Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Fogyókúra kalóriaszámlálással - a régi még biztos módszer!

Érdekességek2018. április 07.

Ismerni a kalória számolásának módszerét, illetve a bevitel csökkentésének lehetőségeit, alapvető a hatékony fogyókúrához. Ez egyszerű és eredményes. Cikkünk segít megérteni és helyesen alkalmazni e jól bevált technikát.  

Az első lépés ahhoz, hogy a kalóriák számolásával eredményesen tudjunk fogyni, a kalória fogalmának megértése illetve, hogy hogyan befolyásolja a testsúlyt a kalória. A kalória egy mennyiségi egység, amely meghatározza egységnyi élelmiszerben található energia mennyiségét.

A testünk kalóriát használ fel mindenhez, az alapvető biológiai funkciótól a számítógépezésig vagy futásig bármihez. Minden embernek szüksége van egy adott mennyiségű  kalóriára a meglévő testsúlyának fenntartásához; ha ennél kevesebb a kalória bevitele, akkor az illető veszít a súlyából – elkezd fogyni. Jó alapszabálynak az, hogy 3500 kalória csökkenése körülbelül 0,5 kg fogyást eredményezhet.


Hogyan számolható  ki a szükséges kalória mennyisége?
Többféle módszer van erre. Az egyik legegyszerűbb és legelfogadottabb a következő:
A BMR (alap anyagcsere - Basal Metabolic Rate) az az energiamennyiség, amit a szerveink égetnek el nyugalmi állapotban. Az emésztőrendszerünk működése nincs benne ebben az értékben.
A BMR az életkor növekedésével, valamint az izomtömeg elvesztésével csökken. 
Ez az érték az alapja, hogy megbecsüljük, mennyi az az energiamennyiség, amit egy nap összesen elégetünk.

Az alapanyagcsere (BMR: Basal Metabolic Rate) kiszámításának egyszerűsített képlete:
Nő: 700 + (7*ttkg), 80 kg-os testsúly esetén: 700 + (7*80) = 1260 kcal/nap (BMR)
Férfi: 900 + (10*ttkg), 90 kg-os testsúly esetén: 900 + (10*90) = 1800 kcal/nap (BMR)
 

Aktivitás Energia Nő: 80 kg esetén Összesen (kcal) Férfi: 90 kg esetén Összesen (kcal)
Ülő munka Alapanyagcsere*1,2 1260*1,2 1510 1800*1,2 2160
Alacsony Alapanyagcsere*1,375 1260*1,376 1730 1800*1,376 2480
Közepes Alapanyagcsere*1,55 1260*1,55 1950 1800*1,55 2800
Nagyon aktív Alapanyagcsere*1,725 1260*1,725 2300 1800*1,725 3100
Extrém Alapanyagcsere*1,9-2,4 1260*1260*1,9 2400 1800*2,4 4300


Ha az elfogyasztott kalória mennyisége kevesebb, mint a kiszámított érték, akkor a csökkenni kezd a test súlya. Ha tehát fogyni szeretnénk, akkor a napi kalóriabevitelnek a számított érték alatt kell lennie. Ilyen egyszerű!

Természetesen a testsúly csökkenésével ezt a számítást újra kell végezni!

Hogyan fogyhatunk egészségesen?
Ahhoz, hogy hosszú távú  és egészséges legyen a fogyókúra, az ideális testsúlyvesztés heti 0,25-1 kg között optimális. Heti 1 kg-nál nagyobb fogyás hosszú távon nem eredményes. Fontos, hogy orvosi felügyelet nélkül nem szabad 1200 kalóriánál kevesebbet fogyasztani naponta!  

Hogyan lehet lecsökkenteni a kalóriabevitelt egyszerűen?
Ha odafigyelsz, nagyon egyszerű napi 250 kalóriával csökkenteni az energiabevitelt: kevesebb tej a müzlibe, pirítós vaj nélkül, cukros üdítők mellőzése… A kis változások is sokat számítanak hosszú távon.

A legjobb, ha minden létező édes ízt száműzöl a táplálkozásodból (cukrok, csokik, igen, még az un. "egészséges"ízesítők is!) és inkább jó minőségű szénhidrátokat fogyasztasz, mint a főzőbanán, a minőségi rizsek, a batáta, más néven édesburgonya, a zeller, a gyökérzöldségek majd mindegyike. Figyelj arra, hogy mikor érzed magad jobban evés után és azokat az ételeket amiktől kicsit jobban vagy, fogyaszd bátrabban. 

Mindig ellenőrizd az élelmiszerek energiatartalmát, és vezess étkezési naplót! Figyelj az elfogyasztott adagok méretére!

A következő lépés az adagok csökkentése, illetve a kevesebb kalóriájú alternatív  élelmiszerek kipróbálása lépésről-lépésre. Hidd el könnyebb, mint gondolnád! Egyszerre mindig csak egy lépést tegyél meg!

Égesd el a kalóriát!
Azzal, hogy aktívabb életet élsz, még napi 250 kalóriát ledolgozhatsz! Például: egy 90 kg testsúlyú ember gyors, 5 km/órás sétával 45 perc alatt több, mint 250 kalóriát éget el.

A szakértők egyetértenek abban, hogy sokkal  könnyebb mozgással és diétával lefogyni ugyanannyi súlyt, mint csupán diéta segítségével!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

A szorongás fizikai tünetei: hogyan ismerhetjük fel és kezelhetjük őket?

2024. szeptember 12.

A szorongás sokkal több, mint egyszerű mentális állapot; gyakran fizikai tünetekben is megnyilvánul, amelyek jelentős hatással lehetnek a mindennapi életünkre. Sokan nem ismerik fel, hogy az állandó feszültség, fejfájás vagy gyomorpanaszok mögött a szorongás állhat. Ebben a cikkben bemutatjuk a szorongás leggyakoribb fizikai tüneteit, és megmutatjuk, hogyan lehet ezeket felismerni és kezelni.  

Miért jelennek meg a szorongás fizikai tünetei?

A szorongás a testünk stresszre adott természetes reakciója, amelyet az evolúció során fejlesztettünk ki a veszélyhelyzetek kezelésére. Amikor szorongunk, a testünk készenléti állapotba kerül, és ennek számos fizikai következménye lehet. A szervezet ilyenkor adrenalin és kortizol hormonokat termel, amelyek felkészítenek minket a „harcolj vagy menekülj” reakcióra. Ha azonban a szorongás állandósul, ezek a fizikai reakciók krónikussá válhatnak, és negatívan befolyásolhatják egészségünket.

A szorongás leggyakoribb fizikai tünetei

1. Gyors szívverés és mellkasi fájdalom

A szorongás gyakran okoz gyors szívverést vagy szívdobogásérzést. Ezt a testünkben áramló adrenalin okozza, amely felkészít minket a cselekvésre. Néhányan akár mellkasi fájdalmat is tapasztalhatnak, amit gyakran összetévesztenek szívproblémákkal. Ha ezeket a tüneteket rendszeresen tapasztalod, fontos, hogy beszélj egy orvossal, hogy kizárja a szívbetegségek lehetőségét.

2. Légszomj és légzési nehézségek

A szorongás egyik legijesztőbb fizikai tünete a légszomj vagy a nehézlégzés. Ez gyakran pánikrohamokkal is társulhat, amikor úgy érzed, hogy nem kapsz elég levegőt. A légzési nehézségek mögött a szorongás által kiváltott hiperventilláció állhat, ami azt eredményezi, hogy túl gyorsan és mélyen lélegzel. 3. Feszültség és izomfájdalom

A szorongás gyakran vezethet krónikus izomfeszüléshez, különösen a nyak, a vállak és a hát területén. Ez a feszültség idővel izomfájdalommá alakulhat, ami tovább fokozza a diszkomfort érzést és a szorongást.

Amikor fagyievés utána órákig kínlódik a gyerek

2024. szeptember 12.

A nagy hőséggel beköszöntött a fagyiszezon is, sokaknál azonban a tejből készült hideg finomság a pillanatnyi élvezet után akár keserves órákat okozhat a hasfájás, haspuffadás, hasmenés miatt. A rosszullét oka lehet laktózérzékenység is, ami a táplálkozástól és attól is függhet, hogy földrajzilag hol élünk. Szerencsére ma már modern orvosi készülékekkel gyorsan és fájdalommentesen kideríthetjük, valóban erről van-e szó – ilyen például az a hidrogén monitor, amelyet a 2023-as K&H gyógyvarázs pályázat keretében kapott az egyik kelet-magyarországi kórház gyermekosztálya.

Világszinten egyre több embernél diagnosztizálnak tejcukor érzékenységet, vagyis amikor a szervezet nem termel elég laktáz enzimet a laktóz (tejcukor) lebontásához. Átlagosan a népesség 65 százalékára jellemző ez, de jelentős szerepet játszik, hogy honnan származunk. Afrikában és Dél-Amerikában 80 százalék fölött van azok aránya, akiknek a szervezetében nincs jelen elég laktáz enzim, míg az észak-európai, évszázadok óta pásztorkodással foglalkozó nemzeteknél csupán pár százalék. Magyarországon ez a szám 30 százalék körül mozog.

A joghurt oké, a tejföltől viszont rosszul lehetünk

Csecsemő korunkban még képesek vagyunk a laktóz lebontására, hiszen erre szükségünk van az anyatejes táplálásnál. Ezután azonban egyre kevesebb laktázt termelünk, így 5 éves kor után már megfájdulhat a gyermek hasa a tejes ételek fogyasztása után. Egészen ritka esetben előfordulhat az is, hogy a babának már születésekor sincs laktáz enzime, így neki már kezdettől laktózmentesen kell táplálkoznia. Emellett pedig életünk során több betegség – gyulladásos bélbetegségek, bélfertőzés, csecsemőknél akár rotavírus – miatt is károsodhat az enzim termelése. A laktózintolerancia különböző súlyosságú lehet, tehát lehet, hogy csak nagy mennyiségű tejcukortól kezd puffadni a hasunk. A magas laktóztartalmú tejtől, tejföltől, vajtól rosszul lehetünk, míg a kevés tejcukrot tartalmazó kemény sajtokat, joghurtot, kefirt bátrabban fogyaszthatjuk.

Innovatív eszközökkel gyorsan kiderülhet, mi a probléma

Ha gyermekünk tejes ételek után rosszul érzi magát, legjobb, ha orvoshoz fordulunk, aki modern készülékekkel hatékonyan és fájdalommentesen meg tudja állapítani, valóban laktózintoleranciáról van-e szó. Ilyen, úgynevezett Gastrolyzer Hidrogén monitort kapott Berettyóújfaluban a DEKK Gróf Tisza István Campus Csecsemő- és Gyermekosztálya.

Stresszkezelés 3 lépésben

2024. szeptember 11.

Manapság a stressz mindenki életében jelen van. Ez pedig nem más, mint a szervezetünk válasza bizonyos ingerekre. Ez az inger lehet egy fontos vizsga az egyetemen, egy állásinterjú, egy új projekt, de egyre többször a magánéletünkben is előfordulhatnak stresszes helyzetek.  

Ezeknek mindenki ismeri a negatív hatásait. Csak hogy néhányat említsek, ilyen a fáradékonyság, ingerlékenység, álmatlanság. De ezeknél súlyosabb következményei is vannak az állandó stressznek, ezért mindenképpen kezelnünk kell ezeket a nehéz helyzeteket.

Szerencsére van rá megoldás! Most csupán három olyan dolgot említek, amik segítségével szinte azonnal érezni lehet majd a változást.

1. Testmozgás

A stressz levezetésének egyik leghatékonyabb módja a testmozgás! Ideje kipróbálni több sportot is, hogy rájöjj, mi az, amiben tényleg örömödet leled, és ki tudsz kapcsolni. A jóga a legjobb stresszkezelő sportok közé tartozik. De ha úgy érzed valami dimanikusabbra vágysz, próbáld ki az aerobicot vagy a zumbát. Bármit, amihez kedvet érzel. És hidd el, már az első alkalom után érezhetően jobb kedved lesz, és este biztosan jobban is fogsz aludni.

Az is nagyon fontos, ha valaki irodai ülőmunkát végez, hogy nap során is többször álljunk fel vagy akár ülve mozgassuk át kicsit a vállunkat és a nyakunkat, ezáltal napközben is nyugodtabbá, felszabadultabbá válhatunk.