Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A csajok, meg a rózsaszín - 12 pink tiltás!

Érdekességek2021. július 12.

A nők imádják a rózsaszínt. Na jó, persze, hogy nem mindenki. De nagyon sokan. Akik kicsiként rajongtak - vagy éppen nem rajonghattak eleget - Barbie babáért, vagy Hello Kittyért, azoknak felnőtt életükben is gyakran visszatér a rózsaszínek utáni olthatatlan vágy. Az életnek számos területe van, ahol a pinkek és rózsaszínek, magenták és barackárnyalatok még megállják a helyüket és egy csomó olyan, ami iszonyúan lohasztó.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.12 éves kortól felfelé – ISMERD A MÉRTÉKET!

Amikor egy kislány a hercegnők és a plüssállatok bűvöletében él, akkor bizony el tud szaladni vele a ló (hovatovább a my Little Pony!). Anyuka a gyerekkel kompenzál, hiszen ha már neki nem lesz rózsaszínű álomszobája, majd a gyereknek lehet. A pink színű játék és textil, esetleg bútor özön megfelelő tervezés nélkül azonban nyomasztó. Az élénk rózsaszín pedig stresszelő, erős hatású. Ezért a gyerek nem is tud rendesen pihenni, ha túl nagy a dózis kedvenc színéből. A pink mánia akkor válik szélsőségessé, hogyha felnőtteknél is előjön. Megfelelő lakberendező, vagy dizájner hiányában az eredmény bizony katasztrófa lesz!

Hová tegyek egy kis rózsaszínt?

A szín maga nagyon szép, megfelelő árnyalatokkal (például barnával) még akár férfias jellegű, karakteres terekben is tökéletesen mutathat. Ám a hölgyek sokszor nem ismerik a mértéket vele kapcsolatban. A beszerzett tárgyak, textilek, kiegészítők, vagy lámpák tökéletesen Barbie imázst, kisgyerekes jelleget adhatnak egy felnőtt lakásnak. A férfiak pedig ezt gyűlölik! Aki tehát nem kíván szingliként éldegélni egy pink élettérben, az jobban teszi, ha az alábbiakat alaposan meggondolja.

4 rózsaszín enteriőr- kopompozíció, amit soha ne használj egyszerre:

  1. Függöny – lámpa – falfestés: Ha mindhármat rózsaszínre csinálod, olyan hatása lesz az egésznek mintha egy puncs fagyiban élnél. Bármilyen bútort raksz is bele, a színhatás mindig enyhén pirosas lesz. A függöny és a lámpa engedi át magán a fényt. Rettenetes érzés mindig rózsaszínben látni mindent!
     
  2. Szőnyeg – függöny – párnák: látszólag a textilek homogén színe jó ötlet lehet egy lakásban. A valóság azonban mást mutat. A rózsaszín árnyalataiból kialakított textilek általában túl puhává, túlságosan lagymataggá teszik a teret. Ha ezt a hármast akarod, akkor mindenképp szükség lesz valami erősen karakteres hideg színre, hogy az ellentétet megadják – és még akkor sem biztos, hogy eltalálod az egyensúlyt. (Antracit, szürke, fekete – és esetleg ellenpontnak ezüst, vagy lilák)
     
  3. Plüssök – párnák – nippek: Ezeket egy felnőttnek szánt élettérből mindenképp érdemes száműzni. Ha van egy gyűjteményed, pl Barbie babákból, vagy Hello Kittyből, akkor keress neki egy megfelelő, megvilágított polcot és tárold ott. De semmi pénzért ne szórd tele pink nippekkel, giccsekkel habokkal és párnácskákkal a lakást, pláne ne a hálószobát!
     
  4. Falfestés – szőnyeg – méretes bútordarab: Mindegyik nagyon karakteres, így túlságosan erősen fog hatni a lakásban ennek a színnek a súlya. Nagyon könnyen lehet, hogy akár pár hónap múlva nem fogod szeretni ezt az erős jelleget és a festetés, vagy a bútor csere nem megy túl gyorsan, míg az apró tárgyakat viszonylag egyszerű kicserélni.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Pink a lelke mindennek – helyek, ahol kiélheted magad

Nem csak a kislány szobában lehet rózsaszínt használni! A mosdók, a WC-k megfelelő terepet kínálnak ahhoz, hogy mértékkel és ésszel használd a rózsaszínt. Itt még egy cseppnyi túlkapás is könnyebben elmegy, mint a hálószobádban! A rózsaszínű csempe meleg hatást ad, a rózsaszín, esetleg giccses mintás WC deszka mosolyt fakaszthat, s ha megunod, akkor lecseréled másikra. Ha van külön fürdőtök a lakásban, vagy a házban, akkor a női fürdőszoba lehet budoár hanglatú, de esetleg egy későbbi házeladásnál a túl sok pink értékcsökkentő tényező lehet. 

Kiélheted pink mániádat például a konyhai műanyag, textil és egyéb kiegészítő eszközökön is, hiszen ha a konyhádat egyébként visszafogott (például fehér-antracit) színekkel építed fel, vagy kicsit vidékies, romantikus stílusra fogod, kifejezetten igényel egy erős, nőcis színt. Miért ne lehetne ez éppen a kedvenc magenta árnyalatod? A felmosó vödörtől a konyharuháig bármit betehetsz, itt úgy sincs minden elöl egyszerre.

 Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Az autó is megfelelő terep, ha nem ezzel jársz pasizni! Az autó üléseinek huzatja, a kormányvédő, vagy a hátsó ülésre dobott pléd és párna, esetleg plüss állatka, vagy esernyő is lehet rózsaszín, egy női autó elbírja ezeket a kedves giccseket. De szigorúan csak akkor, ha egyedül te használod a kocsit! Eszedbe ne jusson a pasidat beültetni egy Hello Kitty kipufogóval tuningolt, rózsaszín kormányos autóba!

Soha ne vegyél pink színt az alábbiakból: 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Egyszer és mindörökre vésd az eszedbe: a túl sok rózsaszínt utálják a férfiak. Ha csak nem kifejezett célod, hogy távol tartsd magadtól a férfiakat, vagy hogy kínozd a veled együtt élő hímneműeket, élj mértékkel ezzel a színnel. Ne kényszerítsd bele az ő tereikbe, tartsd a sajátodban, ha ez a kedvenced. 

Ezzel a színnel nagyon sok lakberendező igenis tud ízléssel bánni. Ha mindenképpen ehhez ragaszkodsz, kérd ki egy szakértő terveit, mielőtt ráveted magad a lakberendezési boltokra és túlzásba viszed!

Nézz körül odahaza: nálad hol van bármi, ami rózsaszín?


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.