Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A gyökércsakra; egyes csakra; avagy a Múládhára csakra

Érdekességek2021. június 11.

A gerincoszlop alsó végén, pontosabban a farkcsont és a keresztcsont körül helyezkedik el a gyökércsakra. Ez az energiaközpont felelős a fizikai erőnkért és vitalitásunkért, meghatározza azt az energiát, ami az élethez rendelkezésünkre áll.  

Szanszkrit neve: Múládhára 
A csakra a szanszkrít kerék szóból ered, energiaközpontot, energiacsokrot jelent. (Magyarul úgy is szoktuk mondani, hogy az energia csokra a csakra, hiszen klasszikusan csokor formában ábrázolják a belőle kiáradó energiát.)

Archeikus képben, úgy jelenik meg, mint a Mágus, aki megállja a helyét a földön, s tökéletesen elvégzi a dolgát, földműves, kézműves, a tipikus háziasszony.

A gyökércsakra fő spirituális témái, közé tartozik:

A gyökércsakra fő feladata a spirituális leföldelés

A földelés spirtuális jenetése

A fémtárgyaknak, illetve minden olyan áramot vezető dolognak a földdel való vezető összeköttetését földelésnek nevezzük. Ez az elektronikában használt kifejezés a spiritualitásban is teret kapott, mivel a kiváló jelkép. A földelés arra szolgál az elektronikában, hogy ne történhessen elektromos árammal működő dolgok használatából fakadóan baleset. Ha a testünket jelképesen egy elekromos árammal működő dologként fogjuk fel, és nem vagyunk "leföldelve" a túlfeszültség által könnyedén "elszáll a rendszer", vagyis az ember is képes teljesen összezavarodni, vagy akár megbetegedni.

Ezt az elekronikai szakkifejezést annak szimbolikus volta miatt használja a spirituális nyelv. 

A spiritualitásban  - szemben a villanyszerelési szaknyelvvel - szoktuk azt mondani, hogy valaki teljesen el van szállva, vagyis nincs sok köze a földi dolgokhoz, de azt is mondjuk, hogy túlzottan földhözragadt, ő az, akinek a lelki síkok teljesen távoliak. Mindkét végletből érdemes kimozdulni, hiszen egyik elakadást, alulműködést, a másik pedig túlműködést energia többletet jelent.


Ennek köszönhetően szeretjük a testünket, elismerjük a szükségleteit és a korlátait. A testiség mellett a leföldelés, a hétköznapokra való összpontosítást is magába foglalja. Földdel való foglalatosságokat is jelent, mint például a kertészkedés, agyagozás, kövekkel foglalkozás, asztalosmunkák, vagy tésztagyúrás, kenyér készítése, a kétkezi munkák többsége is ide tartozhat. 
A gyökércsakra szintjén az élethelyzeteinket, kérdőjelek nélkül sorsszerűen éljük meg. A munka, az energia, az aktivitás első mozgatórugója ez a csakra.

Hogyan kezeljük a gyökércsakrát? 

Az első feladat az, hogy megtaláljuk az arányt az aktivitás, a passzivitás, a lelkinyugalom és a stressz között. A kellő aktivitáshoz, szükség van egy normális feszültségre, ami aktivál. Ez az úgynevezett "jó stressz", a motiváció szintje, a célokból fakadó erő. 
Ahhoz, hogy az a gyökércsakra energiáját áramlásba tartsuk, egészséges táplálkozásra van szükség, friss levegőn kell mozognunk, és rendszeresen meg kell tisztítanunk az életünket, nem csak a testünket és a lelkünket, hanem a környezetünket is.

Évente tartsunk lomtalanítást, ajándékozzuk el a feleslegessé vált dolgainkat.

Zavarok a gyökércsakrában 

A gyökércsakra állandó, visszatérő zavara a lustaságban nyilvánul meg. Ahhoz, hogy ezt el tudjuk kerülni, olyan helyzeteket kell keresni, ahol pozitív stressznek vagyunk kitéve, ahol mogiválttá tesz minket a helyzet, van egy célunk amit el akarunk érni. 

Az aranyér, a bélgyulladás, a fogínygyulladás, a gerincpanaszok, a hasmenés, a hideg végtagok mind-mind a gyökércsakra zavarainak fizikai tüneteire vezethetőek vissza. Aki "popsira hízik", általában szintén a gyökércsakrában található elakadásokkal találkozik.

Általános alapok a gyökércsakráról

Elhelyezkedése: a farkcsont végénél
Eleme: Föld
Endokrin mirigye: a mellékvesék
Hormona: kortizon, adrenalin, noradrenalin,
Érzékelése: a szaglás
Testrészei: orr, talp, láb, gerincoszlop, köröm, fog, csont, vastagbél
Színe: vörös
Temperamentuma: flegmatikus
Mantrája: lam
Megerősíteni: Mindkét lábbal a földön állok. Szükségleteim kielégítődnek.
Tanulási feladat: leföldelés, aktivitás
Szimbolikája: vörös négyzet, mint a föld szimbóluma
Istene/istennője: Brahma a teremtő, és Dakini a női párja, Genesha az elefántfejű istenség, az akadályok elhárítója
Tarot megfelelői: a Mágus, az Uralkodónő, a Főpapnő
Kövei: minden vörös kő pld. Gránát, rubin, a vérkő és a feketekövek
Illóolajai: mandarin, szegfűszeg, rozmaring
Asztrológiai megfelelője: Rák-Bak tengely

A gyökércsakra harmonizálása 

Attól függően, hogy túl kevés, vagy túl sok energia van a gyökércsakrában, a fenti munkálatokból érdemes többet, vagy épp kevesebbet végezni. Ha egy agyaggal dolgozó ember, aki munkája folytán folyamatosan ül, imád kenyeret sütni a kemencében, szívesen fogyaszt vörös húsokat, csípős jellegű dolgokat, szereti a szexet, és könnyebben feldöhödik, de - mivel farnehéz - kevésbé fog odacsapni, ha dühös, inkább magába rejti érzelmeit. nos őt jó, ha elkezd olyan dolgokat csinálni, amik a levegővel kötik össze. Elhagyja a kenyérfélék, a nehéz borok, a csípős dolgok és vörös húsok élvezetét, és légiesebb dolgok felé fordul, hogy egyensúlyba kerüljön, míg aki túlzottan "lebeg", jó, ha éppen ezeket a dolgokat teszi az életébe. Egy teljesen éterikus jógi számára egy kis guggolás-felállás, egy teljesebb étel, egy erősebb munka is lehet földelés, hogy meg tudja élni az anyaggal való viszonyát. 

A csakrák mindegyike "feltölthető", hiszen energia természete okán intenzitása növelhető, vagy csökkenthető. Jóga, légzés, étkezés, testmoztás, vagy meditáció is segíthet bennünket, hogy csakráink a megfelelő erőfel bírjanak, se túlműködésben, se alulműködésben ne legyenek - ez a kiegyensúlyozott energiaáramlás jelenti a harmóniát. 


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.

Az erdőtüzek térségünket is fenyegetik

2025. július 01.

A klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat együttesen egy olyan jelent teremtett, ahol már nemcsak a déli országoknak kell erdőtüzektől tartania, Közép-Európa is egyre inkább kockázati zónává válik. Megjelent az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének (EASAC) legfrissebb, Changing Wildfires: Policy Options for a Fire-literate and Fire-adapted Europe című tanulmánya, melyben a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpontjának egyik kutatója is részt vett.

A világon évente közel 780 millió hektárnyi terület ég le – ez akkora terület, mint egész Ausztrália. Bár nem minden térségben nő a leégett területek aránya, a tüzek pusztító ereje és intenzitása aggasztóan fokozódik.

A projektben – ami a tűz új szerepének és kockázatának felismerését célozta – 22 nemzetközi kutató vett részt, a munkacsoport egyik vezetője pedig Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója volt. „Szakmailag nagyon inspiráló volt a munkacsoport tagjaival dolgozni, különböző szakterületek képviselőivel, akik Európa számos tájáról hozták a tudásukat, tapasztalatokat. Erős szakmai kapcsolatokat építettünk, már egy közös workshopon is részt vettünk azóta és tervben van egy közös publikáció is – szóval kapcsolatban maradunk a csapattal” – mondta el az ÖK kutatója a projektről. 

Az éghajlati változások – a forróbb nyarak, hosszabb hőhullámok és gyakoribb aszályos időszakok – ideális feltételeket teremtenek a tüzek kialakulásához. A kiszáradt biomassza lényegében „üzemanyagként” viselkedik, amely könnyen lángra lobban, akár egy eldobott csikk miatt is. A tanulmány szerint az emberi tevékenység közvetlenül és közvetetten is felerősíti ezeket a kockázatokat.

Az elhagyott mezőgazdasági területeken meginduló cserjésedés, a kezelés nélküli gyepterületek, vagy az idegenhonos fajok (például fenyők, eukaliptusz) telepítése mind növelik a gyúlékonyságot. Kiemelt kockázatot jelentenek a wildland–urban interface (WUI) zónák, azok a területek, ahol a természetes vegetáció közvetlenül határos a lakott településekkel. Európa területének kb. 7%-a ilyen, és ezekben a térségekben fokozott figyelemre van szükség a tűzvédelemben és várostervezésben egyaránt.

„A déli országok – elsősorban Spanyolország, Portugália, Olaszország és Görögország – régóta küzdenek a nyári erdőtüzekkel. Az újdonság azonban az, hogy Észak- és Közép-Európában is egyre gyakoribbak a súlyos tűzesetek” – magyarázza Valkó Orsolya. Skandináviában például a hőhullámokat követő száraz időszakok miatt már szintén tapasztalhattunk pusztító tüzeket a közelmúltban. Magyarország sem kivétel: míg egy átlagos évben néhány száz hektárt érintenek a vegetációtüzek, 2022-ben – az extrém aszály következtében – már több mint 7000 hektár égett le.

A hazai vegetációtüzek túlnyomó többsége (kb. 99%) emberi tevékenységre vezethető vissza. Az okok ismertek: gondatlan tarlóégetés, eldobott cigarettacsikk, tűzgyújtás a természetben, technológiai hibák vagy akár szándékos gyújtogatás. Mindez arra utal, hogy nem elegendő a tűzoltásra koncentrálni – tudatos megelőzésre és társadalmi szemléletformálásra is szükség van, hangsúlyozzák a kutatók.