Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Segítség! Bepisil a gyerekem

Érdekességek2018. június 03.

Sok család életét nehezíti meg a gyermekek éjszakai ágybavizelése. Sokszor csendes szégyenként viselik a jelenséget mind a gyermekek, mind a szülők. A gyerekben mélységes szégyenérzet van, amiatt, hogy ő még mindig ágyba pisil, a többiek a korosztályában már régen szobatiszták. Pedig ez egy nagyon sűrűn előforduló probléma, olyannyira hogy Magyarországon gyakorlatilag ez a harmadik leggyakrabban előforduló gyermekbetegség.  

Az éjszakai ágybavizelésről (enuresis nocturna) akkor beszélünk, amikor óvodás, vagy iskolás gyermekeknél még mindig állandó vagy visszatérő rendszerességgel fennáll a hólyag éjszakai ürítése.  A jelenség időbeliségét tekintve két alapvető típusra lehet osztani a betegség et.
Az elsődleges (primer) amikor a gyermek a születése óta soha nem volt szobatiszta legalább fél éven keresztül, és a másodlagos (secunder) pedig amikor hosszabb időszak után kezd el újra bepisilni.

A megjelenő tünetek alapján pedig van egytünetű (monosymptomas )és  többtünetű (polisymptomas),  az utóbbiban különböző fertőzések, illetve székrekedés is kapcsolódhatnak.
Amikor a jelenség 5-6 éves korban még mindig fennáll, mindenképp indokolt szakorvosi vizsgálatot kérni, és felkeresni egy gyermek nefrológust.   Amennyiben az orvosi vizsgálatok mind negatív eredménnyel zárultak, úgy nagy valószínűséggel a bepisilésnek lelki okai vannak. 


Az ágybavizelés valamely korábban elszenvedett lelki traumának is lehet következménye, valamely családtag elveszítése, vagy éppen a testvér születése miatt érzett félelem, szorongás állhat, a „kicsi akarok még maradni, kisbabaként viselkedem’”mögöttes motiváció indukálhat.

A bepisilős  gyerekek vagy nagyon mélyen alszanak, vagy az ébredési küszöbük magasabb az átlagnál. Sokszor még a bepisilés érzetére sem ébrednek fel, csak reggel tudatosul a „baleset” ténye. Vannak, akik felébrednek és automatikusan cserélik az odakészített pizsamát, ágyneműt.


Hagyományosan gyakran szokták javasolni az ébresztéses módszert, ami abból áll, hogy vagy a szülő, vagy valamilyen elektromos készülék segítségével felkeltik a gyermeket az éjszaka közepén és kikísérik a vécére, de vannak olyan gyerekek, akik annyira mélyen alszanak, hogy erre sem ébrednek fel, csak kábulatban, félig alvó állapotban próbálnak szót fogadni a szülői bíztatásnak. Sajnos sok esetben ez is csak egy kényszerlépés, mint sem valódi megoldás és rendkívüli módon igénybe veszi a szülőket, hiszen ez az ő éjszakai pihenésüket is kettévágja, ami után vagy vissza tudnak aludni, vagy nem, ami hosszú távon teljes kimerültséghez vezethet. Így érdemes olyan módszert választani, amely a kialakult helyzet okát keresi meg és oldja fel.

A lelki okok kezelésére a kineziológia és a Bach virágterápia adhat megoldást. A kineziológiai oldás során megkíséreljük felderíteni, hogy a múltban mi okozhatott a gyermek lelkében traumát, mi lehet az az ok, amire ő ezt a válaszreakciót adja a környezetének. Mert ez minden esetben válasz a család arra, ami a családban történt, illetve történik.  Érzelmi válasz reakció lehet ez például a szülők között folyamatosan fennálló feszültségre, az állandósult veszekedésekre is. De kiválthatja egy nagyon erős megfelelési kényszer is, amikor a gyermek a szülők fele teljesíthetetlennek érzi  az általuk támasztott elvárásokat, betartandó szabályokat. Sokszor a közösségbe való beilleszkedés elleni tudat alatti tiltakozás jele is lehet, ha nem szeret óvodába, illetve iskolába járni.

Ezzel a problémával küzdő gyerekek szinte kivétel nélkül nagyon érzékenyek, sokszor nehezen viselik a konfliktusokat, a hangos zajokat, szorongásra hajlamosak, lehetnek befelé fordulók, és önbizalom hiányosak is.  A bepisilés tudata pedig sajnos tovább erősíti ezeket a negatív lelkiállapotokat, ami az évek múlásával előidézheti egy negatív énkép kialakulását. Az iskolai beilleszkedést is hátráltathatja, hiszen egy osztály táborozás alkalmával történt bepisilés megbélyegezheti  az osztálytársakkal való kapcsolatát. Minden esetben a gyerekek mély szégyenérzetet éreznek önmaguk és a család előtt is, hiszen kimondva – vagy kimondatlanul van egy elvárás, aminek nem tudnak megfelelni.  A kor előre haladtával ez a szégyenérzet egyre nő és mélyül, érdemes tehát minél előbb megkeresni a megoldást. Gyakran javasolják a „majd kinövi’” alternatívát is, ami sok esetben igaz is, és 7-8 éves kor körül meg is történik. A betegség kialakulásánál az is szerepet játszik, hogy a szülőknél volt-e hasonló probléma, mert a hajlam elég nagy valószínűséggel öröklődik is.

Tapasztalataim alapján, a gyermekek éjszakai bevizelésénél érdemes  tehát mind a hagyományos orvoslás módszereit, mind az alternatív természetgyógyászati , kineziológiai és Bach virágterápiás kezeléseket együttesen  igénybe venni a hatékony megoldáshoz. Így  a hozzám került  gyermekek átlagosan 6-8 héten belül szobatiszták lettek.

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Hogyan reagáljunk az egyes éhségtípusokra?

2024. szeptember 13.

A tudatos étkezés egyik amerikai szakértője 9 fajta éhséget különböztet meg, melyek közül csak 2 foglalja magában az evést (a gyomor és a sejtek éhsége)! A szerző szerint hallgassunk testünk jelzéseire, és miután felismertünk egy adott éhség-típust, reagáljunk rá javaslatainak megfelelően. 

1. A sejtek éhsége

Amikor testünk sejtjei egyes tápanyagok hiányát érzik, jelzést adnak le. A gyerekek és terhes anyák természetesen érzékenyebbek erre az éhségre.

– A sejtek éhsége kielégítésére figyelnünk kell ezen jelzésekre, és aszerint reagálnunk. Pl. a hús iránti vágy jelentkezik vérszegénység esetén, vagy déligyümölcsöt ennénk szívesen, ha C-vitamin hiányunk van…

2. A szem éhsége 
Egy hívogató, csábító étel látványa mindenképp étvágygerjesztő hatású lehet. Sőt, még egy bőséges étkezés után is kiválthatja az éhséget egy kívánatos külsejű desszert. A tv- és filmreklámok pl. ezt a fajta éhséget használják ki a fogyasztók megnyerésére.

– A szem éhsége kielégítésére a szemet szépséggel kell „táplálni”. Ilyenkor fokozottan figyeljünk pl. a minket körülvevő természeti szépségekre, a környezetünkben lévő dísztárgyakra, művészeti alkotásokra…

3. A fül éhsége

Reggel, ébredés után pl. a működő pirítóssütő, kávéfőző hangja, vagy a tojássütés sistergése éhséget gerjeszthet. Hasonló lehet a hatás, pl. ha a szomszédunk pattogatott kukoricát ropogtat a moziban…

– A fül éhsége kielégítésére üljünk nyugodtan, becsukott szemmel, és figyeljünk jól a minket körülvevő hangokra – először az erősebbekre, aztán a halkabbakra… Vagy ha akkor éppen módunkban áll, hallgassunk zenét.

Emelkedett PSA-szint?

2024. szeptember 13.



Sok férfiban aggodalmat kelt, ha azt látja a laborleletében, hogy a PSA, vagyis a prosztata specifikus antigén szintje emelkedett, mert attól tart, ez csakis prosztatarákra utalhat. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csak daganatos betegség emelheti meg a PSA szintet, valamint részletezte, hogy tünetek esetén szükséges az urológiai vizsgálat.

A free és a total PSA eredményt is fontos jelző

A PSA egy prosztata által termelt fehérje, amelynek szintjét a férfiak életkora és más faktorok is befolyásolják. Két típusát elemezhetik laborvizsgálattal, az ún. free (szabad) PSA-t és a teljes (total) PSA-t. A PSA fehérjék ugyanis kötődhetnek egy másik fehérjéhez, de szabadon is lebeghetnek. A total PSA minden PSA fehérje értékét meghatározza, akár kötött, akár szabad. A free PSA ezzel szemben csak a szabad fehérjék értékét mutatja.

Az American Cancer Society a total PSA eredményei az alábbi rizikót jelölhetik:
– 4 ng/ml alatti total PSA-szint azt jelenti, hogy nem valószínű a prosztatarák jelenléte.
– 4 – 10 ng/ml közti total PSA-szintnél 25%-os a daganat jelenléte.
– 10 ng/ml és afölötti total PSA-szintnél 50%-os vagy afölötti a prosztatarák valószínűsége.
Ugyanakkor a szakorvosok számára nagyon fontos a total és a free PSA értékek összehasonlítása is. A free PSA szintje nagy ingadozást mutathat, de általában a total PSA-hoz mérten magasabb free PSA alacsonyabb prosztatarák rizikót jelent, és fordítva is igaz az összefüggés. Mindazonáltal az adott eredmények még nem jelentik feltétlenül a daganat jelenlétét, hiszen más tényezők is befolyásolják a PSA-szintet.  

A szorongás fizikai tünetei: hogyan ismerhetjük fel és kezelhetjük őket?

2024. szeptember 12.

A szorongás sokkal több, mint egyszerű mentális állapot; gyakran fizikai tünetekben is megnyilvánul, amelyek jelentős hatással lehetnek a mindennapi életünkre. Sokan nem ismerik fel, hogy az állandó feszültség, fejfájás vagy gyomorpanaszok mögött a szorongás állhat. Ebben a cikkben bemutatjuk a szorongás leggyakoribb fizikai tüneteit, és megmutatjuk, hogyan lehet ezeket felismerni és kezelni.  

Miért jelennek meg a szorongás fizikai tünetei?

A szorongás a testünk stresszre adott természetes reakciója, amelyet az evolúció során fejlesztettünk ki a veszélyhelyzetek kezelésére. Amikor szorongunk, a testünk készenléti állapotba kerül, és ennek számos fizikai következménye lehet. A szervezet ilyenkor adrenalin és kortizol hormonokat termel, amelyek felkészítenek minket a „harcolj vagy menekülj” reakcióra. Ha azonban a szorongás állandósul, ezek a fizikai reakciók krónikussá válhatnak, és negatívan befolyásolhatják egészségünket.

A szorongás leggyakoribb fizikai tünetei

1. Gyors szívverés és mellkasi fájdalom

A szorongás gyakran okoz gyors szívverést vagy szívdobogásérzést. Ezt a testünkben áramló adrenalin okozza, amely felkészít minket a cselekvésre. Néhányan akár mellkasi fájdalmat is tapasztalhatnak, amit gyakran összetévesztenek szívproblémákkal. Ha ezeket a tüneteket rendszeresen tapasztalod, fontos, hogy beszélj egy orvossal, hogy kizárja a szívbetegségek lehetőségét.

2. Légszomj és légzési nehézségek

A szorongás egyik legijesztőbb fizikai tünete a légszomj vagy a nehézlégzés. Ez gyakran pánikrohamokkal is társulhat, amikor úgy érzed, hogy nem kapsz elég levegőt. A légzési nehézségek mögött a szorongás által kiváltott hiperventilláció állhat, ami azt eredményezi, hogy túl gyorsan és mélyen lélegzel. 3. Feszültség és izomfájdalom

A szorongás gyakran vezethet krónikus izomfeszüléshez, különösen a nyak, a vállak és a hát területén. Ez a feszültség idővel izomfájdalommá alakulhat, ami tovább fokozza a diszkomfort érzést és a szorongást.