Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A 3 legjobban hizlaló szokás

Érdekességek2022. február 28.

Nemcsak az étrendünk lehet hizlaló, felesleghez vezethet néhány életmódbeli szokás is, amit nap mint nap szinte mindannyian megteszünk. A 3 leggyilkosabb viselkedés, ami nem mellesleg túlsúlyhoz is vezet.  

Közismert hizlaló tényezők az étkezésben:


Ám az étkezési túlkapások és hibák csak a probléma egyik részét jelentik. A mozgásszegény életmód és a modern életformával együtt járó szokásaink adják a másikat.

1. Stresszes mindennapok, sok túlóra
Első helyen kell említenünk a stresszt, amiről már számtalan könyv és tanulmány bizonyította, hogy hizlal. A szervezetet egyfajta folyamatos készenléti állapot fenntartására kényszeríti, ami hosszú távon súlyos testi-lelki kimerüléshez, apátiához, kiégéshez, függőségekhez és súlyfelesleghez vagy éppen kóros lesoványodáshoz vezethet. Tipikus jelenség, ha valaki stresszevővé válik, mivel az egyik leggyakrabban használt eszközünk, amivel oldjuk a szorongást vagy éppen megjutalmazzuk magunkat, az az étel. Az étkezés által kiváltott örömet már csecsemőként megtanuljuk, amivel nincs is addig probléma, amíg az éhséget csillapítjuk vele. Amikor azonban kórosan kapcsolódik össze más életterületekkel az evés, tehát például bánatunkban, unalmunkban eszünk, vagy éppen azért, hogy csillapítsuk a feszültséget, akkor az így bevitt kalóriákat raktározza a szervezet.

Nem mindegy, hogy a tested vagy a lelked éhes és kimerült. Ismerd fel és azzal foglalkozz, amelyikkel szükséges. A stresszt jobban oldja a sport, egy jó masszázs, a rendszeres jóga vagy meditáció, mint az evés, és nem jár plusz kilókkal sem.


2. Irodai munka
Az irodai munka, ezen belül is az ülőmunka rendkívül egyoldalú terhelést jelent az egész test számára. Ha egész nap az irodában ülünk, az izmok mozgása nagy mértékben korlátozott, ugyanakkor a gerinc, a nyak, a fej, a szem és az ízületek folyamatosan ugyanabban a pozícióban vannak, ami még inkább beszűkíti a mozgásunkat. Ehhez járul még a folyamatos szellemi tevékenység túlsúlya és az az elvárás, hogy ezek között a rendkívül előnytelen körülmények között a munkaidő nagy részében a maximális szellemi teljesítményt és aktivitást nyújtsuk, beleértve akár a bizonyos szektorokban, munkakörökben extrém mértékű határidős elvárásokat. Az már szinte csak hab a tortán, hogy mindezt az esetek nagy hányadában mesterséges világításnál és nagy mértékű elektroszmogban (számítógépek, telefonok, nyomtatók, irodai gépek, légkondi stb.) tesszük.

Tipikus, jóformán zsigeri reakció, hogy ezt a súlyos terhelést nagyobb mennyiségű kalóriabevitellel próbáljuk ellensúlyozni: elleneállhatatlan késztetést érzünk a kalóriadús fogásokra, az ebéd utáni nassolásra és kávézásra, valamint az esti bőséges jutalomvacsorára. Ezt gyakran tovább tetézzük még azzal is, hogy lezuhanunk a tévé vagy az otthoni számítógép elé és a maradék hasznos szabadidőnket is a képernyő előtti tespedéssel töltjük (a test és a szellem szempontjából természetesen mindegy, hogy sorozatot nézünk, híreket olvasunk vagy valamilyen játékot játszunk).

Fontos tehát, hogy mint az 1. pontban is, ismerjük fel, mire van pontosan szükségünk. Az ülőmunkát célszerű erőteljes, nagyobb erőkifejtést igénylő mozgásformákkal (pl. futás, aerobik, csapatjátékok stb.) ellensúlyozni, mert a mozgás levezeti a pszichés, szellemi szinten felgyülemlett feszültséget is. A szellemi kiégésre is rengeteg módszer létezik a relaxációtól a művészeti, kreatív tevékenységeken keresztül a spirituális módszerekig.

Persze vannak olyan napok, amikor tényleg semmi másra nem vágyunk, mint hogy kapcsolgassuk a távirányítót vagy szörföljünk huszadrangú tartalmak között a neten, de vegyük észre, amikor ez szokássá válik és már rombolóan hat. Mert vannak azok a napok is, amikor bár végtelenül fáradtnak érezzük magunkat, egy kiadós sportolást követően nagyon rövid időn belül visszatér a jó közérzetünk és hangulatunk.

3. Fogyasztási láz
Az anyagi jólétre és kényelemre való törekvés soha nem öltött még olyan méreteket, mint napjainkban – és ezen az évek óta húzódó gazdasági válság sem változtatott eddig sokat érdemben. A világ nagy része ráállt a folyamatos fogyasztás – túlmunka – hitel – még több munka – még több fogyasztás ördögi körére. Az elsődleges fontosságú a saját kényelmünk, ami sok kicsi sokra megy alapon összeadódva odáig vezetett, hogy rendkívüli mértékben elkényelmesedtünk. Ehhez az életformához azonban már korántsincs szükség olyan mértékű kalóriabevitelre, mint korábbi korszakokban. Az élelmiszeripar és –technológia fejlődésével ennek ellenére sokkal több kalóriát viszünk be a feldolgozott, előre elkészített, agyonfinomított és gyors ételek túlzásba vitt fogyasztásával. A csökkent aktivitáshoz megnövekedett kalóriabevitel társul – az eredmény jól látható: soha nem volt ennyi túlsúlyos gyermek és felnőtt a világon, mint manapság.

Erre nincs más orvosság, mint a gondolkodás és belátás: végiggondolni, mi az, ami valóban JÓ nekünk és a bolygónak. Tényleg jó a testemnek, hogy bármit megmelegíthetek a mikróban? Hogy autóval megyek, ha éppen sétálhatnék vagy biciklizhetnék is néhány utcányit? És a többi, amit hosszú oldalakon lehetne még sorolni.

Mint az eddigiekre, erre is igaz, hogy kis lépésekben érdemes kezdeni a változtatást, egyre több életterületre kiterjesztve az egészséges, felelős szokásokat.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.