Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Az örökös nassolás - 3 hatékony tipp, hogy leszokj róla!

Érdekességek2021. január 10.

Életünk legnagyobb megédesítői, és egyben megkeserítői a finom apró falatkák, csokoládék, kekszek stb. A nassolás az egyik legrosszabb szokásunkká válhat, hacsak nem vált már eddig azzá. Ha igen, a leszokás sem lesz egyszerű, de van rá 3 bevált tippünk, hogy tényleg leszokj!  

https://pixabay.com/images/id-1555541/Az állandó nasizás komoly egészségügyi károkat is okozhat, és ez nem csak a kilók túlszaporodásában, de az egész emésztőrendszer tönktemenetelében, különféle táplálék allergiákban is megmutatkozhat. A nassolás ezért korántsem játék!

Már babáknál kialakulhat! 

Nagyon sokszor látni, hogy édesanyák úgy hallgattatják el a gyereküket, hogy a kezébe nyomnak valamilyen édességet. Egy babapiskótát, vagy kekszeket, a gyerek pedig unalmában majszolgat. Ez később könnyen kialakítja azt a rossz szokást, hogy ha a gyerek éppen unatkozik, akkor eszébe jut, hogy akár ehetne is valami finomat, és máris nyúl a nassolnivalókért. A legjobb, ha tehát édesanyaként nem szoktatjuk rá a gyereket arra, hogy folyamatosan egyen. Az evésnek legyen egy kialakult napirendje, és ehhez amennyira csak lehet, tartsuk magunkat. (A pici gyerekek esetében a reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna és vacsora étkezések, felnőttek esetében legalább napi 2-3 étkezés az, ami ideális!)

Mintha folyamatosan két pár zoknival menne a mosógéped ... 

Amikor a szervezet folyamatosan kapja az ingereket a szád felől, és folyamatosan rágicsál valamit, az olyan, mint amikor a mosógépedet folyamatosan járatod, két pár zoknival. Egyszerűen az állandó használattól képtelen az emésztési ciklusokat betartani, folyamatosan készültségben van. Ha a mosógépedet így használnád, biztosan tönkre is menne igen hamar. A szervezeteddel sincs ez máshogy. Érdemes tehát az étkezések számát lecsökkenteni!


7 nassolási típus, 7 lelki elakadás - káros szenvedélyek, amikben lehet, hogy te is érintett vagy!

  1. Sós dolgok ropogatása - chips, ropi, különféle krékerek eszegetése. Hosszabb távon akár glutén érzékenységhez is vezethet. A plusz kilók megszaporodása mellett arra is utal, hogy fizikai érintésből túl kevés jut neked. Érdemes - amellett, hogy a lent olvasható 3 tanácsot betartod - néha elmenned masszázsra, vagy olyan terápiákra, ahol a fizikai érintésnek fontos szerepe van, mint például a kontakt tánc. 
     
  2. Édesség majszolgatás - azon túl, hogy a súlyodat növeli és a fogadzatodat is teljesen tönkre tudja tenni, arra is utal, hogy a lelki érintések, a kedves szavak, a finom dicséretek hiányától szenvedsz. Érdemes olyan barátokkal körbevenned magad, akik a leszokás idejében különösen odafigyelnek arra, hogy megdícsérjenek téged, szeretetet kapj tőlük. A csokik, krémek, pudingok majszolása tartozik ide. 
     
  3. Rágózás, vagy cukorka függőség - Amikor valaki néhanap elrág egy-egy rágót, az teljesen normális, azonban ha folyamatosan vagy rágógumit rág, vagy apró cukorkákat szopogat, azon túl, hogy a fogait és az emésztését is tönkreteszi, azt a lekli hiányosságot is felfedzheti magában, hogy a szókimondásban néha túlzottan is erőteljes, vagy éppen a fordítottja: nem mondja ki, magába nyeli a mondandóját. 
     
  4. Éjszakai evés - nagyon könnyű rászokni, és sokkal nehezebb leszokni róla. Az éjszaka egy adott pontján kiínzó éhségre ébred az, aki ebben érintett, és addig képtelen visszaaludni, míg valamilyen ételt meg nem evett. Ez az esetek többségében nem valódi éhség, hanem a testi vágyak, a szexualitás elfojtásának vetülete lehet. Érdemes hát ezen a téren is elgondolkodni, kutakodni, átgondolni. 
     
  5. Kávéfüggés - ez nem csak magára a kávéra, hanem a kávés ízű dolgokra (kávés csoki, kávés ízesítésű sütik, stb..) is vonatkozik, és akkor beszélünk róla, ha valaki folyamatosan kávés bögérvel a kezében jár-kel, megállás nélkül fogyasztja a kávét. A kávé ugyan nem étel, hanem elvileg folyadék, de lelki vetületében érdemes átgondolnunk, mennyire vagyunk túlpörögve, mennyire hajszoljuk a teljesítményt. (Vagy mennyire várja tőlünk a világ, hogy erőnkön felül is adjunk magunkból.) 
     
  6. Zsíros dolgok falatozása - a tepertő, a kolbász, a különféle felvágottak is ugyanúgy okozhatnak függőséget, és ugyanúgy rágcsálhatja őket az ember függőség szintjén is. Azon túl, hogy emiatt a környezetünk nagyon sokszor jobban beszól, mint az összes többiért, a lelki önbántás, önknízás, önsanyargatás az, amire érdemes lehet kitérnünk, ha a pszichés vetületén gondolkodunk a nassolásnak, amikor kisebbségi érzésünk van, önértékelésünk pedig romokban hever. Ennek külső változata pedig a következő: 
     
  7. Körömrágás, száj tépkedés, nyelvrágás - Ugyanolyan káros szenvedély, mintha valamilyen élelmiszert fogyasztanánk, de itt a fizikai önbántás jelenik meg. 

Miért nehéz megszabadulni tőle?

A már kialakult rossz beidegződésektől nehéz megválni, mert a kóros evésnek több köze van az érzéki örömökhöz, az unalom vagy a bánat elűzéséhez, mint a táplálkozáshoz. A rossz szokással való felhagyás 3 módjáról nemsokára beszélek, de előbb tudatosítanunk kell, hogy a mi esetünkben pontosan miért is az, vagy azok a beidegződések keletkeztek, amelyektől szabadulni szeretnénk. Ehhez érdemes lehet egy hozzáértő terapeuta, tanácsadó segítségét kérni (Patály Ildikótól, a "Fogyás lelki oldala" című könyv szerzőjétől, aki coachként kifejezetten ezekre a témákra szakosodott, oéládul pontos segítséget tudsz kapni!)

A három dolog, ami segít a leszokásban

Ahogy a lelki akadály és kiváltó ok megvan, ez a három tanács az, amitől jobban fogod magad érezni. Nagyon sokan vannak, akik azt javasolják, hogy azonnal és márpedig akaraterőből, kínlódva szabadulj meg a szenvedélytől, de ez az esetek legritkább hányadában működik, sőt ilyenkor lehet csak igazán nagyon visszaesni! Hiszen az ok nincs feltárva, a probléma sincs kezelve, erölködés az egész.

  1. Tudatossá tétel - amikor elindulsz, hogy a kedvenc nasidat megszerezd, vagy főzz egy kávét, vagy éhségre kelsz reggel, esetleg a kezed elindul a szád felé, hogy a körmödet rágd, azonnal tudatosítsd, hogy mit teszel éppen. Mindenféle önbántás nélkül, egyszerűen tudatosítsd, hogy most épp nassolni készülök. Ez a tudatosítás azt fogja eredményezni, hogy egyre kevesebb önkéntelen mozdulat, és egyre több tudatos cselekedet lesz a napjaidban. Hidd el, jobb, ha tartasz otthon egy kevéske (na nem a szokásos mennyiség, hanem tényleg kevéske!) nassolnivalót, hiszen az átállás lassabb dolog, és előfordulhat - sőt, elő is fog orrulni! - olyan élethelyzet, amikor mindenképp szükségét érzed madj. Ilyenkor is tudatosítás után csemegézz, és tudatosítsd, hogy ezt lassan és szépen el fogod hagyni. 
     
  2. Helyettesítés - a legjobb, ha az összes úgynevezett orális fixációnkat, vagyis szájon át bevitt egészségtelen dolgot - olyasmivel helyettesítjük, ami szájon át bevihető. Erre a legjobb a víz, mégpedig bármennyire is furán hangik, úgynevezett sportkupakos palackból, nem pedig pohárból. A vízivásra tudatosan kell átszokni. Ha felállnál, hogy keress egy kis csokit, vagy kibonts egy chipeset, esetleg megegyél még egy rágót, tudatosítsd, hogy mit szeretnél tenni épp, és tudatosan vidd a szádhoz a palack sőrét és kortyolgass. Néhány héten belül megnő a folyadék foyasztásod és beindul a test méregtelenítése.
    A különfle aromavizek cseppentése a naponta fogyasztott vizünkbe segíthet az írzek élményének átadásában, és könnyíthet azon, hogy a leszokás ne legye akkora trauma.
     
  3. Önelfogadás - amikor egy leszokási folyamatban vagyunk, egyszerűen törvényszerű, hogy meg-megbotlunk. Ha már tudjuk, hogy mit miért tettünk, ha tudjuk, hogy mi váltja ki a rossz szokást, és ha tudjuk, hogy a vízivással helyettesíthetjük, mégis néha történik egy-egy botlás, akkor sincs baj. Koronát igazítunk és tovább megyünk, anélkül, hogy ezen rugóznánk, barátoktól önigazolást keresnénk, vagy magunkat ostoroznánk azért, mert nem tuduk betartani a szabályokat. Egyre jobb lesz a kontrollunk magunk felett, minden nappal tudatosabbak leszünk. 

A nassolás valójában nem a test, hanem a lélek éhsége. Mivel ezt egyre többen tudják, lassan ugyanolyan kínossá válik nasizni, mint cigarettázni, vagy látványosan alkoholizálni, hiszen a függőségek gyökere azonos. 


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A tej

2025. május 01.



I. rész: A tej, mint megbízható kalciumforrás

A magyarok átlagosan 67,5 liter, naponta 1,8 dl tejet isznak (2010. évi adat), kevesebb mint felét a szakértők által javasolt napi félliteres mennyiségnek.

Az emberi szervezet legkönnyebben a tehéntejből jut kalciumhoz, mert a fehérje, a kalcium, a D-vitamin, a foszfor, a tejzsír és a tejcukor csak a tejben található meg együtt, a megfelelő arányban.

A tej az egyik legfontosabb alapélelmiszer, s az emberi szervezet elsődleges kalciumforrása.

Sajnos számos, tejhez kapcsolódó tévhit van a köztudatban, holott a tej jótékony hatással van az egészségre, gyermekkorban pedig különösen fontos pillére az egészséges táplálkozásnak. Könnyen és jól emészthető táplálékról van szó, mely túlnyomórészt egészséges zsírokat tartalmaz, ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy fogyasztás előtt szükséges és fontos a hőkezelés.

Hajklimax: a változókori hajhullás nem betegség, csak figyelmeztetés

2025. május 01.

A hajunk a testünk tükre. A változókor sok testi és lelki változással jár, amelyekből az egyik legszembetűnőbb a hajhullás. Hogy mi áll a hátterében, mit tehetünk ellene, és hogyan kezeljük, arra Dr. Lieber Andrea orvos- természetgyógyász-kozmetikus ad praktikus tanácsokat.

1. A hormonális egyensúly felborulása, különösen az ösztrogénszint csökkenése, közvetlenül hat a haj növekedési ciklusára. Az ösztrogén segít fenntartani a haj sűrűségét, így annak hiánya a haj ritkulásához és gyengüléséhez vezethet, amely a változókor alapvető tünete.

2. A változókorral járó hormonális ingadozások fokozhatják a stresszt, ami növeli a kortizol-szintet a szervezetben. A magas kortizolszint is hozzájárulhat a hajhulláshoz, mivel befolyásolja a haj növekedési ciklusát, lerövidíti a növekedési fázist, ezzel elősegítve a hajszálak idő előtti kihullását.

3.Bár a hajhullás gyakran a változókor velejárója, nem mindig ez az elsődleges ok. Számos más tényező is okozhatja, például tápanyaghiány, keringési probléma vagy stressz. Ezért érdemes alaposan kivizsgálni a problémát.

4. A megfelelő táplálkozás elengedhetetlen. Fogyasszunk olajos magvakat (dió, mandula, lenmag), leveles zöldségeket (spenót, articsóka), zsíros halakat (lazac, makréla) és kollagénben gazdag ételeket.

5. Az egészséges ételek mellett a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek is segítenek. A szelén és a cink támogatják a hajhagymák működését, a vas és a réz segítik az oxigénszállítást a fejbőrben. A D-vitamin a haj növekedési ciklusát támogatja, az Omega-3 és az Omega-7 hidratálják a fejbőrt és csökkentik a gyulladást.

6. A hajápolási rutin a változókorban kiemelten fontos. Kerüljük az agresszív samponokat, válasszunk hajerősítő formulákat, természetes összetevőkkel. Érdemes olyan, kifejezetten változókori hajhullásra kifejlesztett hajápoló termékcsaládot használni, amelyben sampon, balzsam, étrend-kiegészítő tabletta és szérum is található. Ez utóbbi a problémásabb területeket bemasszírozva fejti ki hatását. De ne mossuk túl gyakran a hajat, hogy megőrizzük természetes védőrétegét.

Az intim területeken kínzó ekcéma is kezelhető

2025. április 30.

A nemi szervek környékén kialakuló viszketés, gyulladás sokakban a szexuális úton terjedő betegségek gyanúját veti fel, holott nem ritkán ekcéma okozza a kellemetlen tüneteket. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus azzal a jó hírrel szolgált, hogy bár az ekcéma krónikus bőrbetegség, de a kínzó viszketés enyhíthető, a gyulladás kezelhető.

A külső nemi szerveken jellemző a kontakt ekcéma

Az ekcéma (dermatitis) a leggyakoribb, gyulladással, szárazsággal és viszkető érzéssel járó bőrbetegség, ami testszerte bárhol megjelenhet, és bár leggyakrabban a végtagokat érinti, az intim területek bőrfelületein is kialakulhatnak a vöröses, fénylő, viszkető foltok. Az ekcémának több típusa van, de jellemzően nem mindegyik érintheti az intim testtájakat.
Az atópiás dermatitisz például általában gyerekkorban kezdődik, és tipikus megjelenési formája a száraz, kipirosodott bőr, ami viszket és gyakran be is repedezik, az akut tenyér-talpi ekcéma, vagyis a dyshidroticus ekcéma pedig a kezeken, ujjakon, lábfejen, talpon jelenik meg és típusos tünetekkel jár.
A külső nemi szerveken leginkább a kontakt ekcéma okozhat kínzó tüneteket. Az allergiás kontakt dermatitisz akkor alakul ki, ha a páciens bőre kontaktusba, kapcsolatba kerül egy olyan anyaggal, ami allergiát vált ki nála. Ez bármi lehet, gyakran valamilyen fém, virág, háztartási anyag, festék, intim területeknél gyakran ilyenek az illatosított mosakodószerek, szappanok, tusfürdők. Az így kialakult ekcémás tünetek (kivörösödő bőr, erős viszketés, duzzanat, hólyagocskák, amelyek kifakadhatnak, váladékozhatnak) nem azonnal, hanem akár napokkal később jelennek meg. Ha a tünetek, főként a duzzanat és a pirosság közvetlenül az allergénnek való érintkezés kapcsán jelennek meg, akkor csalánkiütésről lehet szó.

Így lehet kezelhető az intim részeken kialakult ekcéma

– Az ekcéma kezelésének alapja a bőr folyamatos hidratálása, az elveszített zsírok, lipidek pótlása, amely tünetmentes állapotban is fontos. A helyi gyulladáscsökkentő készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást, ami gyors és jelentős megkönnyebbülést jelent a páciensnek. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi krémekkel, kenőcsökkel fenntartható a hosszabb tünetmentes állapot. A szakszerűn alkalmazott immunmoduláló szerek úgy akadályozzák meg a gyulladásos folyamatok kialakulását, hogy közben nem károsítják a bőr szerkezetét. Személyre szabottan más kiegészítő kezelések is szóba jöhetnek, mint bizonyos viszketéscsillapító szerek, gyógyszeres kezelés – hangsúlyozza dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.
Bőrgyógyász szakorvos javaslatára ajánlott utána járni az esetleges provokáló tényezőknek is, kontakt ekcéma esetén elsősorban a tisztálkodószereknek, a fehérnemű anyagának. A bőrszárazságra hajlamos személyeknek eleve ajánlatos illat- és színezőanyagmentes mosdótermékeket és pamut fehérneműt viselni. Emellett nem szabad megfeledkezni a stresszről sem, mint önálló rizikófaktorról, és azt is tudni kell, hogy sok esetben a gondos kivizsgálás során sem lehet a tünetekért felelős tényezőt kimutatni, a kezelés azonban ekkor is elengedhetetlen.