Segítség! Bepisil a gyerekem
Érdekességek2018. június 03.
Az éjszakai ágybavizelésről (enuresis nocturna) akkor beszélünk, amikor óvodás, vagy iskolás gyermekeknél még mindig állandó vagy visszatérő rendszerességgel fennáll a hólyag éjszakai ürítése. A jelenség időbeliségét tekintve két alapvető típusra lehet osztani a betegség et.
Az elsődleges (primer) amikor a gyermek a születése óta soha nem volt szobatiszta legalább fél éven keresztül, és a másodlagos (secunder) pedig amikor hosszabb időszak után kezd el újra bepisilni.
A megjelenő tünetek alapján pedig van egytünetű (monosymptomas )és többtünetű (polisymptomas), az utóbbiban különböző fertőzések, illetve székrekedés is kapcsolódhatnak.
Amikor a jelenség 5-6 éves korban még mindig fennáll, mindenképp indokolt szakorvosi vizsgálatot kérni, és felkeresni egy gyermek nefrológust. Amennyiben az orvosi vizsgálatok mind negatív eredménnyel zárultak, úgy nagy valószínűséggel a bepisilésnek lelki okai vannak.
Az ágybavizelés valamely korábban elszenvedett lelki traumának is lehet következménye, valamely családtag elveszítése, vagy éppen a testvér születése miatt érzett félelem, szorongás állhat, a „kicsi akarok még maradni, kisbabaként viselkedem’”mögöttes motiváció indukálhat.
Hagyományosan gyakran szokták javasolni az ébresztéses módszert, ami abból áll, hogy vagy a szülő, vagy valamilyen elektromos készülék segítségével felkeltik a gyermeket az éjszaka közepén és kikísérik a vécére, de vannak olyan gyerekek, akik annyira mélyen alszanak, hogy erre sem ébrednek fel, csak kábulatban, félig alvó állapotban próbálnak szót fogadni a szülői bíztatásnak. Sajnos sok esetben ez is csak egy kényszerlépés, mint sem valódi megoldás és rendkívüli módon igénybe veszi a szülőket, hiszen ez az ő éjszakai pihenésüket is kettévágja, ami után vagy vissza tudnak aludni, vagy nem, ami hosszú távon teljes kimerültséghez vezethet. Így érdemes olyan módszert választani, amely a kialakult helyzet okát keresi meg és oldja fel.
A lelki okok kezelésére a kineziológia és a Bach virágterápia adhat megoldást. A kineziológiai oldás során megkíséreljük felderíteni, hogy a múltban mi okozhatott a gyermek lelkében traumát, mi lehet az az ok, amire ő ezt a válaszreakciót adja a környezetének. Mert ez minden esetben válasz a család arra, ami a családban történt, illetve történik. Érzelmi válasz reakció lehet ez például a szülők között folyamatosan fennálló feszültségre, az állandósult veszekedésekre is. De kiválthatja egy nagyon erős megfelelési kényszer is, amikor a gyermek a szülők fele teljesíthetetlennek érzi az általuk támasztott elvárásokat, betartandó szabályokat. Sokszor a közösségbe való beilleszkedés elleni tudat alatti tiltakozás jele is lehet, ha nem szeret óvodába, illetve iskolába járni.
Ezzel a problémával küzdő gyerekek szinte kivétel nélkül nagyon érzékenyek, sokszor nehezen viselik a konfliktusokat, a hangos zajokat, szorongásra hajlamosak, lehetnek befelé fordulók, és önbizalom hiányosak is. A bepisilés tudata pedig sajnos tovább erősíti ezeket a negatív lelkiállapotokat, ami az évek múlásával előidézheti egy negatív énkép kialakulását. Az iskolai beilleszkedést is hátráltathatja, hiszen egy osztály táborozás alkalmával történt bepisilés megbélyegezheti az osztálytársakkal való kapcsolatát. Minden esetben a gyerekek mély szégyenérzetet éreznek önmaguk és a család előtt is, hiszen kimondva – vagy kimondatlanul van egy elvárás, aminek nem tudnak megfelelni. A kor előre haladtával ez a szégyenérzet egyre nő és mélyül, érdemes tehát minél előbb megkeresni a megoldást. Gyakran javasolják a „majd kinövi’” alternatívát is, ami sok esetben igaz is, és 7-8 éves kor körül meg is történik. A betegség kialakulásánál az is szerepet játszik, hogy a szülőknél volt-e hasonló probléma, mert a hajlam elég nagy valószínűséggel öröklődik is.
forrás: Harmonet