Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Nőnek lenni jó...de nem mindig könnyű

Érdekességek2018. május 25.

Nőnek lenni jó, nőnek lenni érték, nőnek lenni öröm. A hétköznapi rohanásban, a mindennapi taposómalomban, az állandó megfelelések kényszerében, szerepeink szorításában hajlamosak vagyunk erről megfeledkezni.  

Azt mondják: nagyon jó nekünk

Nőnek lenni jó, de bizony nem mindig könnyű. Ráadásul egyre inkább rá vagyunk kényszerítve a férfias energiák használatára. A munkában, karriertörekvéseinkben férfi módon próbálunk helytállni, erősek vagyunk, határozottak, felvesszük a versenyt bárkivel. Ez persze nagyon jó lehet, ha közben nem felejtünk el nőnek lenni. Mert ha elfelejtünk, akkor idővel csodálkozunk, hogy az igazi, a férfias férfiak elfordulnak tőlünk, vagy pedig belebetegszünk a ránk kövesedett férfiszerepbe.

Azt mondják: nagyon jó nekünk, hiszen végre szabadon lehetünk nők. Szabadon beszélhetünk a testiségről, végre nem kell szégyenlősnek lenni, nem kell szégyellni vágyainkat, bátran kimondhatjuk az érzéseket. Nincs szükség elfojtásokra, végre kiteljesedhetünk. A mai nő szerencsés helyzetben van.


De tényleg? Szerencsés helyzetben vagyunk?

Helyt kell állni a munka világának férfihierarchiájában – jó, erről már beszéltünk, és ennek vannak pozitívumai is. Másrészt a média minden nap, a napnak minden órájában önti ránk hirdetéseit csodaszép nők csodaszép fotóival, mondván: Így kell nőnek lenni. És ettől garantáltan csúnyának, öregnek, kövérnek, de legalábbis tökéletlennek érezzük magunkat.

Az sem teszi könnyebbé a dolgot, hogy az általános felfogás szerint a "normális" nő az, aki megfelel az "átlagnak" – vagyis egy modellnek, egy olyan szerep-együttesnek, amit a társadalom aktuálisan a nőtől elvár. De ez a szerep-együttes napjainkban meglehetősen ellentmondásos, aminek lehetetlen megfelelni. A fiatal nő a munkahelyén legyen egyenértékű a férfiakkal. Szabadidejében legyen bombázó, vonzó, igéző, és persze nyitott a szexre. De mihelyt férjhez ment alakuljon át háziasszonnyá, ha gyermeket szült, legyen tökéletes, odaadó anya – felejtse el a magas sarkú cipőt, a szórakozás minden formáját, de eközben maradjon meg a férje számára vonzó szeretőnek. Ismertek olyan nőt, aki képes minderre?

Minden nő egyedi, másképpen szép, másképpen jó, másképpen Nő

Valamennyien tudjuk, hogy nő és nő között óriási különbségek vannak. Ami az egyik nő számára létfontosságú, annak a másik számára esetleg nincs, vagy alig van jelentősége. A fent vázolt szerep-együttes más-és más oldala okoz nehézséget a számunkra. Hiszen különböző Istennők laknak bennünk. Mindegyiknek más-más erősségei, gyengéi vannak. Ráadásul Ugyanabban a nőben egy időben több "istennő" is lakozik, akik időnként hajlamosak összeveszni egymással. És életünk folyamán – külső hatások és belső fejlődés eredményeként – változunk, ami azt is jelentheti, hogy más istennő kerül előtérbe. A hiányzó Istennők pedig megidézhetők!

Az első és legfontosabb lépes az lehet, hogy merülj el Önmagadban, és próbáld felfedezni, hogy Neked mit jelent Nőnek lenni. Férfiaktól függetlenül, belül önmagadban. Persze számtalan mintát láttál, hoztál otthonról szülői mintát, a barátnőid elárasztottak tanácsokkal, sokféle mintát láthattál filmekben, médiában. Próbálj ezektől függetlenedni. Azt keresd és találd meg, hogy mit jelent számodra Nőnek lenni? Ne törd a fejed! Add át magad női intuíciódnak. A külső elvárásoktól függetlenül Te hogyan szeretnéd megélni nőiességedet?

Vállald a kockázatot, légy önmagad

Ha úgy érzed, (vagy az istennő teszt alapján már tudod) hogy sok benned a férfi energia (erős, független nő vagy, akinek fontos a munka, a karrier), akkor ne akard elnyomni ezeket az energiákat. Szükséged van rájuk. Ettől vagy Önmagad. Csak engedd szabadon elnyomott női oldalad. Engedd meg, hogy női energiáid is szabadon áramoljanak. Ne hidd, hogy mindig erősnek kell lenned. Vállald a kockázatot: lehetsz néha gyenge, esendő, vagy akár sebezhető is. Ha erőből, férfi-energiából falat építesz magad köré, nem biztos, hogy lesz a férfiaknál dinamit a fal lerombolására. Engedd leomolni a falaidat, hidd el, a női energiákból szőtt szivárványszínű aura épp elég védelem. A szorongó, aggodalmaskodásra hajlamos "gyenge" nők pedig erőt, energiát, bátorságot, önbizalmat meríthetnek női energiáikból.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Hogyan reagáljunk az egyes éhségtípusokra?

2024. szeptember 13.

A tudatos étkezés egyik amerikai szakértője 9 fajta éhséget különböztet meg, melyek közül csak 2 foglalja magában az evést (a gyomor és a sejtek éhsége)! A szerző szerint hallgassunk testünk jelzéseire, és miután felismertünk egy adott éhség-típust, reagáljunk rá javaslatainak megfelelően. 

1. A sejtek éhsége

Amikor testünk sejtjei egyes tápanyagok hiányát érzik, jelzést adnak le. A gyerekek és terhes anyák természetesen érzékenyebbek erre az éhségre.

– A sejtek éhsége kielégítésére figyelnünk kell ezen jelzésekre, és aszerint reagálnunk. Pl. a hús iránti vágy jelentkezik vérszegénység esetén, vagy déligyümölcsöt ennénk szívesen, ha C-vitamin hiányunk van…

2. A szem éhsége 
Egy hívogató, csábító étel látványa mindenképp étvágygerjesztő hatású lehet. Sőt, még egy bőséges étkezés után is kiválthatja az éhséget egy kívánatos külsejű desszert. A tv- és filmreklámok pl. ezt a fajta éhséget használják ki a fogyasztók megnyerésére.

– A szem éhsége kielégítésére a szemet szépséggel kell „táplálni”. Ilyenkor fokozottan figyeljünk pl. a minket körülvevő természeti szépségekre, a környezetünkben lévő dísztárgyakra, művészeti alkotásokra…

3. A fül éhsége

Reggel, ébredés után pl. a működő pirítóssütő, kávéfőző hangja, vagy a tojássütés sistergése éhséget gerjeszthet. Hasonló lehet a hatás, pl. ha a szomszédunk pattogatott kukoricát ropogtat a moziban…

– A fül éhsége kielégítésére üljünk nyugodtan, becsukott szemmel, és figyeljünk jól a minket körülvevő hangokra – először az erősebbekre, aztán a halkabbakra… Vagy ha akkor éppen módunkban áll, hallgassunk zenét.

Emelkedett PSA-szint?

2024. szeptember 13.



Sok férfiban aggodalmat kelt, ha azt látja a laborleletében, hogy a PSA, vagyis a prosztata specifikus antigén szintje emelkedett, mert attól tart, ez csakis prosztatarákra utalhat. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csak daganatos betegség emelheti meg a PSA szintet, valamint részletezte, hogy tünetek esetén szükséges az urológiai vizsgálat.

A free és a total PSA eredményt is fontos jelző

A PSA egy prosztata által termelt fehérje, amelynek szintjét a férfiak életkora és más faktorok is befolyásolják. Két típusát elemezhetik laborvizsgálattal, az ún. free (szabad) PSA-t és a teljes (total) PSA-t. A PSA fehérjék ugyanis kötődhetnek egy másik fehérjéhez, de szabadon is lebeghetnek. A total PSA minden PSA fehérje értékét meghatározza, akár kötött, akár szabad. A free PSA ezzel szemben csak a szabad fehérjék értékét mutatja.

Az American Cancer Society a total PSA eredményei az alábbi rizikót jelölhetik:
– 4 ng/ml alatti total PSA-szint azt jelenti, hogy nem valószínű a prosztatarák jelenléte.
– 4 – 10 ng/ml közti total PSA-szintnél 25%-os a daganat jelenléte.
– 10 ng/ml és afölötti total PSA-szintnél 50%-os vagy afölötti a prosztatarák valószínűsége.
Ugyanakkor a szakorvosok számára nagyon fontos a total és a free PSA értékek összehasonlítása is. A free PSA szintje nagy ingadozást mutathat, de általában a total PSA-hoz mérten magasabb free PSA alacsonyabb prosztatarák rizikót jelent, és fordítva is igaz az összefüggés. Mindazonáltal az adott eredmények még nem jelentik feltétlenül a daganat jelenlétét, hiszen más tényezők is befolyásolják a PSA-szintet.  

A szorongás fizikai tünetei: hogyan ismerhetjük fel és kezelhetjük őket?

2024. szeptember 12.

A szorongás sokkal több, mint egyszerű mentális állapot; gyakran fizikai tünetekben is megnyilvánul, amelyek jelentős hatással lehetnek a mindennapi életünkre. Sokan nem ismerik fel, hogy az állandó feszültség, fejfájás vagy gyomorpanaszok mögött a szorongás állhat. Ebben a cikkben bemutatjuk a szorongás leggyakoribb fizikai tüneteit, és megmutatjuk, hogyan lehet ezeket felismerni és kezelni.  

Miért jelennek meg a szorongás fizikai tünetei?

A szorongás a testünk stresszre adott természetes reakciója, amelyet az evolúció során fejlesztettünk ki a veszélyhelyzetek kezelésére. Amikor szorongunk, a testünk készenléti állapotba kerül, és ennek számos fizikai következménye lehet. A szervezet ilyenkor adrenalin és kortizol hormonokat termel, amelyek felkészítenek minket a „harcolj vagy menekülj” reakcióra. Ha azonban a szorongás állandósul, ezek a fizikai reakciók krónikussá válhatnak, és negatívan befolyásolhatják egészségünket.

A szorongás leggyakoribb fizikai tünetei

1. Gyors szívverés és mellkasi fájdalom

A szorongás gyakran okoz gyors szívverést vagy szívdobogásérzést. Ezt a testünkben áramló adrenalin okozza, amely felkészít minket a cselekvésre. Néhányan akár mellkasi fájdalmat is tapasztalhatnak, amit gyakran összetévesztenek szívproblémákkal. Ha ezeket a tüneteket rendszeresen tapasztalod, fontos, hogy beszélj egy orvossal, hogy kizárja a szívbetegségek lehetőségét.

2. Légszomj és légzési nehézségek

A szorongás egyik legijesztőbb fizikai tünete a légszomj vagy a nehézlégzés. Ez gyakran pánikrohamokkal is társulhat, amikor úgy érzed, hogy nem kapsz elég levegőt. A légzési nehézségek mögött a szorongás által kiváltott hiperventilláció állhat, ami azt eredményezi, hogy túl gyorsan és mélyen lélegzel. 3. Feszültség és izomfájdalom

A szorongás gyakran vezethet krónikus izomfeszüléshez, különösen a nyak, a vállak és a hát területén. Ez a feszültség idővel izomfájdalommá alakulhat, ami tovább fokozza a diszkomfort érzést és a szorongást.