Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A betegbiztonság a döntő!

Érdekességek2024. április 24.

Az ország egyes kisebb falvaiban vagy kistelepüléseken, esetleg periférikus városrészeken, ahol nincs közforgalmú gyógyszertár, csak annak ún. fiókgyógyszertára, egy lapzártánkkor megjelent rendeletmódosítás szerint nem kell, hogy abban jelen legyen gyógyszerész szakember. Miért? Az ott lakó emberek, akik nagy valószínűséggel ott helyben már orvossal sem találkoznak, most már a gyógyszerész segítségét, szakértelmét is nehezebben tudják elérni?

Fotó: 123rf.comMár hónapokkal ezelőtt hallani lehetett informálisan a híreket, majd később hivatalosan is megkapta a Magyar Gyógyszerészi Kamara a rendelettervezetet, amely a gyógyszerészeknek a nyitvatartási idő alatti patikai jelenlétéről szólt. Konkrétabban a fiókgyógyszertárak gyógyszerész jelenléte nélküli működéséről.

JOGSZABÁLY

A MAGYAR KÖZLÖNY EZ ÉVI 13. SZÁMÁBAN 6/2024. (II. 6.) BM RENDELET SZÁMON MEGJELENT A 44/2004. (IV. 28.) ESZCSM RENDELET ÉS A 41/2007. (IX. 19.) EÜM RENDELET MÓDOSÍTÁSA. A MÓDOSÍTÁS ÉRTELMÉBEN MÁJUS 6-TÓL NEM SZÜKSÉGES A FIÓKGYÓGYSZERTÁRBAN GYÓGYSZERÉSZ JELENLÉTÉT BIZTOSÍTANI.

SZÁMOKBAN

ÉVI 1000 MILLIÁRD FT A LAKOSSÁGI GYÓGYSZERELLÁTÁSRA. 14 EZER SZAKEMBER FOGLALKOZTATÁSA A PATIKÁKBAN. 60 MILLIÓ GYÓGYSZERÉSZ-BETEG TALÁLKOZÓ.

GYÓGYSZERTÁRTÍPUSOK

AZON A TELEPÜLÉSEN, AHOL KÖZFORGALMÚ GYÓGYSZERTÁR NEM MŰKÖDIK, FIÓKGYÓGYSZERTÁR LÉTESÍTÉSÉT ENGEDÉLYEZHETI AZ EGÉSZSÉGÜGYI ÁLLAMIGAZGATÁSI SZERV. A FIÓKGYÓGYSZERTÁRBAN ÁLTALÁBAN NINCS GYÓGYSZERKÉSZÍTÉSI TEVÉKENYSÉG, EZÉRT AZ ALAPTERÜLETE ÉS A FELSZERELTSÉGE IS ALACSONYABB. TEHÁT A KÖZFORGALMÚ GYÓGYSZERTÁR TELJES KÖRŰ GYÓGYSZERELLÁTÁST BIZTOSÍT, A FIÓKGYÓGYSZERTÁR – A FENTIEK ÉRTELMÉBEN – RÉSZLEGESET. A KÓRHÁZAK BELSŐ TERÜLETÉN ÚN. INTÉZETI GYÓGYSZERTÁRAK MŰKÖDNEK A FEKVŐBETEG-ELLÁTÁST VÉGEZVE. EZEKNEK MA MÁR VANNAK OLYAN RÉSZLEGEI, AHOVÁ SZABADON BEMEHET BÁRKI KIVÁLTANI A GYÓGYSZEREIT.


Még az elmúlt évben Baranya vármegyei kezdeményezésre történt – az országos kamara lebonyolításában – a gyógyszerészek megkérdezése ebben a témában, amelyre dr. Kőhegyi Imre vármegyei elnök a következőképpen emlékszik vissza.

Dr. Kőhegyi Imre

MGYK vármegyei elnök
Baranya vármegye

„Mára már eldőlt a kérdés, a jogszabály-módosítás értelmében a fiókgyógyszertárak gyógyszerész nélkül is működhetnek. Néhány hónappal ezelőtt, amikor ez a téma még csak felvetődött, a gyógyszerész kollégák nálunk is, a megyében jobbára értetlenül álltak a javaslat előtt. Úgy gondoltuk, mérjük fel, kérdezzük meg őket, mit gondolnak a gyógyszerész nélküli fiókpatikák üzemeltetéséről.

Tehát Baranya vármegyei kezdeményezés volt, hogy a fiókpatikák gyógyszerészmentesítése ellen egy szavazás keretében lépjen fel az egész gyógyszerész szakma. A közforgalomban foglalkoztatott gyógyszerészek számának több mint kétharmada válaszolt támogatóan az országos kamarai felhívásra nyáron, a szabadságolások kellős közepén. Úgy gondoljuk, ennek a változtatásnak messzire ható és megfordíthatatlan negatív következményei lesznek.

A Magyar Gyógyszerészi Kamara érdeme, hogy a betegek még mindig képzett szakszemélyzettel találják szembe magukat a patikákban a gyógyszereik kiváltásakor. Így tud kialakulni a patikába visszajáró betegekkel egy olyan bizalmi kapcsolat, ami lehetővé teszi az elfogadó edukációt és a betegcompliance (beteg-együttműködés) megvalósulását. Mi ennek érdekében dolgozunk.”

Az év végi kamarai elnöki beszámoló szerint is a kamara a legteljesebb módon a gyógyszerészi kompetenciákat és a beteg-biztonságot szem előtt tartó álláspontot képviselt és képvisel ma is.

Miszerint sem közforgalmú, sem fiókgyógyszertár gyógyszerész nélkül nem lehet nyitva. Ezzel azonos álláspontot juttatott el
a politikai döntéshozóhoz az éppen most 100 éves Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság, a Magyarországi Gyógyszergyártók Szövetsége, a szakmai kollégium és a négy gyógyszerésztudományi kar Budapest, Debrecen, Pécs, Szeged egyetemeiről.

Egy másik összefoglaló munka elemzi azokat a következményeket, amelyek rövid, illetve hosszú távon várhatóak a jogszabály-módosítás hatására.

A szakmai indokok elemzésekor leszögezhető, hogy a gyógyszerész kötelező jelenlétét szinte kár is vizsgálni, mert egyértelmű az ő felelőssége a gyógyszer- és a betegbiztonság szempontjából. Hisz ő dönt adott esetben a beteg gyógyszereléseinek különböző kérdéseiről, amit a vásárláskor, abban a helyzetben a beteg érdekében el kell dönteni.

Nem hagyhatók figyelmen kívül sem az adatvédelmi, sem az egészségügyi adatokba való betekintés szempontjai sem. Ma a NEAK és az EESZT adatbázisába csak a gyógyszerésznek van joga betekinteni a gyógyszervásárlás során. Szükség lehet bármit megnézni az előzetes gyógyszere-lések alakulásáról, hogy a beteg érdekében jól lehessen bármilyen kérdésben dönteni. Még számos egyéb szakmai kérdés merülhet fel ezeken kívül is. Bár a jogszabály kimondja, hogy ilyenkor a gyógyszerésznek negyedórán belül telefonon elérhetőnek kell lennie, de nem életszerű, hogy ezt a betegek minden alkalommal nyugodtan meg is várják.

A gazdasági következményeket is tárgyalja a tanulmány, elismerve, hogy az utóbbi években valóban megszűntek patikák, viszont a működő gyógyszertárak megőrzése és a gyógyszertárral nem rendelkező települések ellátásának a javítása egészen minimális költségvetési többletforrásból megoldható lenne.

A vidék gyógyszerellátásával kapcsolatos problémák alapját nem a „gyógyszerészhiány” jelenti. Ez következménye és nem oka a problémának. Mindazonáltal az elmúlt három évtizedben megkétszereződött – kb. 3000-ről 6300-ra nőtt – a lakossági gyógyszerellátásban foglalkoztatott gyógyszerészek száma. Hiányoznak a vidéki kis forgalmú és a fiókgyógyszertárak működésének gazdasági feltételei.

Az MGYK a kistelepülések gyógyszerellátásának rendezésére komplett javaslat-csomagot készített, amely érdemben javíthatja a kistelepülések gyógyszerellátását. Beleértve azokét, ahol nincs semmilyen működő gyógyszertár. A javaslatban az ország összes településének patikai ellátottságát, a gyógyszertár nélkül működő települések lakosságszámát, legközelebbi gyógyszertártól való távolságát felmérve, a gazdasági-gazdálkodási kereteket és a szakember- ellátottságot is figyelembe véve lettek kidolgozva a vidéki gyógyszerellátás stabilizálásának és megerősítésének a feltételei.

A házhozszállítás is szabályozásra került. A terv a Magyar Falu Programhoz is kapcsolódott.

Úgyszintén komplett javaslatcsomagot készített a kamara az online gyógyszer-forgalmazás feltételeinek megteremtésére. A vidék gyógyszerellátását a kamara által kidolgozott két javaslatcsomag elemzi és megfelelő cselekvési programmal kívánja orvosolni. Ezek együttes kezelése hosszú távon garantálhatja az ellátást úgy, hogy a gyógyszertár szolgálati rendjéhez tartozó gyógyszerészi jelenlét biztosítható – tehát a beteg mindig számíthat a gyógyszerész segítségére –, továbbá a gyógyszer-,
a beteg- és az ellátásbiztonsági elvárások is teljesíthetők.

A kamara és a gyógyszerészek elvi álláspontja, hogy a betegeket meg kell védeni, és biztosítani kell számukra a gyógyszerbiztonságot és az ezzel együtt járó betegbiztonságot.

Dr. Hankó Zsuzsanna

személyi jogos szakgyógyszerész

A gyógyszerészi munka értéket teremt

Fél éve posztoltam a közösségi oldalon egy számomra fontos témában, amikor a szakmám helyét és szerepét kérdőjelezték meg. Február 7-én megkaptuk a választ az akkor feltett kérdésre. A Magyar Közlönyben megjelent, hogy május 6-tól nem lesz szükséges fiókgyógyszertárban a gyógyszerészi jelenlétet biztosítani. Csalódott vagyok és szomorú! A gyógyszerészi pályafutásom alatt már sokadszor.

Gyógyszerész szülők gyermekeként mondhatom, hogy életem során sokadszor. A gyógyszerészi munka értéket ad, értéket teremt, véd, óv és gondoskodik.

Én ezt láttam a szüleimtől, és magam is igyekszem e szerint dolgozni. Visszautasítom mindazt, amit ez a rendeletmódosítás képvisel.

Egyben köszönöm szüleim, és jelen helyzetben is Édesapám megfeszített munkáját, amit tett azért, hogy mindez ne következzen be.

A gyógyszerészi munka érték, és szeretném e szerint folytatni, akkor is, ha most tele lesz a tévé, a rádió, az internet az ellenkezőjével.

A gyógyszertárban végzett munka érték. Mindegy, mekkora településen, az ország mely részében végezzük.

Értékét az elhivatott gyógyszerész és a lelkiismeretes asszisztensei, szakasszisztensei adják. Mi így vagyunk egy egység. Én ebben az egységben érzem teljesnek a munkámat.

Erre az eszmefuttatásra nem kért senki. Azt is tudom, hogy ezzel sok kollégából váltok ki komoly ellenérzést. Sajnálom! Sajnálom, hogy sok dologban más a véleményünk. A csalódottságunk és az elkeseredettségünk viszont közös. Szeretném a tiszteletem kifejezni elsősorban a szüleim generációjának, akik a sokadik hasonló helyzetet tűrik el, és viszik tovább a szakma hitelességét, amiben egy életen át hisznek.

Tiszteletem a saját generációmnak, amely minden nehézség ellenére ugyanerre törekszik. Szeretném, ha az utánunk jövőknek jobb lenne.

A patikában mindig készségesen, segítőkészen tárgyalnak mindenkivel. Szívesen adnak tanácsot, felvilágosítást,
ha kérünk.

(J. Andrea, Budapest)

Dr. Szarvasházi Judit
főszerkesztő-gyógyszerész


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Allergia miatt is fájhat a fül?

2024. április 26.



A légúti allergia jellegzetes tünete az orrdugulás, orrfolyás. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy az állandó orrdugulás nem csak kellemetlen, de szövődményekhez, például fülproblémákhoz is vezethet.

A tartós orrdugulás szövődményei


A gyulladt orrnyálkahártya megduzzad, emiatt az allergiás beteg nem kap levegőt. A szájlégzés miatt a torok könnyen kiszárad, torokfájás, rekedtség jelentkezhet, a kiszáradt nyálkahártya pedig sérülékenyebb, rajta keresztül a kórokozók is könnyebben a szervezetbe jutnak. 
Bedugult orral az éjszakai alvás sem pihentető, de gyerekek esetében a tartós szájlégzés akár állkapocs fejlődési rendellenességekhez is vezethet. 
Az orrdugulás mellett a fület az orral összekötő fülkürt sem tud megfelelően szellőzni, emiatt a nyomáskiegyenlítés sem tökéletes a fülben, a dobhártya két oldalán. 


Az orrdugulás miatt romlik a dobüreg szellőzése

Ha a fülkürtben található nyálkahártya megduzzad, beszűkül, el is záródhat a fülkürt nyílása. A dobüreg szellőzése ezáltal romlik, és a kiegyenlítetlen légnyomás miatt a dobhártya behúzódik, a hallócsontok mozgása korlátozódik. Ekkor megjelennek a fülkürthurut tünetei: a fül enyhe fájdalmával kísért feszülés, dugulás érzés és halláscsökkenés. 

A fertőzés a középfül területét is elérheti, kialakulhat akut, de krónikus középfülgyulladás is. Ha a fülkürt hurut tartósan fennáll, a dobüregben kialakult negatív nyomás miatt nehezebben kezelhető, erősebb fülfájdalommal járó krónikus savós középfülgyulladás alakulhat ki. Az akut betegségre jellemző erős fájdalom a krónikus savós középfülgyulladás esetén elmaradhat, a betegségre – különösen gyerekek esetében – csak a hallásromlás hívja fel a figyelmet. 

Törje meg az ördögi kört! Szívelégtelenség és gyulladás a szervezetben

2024. április 25.

A szívelégtelenség és a gyulladásos folyamatok szoros kapcsolatban állnak egymással. Kétirányú kölcsönhatásban, hiszen a gyulladás előbb is kialakulhat, mint a szívelégtelenség, de a szívelégtelenség is fokozhatja a gyulladásos folyamatokat. Ezek később tovább rontják a szívelégtelen beteg állapotát, ami tovább gyorsítja a szívelégtelenség stádiumainak előrehaladását. Így könnyen egy ördögi kör alakulhat ki, melyben a betegek kilátásai egyre rosszabbak lesznek. Éppen ezért a legnagyobb feladat ennek az ördögi körnek a megszakítása.

Nem véletlen, hogy a szívelégtelenség legfőbb kockázati tényezői között nemcsak a genetikai hajlam és a kardiológiai betegségek szerepelnek, de az olyan gyulladásos állapotot eredményező faktorok is, mint az egészségtelen életmód, a túlsúly, a dohányzás, és a túlzott alkoholfogyasztás. Ha az ezáltal okozott gyulladásos állapot hosszú ideig fennáll, könnyen kialakulhat a szívelégtelenség, vagy más kóros állapotok, mint például a diabétesz, az allergia, vagy a pikelysömör.

De mi is az a gyulladás? 

A gyulladás a szervezet gyógyító folyamatai közé tartozik, amellyel a testünk a fertőzések és sérülések ellen próbálja megvédeni magát. Kétféle gyulladást különböztet meg az orvosi gyakorlat: 


Az akut, azaz hirtelen fellépő gyulladást, mely általában a szervezet első válasza egy sérülésre vagy betegségre. Például az is a szervezet gyulladása miatt alakul ki, amikor egy-egy felszíni vágás környékén bepirosodik a bőrünk. A gyulladás ilyenkor erősebb véráramlást vált ki. Normális esetben ez csak pár napig tart, amíg a különböző immunsejtek beindítják szervezetünk gyógyító folyamatait, de egyes esetekben ez tartóssá is válhat. 
A krónikus, azaz hosszantartó gyulladás hónapokig vagy akár évekig is tarthat, ami ilyenkor már egészségünkre is kockázatot jelent. Gyakran szív- és keringési megbetegedéseket okoz, mert a hosszantartó gyulladás alatt lerakódások keletkezhetnek az érfalakon, és ez vérrögök kialakulásához vezethet. A krónikus gyulladás növeli a szívelégtelenség kialakulásának esélyét is, ezért erre érdemes kiemelten odafigyelni. Mivel általában nem jár tünetekkel, sokszor csak vérvizsgálattal lehet megállapítani a fennállását.


Tehetünk valamit a tartós gyulladás kialakulása ellen?

Szerencsére a gyulladásos folyamatokat is valamennyire az irányításunk alatt tudjuk tartani. Azzal tehetjük a legtöbbet, ha olyan életmódot élünk, mellyel koleszterinszintünket, vérnyomásunkat és vércukorszintünket is egészséges tartományban tartjuk, ezzel akár a szívelégtelenség súlyosbodását is késleltethetjük, lelassíthatjuk.

Hosszú távú következményekkel járhat, ha rosszul mosunk fogat

2024. április 25.

Már kisgyermekkorban megtanultuk, milyen fontos a napi kétszeri fogmosás. Van, aki azóta kínosan ügyel a szájhigiéniára, de van, aki a régi intelmek ellenére néha bizony elfelejti az esti fogmosást. Bármelyik csoportba is tartozzunk, az Euronics friss kutatása és a cég által felkért szakértő, Dr. Bérczy Kinga fogorvos gondolatai egészen biztosan új megvilágításba helyezik az egyik legfontosabb napi szokásunkat.

Nem biztos, hogy jól használjuk a fogkefénket

A fogmosás célja, hogy megelőzzük a foglepedékben lévő baktériumok által okozott betegségeket. Erre nincs hatékonyabb mód, mint a lepedék mechanikai úton történő eltávolítása, azaz a fogmosás. Azonban koránt sem mindegy, hogy ezt milyen technikával, milyen gyakorisággal és milyen hosszan hajtjuk végre.

„Naponta legalább két alkalommal, 2 percig és megfelelő mozdulatokkal szükséges a fogakat megtisztítani. Ha ezek közül bármelyik elmarad, az gyorsan ínygyulladást és fogszuvasodást okozhat. Ha ezek kezelése nem történik meg időben, további súlyosabb gyulladások is kialakulhatnak. Ez idővel nem csak fogvesztéshez vezethet, de az általános egészségre is rossz hatással van. A fogágybetegség összefüggésben állhat a cukorbetegséggel, a szív-érrendszeri betegségekkel és a koraszüléssel is” – hívja fel a figyelmet Dr. Bérczy Kinga.

Már a fogkefeválasztás sem mindegy

A szájhigiénia legfontosabb eszköze tehát a fogkefe, amelyből választhatunk kézi (hagyományos) vagy elektromos verziót. „A manuális fogkefék helyes és hatékony használatát külön meg kell tanulni. Ha nem jól használjuk a kézi fogkefét, a lepedék közel fele visszamaradhat a fogakon – árulta el Dr. Bérczy Kinga. – Az elektromos fogkefék használatát sokkal könnyebb elsajátítani, bizonyítottan biztonságosak és hatékonyabbak a lepedék eltávolításban, mint a kézi fogkefék. Ráadásul ma már számos kiegészítő funkcióval is rendelkeznek, amelyek tovább növelik a fogmosás biztonságosságát és a hatékonyságát. Ilyen például a nyomáskontroll, a pozíció érzékelő, vagy a fogmosás hatékonyságát mérő mobilapplikáció.”

Az Euronics, a saját vásárlói körében készített kutatásából ezzel szemben az látszik, hogy az elektromos fogkefék előnyei ellenére a legtöbben továbbra is manuális fogkefét, és ezeknek is inkább a puha vagy közepes erősségű változatát használják. A válaszadók mindössze nagyjából ötöde használ elektromos fogkefét, mivel azok előnyeinek ismerete még kevésbé elterjedt nálunk.

Mágneses vagy szónikus technológia?

Az elektromos fogkefék kínálatában könnyű elveszni, hiszen ma már számos megoldás között válogathatunk. Két fontosabb technológiát – mágneses és szónikus – érdemes megjegyeznünk. A mágneses technológia (iO) esetében a fogkefefej kicsi és kerek, szálai többféle mozgást kombinálva (oszcilláció-rotáció-mikrovibráció) távolítják el a lepedéket. Hatékony, ugyanakkor kíméletes és biztonságos a fogak, illetve és fogíny szempontjából. Az ilyen technológiával történt fogmosás után hasonlóan tisztának érezzük fogainkat, mint egy professzionális szájhigiénés kezelést követően.

A szónikus fogkefék szálai működés közben ide-oda mozognak, egyik oldalról a másikra, hasonlóan, mint amikor a manuális fogkefével sepregető mozgást végzünk. Hátrányuk, hogy fejük jellemzően ovális formájú, így egyes helyek nehezebben érhetőek el vele, nehezebb a lepedékeltávolítás. Szakirodalmi adatok alapján hatékonyabbnak bizonyulnak, mint a manuális fogkefék, ugyanakkor más elektromos fogkefékkel összehasonlítva, mint például a mágneses technológiájú (iO) fogkefék már nem ilyen egyértelmű a válasz.