Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Spiri és spuri

Érdekességek2018. május 26.

A futás divat lett. De ez nem baj, nem minden divat rossz. Az egészségmegőrzés, a sportos életmód terjedjen csak el minél inkább! Az is fontos, hogy sokan nem "csak" a testük karbantartása és fejlesztése miatt sportolnak, különösen igaz ez a futásra.  

A futás a legősibb mozgásformák egyike, őseink hol valami után, hol valami elől gyakran kényszerültek futni, a természeti népek – ha léteznek még egyáltalán ilyenek – ma is nagy távokat tesznek meg vadászataik és vándorlásuk során. A helyhez kötött, üldögélő életmód alig száz-kétszáz éves múltra tekint vissza, és bizony a monitor előtt „kockuló” emberben dübörögni kezd valami ősi ritmus, elfojtott mozgásigény… amíg egyszer, saját magát is meglepve ezzel, futócipőt húz.

A futás, mint „beavatási” élmény, csúcsélmény forrása

A futásban, saját határaink meghaladásában, a fájdalom elviselésében, a feladás démonaival való megküzdésben van valami az ősi beavatásokból. Aki legyőzi saját gyengeségét, áthaladva a célvonalon lelkileg is megerősödik, a hétköznapi életében is jobban ki tud állni magáért. A futásban ott rejlik a hétköznapok során oly ritka íz: az egyértelmű győzelem íze! Ráadásul futás közben, főleg hosszabb távok leküzdése során könnyen érhetik az embert olyan élmények, amikről a régi spirituális írások is szólnak. Nagyfokú boldogság, könnyedség, fény, sőt extázis. Ezek a csúcsélmények bőven kárpótolnak a felkészülés monotóniájáért. De nem törvényszerű, hogy valaki átéljen ilyesmit: legtöbben arról számolnak be, hogy edzés során „feloldódtak a görcsös gondolataim”, „kiürült a fejem”, „végre ráláttam a problémámra”. Ezek nagyon hasonlóak a meditáció közben átélhető tudati állapotokra!


A futás: mozgásmeditáció

A mai európai ember – általában – testileg alig mozog, agya viszont annál pörgősebb. Ezért ha azt mondjuk neki, hogy üljön mozdulatlanul és ne gondoljon semmire, a minimum, hogy vakarózni kezd és majd’ kiugrik a bőréből. Sokan panaszkodnak arra, hogy nem tudnak meditálni, idegesek lesznek tőle! Az ilyen típusú embereknek különösen hasznos, ha valamilyen aktív testmozgást találnak maguknak: úszás, biciklizés, kajakozás, sétálás, hosszabb távú túrák, illetve a futás, ami testileg megterhelő volta miatt nem javasolható mindenkinek. A zarándoklatok lelkileg megtisztító, felemelő voltához is hozzájárul, hogy a vándorúton lévő ember nem egyhelyben üldögél, hanem épp ellenkezőleg! A mozgás hatására „kipörög” a napi stressz, kitisztul a gondolkodás, utat találnak maguknak a felismerések és a kristálytiszta meglátások. A futás tehát egyfajta mozgásmeditáció is lehet.



A futás: közösségi élmény

A futás divatja mögött tehát ott rejlik –bizonyára nem mindenkinél, és nem is okvetlenül felismerten – az ősi beavatási élmények utáni vágy és a spirituális megtisztulás, felülemelkedés vágya. És itt megérkezünk a harmadik elemhez is: a közösségi élmények utáni vágyhoz! A mai emberre gyakran mondják, hogy izolálódott, magányos, hiányoznak az életéből a nagy, erős, kollektív élmények, amiknek nem csak nézője – mint egy focimeccsen – hanem aktív részese is. Márpedig egy nagy tömegsport-esemény, egy futófesztivál pont ezt az élményt adja meg!
A szurkolók… a dobosok… a többi ember, akivel egy célért futsz… bizony, ez hatalmas hozzáadott erő a saját teljesítményhez! Hol máshol van az életben olyan, hogy ha felbuksz, öten nyúlnak feléd azonnal, hogy felsegítsenek? Hol máshol fordul elő, hogy ezer ember azért szurkol, hogy te elérd a célodat? Hol máshol kapsz ennyi integetést, biztatást, mosolyt, motivációt? Sokan épp ezért az érzésért futnak, nem is önmagában a futás miatt. Tulajdonképpen a „hétköznapi” életben is így kéne!

Versenyek és futófesztiválok

A közösségi futóedzések összekovácsolják az egymást korábban legfeljebb a Netről ismerő embereket, szorosabbra fűzik a már meglévő barátságok szálait is. A nagy futófesztiválok pedig különleges hangulatokkal gazdagíthatják a közös futás élményét. Egy-egy varázslatos helyszín, mint Budapest világörökségi értékű panorámája, vagy a Tihanyi-félsziget levendulaillatú dombjai egészen más élményt adnak, mint a konditerem futópadja vagy a margitszigeti rekortán pálya. A mai ember élményekre vágyik! Van olyan futóesemény, ahol a faluszéli földutakon, a kukoricás szélén köröz a nép, fénymásolt rajtszámot, spárgára kötött papír befutóérmet (!) kap és a dobogó ócska raklapokból áll – de vidám a hangulat és a bogrács alatt ég a tűz, rotyog benne a gulyás. Ez is lehet nagyon szerethető élmény. Van, ahol a jótékonyság vagy a környezetvédelem ad valami pluszt (saját pohár eldobható műanyag helyett, faültetés stb.). Más futóesemények, mint a Tihanyi Félmaraton Fesztivál a különleges helyszín mellett dizájnos érmet, neves DJ által prezentált zenét, élő koncertet, „okostetoválást” (bármit jelentsen is ez), gazdag befutócsomagot kínál a célba érkező futóknak.
Bármilyen legyen is a futóesemény – szándékosan kerülöm a „verseny” szót, bár természetesen a győztesek mindegyiken külön díjazást kapnak – a lényeg az, amit a résztvevők nyernek belőle. Életre szóló közösségi élményt, a felkészülés tapasztalatait, jobb egészséget, és nem utolsósorban lelki élményeket. A futás mindenkinek ad valamit, amire az illető fejlődéséhez szüksége van – és ha futsz, akkor képes vagy valami kézzel foghatót tenni önmagadért!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Hogyan reagáljunk az egyes éhségtípusokra?

2024. szeptember 13.

A tudatos étkezés egyik amerikai szakértője 9 fajta éhséget különböztet meg, melyek közül csak 2 foglalja magában az evést (a gyomor és a sejtek éhsége)! A szerző szerint hallgassunk testünk jelzéseire, és miután felismertünk egy adott éhség-típust, reagáljunk rá javaslatainak megfelelően. 

1. A sejtek éhsége

Amikor testünk sejtjei egyes tápanyagok hiányát érzik, jelzést adnak le. A gyerekek és terhes anyák természetesen érzékenyebbek erre az éhségre.

– A sejtek éhsége kielégítésére figyelnünk kell ezen jelzésekre, és aszerint reagálnunk. Pl. a hús iránti vágy jelentkezik vérszegénység esetén, vagy déligyümölcsöt ennénk szívesen, ha C-vitamin hiányunk van…

2. A szem éhsége 
Egy hívogató, csábító étel látványa mindenképp étvágygerjesztő hatású lehet. Sőt, még egy bőséges étkezés után is kiválthatja az éhséget egy kívánatos külsejű desszert. A tv- és filmreklámok pl. ezt a fajta éhséget használják ki a fogyasztók megnyerésére.

– A szem éhsége kielégítésére a szemet szépséggel kell „táplálni”. Ilyenkor fokozottan figyeljünk pl. a minket körülvevő természeti szépségekre, a környezetünkben lévő dísztárgyakra, művészeti alkotásokra…

3. A fül éhsége

Reggel, ébredés után pl. a működő pirítóssütő, kávéfőző hangja, vagy a tojássütés sistergése éhséget gerjeszthet. Hasonló lehet a hatás, pl. ha a szomszédunk pattogatott kukoricát ropogtat a moziban…

– A fül éhsége kielégítésére üljünk nyugodtan, becsukott szemmel, és figyeljünk jól a minket körülvevő hangokra – először az erősebbekre, aztán a halkabbakra… Vagy ha akkor éppen módunkban áll, hallgassunk zenét.

Emelkedett PSA-szint?

2024. szeptember 13.



Sok férfiban aggodalmat kelt, ha azt látja a laborleletében, hogy a PSA, vagyis a prosztata specifikus antigén szintje emelkedett, mert attól tart, ez csakis prosztatarákra utalhat. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csak daganatos betegség emelheti meg a PSA szintet, valamint részletezte, hogy tünetek esetén szükséges az urológiai vizsgálat.

A free és a total PSA eredményt is fontos jelző

A PSA egy prosztata által termelt fehérje, amelynek szintjét a férfiak életkora és más faktorok is befolyásolják. Két típusát elemezhetik laborvizsgálattal, az ún. free (szabad) PSA-t és a teljes (total) PSA-t. A PSA fehérjék ugyanis kötődhetnek egy másik fehérjéhez, de szabadon is lebeghetnek. A total PSA minden PSA fehérje értékét meghatározza, akár kötött, akár szabad. A free PSA ezzel szemben csak a szabad fehérjék értékét mutatja.

Az American Cancer Society a total PSA eredményei az alábbi rizikót jelölhetik:
– 4 ng/ml alatti total PSA-szint azt jelenti, hogy nem valószínű a prosztatarák jelenléte.
– 4 – 10 ng/ml közti total PSA-szintnél 25%-os a daganat jelenléte.
– 10 ng/ml és afölötti total PSA-szintnél 50%-os vagy afölötti a prosztatarák valószínűsége.
Ugyanakkor a szakorvosok számára nagyon fontos a total és a free PSA értékek összehasonlítása is. A free PSA szintje nagy ingadozást mutathat, de általában a total PSA-hoz mérten magasabb free PSA alacsonyabb prosztatarák rizikót jelent, és fordítva is igaz az összefüggés. Mindazonáltal az adott eredmények még nem jelentik feltétlenül a daganat jelenlétét, hiszen más tényezők is befolyásolják a PSA-szintet.  

A szorongás fizikai tünetei: hogyan ismerhetjük fel és kezelhetjük őket?

2024. szeptember 12.

A szorongás sokkal több, mint egyszerű mentális állapot; gyakran fizikai tünetekben is megnyilvánul, amelyek jelentős hatással lehetnek a mindennapi életünkre. Sokan nem ismerik fel, hogy az állandó feszültség, fejfájás vagy gyomorpanaszok mögött a szorongás állhat. Ebben a cikkben bemutatjuk a szorongás leggyakoribb fizikai tüneteit, és megmutatjuk, hogyan lehet ezeket felismerni és kezelni.  

Miért jelennek meg a szorongás fizikai tünetei?

A szorongás a testünk stresszre adott természetes reakciója, amelyet az evolúció során fejlesztettünk ki a veszélyhelyzetek kezelésére. Amikor szorongunk, a testünk készenléti állapotba kerül, és ennek számos fizikai következménye lehet. A szervezet ilyenkor adrenalin és kortizol hormonokat termel, amelyek felkészítenek minket a „harcolj vagy menekülj” reakcióra. Ha azonban a szorongás állandósul, ezek a fizikai reakciók krónikussá válhatnak, és negatívan befolyásolhatják egészségünket.

A szorongás leggyakoribb fizikai tünetei

1. Gyors szívverés és mellkasi fájdalom

A szorongás gyakran okoz gyors szívverést vagy szívdobogásérzést. Ezt a testünkben áramló adrenalin okozza, amely felkészít minket a cselekvésre. Néhányan akár mellkasi fájdalmat is tapasztalhatnak, amit gyakran összetévesztenek szívproblémákkal. Ha ezeket a tüneteket rendszeresen tapasztalod, fontos, hogy beszélj egy orvossal, hogy kizárja a szívbetegségek lehetőségét.

2. Légszomj és légzési nehézségek

A szorongás egyik legijesztőbb fizikai tünete a légszomj vagy a nehézlégzés. Ez gyakran pánikrohamokkal is társulhat, amikor úgy érzed, hogy nem kapsz elég levegőt. A légzési nehézségek mögött a szorongás által kiváltott hiperventilláció állhat, ami azt eredményezi, hogy túl gyorsan és mélyen lélegzel. 3. Feszültség és izomfájdalom

A szorongás gyakran vezethet krónikus izomfeszüléshez, különösen a nyak, a vállak és a hát területén. Ez a feszültség idővel izomfájdalommá alakulhat, ami tovább fokozza a diszkomfort érzést és a szorongást.