Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Stresszmentes nyaralás

Érdekességek2018. július 26.

Annak érdekében, hogy nyaralásunk valóban felhőtlen lehessen, már az utazás előtt tennünk kell érte. Időben kell felkészülnünk a váratlan kellemetlenségekre. Mégis mi minden szolgálhatja jó közérzetünket, egészségünket? Pontokba szedtük.  

Van-e közös a nyaralásban és a karácsonyban? Hogyne! Mindkettő gyakran jár stresszel, ebből adódóan családi perpatvarral és nemegyszer kisebb-nagyobb rosszulléttel, sőt gyengélkedéssel is. Jó közérzetünk, egészségünk érdekében az alábbiakra érdemes figyelni:


BŐRALLERGIA

Akkor alakulhat ki váratlanul, ha egyszerre túl sok napsugárzás ér bennünket, avagy napozószerünk összetevői irritálják érzékeny bőrünket. Ezenkívül természetesen az új, szokatlan környezet is számtalan okot szolgáltathat ahhoz, hogy kellemetlen allergiás reakciónk alakuljon ki.

Segítség: léteznek speciális, az allergiás tüneteket enyhítő gélek és kenőcsök, amelyek a rovarcsípés utáni viszketést is enyhítik. Az allergia elleni tabletták pedig - például a kalcium - "belülről" védenek bennünket a kellemetlen tünetekkel szemben.


SZEMÜNK FÉNYE

Akinek érzékeny a szeme, az tudja, hogy már egy kis szél vagy néhány perc a huzatban, és a kötőhártyája azonnal begyullad.

Segítség: kerüljük azokat a helyeket, szituációkat, amikor szemünk begyulladhat! Ha elővigyázatosságunk hiábavaló, jól jönnek a szemgyulladást enyhítő szemcseppek; a káros fényhatásoktól pedig megfelelő UV-védelmet biztosító szemüveggel óvjuk szemünk fényét!
 

LUFI-HAS

Ha repülőn utazunk, szinte menetrendszerűen tapasztalhatjuk, hogy - a gázok kitágulásának törvénye okán - hasunk felfúvódik.

Segítség: sokat segíthet, ha felszállás előtt már nem fogyasztunk puffasztó ételeket, és a gépen is kerüljük a szénsavat tartalmazó italokat. A déli országok zöldségekben bővelkedő ételei is átmeneti bélfeszüléshez, puffadáshoz vezethetnek.

TIPP : praktikus, ha az útra olyan gyógynövénytablettákat, -kapszulát vagy -cseppeket viszünk magunkkal, amelyek segítik a bélben lévő levegő "összezsugorodását", illetve az emésztést.
 

HÓLYAGHURUT

Különösen a nők szenvednek ettől a módfelett kellemetlen tüneteket produkáló betegségtől, mivel rendszerint nem cserélik szárazra vizes fürdőruhájukat, vagy sokáig ücsörögnek a medence hideg peremén.

Segítség: az első apró tünetek jelentkezésekor még jó esélyünk van arra, hogy vízhajtó teák (hibiszkusz, gyermekláncfű, aranyvesszőfű) segítségével megelőzzük a komolyabb gyulladás kialakulását.
 

HASMENÉS

Valószínűleg a leggyakoribb utazási betegség.

Segítség: a kezelés legfontosabb része, hogy egyensúlyban tartsuk folyadékháztartásunkat, pótoljuk a kiürült folyadékot és ásványi sókat. A speciális ásványianyag- és vitamintabletták ily módon nem maradhatnak ki útipatikánkból. Természetes csíraölő a grépfrútmagcsepp és a fokhagyma, gyulladáscsökkentő a lapacho tea, a cickafark és a vadsóskamagtea. A cserzőanyag- és tannintartalmú gyógyszerek, illetve az áfonya és a vérontófűgyökér kivonatát tartalmazó növényi szerek szintén jól beváltak.
 

MEGFÁZÁS

Talán meglepő, de többnyire nem a hideg okozza, hanem a harcias vírusok. A megerőltető utazás, az éghajlatváltozás és a nyaralás előtti intéznivalók okozta stressz legyengíti szervezetünket, s így immunrendszerünk nem képes hathatós ellenállásra a vírusokkal szemben.

Segítség: bár a lázcsillapítók és orrsprayk nem tudnak a vírusokkal szembeszállni, ám a tüneteket elviselhetőbbé teszik. A napi 1000 mg C-vitamin, 3x2 macskakarom-kapszula, 1 liter lapacho tea (pl. Immuvit) fogyasztása viszont segíti mihamarabbi felépülésünket.
 

BŐRGOMBA

Legszívesebben a nedves bőrön telepszik meg. Ez az állítás egész éven át a lábunkra, a nyári melegben pedig testünk egész felületére érvényes.

Segítség: igyekezzünk bőrünket, különösen hajlatainkat szárazon tartani! Ám, ha már jelentkeznek a gombás fertőzés tünetei, ne késlekedjünk, azonnal használjunk grépfrútmagcseppet belsőleg és ecsetelésre vagy széles spektrumú, gombásodás elleni krémet vagy oldatot!

 

HERPESZ

A már korábban is herpeszes, gyenge ellenállású bőrön szaporodik a leggyorsabban. A fájdalmas kis hólyagocskák újból és újból előbújhatnak erős napsugárzás, influenza vagy akár stressz hatására is.

Segítség: bizonyos krémek, gélek akkor a leghatékonyabbak, ha mindjárt az első jelek - viszketés, bőrfeszülés - esetén alkalmazzuk őket. A kencéket fültisztító pálcikával vigyük fel az érintett területre, hogy ujjainkkal ne terjesszük tovább a vírust! A grépfrútmagcseppes ecsetelés, a macskakarom, a noni és a lapacho tea, illetve -kapszulák itt is sokat segíthetnek. A citromfűolaj is hathatós fegyvernek bizonyul a herpesz ellen. Megelőzésképpen pedig csak annyit tehetünk, hogy kerüljük a stresszt, főleg azt a fajtáját, amely a bőrünket érheti, illetve még mielőtt elutaznánk, kúraszerűen szedhetünk természetes alapanyagból készült, herpesz elleni tablettát.

ROVARCSÍPÉS

Ezek a "jószágok" elsősorban szürkületkor és párás klíma esetén csípnek.

Segítség: igyekezzünk úgy öltözködni, hogy ruhánk minél nagyobb bőrfelületünket takarja! Emellett bizonyos krémek és illóolajok - illatanyaguknak köszönhetően - távol tartják tőlünk az "élősködőket".
 

ALVÁSI PROBLÉMÁK

Nagyon sokan forgolódunk álmatlanul átmeneti ágyunkban: ha tovább nem is, de nyaralásunk első éjszakáin biztosan.

Segítség: vigyünk magunkkal nyugtató gyógynövényekből (levendula, macskagyökér, komló) készült teakeveréket! Forró vízhez mindenütt hozzájuthatunk: a hotelben, az étteremben vagy a szobapincér segítségével. Az igazi teafanatikusok még merülőforralót is visznek magukkal az útra, ami - többek között - a fogmosáshoz vagy a tabletták bevételéhez szükséges víz csírátlanítását is szolgálja. Utazás közben a macskagyökeret tartalmazó pezsgőtabletták is jó szolgálatot tesznek, akárcsak az álmot hozó illóolajak.
 

UTAZÁSI ROSSZULLÉT

Van, akinek meg sem kottyan az utazás. Más rosszul lesz az autóban, akadnak, akik a hajókázásra "allergiásak", sokan pedig a repülő fedélzetén szédülnek, émelyegnek, rettenetesen rosszul érzik magukat.

Segítség: a rossz közérzet megelőzhető, ha időben bevesszük a megfelelő gyógyszert. Ennek hatóanyagai megszüntetik a hányingert, és kicsit fáradttá is tesznek. Kiváló homeopátiás készítmények kaphatók a gyógyszertárban, ha nem akarunk gyógyszert bevenni! Az érzékenyebbek utazás előtt már csak könnyű ételeket fogyasszanak, savtartalmuk miatt kerüljék a gyümölcsöket, és utazás közben mindig nézzenek kifelé! Sohase figyeljenek semmilyen imbolygó tárgyra, például a hajóharangra!

KIMERÜLT LÁBAK

Az egész napos kirándulások, városnézések sokunknak jelentenek tartalmas kikapcsolódást. Csakhogy a nap végére elfáradunk, lábunk mintha ólomból lenne.


Segítség: jó, langyos lábfürdő, hideg vizes lábtusolás, sósborszeszes bedörzsölés és szükség esetén egy lábtapasz sokat könnyíthet megfáradt végtagjainkon.

GYENGE VÉNÁK

Sokan csak hosszabb utazások alkalmával leszünk figyelmesek arra, hogy gyengék a vénáink. Ilyenkor ugyanis a hosszas ücsörgés miatt lábaink bedagadnak.

Segítség: jól jöhet ilyenkor a kompressziós harisnya, amely felfelé nyomja a vért a lábunkban. Megelőzésképpen már az utazás előtt két héttel szedhetünk vénaerősítő gyógyszereket is, illetve utazás előtt és közben is bekenhetjük lábunkat vénatonizáló kérmekkel.
 

SZÉKREKEDÉS

Ezzel a kellemetlen tünettel otthon is sokan küszködnek, de az utazások alkalmával a probléma még akutabbá válik. A Földközi-tenger országainak konyhája sok zöldséget és olívaolajat használ, ezek hashajtó, székletlazító hatásúak. Más turistarégiókban az étel inkább okozhat székrekedést.

Segítség: olyan rostos hashajtó szereket használjunk, amelyek duzzasztó hatásukkal serkentik bélműködésünket! Gyors megkönnyebbülést hoznak az olyan kúpok is, amelyek bisacodylt, nátrium-pikoszulfátot vagy glicerint tartalmaznak. A régi ricinusolaj új köntösben - kapszulában - is segíthet.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Szemészeti szövődmény: A cukorbetegek ötödénél jelentkezik

2025. január 14.



Minden ötödik diabéteszes betegnél jelentkezik szemészeti szövődmény is – derült ki egy országos, reprezentatív felmérésből, amelybe több mint 3500 ötven év feletti embert vontak be.

Ha a cukorbetegek évente részt vennének szemfenékvizsgálaton, jelentősen csökkenteni lehetne esetükben a látásproblémák kialakulásának kockázatát, ugyanakkor a kutatásban részt vevő betegek több mint negyede még sosem volt ilyen vizsgálaton.

Mivel a diabétesz szövődményeként jelentkező szemproblémák hosszú időn át nem okoznak panaszokat, ezért többnyire akkor derül ki, hogy baj van, amikor már előrehaladott állapotban van a betegség.


A szemfenékvizsgálat lehetővé teszi a korai diagnózis felállítását.


Az itt megjelenő apró értágulatok, majd kis vérzések egyértelműen jelzik a problémát. Éppen ezért a cukorbetegeknél évente, ha pedig már szövődmény is jelentkezett, akár 3 havonta ajánlott lenne elvégeztetni ezt a vizsgálatot. Ezzel szemben a kutatásban részt vett cukorbetegek csupán 45%-a volt szemészeti vizsgálaton az elmúlt egy évben, emellett 27%-uk még soha nem járt szemfenékvizsgálaton.

A cukorbetegség szemészeti szövődményeinek kialakulását hatékonyan csökkenti a szoros vércukor-, vérnyomás- és vérzsírkontroll. Mindezek rendbetétele a sikeres szemészeti kezelésnek is feltétele. Kiderült az is, hogy minden ötödik cukorbetegnek nem volt megfelelően beállítva a vércukorszintje, pedig a szövődmények kockázatának csökkentéséhez ez is alapvető lenne.

Mivel a cukorbetegség szövődményeként jelentkező szemproblémák jelentősen csökkenthetik az életminőséget, a látásromlást, sőt, akár a látás elvesztését is okozhatják, különösen fontos, hogy mielőbb megkezdődjön a kezelés. Megfelelő kezelésekkel – lézer és injekciók – 95%-ban kivédhető a cukorbetegség miatti vakság. A kutatásból kiderült az is: az ötvenévesnél idősebbek kb. 20%-a szenved cukorbetegségben, nők és férfiak hasonló arányban, ám az életkor előrehaladtával nő a diabéteszesek száma.

Egy pohár vörösbor elfogyasztása egy óra edzéssel ér fel

2025. január 13.

Egy kanadai kutatás olyan vegyületet talált a vörösborban, amely ugyanazt a hatást éri el egy pohár ital elfogyasztása után, mint egy óra konditermi edzés.

A My Daily szakoldalon jelent meg annak a kutatásnak az összegzése, amely szerint 1 pohár vörösbor elfogyasztása ugyanolyan kedvező hatással bír, mint 1 óra konditermi edzés. Ennek az alapját egy különleges vegyület, a szőlő héjában is található rezveratrol adja, amelyet majdnem tíz éven át vizsgáltak amerikai tudósok, mégsem fedezték fel semmilyen pozitív hatását.

Most a kanadaiaknak sikerült, ugyanis amikor ez a vegyület a szervezetbe jutott olyan mennyiségben, mint amennyit egy pohár átlagos vörösbor tartalmaz, több pozitív élettani hatás is észlelhető volt.

Ilyen a fizikai teljesítmény és az izomerő növekedése, valamint a szívműködés javulása. Ami érdekes, hogy a kutatásban észrevették, hogy ez a három élettani hatás pont olyan mértékű, mint egy óra konditermi edzés utóhatása. Természetesen rendszeresen nem lehet így kiváltani edzést, de egy-egy elmaradt alkalom pótlásához jól jön egy pohár vörösbor, illetve a szőlő, az étcsokoládé, a kakaó és a mogyoró fogyasztása is, hiszen ezek is tartalmaznak rezveratrolt.

Egyébként, aki bort iszik, az a tudósok szerint vonzóbbnak is tűnik mások számára. Csak persze nem mindegy, hogy mennyit.

Azt már sokan vizsgálták és tapasztalták, hogy némi alkoholmennyiség elfogyasztása után másokat vonzóbbnak találunk, mint józanul. De mennyit kell innunk ahhoz, hogy mások szerint vonzóbbak legyünk?

Közvetlen szülés után

2025. január 13.



A szülés, főleg a baba fejének kigördülése változásokat okoz a gát területén. Ezek lehetnek élettaniak, de traumatikusak is, melyek a fájdalom különböző szintjével járnak. 

Kisebb-nagyobb horzsolások, repedések és gyakran a gátmetszés sebe is következménye lehet a szülésnek. Az aranyér is megjelenhet, ill. fokozódhat. A gyógyulás néhány nap, de akár több hét, ami alatt kellemetlen, fájó, húzó, viszkető érzés is lehet. Ez a fájdalom főleg sétálás, ülés, szoptatás és vizeletürítés során jelentkezik, ami kényelmetlenné teheti az egyszerű feladatok ellátását és a baba gondozását is. 

Tisztán és szárazon tartás a gát ápolásának alapja 

A lemosáshoz, akinek nincs bidéje, a kézi zuhany használata ajánlott. Gyengéd, jól irányítható, testmeleg vízsugárral kíméletesen, maradéktalanul eltávolítja a váladékot. Használata nemcsak otthon, hanem a szülészeten és utazások közben is egyszerű. De menstruáció, inkontinencia esetén is igen hasznos. 

Fontos olyan, szülés utáni betétet választani, ami nem csak felszívja a jelentős mennyiségű váladékot, de be is pergeti a betét belsejébe oly módon, hogy nem szívódik ki belőle semmi, és a fehérneműt sem szennyezi.

A jegelés és a gyógynövények hatásai

A szülést követő jegelés akkor segít, ha cél az erek összehúzása, a duzzanatok, a feszítő fájdalom és a gyulladás megelőzése vagy csökkentése. A kereskedelemben kaphatók hideg-meleg terápiás párnák. Ezeket fagyasztva, a baba megszületése utáni élettani horzsolások, apró repedések, valamint a különböző fokú gátrepedések és a gátmetszés varratainak következtében kialakuló kellemetlen érzés és fájdalom csökkentésére lehet használni. Az aranyér okozta égő, irritáló és viszkető érzés enyhítésére is kiváló. 


A gyógynövények közül különösen jó hatású az orvosi Aloe vera és a varázsmogyoró. Az ezekkel átitatott betétek megnyugtatják a szülés utáni fájó, érzékeny gáttájékot, csillapítják a fájdalmát és fokozzák a regenerálódást. 


A gyógynövényes borogatás évezredek óta ismert gyógymód. Nehézkes, „pancsolós” az elkészítése, nem pontos a betétekre öntögetett gyógynövények mennyisége, és nagy része be is szívódik. A házilag készített betét nem steril és a hatékonysága is bizonytalan.