Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A fáradtság leküzdhető!

Érdekességek2017. március 14.

Munka özöne, lótás-futás reggeltõl estig, nem elég hosszú a nap minden teendõnk elvégzésére, az idõjárásban derûre ború - ahogy lelkiállapotunkban -, és a vakáció még messze van... Mi pedig belefáradunk az örökös "hajtásba", kimerültek vagyunk. Különösen érezzük ezt a hosszú tél után - de mit tehetünk ellene? Sokat, és a tavaszi idõszak különösen alkalmas rá. Ehhez segítünk most megoldásokat találni.


A fáradtság tünetei egyénenként változók. A rosszkedv, ingerlékenység, alvászavar vagy a koncentrációs képesség hiánya azonban mindenképp közéjük tartozik. De lássuk, hogyan elõzhetõ meg a kimerültség, illetve miképp orvosolható.


Új életritmus


Elõször is fogadjuk el: nem vagyunk csodalények, a mi teherbíró képességünk is véges. Ha reggel 6-kor kezdjük a napot, és esetleg éjfélkor fejezzük be - de akkor sem érünk a teendõink végére -, tennünk kell ellene. Ilyen esetekben egyik hatékony védekezési mód napi idõbeosztásunk teljes átalakítása és egy nyugodtabb életritmus bevezetése lehet. A dologhoz persze az is hozzátartozik, hogy könnyebb róla beszélni, mint azt megtenni! Ezért az alábbiakban néhány jó tanácsot adunk ahhoz, hogy minél több esélyünk legyen rá, és az eredmény a fáradtság leküzdése legyen.


1 - Szánjunk több idõt magunkra! Maradjon hely a napi teendõk idõtérképén olvasásra, sétára, egy jó fürdõre vagy szaunára - röviden: az ellazulásra. Ne fosszuk meg magunkat a zene élvezetétõl sem: egy karosszékben kényelmesen elhelyezkedve rendszeresen hallgassuk meg kedvenc CD-inket. Ha pedig ahhoz van kedvünk, ne rohanjunk el egy-egy szép üzlet csábító kirakata elõtt, hanem álljunk meg elõtte, és gyönyörködjünk benne! Hiszen így csökkenthetjük a felgyülemlett feszültséget és fáradtságot.


2 - Táplálkozzunk változatosan, használjuk ki az adott évszak elõnyeit - tavasszal különösen sok friss gyümölcsöt-zöldséget fogyasszunk. Ügyeljünk továbbá az étkezések rendszerességére, így ne ugorjunk át egyetlen egyet sem. A kiegyensúlyozott táplálkozás azért lényeges, mert ha szervezetünk bármilyen tápanyagban, vitaminban hiányt szenved, az óhatatlanul tartós fáradtsághoz vezet. Kerüljük az alkoholt (nagyobb mennyiségben), és ne dohányozzunk, mert mindkettõ - sok más hátránya mellett - csak energiánkból vesz el.


3 - Ha túlságosan felgyülemlettek különbözõ feladataink a nap végén, azok elvégzésére semmiképp se az alvásidõbõl vegyünk el! Szabjuk meg saját alvási ritmusunkat, és lehetõleg minden körülmények között tartsuk is magunkat hozzá. Ami az alvásidõt illeti: szükségtelen olykor 12 órákat aludnunk, hogy behozzuk a "restanciát", de ne álljunk ellent a kísértésnek, ha korán az ágyba kívánkozunk. Olyan ürügyekkel, mint hogy jó film megy a tv-ben vagy még sok az elvégzendõ dolgunk... Aludjunk annyit, hogy frissen ébredhessünk.


4 - Ne higgyük, hogy minden feladatot nekünk kell elvégeznünk - akár a munkahelyen, akár otthon. Osszuk meg a munkát, bármilyen fajtájú legyen is az, és hagyjuk, hogy mások segítségünkre legyenek... Azaz tudjunk megbízást adni! Ugyanakkor tanuljunk meg nemet mondani is! Ha mindenki "ránk támaszkodik", mások helyett elvégezzük a munkát, könnyen kihasználhatnak minket - és nem csoda, ha esténként holtfáradtan zuhanunk be az ágyba.


5 -Tanuljuk meg jól szétválogatni feladatainkat, tudjunk különbséget tenni aközött, mi elengedhetetlenül fontos arra a napra, és mi nem. És persze szervezzük ésszerûbben az életünket. Ehhez tartozik az is, hogy ne mossuk össze a munkahelyi és a magánéleti teendõket: például soha ne vigyünk haza munkát! Elég, ami a "második mûszakban" amúgy is ránk vár - de az is szervezés kérdése... Bevásárolhat a férj, élettárs, gyerek - biztosan megbirkózik a feladattal, és nem ördöngösség a többi házimunka sem...


6 - Ha elárasztanak minket napi teendõink, és úgy érezzük, semmi kedvünk hozzá, hogy rendszeresen tartózkodjunk a szabadban, netán még szabadtéri testmozgást is végezzünk - akkor is tegyük meg! Hiszen a gyaloglás, minden fajta fizikai tevékenység a friss levegõn (fõként, ha még sportolással is társul) a fáradtság egyik legjobb ellenszere. De lehetõleg ne a szennyezett levegõjû fõutak közelében kocogjunk, mozogjunk, hanem keressünk egy közeli parkot, teret, ahol a zöld környezetben "fellélegezhetünk"...


Energiát tablettában!


Ha megfogadjuk a fenti tanácsokat, még akkor is kiegészíthetjük a fáradtság elleni harcot olyan vitaminok és ásványi anyagok tabletta formájában történõ, koncentrált szedésével, melyek még több energiánkat adják vissza. Az alábbiakban kiemelünk néhányat közülük.


Vitaminok


A C-vitamin vagy az aszkorbinsav hiánya gyengíti a szervezet ellenállását a fertõzésekkel szemben, és rendszerint bizonyos fokú fáradtságot von maga után. A szakemberek arra is rájöttek, hogy a stressz C-vitamin veszteséget okoz szervezetünknek. E hiány enyhítésére számos, C-vitamin alapú gyógyszer "koktél" létezik - csak választanunk kel közülük. Azt is meg kell jegyeznünk, hogy elegendõ belõlük 1 gr-os adagolás naponta, amit nem érdemes túllépni. A fel nem használt felesleg úgyis távozik a szervezetbõl - nem lehet "raktározni". Energikusságunk visszanyerése szempontjából elengedhetetlenül fontos még a B-vitamin: a B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 mind-mind hozzájárul a fáradtság megelõzéséhez.


Beszerezhetünk még vitaminokból és oligo-elemekbõl (a szervezetünkben kis mennyiségben elõforduló kémiai elemekbõl) álló "koktélokat" is, melyek lehetõvé teszik a szükségletek jó részének fedezését már napi egyszeri bevétel útján is.


Aminosavak és ásványi sók


Még ha szervezetünk képes is bizonyos mennyiséget elõállítani a fehérjék ezen építõköveibõl, kiegészítõ bevitelük jótékony hatású lehet. A kifejezetten fáradtság elleni gyógyszerek pl. tartalmaznak olyan esszenciális aminosavakat, melyeket az emberi szervezet nem képes elõállítani. (Így táplálékkal vagy tabletta formájában kell azokat bejuttatni).


Magnézium, foszfor, vas, kalcium, cink, mangán, réz... Ezen ásványi sók hiánya különbözõ negatív következményekkel jár tetterõnkre nézve, és befolyásolja szellemi teljesítõképességünket is. Az oligo-elemekkel együtt vagy külön is ajánlott õket szedni tabletta formájában - érdemes belõlük válogatni a patikában.


Élénkítõ szerek


Az olyan élénkítõ szerek, mint a koffein (erõs kávé, tea fogyasztásával a szervezetbe juttatva) vagy a nagyobb mennyiségû csokoládé, igen elterjedtek, de mindenkire másképp hatnak. Ezért nem érdemes csodát várni tõlük, ha életvitelünkön, napi idõbeosztásunkon nem változtatunk...


Mire ügyeljünk?


Amennyiben tablettában szedjük be a fent említett, fáradtság elleni szereket, vigyáznunk kell arra, hogy kúraszerûen alkalmazzuk õket. Egyetlen tabletta beszedése akkor, amikor fáradtságot érzünk, nem fog változtatni általános állapotunkon. Különösen legyünk óvatosak a vény nélkül kapható, élénkítõ hatást ígérõ gyógyszerekkel, mert nem ártalmatlanok. Vegyük figyelembe a helyes dózist, mellyel kapcsolatban minden esetben kérdezzük meg gyógyszerészünket.


De minden "ellenlépés" ellenére nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a fáradtság szervezetünk riasztó jele is lehet, és ha minden igyekezetünk ellenére nem múlik, vagy fokozódik, forduljunk orvoshoz.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Maradék nélkül

2024. április 14.

Dr. Nemes Imre, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke számtalan fontos, praktikus, az egészségünket megőrző és környezetünket védő tanácsot ad az élelmiszerek kezelésével kapcsolatban.

– Mennyiben követhetik az emberek leginkább a fenntarthatóság elvét, segítve ezzel a Nébih törekvéseit?

– A Nébihnél hiszünk abban, hogy a lakossággal együtt közösen tehetünk a fenntarthatóságért, és tevékenyen ki is vesszük a részünket ebből a munkából, hiszen a felelősségünk is közös. Azonban a lelkesedés nem minden: a tudatosság és a tájékozottság is legalább ennyire fontos össze-tevője segítő cselekedeteinknek. Éppen ezért a Nébih szemléletformáló kampányainak nem titkolt célja, hogy a fogyasztókat hasznos, döntéseiket segítő információkkal ellássa. A Nébih egyik legsikeresebb programja, a Maradék­ Nélkül az élelmiszer-pazarlás mérséklését tűzte zászlajára. A program 2016-os indulása óta számos aktivitással népszerűsítettük azokat a jó gyakorlatokat, amelyekkel érdemben csökkenthető a környezeti lábnyomunk. Szemléletes, hogy ha az országokat szén-dioxid-kibocsátásuk alapján sorrendbe állítanánk, és magát az élelmiszer-pazarlást is országnak tekintenénk, akkor az Egyesült Államok és Kína után a 3. helyen állna. Az élelmiszer-pazarlással szintén összefüggésbe hozható a metánkibocsátás. Ráadásul kárba vész mindaz az idő, természeti erőforrás és be-fektetett munka, amelyet a termék előállításához és szállításához felhasználtak.

A Nébih Maradék­ Nélkül­ Programja évente egy alkalommal, az őszi időszakban hirdeti meg országos háztartási élelmiszerhulladék-mérését. A mérési időszakban törekszünk a nagy létszámú részvételre, amely nagy örömünkre az utóbbi években több száz háztartást jelentett. Az élelmiszerhulladék-körkép elkészítése segíti hivatalunkat abban, hogy azonosítsa a forró pontokat, valamint rálásson az élelmiszer-pazarlás kiemelt figyelmet igénylő aspektusaira.

A Nébih mellett az önkéntes résztvevők is profitálnak a mérésből: megismerhetik saját élelmiszer-pazarlási szokásaikat, és a tapasztalatok alapján felismerhetik, min lenne érdemes változtatniuk.


A fogyasztóknak érdemes tisztában lenniük az egyik legalapvetőbb ismerettel, vagyis a fogyaszthatósági idő és a minőségmegőrzési idő közötti különbséggel.



A fogyaszthatósági idő körébe olyan gyorsan romló élelmiszerek (pl. darált hús) tartoznak, amelyek lejárati idő utáni elfogyasztása akkor is kockázatot jelent, ha nem látunk rajta romlásra utaló jeleket.
A minőségmegőrzési idő olyan időpont, ameddig az élelmiszer a gyártó által kialakított tulajdonságait helyes tárolási körülmények között megtartja. A tartós élelmi-szerek (pl. száraztészta) általában a minőségmegőrzési időt követően is fogyaszthatóak, ha bontatlan csomagolásban és a gyártó által megadott körülmények között tárolták őket. Amennyiben lejárt minőségmegőrzési idejű terméket találunk otthonunkban, de érzékszervi szempontból megfelelőnek ítéljük meg, nyugodtan adhatunk neki egy esélyt.


Rossz gyakorlat, hogy a fogyaszthatósági idővel ellátott élelmiszerek közül hajlamosak vagyunk akkor is a két héttel később lejáró joghurtot választani, ha pontosan tudjuk, hogy három napon belül elfogyasztjuk azt. A bolygónk is megköszöni, ha legközelebb „mérlegre tesszük” valós szükségleteinket, és tudatosabban vásárolunk.

A gyógytorna az egyik leghatékonyabb segítség vállfájdalomnál

2024. április 14.

A krónikus vállfájdalomnak számos oka van a túlterhelésből eredő problémáktól a porcsérülésig. A fájdalom mellett mozgásbeszűkülés is jelentkezhet, így nem csoda, hogy az érintettek mindenféle módon próbálnak javítani az állapotukon. Gyöngyösiné Gutlébeth Nikoletta, a FájdalomKözpont gyógytornásza egy olyan tanulmányra hívta fel a figyelmet, amely szerint a gyógytorna sok esetben hatékonyabbnak bizonyult, mint a lökéshullám kezelés.

A szakszerű gyógytorna rendkívül sokat segíthet

Norvég kutatók publikálták korábban azt a tanulmányt, amelyben a krónikus vállfájdalom kezelési lehetőségeivel foglalkoztak. Ennek az igen gyakori problémának ugyanis számos kezelési módja ismeretes, a nem szteroid gyulladáscsökkentőktől a szteroid injekciókúráig, az ultrahangos és lökéshullámos kezeléseiktől az akupunktúráig.

A szakemberek konkrétan az alacsony-közepes energiájú impulzusokat alkalmazó lökéshullám kezelés hatékonyságát hasonlították össze a felügyelt gyógytornáéval. A 104 fős kutatásban 18-70 év közti személyek vettek részt, akik legalább 3 hónapja vállfájdalommal küzdöttek. A véletlenszerűen kialakított csoportok közül az egyik hetekig tartó lökéshullám kezeléseken, a másik felügyelt gyógytorna foglalkozásokon vett részt, és egyik csoport sem kaphatott más kezelést a szükséges fájdalomcsillapítókon és gyulladáscsökkentőkön kívül.

A 6., 12. és 18. heti ellenőrzésekkor a fájdalmukat és a mozgáskorlátozottságukat kellett értékelniük egy skálán. Nyolc hét után a gyógytornás csoport 64 százaléka számolt be fájdalomcsökkenésről és szabadabb mozgásról, szemben a lökéshullámos csoport 32 százalékával. Ráadásul utóbbiaknak további kezelésekre is szükségük volt, míg a gyógytornások közül többen visszatérhettek a munkába is. Mindez persze nem jelenti azt, hogy a lökéshullám terápia ne lenne hasznos, de sok esetben érdemes más kezelésekkel és a gyógytornával kombinálva alkalmazni azt. 

Első a diagnózis

A vállfájdalom nagyon gyakran jelentkezik sportolóknál, megerőltető munkát végzőknél, leggyakrabban a túlerőltetés miatt. Kevesen gondolnak rá, de ezeknél a mozgástípusoknál legfontosabb lenne a megelőzés, a tudatos mozgás. Ugyanis csak akkor ajánlatos a váll izmait erősen megmozgató tevékenységet végezni, ha elég erősek az ott található izmok. Ha gyengék a vállízületet tartó izmok, a váll előrelóghat vagy leereszkedhet, jelentősen növelve így a sérülés veszélyét. Ha a vállban hirtelen, esetleg egy sérülés következtében lép fel a fájdalom, ajánlott a kart felkötni és bejelentkezni egy szakemberhez. Ilyen esetekben elsődlegesen a fájdalomcsillapításra koncentrálnak, helyi, gyorsan ható szerekkel.

Magány vagy egyedüllét?

2024. április 13.

Az élet: magány. Ha az ember magányossága miatt szenved, annak az az oka, hogy nem ismeri önmagát, mert nem érti az élet igazi struktúráját. Majdnem mindenki szenved a magánytól, sokan szinte állandóan. A magányosság és az egyedüllét azonban két teljesen különböző dolog.  

„Egyedül születünk, egyedül élünk, és egyedül halunk meg..."

Általában, aki a magányosságtól szenved, az olyasvalami hiányától szenved, amit nem saját magában keresett. Sokan azért vágynak társra, hogy megértésre találjanak, amit nem képesek megadni önmaguknak. Ahhoz, hogy egyedül tudjunk maradni önmagunkkal, hogy elfogadjuk magunkat, az önismeret által juthatunk el. Ha magunkat ismerjük, a világot ismerjük.

Majdnem mindenki szenved a magánytól, sokan szinte állandóan.

A magányos embernek nincs kivel kapcsolatot teremtenie semmilyen szinten, legyen az csupán ismeretség, barátság vagy tartós szerelem. Ha sikerül is kapcsolatot teremtenie, esetleg nincsenek eszközei arra, hogy azt fenntartsa, és ne szenvedjen tovább a magánytól. Az emberi kapcsolatok segítenek saját értékeink megítélésében és abban, hogy életünk eseményeit megfelelően tudjuk kezelni, hogy összhangba hozzuk a tőlünk függetlenül létező külvilág hatásait belső érzéseinkkel.

A magány akkor következik be, amikor az ember nem tudja megítélni ezeket az értékeket, ami következménye annak, hogy nincs akivel megbeszélje, akitől megerősítést kaphatna. A kommunikáció azért játszik fontos szerepet a mindennapi kapcsolatokban, mert segítségével informálódhatunk folyamatosan arról, hogy mennyire fontos a személyünk a másik számára. 

A magány érzése a másik ember társasága, közelsége utáni vágyakozás miatt alakul ki. Azért van szükség a másik emberre, hogy megerősítsen minket önmagunk értékelésében és segítsen eligazodni a körülöttünk történő dolgokban, segítsen felismerni valódi jelentőségünket. Egyes személyeken könnyebben lehet úrrá a magány mint másokon, ilyenkor sok függ attól, hogy elég erős-e az illető személyisége, vannak-e lelki tartalékai, hogy megküzdjön a magánnyal. Számtalan oka lehet annak, hogy valaki magányosnak érezze magát. 

A legnagyobb kár, amit a magány okozhat, hogy egyes elfojtott szorongások elhatalmasodhatnak, és súlyos rombolást okoznak a személyiségben. Az embereknek szükségük van a szerelemre, a szeretetre. Ezek nélkül nem képesek normális, egészséges személyiségként leélni az életüket.