Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Spiri és spuri

Érdekességek2018. május 26.

A futás divat lett. De ez nem baj, nem minden divat rossz. Az egészségmegőrzés, a sportos életmód terjedjen csak el minél inkább! Az is fontos, hogy sokan nem "csak" a testük karbantartása és fejlesztése miatt sportolnak, különösen igaz ez a futásra.  

A futás a legősibb mozgásformák egyike, őseink hol valami után, hol valami elől gyakran kényszerültek futni, a természeti népek – ha léteznek még egyáltalán ilyenek – ma is nagy távokat tesznek meg vadászataik és vándorlásuk során. A helyhez kötött, üldögélő életmód alig száz-kétszáz éves múltra tekint vissza, és bizony a monitor előtt „kockuló” emberben dübörögni kezd valami ősi ritmus, elfojtott mozgásigény… amíg egyszer, saját magát is meglepve ezzel, futócipőt húz.

A futás, mint „beavatási” élmény, csúcsélmény forrása

A futásban, saját határaink meghaladásában, a fájdalom elviselésében, a feladás démonaival való megküzdésben van valami az ősi beavatásokból. Aki legyőzi saját gyengeségét, áthaladva a célvonalon lelkileg is megerősödik, a hétköznapi életében is jobban ki tud állni magáért. A futásban ott rejlik a hétköznapok során oly ritka íz: az egyértelmű győzelem íze! Ráadásul futás közben, főleg hosszabb távok leküzdése során könnyen érhetik az embert olyan élmények, amikről a régi spirituális írások is szólnak. Nagyfokú boldogság, könnyedség, fény, sőt extázis. Ezek a csúcsélmények bőven kárpótolnak a felkészülés monotóniájáért. De nem törvényszerű, hogy valaki átéljen ilyesmit: legtöbben arról számolnak be, hogy edzés során „feloldódtak a görcsös gondolataim”, „kiürült a fejem”, „végre ráláttam a problémámra”. Ezek nagyon hasonlóak a meditáció közben átélhető tudati állapotokra!


A futás: mozgásmeditáció

A mai európai ember – általában – testileg alig mozog, agya viszont annál pörgősebb. Ezért ha azt mondjuk neki, hogy üljön mozdulatlanul és ne gondoljon semmire, a minimum, hogy vakarózni kezd és majd’ kiugrik a bőréből. Sokan panaszkodnak arra, hogy nem tudnak meditálni, idegesek lesznek tőle! Az ilyen típusú embereknek különösen hasznos, ha valamilyen aktív testmozgást találnak maguknak: úszás, biciklizés, kajakozás, sétálás, hosszabb távú túrák, illetve a futás, ami testileg megterhelő volta miatt nem javasolható mindenkinek. A zarándoklatok lelkileg megtisztító, felemelő voltához is hozzájárul, hogy a vándorúton lévő ember nem egyhelyben üldögél, hanem épp ellenkezőleg! A mozgás hatására „kipörög” a napi stressz, kitisztul a gondolkodás, utat találnak maguknak a felismerések és a kristálytiszta meglátások. A futás tehát egyfajta mozgásmeditáció is lehet.



A futás: közösségi élmény

A futás divatja mögött tehát ott rejlik –bizonyára nem mindenkinél, és nem is okvetlenül felismerten – az ősi beavatási élmények utáni vágy és a spirituális megtisztulás, felülemelkedés vágya. És itt megérkezünk a harmadik elemhez is: a közösségi élmények utáni vágyhoz! A mai emberre gyakran mondják, hogy izolálódott, magányos, hiányoznak az életéből a nagy, erős, kollektív élmények, amiknek nem csak nézője – mint egy focimeccsen – hanem aktív részese is. Márpedig egy nagy tömegsport-esemény, egy futófesztivál pont ezt az élményt adja meg!
A szurkolók… a dobosok… a többi ember, akivel egy célért futsz… bizony, ez hatalmas hozzáadott erő a saját teljesítményhez! Hol máshol van az életben olyan, hogy ha felbuksz, öten nyúlnak feléd azonnal, hogy felsegítsenek? Hol máshol fordul elő, hogy ezer ember azért szurkol, hogy te elérd a célodat? Hol máshol kapsz ennyi integetést, biztatást, mosolyt, motivációt? Sokan épp ezért az érzésért futnak, nem is önmagában a futás miatt. Tulajdonképpen a „hétköznapi” életben is így kéne!

Versenyek és futófesztiválok

A közösségi futóedzések összekovácsolják az egymást korábban legfeljebb a Netről ismerő embereket, szorosabbra fűzik a már meglévő barátságok szálait is. A nagy futófesztiválok pedig különleges hangulatokkal gazdagíthatják a közös futás élményét. Egy-egy varázslatos helyszín, mint Budapest világörökségi értékű panorámája, vagy a Tihanyi-félsziget levendulaillatú dombjai egészen más élményt adnak, mint a konditerem futópadja vagy a margitszigeti rekortán pálya. A mai ember élményekre vágyik! Van olyan futóesemény, ahol a faluszéli földutakon, a kukoricás szélén köröz a nép, fénymásolt rajtszámot, spárgára kötött papír befutóérmet (!) kap és a dobogó ócska raklapokból áll – de vidám a hangulat és a bogrács alatt ég a tűz, rotyog benne a gulyás. Ez is lehet nagyon szerethető élmény. Van, ahol a jótékonyság vagy a környezetvédelem ad valami pluszt (saját pohár eldobható műanyag helyett, faültetés stb.). Más futóesemények, mint a Tihanyi Félmaraton Fesztivál a különleges helyszín mellett dizájnos érmet, neves DJ által prezentált zenét, élő koncertet, „okostetoválást” (bármit jelentsen is ez), gazdag befutócsomagot kínál a célba érkező futóknak.
Bármilyen legyen is a futóesemény – szándékosan kerülöm a „verseny” szót, bár természetesen a győztesek mindegyiken külön díjazást kapnak – a lényeg az, amit a résztvevők nyernek belőle. Életre szóló közösségi élményt, a felkészülés tapasztalatait, jobb egészséget, és nem utolsósorban lelki élményeket. A futás mindenkinek ad valamit, amire az illető fejlődéséhez szüksége van – és ha futsz, akkor képes vagy valami kézzel foghatót tenni önmagadért!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.