Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Tavaszi fáradtság a munkahelyen? Kulcs a sikerhez!

Érdekességek2018. június 02.

A tavaszi fáradtság lecsengett, még sincs minden rendben? Pedig a nap süt, a kollégák hangulata is oldottabb, és nem kell egész nap neonlámpák fénye alatt rostokolni. Mi lehet mindennek az oka? A tavaszi kimerültség egy lehetőség, hogy észrevedd, lemerültél, megkövültél, berozsdásodtál. A depresszió helyett használd a tavasz felhajtóerejét a sikerhez!  

Persze tavasz van, szállnak a "nyárpihék", reggel madárcsicsergés, de azért ne várjunk mindettől csodát! Az ember azt várja, hogy az energiával való feltöltekezés automatikusan megtörténik, pedig a dolog nem ilyen egyszerű...

Meg kell nyílni a jó dolgok felé, fel kell ismerni a tavasz szelével jött jótékony változásokat, és tudatosan örülni nekik. Természetes, hogy a fák évről-évre újra lombot hoznak, a hőmérséklet enyhül, miért kéne ettől táncra perdülnünk? A tavaszi kimerültség, fáradtság azonban egy lehetőség, hogy észrevedd, lemerültél, megkövültél, berozsdásodtál. A depresszió helyett használd a tavasz felhajtóerejét a sikerhez!

Szemléletváltás. Ez a kulcsszó. Kíváncsiság és örülni tudás mindenre kiterjedően.

Munkába indulsz? Szállj le egy megállóval hamarabb, és nézelődj, sétálj, mosolyogj rá a szembejövőkre! Pozitív jelzésekre pozitív visszacsatolások érkeznek.
Folytasd ezt a munkahelyeden is! Köszönj meg egy apró szívességet, dicsérd meg az asszisztensed, ebédidőben ne munkáról, hanem a hétvégi élményekről csevegj, és mosolyogj nagyokat!
A munkahelyi kapcsolatok az egyéni munkavégzésre is kihatnak. Jobb kedvvel állunk neki egy új feladatnak, oldottabbakká válunk, ha csapatban kell dolgozni, és ha valami nem megy egyedül, könnyebben jön a segítség.


Mi az útja a megnyílásnak?
Először is, befelé kell fordulni. Figyelmünket tudatosan az apró örömökre fókuszálni. Meg kell keresni a mindennapok apróságait, amelyek fontosak, jó érzéssel töltenek el, vagyis kitörni a monotóniából, és rádöbbeni, hogy nem minden hullik magától az ölünkbe: az örömök sem.

Aztán következik a felsoroltak tudatos kommunikációja. Szociális kapcsolati hálónk minden szegmensét beleértve. Beletartoznak a kívülállók - a bolti eladó, a szembejövők, stb. - és azok, akik választottan - partner, barátok, stb. - vagy kényszerből - kollégáink, a szomszédok, stb. - körülöttünk vannak.
Érdemes nyitottnak maradni az új impulzusok felé. Kevesebb előítélettel lenni a többiek iránt. Többet figyelni másokat, figyelmesen kommunikálni. Egy-egy elcsípett gondolat segíthet egy adott feladat megoldásában, munkahelyi konfliktus megoldásában.

A lelki szemléletváltáshoz hozzá tartozik fizikumunk tudatos javítása. Egy lesétált megálló nem sok, de az embert kellemesen felfrissíti, mire beér munkahelyére. Ha van terasz, érdemes felállni az asztaltól és kidugni orrunkat néhány percre. Akinek futja az idejéből, reggelente egy 10 perces átmozgatás, vagy este fél óra torna is elég ahhoz, hogy meglegyen a mozgás mentális hatása.

Ha az ember örömöt kommunikál, biztosan sikerrel jár. És a sikeres emberek vonzzák a további sikereket. Ez újabb pozitív visszacsatolásokat szül, és a depressziós ördögi körből minimális erőfeszítéssel elindulhatunk az önmegvalósítás felé. Bonyolultnak hangzik, pedig nem az. Csupán a velünk történő események megítélésén kell változtatni, a többinek jönnie kell magától.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Hogyan reagáljunk az egyes éhségtípusokra?

2024. szeptember 13.

A tudatos étkezés egyik amerikai szakértője 9 fajta éhséget különböztet meg, melyek közül csak 2 foglalja magában az evést (a gyomor és a sejtek éhsége)! A szerző szerint hallgassunk testünk jelzéseire, és miután felismertünk egy adott éhség-típust, reagáljunk rá javaslatainak megfelelően. 

1. A sejtek éhsége

Amikor testünk sejtjei egyes tápanyagok hiányát érzik, jelzést adnak le. A gyerekek és terhes anyák természetesen érzékenyebbek erre az éhségre.

– A sejtek éhsége kielégítésére figyelnünk kell ezen jelzésekre, és aszerint reagálnunk. Pl. a hús iránti vágy jelentkezik vérszegénység esetén, vagy déligyümölcsöt ennénk szívesen, ha C-vitamin hiányunk van…

2. A szem éhsége 
Egy hívogató, csábító étel látványa mindenképp étvágygerjesztő hatású lehet. Sőt, még egy bőséges étkezés után is kiválthatja az éhséget egy kívánatos külsejű desszert. A tv- és filmreklámok pl. ezt a fajta éhséget használják ki a fogyasztók megnyerésére.

– A szem éhsége kielégítésére a szemet szépséggel kell „táplálni”. Ilyenkor fokozottan figyeljünk pl. a minket körülvevő természeti szépségekre, a környezetünkben lévő dísztárgyakra, művészeti alkotásokra…

3. A fül éhsége

Reggel, ébredés után pl. a működő pirítóssütő, kávéfőző hangja, vagy a tojássütés sistergése éhséget gerjeszthet. Hasonló lehet a hatás, pl. ha a szomszédunk pattogatott kukoricát ropogtat a moziban…

– A fül éhsége kielégítésére üljünk nyugodtan, becsukott szemmel, és figyeljünk jól a minket körülvevő hangokra – először az erősebbekre, aztán a halkabbakra… Vagy ha akkor éppen módunkban áll, hallgassunk zenét.

Emelkedett PSA-szint?

2024. szeptember 13.



Sok férfiban aggodalmat kelt, ha azt látja a laborleletében, hogy a PSA, vagyis a prosztata specifikus antigén szintje emelkedett, mert attól tart, ez csakis prosztatarákra utalhat. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csak daganatos betegség emelheti meg a PSA szintet, valamint részletezte, hogy tünetek esetén szükséges az urológiai vizsgálat.

A free és a total PSA eredményt is fontos jelző

A PSA egy prosztata által termelt fehérje, amelynek szintjét a férfiak életkora és más faktorok is befolyásolják. Két típusát elemezhetik laborvizsgálattal, az ún. free (szabad) PSA-t és a teljes (total) PSA-t. A PSA fehérjék ugyanis kötődhetnek egy másik fehérjéhez, de szabadon is lebeghetnek. A total PSA minden PSA fehérje értékét meghatározza, akár kötött, akár szabad. A free PSA ezzel szemben csak a szabad fehérjék értékét mutatja.

Az American Cancer Society a total PSA eredményei az alábbi rizikót jelölhetik:
– 4 ng/ml alatti total PSA-szint azt jelenti, hogy nem valószínű a prosztatarák jelenléte.
– 4 – 10 ng/ml közti total PSA-szintnél 25%-os a daganat jelenléte.
– 10 ng/ml és afölötti total PSA-szintnél 50%-os vagy afölötti a prosztatarák valószínűsége.
Ugyanakkor a szakorvosok számára nagyon fontos a total és a free PSA értékek összehasonlítása is. A free PSA szintje nagy ingadozást mutathat, de általában a total PSA-hoz mérten magasabb free PSA alacsonyabb prosztatarák rizikót jelent, és fordítva is igaz az összefüggés. Mindazonáltal az adott eredmények még nem jelentik feltétlenül a daganat jelenlétét, hiszen más tényezők is befolyásolják a PSA-szintet.  

A szorongás fizikai tünetei: hogyan ismerhetjük fel és kezelhetjük őket?

2024. szeptember 12.

A szorongás sokkal több, mint egyszerű mentális állapot; gyakran fizikai tünetekben is megnyilvánul, amelyek jelentős hatással lehetnek a mindennapi életünkre. Sokan nem ismerik fel, hogy az állandó feszültség, fejfájás vagy gyomorpanaszok mögött a szorongás állhat. Ebben a cikkben bemutatjuk a szorongás leggyakoribb fizikai tüneteit, és megmutatjuk, hogyan lehet ezeket felismerni és kezelni.  

Miért jelennek meg a szorongás fizikai tünetei?

A szorongás a testünk stresszre adott természetes reakciója, amelyet az evolúció során fejlesztettünk ki a veszélyhelyzetek kezelésére. Amikor szorongunk, a testünk készenléti állapotba kerül, és ennek számos fizikai következménye lehet. A szervezet ilyenkor adrenalin és kortizol hormonokat termel, amelyek felkészítenek minket a „harcolj vagy menekülj” reakcióra. Ha azonban a szorongás állandósul, ezek a fizikai reakciók krónikussá válhatnak, és negatívan befolyásolhatják egészségünket.

A szorongás leggyakoribb fizikai tünetei

1. Gyors szívverés és mellkasi fájdalom

A szorongás gyakran okoz gyors szívverést vagy szívdobogásérzést. Ezt a testünkben áramló adrenalin okozza, amely felkészít minket a cselekvésre. Néhányan akár mellkasi fájdalmat is tapasztalhatnak, amit gyakran összetévesztenek szívproblémákkal. Ha ezeket a tüneteket rendszeresen tapasztalod, fontos, hogy beszélj egy orvossal, hogy kizárja a szívbetegségek lehetőségét.

2. Légszomj és légzési nehézségek

A szorongás egyik legijesztőbb fizikai tünete a légszomj vagy a nehézlégzés. Ez gyakran pánikrohamokkal is társulhat, amikor úgy érzed, hogy nem kapsz elég levegőt. A légzési nehézségek mögött a szorongás által kiváltott hiperventilláció állhat, ami azt eredményezi, hogy túl gyorsan és mélyen lélegzel. 3. Feszültség és izomfájdalom

A szorongás gyakran vezethet krónikus izomfeszüléshez, különösen a nyak, a vállak és a hát területén. Ez a feszültség idővel izomfájdalommá alakulhat, ami tovább fokozza a diszkomfort érzést és a szorongást.