Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Segítség! Bepisil a gyerekem

Érdekességek2018. június 03.

Sok család életét nehezíti meg a gyermekek éjszakai ágybavizelése. Sokszor csendes szégyenként viselik a jelenséget mind a gyermekek, mind a szülők. A gyerekben mélységes szégyenérzet van, amiatt, hogy ő még mindig ágyba pisil, a többiek a korosztályában már régen szobatiszták. Pedig ez egy nagyon sűrűn előforduló probléma, olyannyira hogy Magyarországon gyakorlatilag ez a harmadik leggyakrabban előforduló gyermekbetegség.  

Az éjszakai ágybavizelésről (enuresis nocturna) akkor beszélünk, amikor óvodás, vagy iskolás gyermekeknél még mindig állandó vagy visszatérő rendszerességgel fennáll a hólyag éjszakai ürítése.  A jelenség időbeliségét tekintve két alapvető típusra lehet osztani a betegség et.
Az elsődleges (primer) amikor a gyermek a születése óta soha nem volt szobatiszta legalább fél éven keresztül, és a másodlagos (secunder) pedig amikor hosszabb időszak után kezd el újra bepisilni.

A megjelenő tünetek alapján pedig van egytünetű (monosymptomas )és  többtünetű (polisymptomas),  az utóbbiban különböző fertőzések, illetve székrekedés is kapcsolódhatnak.
Amikor a jelenség 5-6 éves korban még mindig fennáll, mindenképp indokolt szakorvosi vizsgálatot kérni, és felkeresni egy gyermek nefrológust.   Amennyiben az orvosi vizsgálatok mind negatív eredménnyel zárultak, úgy nagy valószínűséggel a bepisilésnek lelki okai vannak. 


Az ágybavizelés valamely korábban elszenvedett lelki traumának is lehet következménye, valamely családtag elveszítése, vagy éppen a testvér születése miatt érzett félelem, szorongás állhat, a „kicsi akarok még maradni, kisbabaként viselkedem’”mögöttes motiváció indukálhat.

A bepisilős  gyerekek vagy nagyon mélyen alszanak, vagy az ébredési küszöbük magasabb az átlagnál. Sokszor még a bepisilés érzetére sem ébrednek fel, csak reggel tudatosul a „baleset” ténye. Vannak, akik felébrednek és automatikusan cserélik az odakészített pizsamát, ágyneműt.


Hagyományosan gyakran szokták javasolni az ébresztéses módszert, ami abból áll, hogy vagy a szülő, vagy valamilyen elektromos készülék segítségével felkeltik a gyermeket az éjszaka közepén és kikísérik a vécére, de vannak olyan gyerekek, akik annyira mélyen alszanak, hogy erre sem ébrednek fel, csak kábulatban, félig alvó állapotban próbálnak szót fogadni a szülői bíztatásnak. Sajnos sok esetben ez is csak egy kényszerlépés, mint sem valódi megoldás és rendkívüli módon igénybe veszi a szülőket, hiszen ez az ő éjszakai pihenésüket is kettévágja, ami után vagy vissza tudnak aludni, vagy nem, ami hosszú távon teljes kimerültséghez vezethet. Így érdemes olyan módszert választani, amely a kialakult helyzet okát keresi meg és oldja fel.

A lelki okok kezelésére a kineziológia és a Bach virágterápia adhat megoldást. A kineziológiai oldás során megkíséreljük felderíteni, hogy a múltban mi okozhatott a gyermek lelkében traumát, mi lehet az az ok, amire ő ezt a válaszreakciót adja a környezetének. Mert ez minden esetben válasz a család arra, ami a családban történt, illetve történik.  Érzelmi válasz reakció lehet ez például a szülők között folyamatosan fennálló feszültségre, az állandósult veszekedésekre is. De kiválthatja egy nagyon erős megfelelési kényszer is, amikor a gyermek a szülők fele teljesíthetetlennek érzi  az általuk támasztott elvárásokat, betartandó szabályokat. Sokszor a közösségbe való beilleszkedés elleni tudat alatti tiltakozás jele is lehet, ha nem szeret óvodába, illetve iskolába járni.

Ezzel a problémával küzdő gyerekek szinte kivétel nélkül nagyon érzékenyek, sokszor nehezen viselik a konfliktusokat, a hangos zajokat, szorongásra hajlamosak, lehetnek befelé fordulók, és önbizalom hiányosak is.  A bepisilés tudata pedig sajnos tovább erősíti ezeket a negatív lelkiállapotokat, ami az évek múlásával előidézheti egy negatív énkép kialakulását. Az iskolai beilleszkedést is hátráltathatja, hiszen egy osztály táborozás alkalmával történt bepisilés megbélyegezheti  az osztálytársakkal való kapcsolatát. Minden esetben a gyerekek mély szégyenérzetet éreznek önmaguk és a család előtt is, hiszen kimondva – vagy kimondatlanul van egy elvárás, aminek nem tudnak megfelelni.  A kor előre haladtával ez a szégyenérzet egyre nő és mélyül, érdemes tehát minél előbb megkeresni a megoldást. Gyakran javasolják a „majd kinövi’” alternatívát is, ami sok esetben igaz is, és 7-8 éves kor körül meg is történik. A betegség kialakulásánál az is szerepet játszik, hogy a szülőknél volt-e hasonló probléma, mert a hajlam elég nagy valószínűséggel öröklődik is.

Tapasztalataim alapján, a gyermekek éjszakai bevizelésénél érdemes  tehát mind a hagyományos orvoslás módszereit, mind az alternatív természetgyógyászati , kineziológiai és Bach virágterápiás kezeléseket együttesen  igénybe venni a hatékony megoldáshoz. Így  a hozzám került  gyermekek átlagosan 6-8 héten belül szobatiszták lettek.

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.

Nem múlik a nyakmerevség? Fontos az orvosi kivizsgálás

2025. július 03.



A nyaki merevség általában egy egyszerű „elalvás” miatt alakul ki, de ha az állapot tartósan fennáll, az jelentősen rányomja a bélyegét a hétköznapokra, különösen, ha más tünetek, például váll- vagy fejfájás is társulnak mellé. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont – Prima Medica reumatológusa azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel orvoshoz kell fordulni.

A merev nyak az autóvezetésben is akadályozhat

A nyakmerevség jellegzetes tünete a fájdalom és nyak mozgatásának nehézsége, amely főként a fej oldalra fordításkor jelentkezik. Néha a nyak olyan merevvé válhat, hogy csak a teljes test elfordításával tudunk oldalra nézni. Igen gyakran jelentkezik ez a panasz reggel, felkelés után, ám egyes esetekben egész nap fennmarad a merevség. Máskor konkrét mozdulathoz köthető a fájdalom, amikor mintegy „meghúzzuk” a nyakunkat. Elképzelhető, hogy a nyaki probléma az oka a fejfájásnak, váll- és karfájdalomnak is.
– A nyaki merevséggel járó fájdalom az egészen enyhétől a komoly, éles, kínzó érzésig terjedhet. Különösen oldalra fordításnál nyilallhat bele a fájdalom a testrészbe, ami adott esetben lehetetlenné teszi az olyan mindennapos tevékenységeket, mint például az autóvezetés.

Izomfeszülés és gerincprobléma is okozhatja


A nyakmerevség leggyakoribb oka a rándulás. Különösen a lapockaemelő izom hajlamos a sérülésre, amely összekapcsolja a nyaki gerincet a vállal. Ez az izom számos, hétköznapi tevékenység során megrándulhat, terhelődhet. Ilyen lehet például a rossz pozícióban történő alvás, a sportsérülés, amikor hirtelen behatásra oldalra csapódik a fej, vagy éppen a tartós, helytelen nyakpozíció, jellemzően számítógép- vagy mobiltelefon-használat kapcsán. Az is gyakori eset, hogy a tartós stressz miatti izomfeszültség okozza a nyak merevségét is – foglalja össze a tudnivalókat Csengei doktor.

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket