Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hogyan légy motivált hétfőtől péntekig?

Érdekességek2018. június 10.

Milyen sok dolgozó ember szeretne örömteli motivációt hétfőtől péntekig! És milyen keveseknek adatik meg az a munka, amit szívvel-lélekkel képesek is végezni! Az természetes, hogy egy embernek a munkájával szembeni motivációja időnként lecsökken. Az már kevésbé, hogy nem találja meg azokat a perspektívákat, amelyek segíthetnek fenntartani a motivációját. 7 tipp a motiváció fenntartásához és újraélesztéséhez.  

1. Cselekedj azonnal!
Bármi a munkád, akárhány éves vagy, akármilyen munkatapasztalattal rendelkezel, férfiként és nőként is egy dologban mindannyian egyenlők vagyunk: életed hátralevő része minden nappal, ami eltelik, pont egy nappal lesz rövidebb!

És ezt a napot SOHA többé nem fogod visszakapni! Ezt tudomásul kell venni. Ennek tudatában minden nap során a legbölcsebb stratégia az, hogy céljaid érdekében cselekszel, cselekszel, cselekszel…és nem vársz a holnapra!

Most! Ma! Cselekedj! Azonnal! (Hogyhogy még mindig a cikket olvasod?!)


2. Tisztázd le az értékrendedet!
Amikor bizonyos céljaid „nem akarnak” megvalósulni, akkor fennáll a gyanú, hogy bizonyos, le nem tisztázott értékeid akadályoznak a cél elérésében. Valószínű, hogy ezek tudattalanul ott vannak a gondolataid között, csak még nem ismerted fel őket.

A személyes értékrend tisztázása sokat segíthet a motiváció felkeltésében. Az értékek azok, amelyekért mozdulunk. Ami számunkra értékes, azért szoktunk tenni is. Ha nem teszünk (pedig tehetnénk), az annak a jele, hogy az a valami számunkra nem érték – vagy még nem tudatosult bennünk, hogy az.

Jó tudnod, hogy az erős értékek erős motivációt eredményeznek. Tisztázd le az értékrendedet, készítsd el a számodra fontos „dolgok”, elvek listáját, melyek meghatározzák számodra, hogy mit miért teszel vagy nem teszel meg. Ez sokat fog segíteni a motiváció fenntartásában.

3. Közelítesz vagy távolítasz?
Kétféle motivációs irányt különböztetünk meg. Az egyik a „távolodó” motiváció. Ezt akkor alkalmazzuk, amikor a cselekvés célja eltávolodni egy kellemetlen helyzettől, vagy az, hogy megelőzzük, elkerüljük egy kellemetlen helyzet létrejöttét.

A másik a „közelítő” motiváció. Ezt olyankor alkalmazzuk, amikor célunk közelebb kerülni egy olyan végállapothoz, ami számunkra kellemes. Ilyenkor a végállapot kellemes mivolta a jutalom.

A nem túl erős motiváltság abból is fakadhat, hogy nem vagy tisztában azzal, hogy melyik motivációs irány dominál benned.

Ahogy felismerted, máris tudatosan képes leszel egyik vagy másik stratégiát alkalmazni – és ez garantáltan közelebb fog vinni a céljaidhoz is.

4. Önkifejezés
Az ötleteidet, gondolataidat nyilvánítsd meg, fejezd ki! Amikor támad egy gondolatod a munkáddal kapcsolatban, és azt elfojtod, az a motiváció ellenében hat. Amikor a gondolatot felvállalod – bárhogyan is –, akkor motiváltabbá fogsz válni.

Nyilvánulj meg minél többször a belső akaratod szerint (arra persze vigyázz, hogy a megnyilvánulásaid a szervezeti célokat is támogassák).

Azt fogod tapasztalni, hogy önmagad nem anyagi világának (gondolatok, érzések, szándékok) a megnyilvánítása jelentősen meg fogja dobni a motivációdat, hogy megtegyél dolgokat, amikre eddig talán nem is gondoltál, hogy képes lennél megtenni.

Más szóval: mondd ki! Fejezd ki! Írd le! Kérdezd meg! Kérj véleményt! Kérj segítséget! Ha egy gondolatod vagy elképzelésed „ki akar jönni belőled”, akkor hagyd, hogy jöjjön ki! Motiváltabbá fog tenni.

5. Tedd meg csak az első lépést
Minden cél úgy valósul meg, hogy az éppen következő lépést teszed meg. Mindig. Amikor megteszed az első lépést, annak az az eredménye, hogy máris látod a második lépést. És mivel az első lépés után már lendületben vagy, a másodikat könnyebb lesz megtenni.

Szóval tanuld meg a kezdeti ellenállást leküzdeni! (Jelen cikk megírásához erre nekem is szükségem volt – de miután leírtam az első néhány szót, onnantól már ment minden magától, mint a karikacsapás…)


6. Nehéz dolgok megtétele = nagy haszon.
Keresd azokat a cselekvéseket, amelyek nagy mértékben tudnak előre lendíteni téged, de amelyek nem kerülnek sem pénzbe, sem túl sok időbe, mindössze annyiba, hogy legyőzd önmagadat. Azaz annyiba, hogy cselekedj a félelem ellenére.

A félelemmel teli dolgok megtételének a hozadéka ÓRIÁSI. Ezért mindig válaszd a nehezebb teendőket, közülük is azokat, amelyek megtételéből a legtöbbet nyerheted.


7. Végül, de nem utolsó sorban: vedd körül magad pozitív, inspiráló, sikeres emberekkel! Keresd az ilyen emberek társaságát!
Bizonyára te is tudod, hogy a vészmadarak károgásától milyen gyorsan el tud illanni a maradék motivációd is. Ne hagyd, hogy magukkal rántsanak! Te már felvilágosult vagy. Te már motivált vagy. Tegyél meg mindent, hogy a motivációdat megőrizd, és higgy önmagadban és az elképzeléseidben.

A károgókat pedig egyszerűen „léptesd le”. Kíméletlenül.

Az Élet maga a motiváció. Gondolj csak egy megtermékenyített emberi petesejtre. Te is így indultál. Az Élettel kapott univerzális motiváció Benned is ott van. Minden nap. Ne hagyd parlagon heverni. Használd – önmagad és mások örömére.


Boér Tamás
motivációs előadó, professional coach
a „Sikertervezés” könyvek írója
www.sikertervezes.com 


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Tájékoztatás a látogatási korlátozásról és tilalomról, valamint a kötelező maszkhasználat elrendeléséről

2025. január 05.



2025. január 2-án 12 órától a járványügyi helyzet miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinél látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendeltek el. 

A 1/2025. (I.2.) számú Klinikai Központ elnöki utasítás a hazai járványügyi helyzet kedvezőtlenebbé válása miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinek területén a betegek, látogatók és dolgozók egészségének védelme érdekében látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendel el.

Ennek értelmében az egyetem betegellátó egységeinél a jelentős számú légúti megbetegedés miatt tilos a betegek látogatása. A tilalom alól kivételt képeznek:


az életveszélyes állapotú vagy életvégi ellátásban részesülő betegek hozzátartozója vagy hozzátartozói, előzetes klinikavezetői engedély alapján;
a kiskorú betegek szülei vagy törvényes képviselői közül egy szülő, törvényes képviselő, aki folyamatosan a gyermek mellett tartózkodhat;
a Neonatális Intenzív Centrumokban (NIC/PIC) fekvő újszülöttjét látogató édesanya, és a szülészeti részlegeken a vajúdás és szülés idején az apa;
valamint egyéb, különleges esetek, a betegellátó szervezeti egység vezetőjének engedélyével.


A rendelet értelmében kötelező az orrot és szájat eltakaró maszk a betegellátó szervezeti egységekben a betegellátási területeken és a várótermekben. Az előírás minden egészségügyi dolgozóra, betegre és látogatóra vonatkozik, kivéve a 6 év alattiakat és a mentálisan érintett betegeket. A maszkokat az intézmény területén a szabályoknak megfelelően kell használni, szükség esetén az intézmény biztosítja az egyszer használatos maszkokat.

Emellett a rendelet felhívja a figyelmet a kézmosás és kézfertőtlenítés fontosságára is!

Mitől lesz nyugodt a babavárás? Tippek, tanácsok a stresszmentes 9 hónaphoz

2025. január 05.



Egy gyermek érkezése izgalmakkal teli időszak, főleg, amikor az első babát várja a család. A bizonytalanság, a stressz, a felesleges idegeskedés azonban sem a kismamának, sem a kisbabának nem tesz jót, ráadásul a félelmek, aggodalmak legtöbbször abból adódnak, hogy a leendő szülők nem rendelkeznek elegendő információval, és túl sok a bizonytalanságot erősítő tényező.

Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segítenek, hogy nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban teljen ez a 9 hónap.

Készülj fel testileg és lelkileg is

Egy valóban nyugodt várandósság nem a fogantatással kezdődik, hanem az azt megelőző hetekben-hónapokban. 

A lelki ráhangolódás érdekében pároddal beszélgessetek sokat a családalapításról, a családbővítésről osszátok meg egymással gondolataitokat, keressetek együtt választ a felmerülő kérdésekre. A nyugodt fogantatás és babavárás egyik legfontosabb feltétele, hogy mindketten életeteknek abban a szakaszában legyetek, amikor nyitottak vagytok azokra a változásokra, amiket egy gyermek születése hoz magával.

Az egészségügyi alkalmasság felmérésére a leendő kismamának érdemes nőgyógyászati vizsgálatot, rákszűrést, citológiai vizsgálatot csináltatni, ill. célzott vér- és vizeletvizsgálattal jó előre kiszűrni, hogy esetleg fennállnak-e a várandósságot veszélyeztető és a fogantatást nehezítő egészségügyi problémák.

A leendő apukának andrológiai szakrendelésre és laborvizsgálatra érdemes bejelentkezni, az első a nemzőképességről, a második az általános egészségi állapotról ad információt.

A felkészülési időszakban a felesleges, ill. mellőzhető gyógyszerek szedését érdemes abbahagyni, természetesen orvosi konzultáció után.


Kerülni kell a dohányzást, a dohányfüstöt és az alkoholfogyasztást is. 


A tervezett fogamzás előtt három hónappal legcélszerűbb megkezdeni a magzatvédő vitaminok szedését, hiszen kutatások szerint a veleszületett rendellenességek egyharmada védhető ki a folsavtartalmú multivitaminokkal. A 12. hétig mindenképpen, de mai ismereteink szerint a várandósság teljes időtartamában javasolt a magzatvédő vitamin szedése, ugyanis így a koraszülés kockázata is csökkenthető.

5 gyakori tévhit a vérzékenységről

2025. január 04.

A vérzékenység kapcsán a legtöbben a súlyos hemofíliára gondolnak, ám az állapotnak több típusa is ismert. Dr. Ercsei Ibolyától, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusától megtudhattuk, vajon milyen tévhitek keringenek a vérzékenységről a köztudatban.

Hosszú vérzési idő a legfőbb tünet

Való igaz, sokaknak az tűnik fel, hogy a sebeik hosszan véreznek, nehezen áll el. De a vérzékenységnek egyéb tünetei is lehetnek, például gyakori orrvérzés, erős menstruáció, fogmosáskor gyakran vérző fogíny, valamint figyelemfelhívó jel az is, ha kék-zöld foltok tarkítják a bőrt, anélkül, hogy előzőleg beütöttük volna magunkat valamibe.

Mindig észrevehető tüneteket okoz

Bár sok esetben vannak a vérzékenységnek tünetei, ám ha igen enyhe a probléma, még az is lehet, hogy az illetőnek fel sem tűnik az állapot- mondja dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa.

Vérzékenység=hemofília

Nagy tévedés, amikor a vérzékenységet a hemofíliával azonosítják. A hemofíliai az a vérzékenység egy típusa, aminek több súlyossági fokozata is van. Legenyhébb esetben csak igen ritkán vérzik a beteg, míg súlyos formájában a spontán vérzés is igen gyakori (ez az izmokban, ízületekben is előfordulhat). Szintén a vérzékenységhez tartozik az ún. Von-Willebrand betegség, melyről bár kevesebbet hallani, ám igen sok embert érint. Enyhe esetben a beteg akár úgy is leélheti az életét, hogy nem is tud az állapotáról.

Csak férfiak lehetnek hemofíliások

A tévhit onnan származik, hogy férfiaknál lépnek fel tünetek, ám a nőknél is fennállhat hemofília, viszont rendszerint ők csupán hordozók, mivel van nekik egy egészséges X kromoszómájuk még. (hemofíliásoknál a hibás gén az X kromoszómán helyezkedik el).

A vérzékenyek nem sportolhatnak

Mivel a vérzékenységnek több súlyossági formája is létezik, ezért nem lehet kijelenteni, hogy nem sportolhatnak. A kérdés inkább a hemofíliások esetén érdekes, főleg azoknál, akiknél súlyos formában van jelen. Általánosságban azonban elmondható, hogy a megfelelő kezelésben részesült hemofíliások nem csak hogy mozoghatnak, de javasolt is, ugyanis a jól felépített izomzat még védelmi funkciót is ellát, így csökkenti a bevérzések kockázatát. Előtte természetesen ajánlott szakorvossal egyeztetni, valamint a balesetveszélyes/küzdősportok kerülendőek.