Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A betegeknek első mondata: nem akarok inzulint kapni

Érdekességek2020. június 14.

Dr. Porochnavecz Mariettával, a Cukorbetegközpont diabetológusával a frissen és régebben diagnosztizált cukorbetegekről és a diabéteszes kismamákról beszélgettünk.

Fotó: gettyimages.comMár diagnosztizált vagy inkább a friss cukorbetegek keresik fel inkább?

Mind a kettő előfordul. A frissen diagnosztizált cukorbetegek elsősorban a háziorvoshoz fordulnak ezzel a problémával, de van, aki mindjárt diabetológust keres fel. A cukorbetegségben szenvedők gyakran akkor jelentkeznek, ha az eddigi kezelés mellett nem jók a vércukor értékeik, vagy már valamilyen szövődmény kialakult.

Általában mi az első, amikor valaki megtudja, hogy cukorbeteg? Mennyire rémülnek meg?

Rendszerint mindenki megijed a diagnózis hallatán. Mindjárt a rossz példák jutnak az eszükbe. A betegeknek első mondata sokszor, hogy nem akarok inzulint kapni. Úgy gondolom részletes felvilágosítással, a diéta és életmód változtatás megtanításával sokat lehet ezen segíteni. Beszéljük meg, hogy milyen gyógyszereket kívánunk adni és miért. 1-es típusban elkerülhetetlen az inzulin adása. 2-es típus esetén ez csak bizonyos esetekben kerül felfedezéskor szóba, általában elég a gyógyszeres kezelés.

Mennyi idő kb. elsajátítani a cukorbeteg életmódot? 

Ez nagyon sok tényezőtől függ: a diabetes típusától, a beteg korától, szellemi állapotától és együttműködésétől. Egyszerűbb elfogadtatni egy gyógyszer adását, mint az életmódváltás szükségességét.A beteg tanítása közös munkát igényel az orvos, a szakasszisztens, a diétás szakember részéről. Amennyiben ezt a feltételt meg tudjuk teremteni akkor rövid idő alatt a beteg tisztában lesz a betegségével, a vércukor mérésével, az étrenddel, az inzulinok beadásával. Emellett a beteggel való rendszeres konzultáció, a gyógyszermódosítások megbeszélése, az ismeretek felelevenítése elengedhetetlenül szükséges.


Milyen panasszal fordulnak leginkább a már ismert cukorbetegek orvoshoz?

„Nem értem, hogy miért nem jók a vércukor értékeim.”  A kontroll során a diéta és a vércukornapló elemzése során derülnek ki a háttérben álló okok (diétás eltérések, gyógyszer bevételének elmaradása, mozgásszegény életmód). Emellett azonban fennállhat a gyógyszer vagy az inzulin adagjának módosításának szükségessége.

Mit tapasztal, mennyire csak a gyógyszertől várnak javulást a betegek? Mennyire figyelnek oda az életmódjukra?

A betegek szívesebben veszik be a gyógyszereket mint a diétájukon, életmódjukon változtassanak.

Mit tapasztal, melyik a leggyakoribb diabetes okozta szövődmény?

A neuropathia, mely főként az alsó végtagokon szimmetrikusan jelentkező zsibbadás, érzéskiesés, és ezt kísérheti fájdalom is. A csökkent érzékelés miatt  pl .nem veszi észre a beteg, hogy feltörte a cipő, vagy megsérült a talpa, ami további szövődmények kialakulását okozhatja. Ehhez gyakran társul a szíven is neuropathia okozta eltérés ( autonom kardiális neuropathia )

Terhességi cukorbetegség (GDM) esetén mitől tartanak leginkább a kismamák?  

Legtöbben a baba egészsége miatt aggódnak. Másik félelmük az inzulin kezelés.

Mit tapasztal, ha valaki GDM-es, mennyi az esélye annak, hogy a későbbiekben cukorbeteggé váljon? 

A GDM-es kismamáknál nagyrészt a szülés után rendeződik a cukorháztartás, viszont egész életében cukorbetegség szempontjából veszélyeztetnek számit. Közel 50 %-ban alakul ki 2-es típusú diabetes 10 éven belül. Ennek előfordulását csökkenthetjük amennyiben betartja az életmód és étkezési tanácsokat. Fontos szülés után 6 -8 héttel vércukor terhelés elvégzése, majd 1 év múlva, későbbiekben 2 évenként, hogy minél hamarabb észrevegyük a magasabb vércukorszinteket. Amennyiben újabb terhességet tervez, már előtte  diabetologiai gondozásba kell venni.

Melyek a legfontosabb otthoni önellenőrzések a GDM-es kismamáknak? Vizelet tesztcsíkot érdemes használni?

A kismamáknál fontos a rendszeres vércukor mérés a fő étkezések előtt és után egy órával.Vércukor értékeknek éhomra 5,5  mmol/l alatt, étkezés után 1 órával 7,0 mmol/l alatt kell lenniük. Amennyiben a mért értékek ezt több alkalommal meghaladják, inzulinkezelés megkezdése indokolt. A vizelet aceton meghatározása tesztcsíkkal szükséges, heti több alkalommal, mert ez utal arra, hogy megfelelő –e szénhidrát bevitel. Amennyiben ez ismételten magasabb akkor meg kell emelni a szénhidrát bevitelt, még azon az áron is, ha ez inzulin kezelést tesz szükségessé.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.