Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A 3 legfontosabb ok, amiért NEM fogyunk. Fogyókúrás hibáink és a megoldásuk

Érdekességek2018. május 28.

Örülünk és rettegünk! Annak és amiatt, hogy süt a Nap! Hisz mindjárt bikini szezon és nem megy a fogyás! Alapvető hibák, amelyek teljesen lehetetlenné teszik a súlyvesztést. Hogy melyek ezek? Nem iszol elég vizet? Keveset mozogsz, egész nap ülsz a gép előtt? Na nézzük csak!  

Most már muszáj, hogy megmozduljon a súlyom - LEFELE VELE! De egyszerűen képtelen erre.


Íme a hibák, amik - nagyon valószínű, hogy - útját állják. Sajnos igen gyakorta találkozni velük.

1. Diéták gyakori váltogatása - HIBA!
Aki nem képes kitartani egyetelen típusú diéta mellett, az bármennyire is azt hiszi, nem fogyókúrázik. A szervezete nem képes egyik rendszerről a másikra átállni, mindössze néhány óra alatt  Ha ma vegetáriánus, holnap Atkins úr húsevő diétáját követi, holnapután pedig 3napot megcsinál a kilencvennaposból, akkor abból soha nem lesz semmi. Sőt, éppen ellekezőre fordulhat a dolog - hízni kezdhet. A legtipikusabb hibák egyike például, hogy átáll valaki a húsevésről vegetáriánus táplálkozásra, majd tésztát eszik tésztával. Ez például garantált hízáshoz vezet.
A diéta törés szintén ebbe a problémakörbe tartozik. Ha valaki becsülettel tart egy bizonyos diétát, amiben például tiltott a kávézás, vagy az édesség, és mégis beviszi a diétába a tiltott dolgot, akkor a hatás szintén elmarad. Hiába volt az egész diéta.


HarmoNet tipp a megoldásra: Ha nem tudunk kitartani egy diéta mellett sem, az először is jellemhiba. Forduljunk kineziológushoz, vagy pszichológushoz, hisz ez életünk más területein is zavart jelez a kitartásban. Ám ha mégis fogyni akarunk, akkor a legjobb, ha a 400-600 kalóriás diétát tartjuk. A kalóriákat számlálni viszonylag könnyű, és tényleg bármit ehetünk. Ha nem tartjuk be, akkor legfeljebb nem fogyunk, de legalább nem tesszük tönkre hülye diétákkal a bőrünket és emésztésünket, mert a táplálkozás változatossága optimális esetben megmarad.

2. Nem iszol elég folyadékot, vagy nem eszel rostokat - HIBA!
Minden lökött és rendes női magazin évszázadok óta cikkezik róla, hogy már a bölcs Kínaiak, sőt az egyiptomiak is megmondták, hogy vizet kell inni. Ha nem hiszed, akkor bizony nem fogsz lefogyni. Tényleg nem! Ha nem hiszed, állj a mérlegre. Nagyon sokan vannak, akik elfelejtenek inni, vagy akik nem vizet, hanem a tiltások ellenére mindenféle "lájtos" üdítőket isznak, abból is jóval kevesebbet az előírt 2-3 literes mennyiségnél. Az emésztés segítésére pedig igen fontos a rostkok fogyasztása. ha valaki nem visz a szervezetébe növényi rostokat, annak fel fog borulni az emésztése a diéták alatt. Erre a kettőre mindig oda kéne figyelni, mégis ez marad el.

HarmoNet tipp a megoldásra: Az emésztésedet javíthatod úgy, hogy minden reggel és este egy teáskanál lenmagot lenyelsz 2,5 - 3 dl vízzel - mindha gyógyszer volna, úgy lehet csinálni. A lenmag rendben tartja az emésztést és garantáltan legalább fél liter folyadék bekerül vele a szervezetedbe. A folyadékfogyasztást úgy lehet megzokni, hogy egész nap előtted van a pohár víz, és folyamatosan kortyolsz belőle. Akkor is, ha úgy érzed nem kívánod.

3. Semmit nem mozogsz, maximum hüvejkujjra gyúrsz - HIBA!
Aki csak a távirányító gombját nyomogatja, vagy a gép előtt ül egész nap és semmit nem mozog, lehet, hogy talán lefogy valahogy, de szine biztos, hogy ronda bőrrel, löttyedt hassal, szürke arcszínnel, lógós mellekkel fogja végezni. A sport tényleg fárasztó, de ha az egészségedről, pláne a két számmal kisebb ruhákról van szó, akkor bizony áldozni kell erre is némi időt és energiát. Ez a két fogalom a kulcs.

HarmoNet tipp a megoldásra: Az idő csapdáját úgy védheted ki, ha elmész egy számodra is kedves helye számodra kedves barátokkal, és együtt mozogtok. Kérdezd végig a haverokat, kihez csatlakozhatnál legalább heti kétszer egy kis mozgásra. A rendszeresség meghozza az eredményt, és egy idő után már nem fogod sajnálni az időt magadtól és a testedtől. A lustaság ellen nem sok orvosság van, legfeljebb az akaraterő, na meg az, ha a barátod noszogat, hogy ne hagyd abba. A fokozatos terhelés segíthet, hogy ne egyből szélsőséges izomlázzal dőlj ki az edzés után.

Váraljai Julianna


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.

Nem múlik a nyakmerevség? Fontos az orvosi kivizsgálás

2025. július 03.



A nyaki merevség általában egy egyszerű „elalvás” miatt alakul ki, de ha az állapot tartósan fennáll, az jelentősen rányomja a bélyegét a hétköznapokra, különösen, ha más tünetek, például váll- vagy fejfájás is társulnak mellé. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont – Prima Medica reumatológusa azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel orvoshoz kell fordulni.

A merev nyak az autóvezetésben is akadályozhat

A nyakmerevség jellegzetes tünete a fájdalom és nyak mozgatásának nehézsége, amely főként a fej oldalra fordításkor jelentkezik. Néha a nyak olyan merevvé válhat, hogy csak a teljes test elfordításával tudunk oldalra nézni. Igen gyakran jelentkezik ez a panasz reggel, felkelés után, ám egyes esetekben egész nap fennmarad a merevség. Máskor konkrét mozdulathoz köthető a fájdalom, amikor mintegy „meghúzzuk” a nyakunkat. Elképzelhető, hogy a nyaki probléma az oka a fejfájásnak, váll- és karfájdalomnak is.
– A nyaki merevséggel járó fájdalom az egészen enyhétől a komoly, éles, kínzó érzésig terjedhet. Különösen oldalra fordításnál nyilallhat bele a fájdalom a testrészbe, ami adott esetben lehetetlenné teszi az olyan mindennapos tevékenységeket, mint például az autóvezetés.

Izomfeszülés és gerincprobléma is okozhatja


A nyakmerevség leggyakoribb oka a rándulás. Különösen a lapockaemelő izom hajlamos a sérülésre, amely összekapcsolja a nyaki gerincet a vállal. Ez az izom számos, hétköznapi tevékenység során megrándulhat, terhelődhet. Ilyen lehet például a rossz pozícióban történő alvás, a sportsérülés, amikor hirtelen behatásra oldalra csapódik a fej, vagy éppen a tartós, helytelen nyakpozíció, jellemzően számítógép- vagy mobiltelefon-használat kapcsán. Az is gyakori eset, hogy a tartós stressz miatti izomfeszültség okozza a nyak merevségét is – foglalja össze a tudnivalókat Csengei doktor.

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket