Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

7 gyógyszermentes tipp magas vérnyomás ellen

Érdekességek2018. június 21.

Vérnyomásunk csökkentéséhez nem kell minden esetben orvoshoz szaladnunk, ha készek vagyunk egy kicsit változni, akár teljesen megmenekülhetünk az élethosszig tartó gyógyszerszedéstől.  

1. Testsúlycsökkentés túlsúly esetén / optimális testsúly megtartása
Általánosságban elmondható, hogy a testsúly gyarapodásával a vérnyomás is emelkedik (leginkább azoknál, akiknél a túlsúly a csípőre vagy a hasra rakódik), viszont ez fordítva is igaz, a túlsúly csökkentése a magas vérnyomás kezelésének az egyik leghatékonyabb módja. Az eredmény ráadásul már egy kisebb mértékű fogyás esetén is érezhető, a kilók leadásával vérnyomásunk folyamatosan csökken.

2. Egészséges étrend
A gyümölcsökben, zöldségekben és teljes kiőrlésű gabonafélékben gazdag táplálkozás, az alacsony zsírtartalmú ételek fogyasztása, és a telített zsírokban és koleszterinben magas ételfajták mellőzése akár 11/6 Hgmm-rel (szisztolés/diasztolés érték) is csökkentheti a hipertóniában szenvedők vérnyomását. Az étrend DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) diétaként is ismert, melyet a Egyesült Államok Nemzeti Szív, Tüdő és Vér Intézete fejlesztett ki kifejezetten azzal a céllal, hogy az egészséges étrend vérnyomáscsökkentő hatását igazolja.


3. Túlzott sóbevitel mellőzése A túlzott sóbevitel vérnyomásemelő hatással jár. Ha napi maximum 2400mg nátriumra, azaz 6000mg (körülbelül egy teáskanál) sóra mérsékeljük fogyasztásunkat, már látványos javulást érhetünk el egészségi állapotunkat illetően. Az ételek fűszerezésénél bánjunk csínján a sóval, és kerüljük a magas sótartalmú élelmiszerek fogyasztását. A különböző konzervekben és készételekben, füstölt húsokban, chipsekben és sajtfélékben jelentős mennyiségű só található, figyeljük a címkéket és válasszuk a kisebb sótartalmú élelmiszereket.

4. Alkoholfogyasztás mérséklése
A mértéktelen alkoholfogyasztás amellett, hogy emeli a vérnyomást, még a gyógyszerek hatását is befolyásolja, így férfiak esetében javasolt tartani a legfeljebb napi két, nők esetében a napi egy ital limitet.

5. Dohányzás elhagyása
A dohányzással szervezetünkbe kerülő nikotin szinte minden szervünkre káros hatással van és számos betegség kialakulásában is rizikót jelent. A légzőszervrendszerben okozott súlyos megbetegedések mellett a szív- és érrendszeri betegségek egyik legnagyobb kockázati tényezőjeként tartják számon. A dohányzás magas vérnyomással párosulva fokozottan hozzájárul például a stroke és az infarktus kialakulásához. Életmentő lehet, ha felhagyunk a füstölgéssel.

6. Fizikai aktivitás fokozása
A rendszeres fizikai aktivitás - legalább 30-60 perc közepes intenzitású mozgás hetente több alkalommal - kulcsfontosságú a magas vérnyomás kezelésében és már rövid távon érezteti kedvező hatását. A kívánt edzettségi szint eléréséhez fokozatosan növeljük a mennyiséget, ne terheljük meg hirtelen a szervezetet. Az edzést akár több részre is bonthatjuk, ha úgy kényelmesebb, a lényeg, hogy kezdjünk el mozogni és a mozgást építsük be mindennapi rutinunkba.

7. Vérnyomásértékek rendszeres ellenőrzése és naplózása
Kevesen tudják, hogy a rendelői látogatások alkalmával végzett vizsgálatok csak egy pillanatnyi állapotról adnak megbízható eredményt. A megfelelő terápiás döntések meghozatalában sokat segít, ha a kezelőorvos további adatokra is támaszkodhat. Ha két vizit között is folyamatosan ellenőrizzük állapotunkat és feljegyezzük a kapott vérnyomásértékeket, akkor a terápia hatékonysága pontosan mérhetővé válik, ami nagymértékben hozzájárul a megfelelő kezelés kialakításához.

A mért értékeket jegyezzük fel egy vérnyomásnaplóba. A mérési naplóból ne hagyjunk ki eredményeket, ne kerekítsük és ne „kozmetikázzuk” a számokat, hiszen ez befolyásolhatja kezelésünket és ezáltal egészségi állapotunk alakulását. A kapott értékek mellett jegyezzük fel a mérés pontos időpontját, a mérés körülményeit (pl. fizikai aktivitás után, idegeskedés, stb.), az esetleges panaszokat.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Az öngyógyítás lehetőségei utazási hasmenés esetén

2025. július 04.

Sajnos, az utazók 80%-a nem tartja be a biztonságos evés-ivás szabályait. Még a legfigyelmesebb turista is vét kisebb hibákat, melyek betegséghez vezethetnek. Mit lehet tenni, ha mégis fellép a hasmenés az utazás közben?

Az utazási hasmenés kezelésének tengelyében a folyadékpótlás áll. A többszöri hasmenés, hányás ugyanis nemcsak folyadékvesztéssel jár, hanem a szervezetből ekkor igen sok, a sejtműködéshez elengedhetetlen só is távozik. Ugyanaz a helyzet áll elő, mint amit az előző fejezetben a kiszáradásról írtam. Folyadékpótlás történhet palackozott ásványvízzel, teával, vagy házilag elkészíthető keverékkel: 4 púpozott teáskanál cukor, fél teáskanál só 1/2 liter forralt vagy palackozott (nem szénsavas) vízben feloldva. (Lásd még a kiszáradás elleni védekezésnél).

A folyadékbevitel a napi minimum 2 litert el kell, hogy érje: félóránként egy pohár folyadék, plusz minden széklet után még egy pohár ajánlott.

A nagy mennyiségű víz ivása maga is hányingert okoz, ezért előnyben kell részesíteni a teát vagy gyümölcslevet. Jómagam a gyermekbetegeimnek – azok nagy örömére – bő kólafogyasztást és ropievést javasolok: a sósrúd nemcsak szomjúságot okoz, melyre inni kell (folyadékpótlás!) hanem sóval is ellátja a szervezetet.

Székletfogók alkalmazása is indokolt. A hasmenés kezelésére enyhébb esetekben loperamid adását szokták javasolni. Saját tapasztalataim szerint az utazási hasmenésnél, előnyben kell részesíteni a vényre kapható, erősebb, hatásosabb szereket, feltéve, ha a betegnek nincs szürkehályogja. Súlyosabb esetekben jön szóba az antibiotikum adása, mely általában 24 órán belül enyhíti a tüneteket. Ezek azonban vényköteles gyógyszerek, a háziorvos írhatja fel. A rifaximin-származékokat ajánlják széles spektrumuk és bélrendszerből fel nem szívódó hatóanyaguk miatt. A rifamixin 2×200 mg dózisban három napig szedve hatásos szernek bizonyul, ugyanakkor utazóbarát adagolása még azt is eltűri, ha a beteg egy alkalommal elmulasztja a beszedését.

Kiegészítő gyógyszerek, fájdalomcsillapító és görcsoldó nyugodtan alkalmazható.

Érthetetlen módon szinte mindenki elfelejtkezik a diéta megtartásáról, pedig ez az alapja annak, hogy ne terhelje tovább az amúgy is meggyötört emésztőrendszerét.

Apa csak egy van

2025. július 04.



A PSA vizsgálat fontossága

A prosztatarák korai felismerésének leghatékonyabb eszköze a PSA (prosztata specifikus antigén) szint mérése a vérből. A PSA ugyan nem „rák-specifikus”, azaz az emelkedett szintje nem jelenti a rák diagnózisát, de mindenképp felhívja a figyelmet a daganat előfordulásának veszélyére, és további vizsgálatot, szövettani mintavételt tehet indokolttá. A PSA-t egyénre szabottan kell értékelnie a szakorvosnak: a megítélése függ a beteg életkorától, a prosztata nagyságától.

A „szervre lokalizált prosztatarák” (amikor a tumor nem terjed túl a szerv határain, nem ad áttétet nyirokcsomókba vagy távoli szervekbe) jó eséllyel gyógyítható és a beteg további életkilátásai megegyeznek a vele azonos korú és egészségi állapotú férfiakéval.

Szeretnénk kiemelten felhívni a figyelmet a szűrések fontosságára és a megelőzésre, mivel a prosztata rák tünetet csak a késői stádiumban mutat, ugyanakkor idejében felfedezve a legtöbb esetben teljes sikerrel gyógyítható!

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.