Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A boldogság érdekes dolog, és igazságos – Lajkó Félixszel beszélgettünk

Érdekességek2017. szeptember 15.

Idegesség, nyugtalanság, felesleges beszéd, izgágaság. Mindezt el lehet felejteni Lajkó Félix hegedű- és citeraművész társaságában. Viszont árad belőle a határtalan nyugalom, a mérhetetlen alázat, az egyszerű, őszinte magatartás és a szerénység.

Igazából nem az számít, ami a zene mögött van, de ha muszáj, akkor azt mondanám, hogy a vidékiség: ezt tartom, nem fontosnak, hanem jellemzőnek.

Simán. Kiviszem a szemetet, elviszem a gyereket az iskolába, tehát teljesen normálisan. Nekem alapvetően a tanya az életem része, falun nőttem fel. Megpróbáltam nagyvárosban is élni, Pesten, de egyszerűen nem ment. Nem is élveztem, és zavart is egy idő után.

Van elég sok produkció, lovas produkciótól kezdve a szimfonikus zenekaron keresztül a trióig. Most egy Volosi Band nevű lengyel vonószenekarral játszom. Mindenfélébe belefogok, aztán valami lepereg, valami megmarad.

Természetesen maga a zene a jó alap, de a kollégák, egy jó partner kihoz az emberből valamit, ad valami mást.


Igen. Én a kelet-európai közönségre szavazok. Lengyel, román, szerb, magyar. Ezek az országok, ahol jól működik az egymásra hatás.

Sok volt, nem kellene kiemelni egyet sem. Inkább most már az számít, hogy még hol nem voltam. Mondjuk pl. Oroszországban nem játszottam.

Leginkább sehogy.

Igen, mert nekem inkább a zene a fontos, én nem annyira érzem magam fontosnak ebben. A zene a lényeg.

Olyan nagyon nagy rohanás nincs. Nyáron egy kicsit sűrűbb a program, de nem annyira, hogy kivitelezhetetlenek legyenek az utazások. Persze tenni kell érte, nyilván. Egy jó turnébusz, jó beosztás, jó menedzsment az sokat segít, de nem is vállalom magam túl.

 

 

 

Ezt jelenti a nevem, úgyhogy próbálok a nevemnek megfelelően élni. A boldogság szerintem egy egészen komplex dolog. Megosztható, elérhető, de mindeközben, ha az ember túlságosan ragaszkodik hozzá, akkor elveszti, tehát nagyon érdekes. Érdekes dolog és igazságos.

Ezt most így nehéz lenne kijelenteni, hogy na, én most tényleg boldog vagyok. De nem szoktam ezen gondolkodni, úgyhogy valószínűleg igen, az vagyok.

Van csend is, mert csend nélkül nincs zene sem.

Általában délután, ebéd után van, hogy kitalálok pár melódiát, ennyi a nagy zeneszerzés. Aztán meg a színpadon kibontom ugyanezt. Nincs nagy hozzákészülődés.

Én nem érzem magam zseninek, de lehet így is fogalmazni.

Nem is kell, szerintem. Mindenki tud valamit, ami végett esetleg zseni lehet, de én tényleg nem érzem magam annak. Egyszerűen csak jön ez az egész, ebben sincs semmi erőlködés.

Én ezt nem érzem így át. Inkább másra figyelek, pl. arra, hogy minden koncertre felkészült legyek, pihent legyek. Meg tudjam csinálni azt, amire odahívtak. Ez nem megfelelési kényszer, egyszerűen az embereknek megmutatom, amit tudok. Tehát inkább ezekre figyelek, hogy most világhírű vagyok, ez eszembe sem jutott sose.

Persze, és jól is esik, de én ezt inkább a zenének tudom be. Regisztrálom valamennyire a tapsot a fellépés végén, de nem tartom azt a legfontosabbnak egy koncerten, hogy most az mekkora volt.

Ez így nincs kimondva, meg nem is ez az igazi cél, hanem a stílusok, amiket csinálok, azok nekem tetszenek.

Végigélni ezt a valamilyenfajta, valameddig tartó életet relatív boldogan elzenélgetve.

Nyilván a családom, a lovaink, most kinyíltak a rózsák a kertben, meg ilyesmi. Szeretem az évszakokat, ahogy változnak. Semmi különleges.

Így!

Teljesen nyugodt családi életet élek, amiben fel lehet töltődni, ki lehet kapcsolódni, de közben fel is lehet készülni a fellépésekre. Balanszban van általában minden körülöttem, és ez a lényeg.

Az álmom az, hogy maradjon így minden, ahogy eddig volt. Ebben az egyensúlyban.

 

Dr. Szarvasházi Judit
főszerkesztő-gyógyszerész

 

Félix: latin eredetű szó, jelentése: sikeres, boldog, szerencsés.
Célja: sikeresnek lenni a külvilágban. 
Feladata: megtalálni életének egyensúlyát.

forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Miért dorombol a cicánk?

2024. szeptember 06.

A macskákat mi akkor halljuk dorombolni, ha nyugodtak, elégedettek, de a dorombolás elsődleges célja, hogy a szoptató anyamacska megnyugtassa a kölykeit.  

A néhány napos kismacskák már hallhatóan dorombolnak, még szopizás közben sem hagyják abba. A már elválasztott kölykök dorombolással fogadják anyjukat, ezzel a régi bizalmas kapcsolatot idézi fel. A cica doromboláskor hangszalagjai a levegő hatására rezegni kezd. Eközben a gégefő izomzata másodpercenként hússzor-harmincszor húzódik össze.

A macska minden testhelyzetben képes dorombolni, akár nyitott, akár csukott szájjal. A dorombolás és a légzés ritmusa megegyezik. A régi időkben a rokka kerekének egyenletes surrogásához való hasonlóság miatt a doromboló macskára azt mondták, hogy "fon".

Mások véleménye szerint  a dorombolást nem a hangszálak rezegtetése idézi elő. Megfigyelték, hogy az a macska is vígan tovább dorombolt, akin egészségügyi okokból gégemetszést hajtottak végre. Valójában a mai napig sem tudtak megállapodni abban a tudósok, hogy tulajdonképpen hogyan dorombol a macska...

Ami biztos, hogy a teljesen csonttá keményedett nyelvcsontú macskák képesek dorombolásra. A porcos nyelvcsontú felidák gégefője mozgékony: ezek az állatok a bömbölésre képesek. A felidák közül csak a kisebb fajták és a cibetmacskafélék egyes képviselői tudnak dorombolni. Ebbe a csoportba tartozik a házi macska, a jaguár, a puma, az ocelot, a szervál, a gepárd és a vörös hiúz.

A dorombolás a jó közérzet jele, ezzel is kommunikál az emberekkel, a gazdival, örülök neked, szeretlek.

Mi okozhat halláscsökkenést?

2024. szeptember 06.

Hallásromlás több okból is bekövetkezhet és lehet átmeneti vagy tartós… Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát a halláscsökkenés gyakoribb kiváltó okairól és kezelésükről kérdeztük.

Ahhoz, hogy hallásunk tökéletes legyen, a külső-, közép- és belsőfül, illetve a hallóidegek összehangolt működésére van szükség. Bármelyik területen is keletkezik zavar, azt a hallás csökkenése jelzi, de egyéb tünetek is kialakulhatnak: sokan fülzúgásról, zajérzékenységről, vagy szédülésről is beszámolnak. Amennyiben a hallójáratban, a dobhártyával, vagy a hallócsontokkal van gond, akkor vezetéses halláscsökkenésről beszélünk, ha mélyebben van a probléma, akkor percepciós, vagy idegi halláscsökkenésről van szó.

Gyulladás, elzáródás a külső fülben

Átmeneti halláscsökkenést okozhat a külsőfül-gyulladás, ami elsősorban a hallójárat felázása, ill. mikrosérülése kapcsán alakulhat ki. Jellemzően a medencék, fürdők vizében található baktériumok okozzák, ezért nevezik ezt a betegséget úszófülnek is. Antibiotikumos tamponnal helyileg jól gyógyítható, így az átmeneti hallásromlás is megszüntethető.

Halláscsökkenést okozhat a hallójáratba kerülő idegen test, vagy a túlzott fülzsírtermelődés miatt kialakult fülzsírdugó is. Ha az eldugult fület szakorvos sérülésmentesen, szakszerűen kitisztítja, a hallás is újra a régi lehet.

Elváltozások a középfülben

A vírusok, vagy baktériumok által okozott heveny középfülgyulladás általában nagy fájdalommal jár, főleg ez viszi orvoshoz a beteget, nem is elsősorban a gyulladás miatt kialakult hallásromlás. Gyógyszeres kezeléssel azonban mindkét tünet megszüntethető. Bonyolultabb a helyzet, ha a gyulladás következtében a dobhártya perforálódik A dobhártya átszakadása nem csak gyulladás következtében alakulhat ki – teszi hozzá dr. Fülöp Györgyi. „Idegentest, vagy erős nyomásváltozás (repülőn), a fület ért ütés vagy hangos durranás kapcsán is kilyukadhat a dobhártya. Jó hír, hogy az esetek többségében magától begyógyul, ha mégsem, akkor műtéti úton helyreállítható a folytonossága, így a dobhártya perforáció miatti hallásvesztés is korrigálható.”

Mit mond a gyógyszerész? – A száraz szem kezeléséről

2024. szeptember 05.

A szem a legfontosabb és legérzékenyebb érzékszervünk. A szem védekezőrendszeréhez tartozik a megfelelő mennyiségű és összetételű könny. A könny víztiszta, enyhén sós (1,3% nátrium-klorid-tartalmú) folyadék, mely a szaruhártya külső felszínén folyik lefelé, így biztosítva a megfelelő nedvességét. Ha a könny mennyisége nem megfelelő, égő, szúró idegentest-érzés, szemvörösség, illetve fényérzékenység, fokozott könnyezés jelentkezhet, mely tünetek a „száraz szem” betegségre utalnak.

Mi okozhatja a száraz szem tüneteit?


Szeles időjárás
Légkondicionált, alacsony páratartalmú helyiségben tartózkodás
Egyes betegségek, pl.: Sjögren-szindróma
Egyes gyógyszerek (pl.: allergiaellenes szerek, aknéra alkalmazott készítmények, szteroidok, egyes antidepresszánsok, fogamzásgátlók, altatók) mellékhatásaként is megjelenhet
Kemény kontaktlencse viselése
A szem szaruhártyáján végzett műtét
Menopauzában gyakori


Mit tehetünk a száraz szem tüneteinek elkerülésére, mérséklésére?

1. Könnypótlás


Lehetséges nedvesítő szemcsepp (ún. műkönny), gél vagy kenőcs formában alkalmazni


2. Életmódváltás


Fontos az elegendő folyadékbevitelt biztosítani
Rendszeres pislogás
A szem védelme a túlzott napfénytől napszemüveg segítségével