Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Beléd fojtották a szót? A szorongás oldható!

Érdekességek2018. július 18.

A félelem egy anyagba zárt érzelem. Az az állapot, amikor a sokféle bennem rejlő tehetséget, szeretetet elfojtom. Miért? Mert amikor gyerekkorban meg akarom élni, nincs rá válasz. Elutasítanak vagy nem vesznek róla tudomást. És "leszoktatom" magam róla. Azt gondolom gyerekként, hogy "nem jó" ez a megélésem. Hiszen a szülők a példaképek, ők csinálják jól.  

Amikor felnőttként önmagunkat szeretnénk megélni, a testben már fut a program, hogy "nem lehet". A kettő konfliktusa a szorongás. Amikor akarsz vmit, de mégsem indulsz el. A jelenben kereshetsz magyarázatokat, hogy miért... de a gyökere a "nem lehet" bevésődés. 
 
Ez nem a szülők hibája. Ez a társadalmi változások következménye. Egyrészt a sok impulzus és teljesítmény ránk nehezedő nyomása, melyek elviszik a figyelmünket önmagunkról. A szüleinknek is nehéz volt. Szerencsés vagy, ha felnőtt korodra még nem felejtetted el a gyerekkori álmaidat. Persze ha nem emlékszel, akkor is ott van, csak elő kell keresni. 
 
Amikor a szorongás vagy a pánikroham tüneteit észleled, a tested "keresi önmagát". Egy belső harc dúl benned a gyerekkori elfojtott érzéseid és a jelenbeni vágyaid között. 
 
Ha úgy éled meg, hogy minden rendben van az életedben, és mégis rosszul vagy, akkor is ez a folyamat zajlik benned, csak mélyebben van.

Az életet nem lehet sterilen élni. Történik veled jó is, rossz is. Fontos az, hogy mit kezdesz vele. Tehát ha a szülő "megkeseredik", nem látja át a probléma lényegét, és a megoldásban is haragot vagy igazságtalanságot él át, a gyermekbe ez beépül. Akármilyen "csodagyerekünk"  van,  "igaznak"  fogadja el a szülei helyzetértékelését. Később rájövünk ugyan, de a múltbéli program megmarad. Ebből a kettőből lesz a lélekben egy konfliktus: amikor a jelenbe belekerülök egy helyzetbe, el is tervezem a megoldást, de mégis pontosan ugyanazt fogom tenni, mint a szüleim. Csípőből.

Ennyire erősek a múltbéli tapasztalatok. 
Szoktam mondani, a test nem felejt. Hasonló helyzetben pontosan ugyanazt ismétli, amit egyszer már rögzített. Ő nem ítélkezik. Végrehajt. Persze ezeken lehet oldani, csak fel kell ismerni. Tudatos és következetes "munka". A test pedig meghálálja.

A lényeg a megismerés: egy helyzet alapos feltérképezése. Nem azért, hogy hibást keressünk. A megismerés segít önmagam megértésében (mi zajlik bennem), valamint a döntéseim meghatàrozója. Onnantól, hogy megszülettél, közös ügyünk van. Bekapcsolódtál a létbe. 
 
Az élet választások sorozata. 
Aki nem választ, az valakit másol. 
Az is egy döntés. 
Az is egy választás, hogy másnak adom át a felelősséget.

Van egy fontos dolog, amit tudnod kell!

Mindenki tisztában van azzal, mi az oka a problémájának! Ha nem is tudja, de sejti. Akik hozzám jönnek, ők is tudják vagy érzik. Én csak segítek kimondani. Olyan dolgokat, amiket egyedül nem mersz. 

Nincs rejtve előtted semmi. Mindenre választ kapsz, ha "odaértél". 
A szorongás egy tünet. A lelked megtelt. Nem bírja tovább azt, amit nem mondasz ki, amit nem teszel meg!

Mindenkinek van egy életfeladata, egyéni célja az életben 

Ahogyan egy fán sincs két egyforma falevél, úgy az emberek is egyediek. Azonban ez az egyediség semmit sem ér közösség nélkül. A rendszer, a tàrsadalom, a család, mind közösségi energiák. Csakis ebben a közõsben nyeri el minden egyed az "értelmet", a megvalósulást. Így a családi energiák mindig kihatnak ránk, akárhol is vagyunk. Ha túlzottan feszültek vagyunk, a család minden tagja feszült lesz. Nem egyforma mértékben, de mindenki érzi. Ha valaki szorong, a család minden tagja szorong vagy az életének egy meghatározó része szorongással telt. 
 
Ahogy változtatsz, változnak ők is. Ez nem mindig látványos, viszont még ha ez egy icipici sugallat is, ott lesz. Átmegy. A többi a másik választása. Egyetlen ember oldása, az egész családnak egy lehetőség. És egy döntés. Nem baj, ha azt látod, anya/apa maradt a "régi". Egy pillanatra felemelted őket. Mint amikor a gyermeked emeled a magasba. Ha egy pillanatra is, de örök élmény marad. 
 
Ha valakinek fáj, az mindenkinek fáj. Ha változol és kitartasz a lelki munkában, akkor is megérzed a rokonok fájdalmát, de egészen máshogy. Felemelkedve. Mintha fentről figyelnéd. Érzed, de a saját életedről nem veszed le a figyelmed. Már "nem ő vagy." 

Megjelenik az Egyedi Én. 
Nem osztozol mások fájdalmában, de segítesz. Ott vagy, ha kell. 
Benne vagy a közösbe. 
Itt kezdődik a tudatos élet.

A gyógyulás útja: a földi és az égi energiák egyesítése 

Önmagában egyetlen természetgyógyászati irányzat sem hoz eredményt. Még ha mindennap gyakorlod, akkor sem. Csak a földi gyökereiddel együtt van értelme. Olyan ez, mint amikor mindig imádkozik valaki. Nem elég. Tenni is kell. Nem elég különböző módszerekkel felhozni az információkat, el is kell indulni. 
 
Az információ önmagában nem ér semmit, ha nem követi 100 lépés. Az emberek amikor lélekben megérzik ezt a lépcsőt, rohannak, szinte kettesével szedik a lábukat. Mint egy fájdalom csillapító, "legyünk túl rajta". Úgyis visszazuhansz! Minek rohanni? Amíg lélekben nem vagy kész, visszaesel. 
 
Igen, a gyógyulásod folyamán lesznek rosszulléteid. Igaz, egyre kevésbé, egyre tudatosabban éled meg. Majd ahogy lépésről lépésre haladsz, átalakul minden.

Tudod, mi a legcsodálatosabb? 

Mire átalakul, már nem is olyan érdekes. Ràjössz, hogy a lépcsőn haladni nemes feladat volt. Tenni, küzdeni, lépegetni. Közelebb kerülni magadhoz! Amikor pánikolsz, nem megismerni akarsz, hanem túllenni valamin. 
 
Ne siess! 
Most ez van. 
Itt tartok.
És nap, nap után, teszem a dolgom.

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.