Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A 3 legfontosabb ok, amiért NEM fogyunk. Fogyókúrás hibáink és a megoldásuk

Érdekességek2018. május 28.

Örülünk és rettegünk! Annak és amiatt, hogy süt a Nap! Hisz mindjárt bikini szezon és nem megy a fogyás! Alapvető hibák, amelyek teljesen lehetetlenné teszik a súlyvesztést. Hogy melyek ezek? Nem iszol elég vizet? Keveset mozogsz, egész nap ülsz a gép előtt? Na nézzük csak!  

Most már muszáj, hogy megmozduljon a súlyom - LEFELE VELE! De egyszerűen képtelen erre.


Íme a hibák, amik - nagyon valószínű, hogy - útját állják. Sajnos igen gyakorta találkozni velük.

1. Diéták gyakori váltogatása - HIBA!
Aki nem képes kitartani egyetelen típusú diéta mellett, az bármennyire is azt hiszi, nem fogyókúrázik. A szervezete nem képes egyik rendszerről a másikra átállni, mindössze néhány óra alatt  Ha ma vegetáriánus, holnap Atkins úr húsevő diétáját követi, holnapután pedig 3napot megcsinál a kilencvennaposból, akkor abból soha nem lesz semmi. Sőt, éppen ellekezőre fordulhat a dolog - hízni kezdhet. A legtipikusabb hibák egyike például, hogy átáll valaki a húsevésről vegetáriánus táplálkozásra, majd tésztát eszik tésztával. Ez például garantált hízáshoz vezet.
A diéta törés szintén ebbe a problémakörbe tartozik. Ha valaki becsülettel tart egy bizonyos diétát, amiben például tiltott a kávézás, vagy az édesség, és mégis beviszi a diétába a tiltott dolgot, akkor a hatás szintén elmarad. Hiába volt az egész diéta.


HarmoNet tipp a megoldásra: Ha nem tudunk kitartani egy diéta mellett sem, az először is jellemhiba. Forduljunk kineziológushoz, vagy pszichológushoz, hisz ez életünk más területein is zavart jelez a kitartásban. Ám ha mégis fogyni akarunk, akkor a legjobb, ha a 400-600 kalóriás diétát tartjuk. A kalóriákat számlálni viszonylag könnyű, és tényleg bármit ehetünk. Ha nem tartjuk be, akkor legfeljebb nem fogyunk, de legalább nem tesszük tönkre hülye diétákkal a bőrünket és emésztésünket, mert a táplálkozás változatossága optimális esetben megmarad.

2. Nem iszol elég folyadékot, vagy nem eszel rostokat - HIBA!
Minden lökött és rendes női magazin évszázadok óta cikkezik róla, hogy már a bölcs Kínaiak, sőt az egyiptomiak is megmondták, hogy vizet kell inni. Ha nem hiszed, akkor bizony nem fogsz lefogyni. Tényleg nem! Ha nem hiszed, állj a mérlegre. Nagyon sokan vannak, akik elfelejtenek inni, vagy akik nem vizet, hanem a tiltások ellenére mindenféle "lájtos" üdítőket isznak, abból is jóval kevesebbet az előírt 2-3 literes mennyiségnél. Az emésztés segítésére pedig igen fontos a rostkok fogyasztása. ha valaki nem visz a szervezetébe növényi rostokat, annak fel fog borulni az emésztése a diéták alatt. Erre a kettőre mindig oda kéne figyelni, mégis ez marad el.

HarmoNet tipp a megoldásra: Az emésztésedet javíthatod úgy, hogy minden reggel és este egy teáskanál lenmagot lenyelsz 2,5 - 3 dl vízzel - mindha gyógyszer volna, úgy lehet csinálni. A lenmag rendben tartja az emésztést és garantáltan legalább fél liter folyadék bekerül vele a szervezetedbe. A folyadékfogyasztást úgy lehet megzokni, hogy egész nap előtted van a pohár víz, és folyamatosan kortyolsz belőle. Akkor is, ha úgy érzed nem kívánod.

3. Semmit nem mozogsz, maximum hüvejkujjra gyúrsz - HIBA!
Aki csak a távirányító gombját nyomogatja, vagy a gép előtt ül egész nap és semmit nem mozog, lehet, hogy talán lefogy valahogy, de szine biztos, hogy ronda bőrrel, löttyedt hassal, szürke arcszínnel, lógós mellekkel fogja végezni. A sport tényleg fárasztó, de ha az egészségedről, pláne a két számmal kisebb ruhákról van szó, akkor bizony áldozni kell erre is némi időt és energiát. Ez a két fogalom a kulcs.

HarmoNet tipp a megoldásra: Az idő csapdáját úgy védheted ki, ha elmész egy számodra is kedves helye számodra kedves barátokkal, és együtt mozogtok. Kérdezd végig a haverokat, kihez csatlakozhatnál legalább heti kétszer egy kis mozgásra. A rendszeresség meghozza az eredményt, és egy idő után már nem fogod sajnálni az időt magadtól és a testedtől. A lustaság ellen nem sok orvosság van, legfeljebb az akaraterő, na meg az, ha a barátod noszogat, hogy ne hagyd abba. A fokozatos terhelés segíthet, hogy ne egyből szélsőséges izomlázzal dőlj ki az edzés után.

Váraljai Julianna


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Hogyan reagáljunk az egyes éhségtípusokra?

2024. szeptember 13.

A tudatos étkezés egyik amerikai szakértője 9 fajta éhséget különböztet meg, melyek közül csak 2 foglalja magában az evést (a gyomor és a sejtek éhsége)! A szerző szerint hallgassunk testünk jelzéseire, és miután felismertünk egy adott éhség-típust, reagáljunk rá javaslatainak megfelelően. 

1. A sejtek éhsége

Amikor testünk sejtjei egyes tápanyagok hiányát érzik, jelzést adnak le. A gyerekek és terhes anyák természetesen érzékenyebbek erre az éhségre.

– A sejtek éhsége kielégítésére figyelnünk kell ezen jelzésekre, és aszerint reagálnunk. Pl. a hús iránti vágy jelentkezik vérszegénység esetén, vagy déligyümölcsöt ennénk szívesen, ha C-vitamin hiányunk van…

2. A szem éhsége 
Egy hívogató, csábító étel látványa mindenképp étvágygerjesztő hatású lehet. Sőt, még egy bőséges étkezés után is kiválthatja az éhséget egy kívánatos külsejű desszert. A tv- és filmreklámok pl. ezt a fajta éhséget használják ki a fogyasztók megnyerésére.

– A szem éhsége kielégítésére a szemet szépséggel kell „táplálni”. Ilyenkor fokozottan figyeljünk pl. a minket körülvevő természeti szépségekre, a környezetünkben lévő dísztárgyakra, művészeti alkotásokra…

3. A fül éhsége

Reggel, ébredés után pl. a működő pirítóssütő, kávéfőző hangja, vagy a tojássütés sistergése éhséget gerjeszthet. Hasonló lehet a hatás, pl. ha a szomszédunk pattogatott kukoricát ropogtat a moziban…

– A fül éhsége kielégítésére üljünk nyugodtan, becsukott szemmel, és figyeljünk jól a minket körülvevő hangokra – először az erősebbekre, aztán a halkabbakra… Vagy ha akkor éppen módunkban áll, hallgassunk zenét.

Emelkedett PSA-szint?

2024. szeptember 13.



Sok férfiban aggodalmat kelt, ha azt látja a laborleletében, hogy a PSA, vagyis a prosztata specifikus antigén szintje emelkedett, mert attól tart, ez csakis prosztatarákra utalhat. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csak daganatos betegség emelheti meg a PSA szintet, valamint részletezte, hogy tünetek esetén szükséges az urológiai vizsgálat.

A free és a total PSA eredményt is fontos jelző

A PSA egy prosztata által termelt fehérje, amelynek szintjét a férfiak életkora és más faktorok is befolyásolják. Két típusát elemezhetik laborvizsgálattal, az ún. free (szabad) PSA-t és a teljes (total) PSA-t. A PSA fehérjék ugyanis kötődhetnek egy másik fehérjéhez, de szabadon is lebeghetnek. A total PSA minden PSA fehérje értékét meghatározza, akár kötött, akár szabad. A free PSA ezzel szemben csak a szabad fehérjék értékét mutatja.

Az American Cancer Society a total PSA eredményei az alábbi rizikót jelölhetik:
– 4 ng/ml alatti total PSA-szint azt jelenti, hogy nem valószínű a prosztatarák jelenléte.
– 4 – 10 ng/ml közti total PSA-szintnél 25%-os a daganat jelenléte.
– 10 ng/ml és afölötti total PSA-szintnél 50%-os vagy afölötti a prosztatarák valószínűsége.
Ugyanakkor a szakorvosok számára nagyon fontos a total és a free PSA értékek összehasonlítása is. A free PSA szintje nagy ingadozást mutathat, de általában a total PSA-hoz mérten magasabb free PSA alacsonyabb prosztatarák rizikót jelent, és fordítva is igaz az összefüggés. Mindazonáltal az adott eredmények még nem jelentik feltétlenül a daganat jelenlétét, hiszen más tényezők is befolyásolják a PSA-szintet.  

A szorongás fizikai tünetei: hogyan ismerhetjük fel és kezelhetjük őket?

2024. szeptember 12.

A szorongás sokkal több, mint egyszerű mentális állapot; gyakran fizikai tünetekben is megnyilvánul, amelyek jelentős hatással lehetnek a mindennapi életünkre. Sokan nem ismerik fel, hogy az állandó feszültség, fejfájás vagy gyomorpanaszok mögött a szorongás állhat. Ebben a cikkben bemutatjuk a szorongás leggyakoribb fizikai tüneteit, és megmutatjuk, hogyan lehet ezeket felismerni és kezelni.  

Miért jelennek meg a szorongás fizikai tünetei?

A szorongás a testünk stresszre adott természetes reakciója, amelyet az evolúció során fejlesztettünk ki a veszélyhelyzetek kezelésére. Amikor szorongunk, a testünk készenléti állapotba kerül, és ennek számos fizikai következménye lehet. A szervezet ilyenkor adrenalin és kortizol hormonokat termel, amelyek felkészítenek minket a „harcolj vagy menekülj” reakcióra. Ha azonban a szorongás állandósul, ezek a fizikai reakciók krónikussá válhatnak, és negatívan befolyásolhatják egészségünket.

A szorongás leggyakoribb fizikai tünetei

1. Gyors szívverés és mellkasi fájdalom

A szorongás gyakran okoz gyors szívverést vagy szívdobogásérzést. Ezt a testünkben áramló adrenalin okozza, amely felkészít minket a cselekvésre. Néhányan akár mellkasi fájdalmat is tapasztalhatnak, amit gyakran összetévesztenek szívproblémákkal. Ha ezeket a tüneteket rendszeresen tapasztalod, fontos, hogy beszélj egy orvossal, hogy kizárja a szívbetegségek lehetőségét.

2. Légszomj és légzési nehézségek

A szorongás egyik legijesztőbb fizikai tünete a légszomj vagy a nehézlégzés. Ez gyakran pánikrohamokkal is társulhat, amikor úgy érzed, hogy nem kapsz elég levegőt. A légzési nehézségek mögött a szorongás által kiváltott hiperventilláció állhat, ami azt eredményezi, hogy túl gyorsan és mélyen lélegzel. 3. Feszültség és izomfájdalom

A szorongás gyakran vezethet krónikus izomfeszüléshez, különösen a nyak, a vállak és a hát területén. Ez a feszültség idővel izomfájdalommá alakulhat, ami tovább fokozza a diszkomfort érzést és a szorongást.