyák!

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Ólom a szembe, viasz az arcra, avagy a halálos csábítás titkai

2024. április 15.

Amióta világ a világ, a nők (és időnként a férfiak is) festik, szépítik magukat. Minden kornak megvolt a maga szépségideálja, minden népnek megvolt a saját tipikus díszítési eljárása, szokása. És ez nem mindig volt veszélytelen...  

A japán hölgyek rizsporral, európai társaik liszttel fehérítették arcukat, szemfestékek pedig az ólomtól kezdve a szénen át a koromig minden elképzelhető, és elképzelhetetlen dologból készültek. A nők felhasználták, amit csak lehetett: gyümölcsöket, virágokat, ásványokat, állati zsiradékot, kormot, vért.

Katalin cárnő nyers májból, zsírból és vérből álló pakolást használt, a gésák pedig viasszal kezelik arcukat, hogy sima réteget kapjanak a rizspor felviteléhez.

A római nők békabélből készített élénk kék szemfestéket használtak, az ázsiai hölgyek piros tust. A bőrt ólom és higany keverékével fehérítették. Nem baj, ha halálos méreg, a csábítás érdekében soha nem riadtak vissza semmitől a tetszeni vágyó asszonyok.

Még a szigorú középkorban is festették magukat a nők, igaz, csak a léhább fajta, bordélyban dolgozó.

Nem úgy a rokokó dámái, akik szépségtapaszokkal ragasztgatták tele arcukat, és még a parókájukra is púdert szórtak – talán a rossz szagok ellen, hiszen fürdeni akkoriban nem volt divat.

A sminkelés oly ősi szükséglete az embereknek, hogy már a legrégebbi ismert törvénykönyv, Hammurapi oszlopa is foglalkozik vele. Eszerint a kihívó, színes festésért nyilvános korbácsolás járt...

Szoptatás cukorbetegen- ezekre figyeljen!

2024. április 15.

Ha valaki  cukorbeteg, az élete több pontján is némi nehézséggel találhatja  szemben magát. Ez különösen igaz azokra az eseményekre, állapotokra, amikor nagyobb  hormonális  változások zajlanak a szervezetében. Éppen ezért dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától azt kérdeztük, vajon hogyan hat a cukorbetegség a szoptatásra, van-e olyan, amire külön figyeljenek ilyenkor a diabéteszes kismamák?

Először is fontos leszögezni, hogy a cukorbetegség nem kontraindikációja a szoptatásnak, vagyis bátran szoptathat a cukorbeteg kismama!.  Az anyatejes táplálás a WHO jelenlegi ajánlása szerint a baba (minimum) 6 hónapos koráig ajánlott, hiszen nem csak az anya-gyermek kapcsolatot erősíti, hanem a gyermek és a szülő egészségéhez is hozzájárul.

Az anyatej hipoallergén, alacsony nátriumtartalmú és megfelelő arányban tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat, szénhidrátokat, enzimeket, sőt, még esszenciális zsírsavakat is, valamint hozzájárul az agy és az idegrendszer kiegyensúlyozott fejlődéséhez az első hónapokban. 

A szoptatás mind az anyára, mind a gyermekre nézve számtalan előnyös hatással rendelkezik: az anyánál pl.  csökkenti több daganattípus kialakulásának esélyét, segíti a baba immunrendszerének erősödését, valamint hozzájárul a későbbi elhízás, cukorbetegség elkerüléséhez. Szerencsére csupán kevés olyan állapot van, melyek esetén nem lehet szoptatni (ez esetekben sem mindig maga az állapot, hanem az arra szedett gyógyszerek miatt).

Néhány dolgot azonban fontos figyelembe  venni és betartani, hogy a vércukorszint az optimális tartományban maradjon, de a baba igényei is ki legyenek elégítve. De ez ne szegje kedvét, hiszen a szoptatás igen fontos,  többek között azért, mert kutatások szerint az anyatejjel táplált gyermekeknél később kisebb eséllyel lép majd fel cukorbetegség- ez azért is lényeges szempont, mert ha az anya cukorbeteg, akkor a gyereke is a fokozott rizikócsoportba fog tartozni diabétesz szempontjából, így jobb mindent megtenni annak érdekében, hogy ez ne következzen be.

Milyen előnyökkel járhat, ha szoptatja kisbabáját, cukorbetegen is?

• Gyorsabban megszabadulhat a terhesség során felvett plusz kilóktól, ami nem elhanyagolható a vércukorszint rendezése szempontjából

• Gyorsabban zsugorodik vissza a méhe normál méretűre

• Csökken a petefészek/emlőrák kockázata

• Lehet, hogy kevesebb inzulinra lesz szüksége

Azok az anyák, akik terhességi  cukorbetegek voltak és minimum 6 hónapig szoptatnak, kevésbé valószínű, hogy később 2-es típusú cukorbetegség alakul ki náluk.

 Érdemes azonban arra felkészülni, hogy  lehet, hogy a cukorbetegség megnehezíti majd a szoptatást, a tejtermelődést, ennek ellenére érdemes kitartónak lenni! Ha cukorbeteg, akkor előfordulhat, hogy a tejtermelése nehezen, később indul be. Ez ne szegje kedvét, szülés után rögtön tegye mellre babáját és próbáljon szoptatni, akkor is, ha nem sikerül!

Maradék nélkül

2024. április 14.

Dr. Nemes Imre, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke számtalan fontos, praktikus, az egészségünket megőrző és környezetünket védő tanácsot ad az élelmiszerek kezelésével kapcsolatban.

– Mennyiben követhetik az emberek leginkább a fenntarthatóság elvét, segítve ezzel a Nébih törekvéseit?

– A Nébihnél hiszünk abban, hogy a lakossággal együtt közösen tehetünk a fenntarthatóságért, és tevékenyen ki is vesszük a részünket ebből a munkából, hiszen a felelősségünk is közös. Azonban a lelkesedés nem minden: a tudatosság és a tájékozottság is legalább ennyire fontos össze-tevője segítő cselekedeteinknek. Éppen ezért a Nébih szemléletformáló kampányainak nem titkolt célja, hogy a fogyasztókat hasznos, döntéseiket segítő információkkal ellássa. A Nébih egyik legsikeresebb programja, a Maradék­ Nélkül az élelmiszer-pazarlás mérséklését tűzte zászlajára. A program 2016-os indulása óta számos aktivitással népszerűsítettük azokat a jó gyakorlatokat, amelyekkel érdemben csökkenthető a környezeti lábnyomunk. Szemléletes, hogy ha az országokat szén-dioxid-kibocsátásuk alapján sorrendbe állítanánk, és magát az élelmiszer-pazarlást is országnak tekintenénk, akkor az Egyesült Államok és Kína után a 3. helyen állna. Az élelmiszer-pazarlással szintén összefüggésbe hozható a metánkibocsátás. Ráadásul kárba vész mindaz az idő, természeti erőforrás és be-fektetett munka, amelyet a termék előállításához és szállításához felhasználtak.

A Nébih Maradék­ Nélkül­ Programja évente egy alkalommal, az őszi időszakban hirdeti meg országos háztartási élelmiszerhulladék-mérését. A mérési időszakban törekszünk a nagy létszámú részvételre, amely nagy örömünkre az utóbbi években több száz háztartást jelentett. Az élelmiszerhulladék-körkép elkészítése segíti hivatalunkat abban, hogy azonosítsa a forró pontokat, valamint rálásson az élelmiszer-pazarlás kiemelt figyelmet igénylő aspektusaira.

A Nébih mellett az önkéntes résztvevők is profitálnak a mérésből: megismerhetik saját élelmiszer-pazarlási szokásaikat, és a tapasztalatok alapján felismerhetik, min lenne érdemes változtatniuk.


A fogyasztóknak érdemes tisztában lenniük az egyik legalapvetőbb ismerettel, vagyis a fogyaszthatósági idő és a minőségmegőrzési idő közötti különbséggel.



A fogyaszthatósági idő körébe olyan gyorsan romló élelmiszerek (pl. darált hús) tartoznak, amelyek lejárati idő utáni elfogyasztása akkor is kockázatot jelent, ha nem látunk rajta romlásra utaló jeleket.
A minőségmegőrzési idő olyan időpont, ameddig az élelmiszer a gyártó által kialakított tulajdonságait helyes tárolási körülmények között megtartja. A tartós élelmi-szerek (pl. száraztészta) általában a minőségmegőrzési időt követően is fogyaszthatóak, ha bontatlan csomagolásban és a gyártó által megadott körülmények között tárolták őket. Amennyiben lejárt minőségmegőrzési idejű terméket találunk otthonunkban, de érzékszervi szempontból megfelelőnek ítéljük meg, nyugodtan adhatunk neki egy esélyt.


Rossz gyakorlat, hogy a fogyaszthatósági idővel ellátott élelmiszerek közül hajlamosak vagyunk akkor is a két héttel később lejáró joghurtot választani, ha pontosan tudjuk, hogy három napon belül elfogyasztjuk azt. A bolygónk is megköszöni, ha legközelebb „mérlegre tesszük” valós szükségleteinket, és tudatosabban vásárolunk.