Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A férfi meddőség többnyire gyógyítható!

Érdekességek2025. január 31.

Fotó: serezniy © 123RF.comA meddőség nem csak a nőket, a férfiakat is érinti, ráadásul egyre nagyobb arányban. Napjainkra az esetek 40%-ban a férfi, 40%-ban a női oldalon van a gond, a fennmaradó 20%-ban pedig mindkét fél esetén problémák merülnek fel a termékenységben. Azonban érdemes tisztázni, hogy a férfiakat érintő meddőség is “csak” egy állapot, a legtöbb esetben orvosolható.
A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.

Meddőség?

A “teremtés koronája”, vagyis a férfi mindig erős, tettre kész, a fájdalmat nem mutatja, gyengeségnek jele sincsen az életében. Bár a hölgyek nem így látják a férfiakat, és nem is ezt keresik bennük, a férfiak hajlamosak ekképpen aposztrofálni saját nemüket, így pedig a problémáikat mélyen eltemetik, semhogy beismernék azokat, pláne akkor, ha a baj éppen a termékenységüket érinti…

Holott a meddőség a férfiak körében sajnos egyre nagyobb arányban van jelen, ráadásul ez a növekvő tendencia az évek alatt még gyorsul is. Mindenképpen tisztázni kell azonban, hogy a meddőség – bár népbetegségként hivatkoznak rá – nem egy betegség, hanem egy tünet, egy állapot.

Meddőségről abban az esetben beszélhetünk, ha egy párnak egy év alatt, rendszeres, védekezés nélküli szexuális élet mellett sem fogan meg a gyermeke.

Állapot

A férfiak esetében jelentkező meddőség hátterében az esetek többségében tápanyaghiányos állapotok húzódnak meg. Ez nem csak a spermiumtermelésre nyomja rá a bélyegét, hanem számos más ponton is eltolódásokat eredményez a testben. Ezek a hatások pedig sajnos sok esetben egymást erősítik – mondja Ratkó Tünde a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.

A tápanyagpótlás kiegyensúlyozott táplálkozás és rendszeres mozgás mellett is jelentkezhet – bár alapvetően ez a két tényező az alapja az egészséges életmódnak. Ennek oka, hogy az élelmiszerek beltartalma az elmúlt mintegy 50 évben drasztikusan lecsökkent, sokszor 60-70%-kal is. Az okok közt a vegyszerezés és a klímakatasztrófa is szerepel, de a leginkább a tömegtermelés tehető ezért felelőssé, hiszen egységnyi földterületen két-háromszor annyi élelmiszert termelünk meg. A tápanyaghiányok kiküszöbölésére azonban tökéletes megoldást nyújthatnak a megfelelő férfivitaminok. Ezek esetében kiemelt szempont a szerves kötésben jelen lévő (ezek praktikusan a -citrát és -glükonát kötési típusokat jelentik), lehető legtöbb összetevő (azaz a komplex készítményeket érdemes keresni).

A tápanyagpótlás révén a férfiakat érintő meddőségek egy jelentős hányada megszüntethető, vagy jelentősen mérsékelhető.


Amikor mindez nem elég

A tápanyagpótlás szükséges, de nem elégséges megoldása a meddőség kezelésének! Már a hiányállapotok is létrehoznak olyan eltolódásokat, melyek kezeléséhez szakorvos is szükséges, de a meddőség eredhet betegségekből is. Ezek kezelése pedig minden esetben orvosi szakértelmet kíván.

A meddőségek egy része genetikai eredetű. Ilyenkor sok esetben az orvostudomány sem képes javítani a spermiumtermelésen, azonban a fejlett technológiának köszönhetően egyetlen életképes spermium is elegendő lehet a családalapításhoz – természetesen a megfelelő előkészületekkel és szoros felügyelet mellett.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

5 buktató, ami miatt eredménytelen a fogyókúra

2025. március 08.

Sokan fogyókúráznak, de keveseknek sikerül tartósan csökkenteniük a testtömegüket. Miért? Íme 5 buktató, ami miatt a kilók elleni legádázabb és legelszántabb küzdelem is kudarcba fullad.

1. buktató

Elérhetetlen, nem racionális cél. Nemcsak a fogyókúra területén, hanem mindenhol, ahol sikeres szeretne lenni, racionális célokat kell kitűzni, amelyekkel azonosulni is tud. Az önmagába vetett hit ereje nagyobb, mint azt gondolná. Ha már a testtömegcsökkentésre irányuló program kezdetétől az az érzése, hogy a feladat úgysem teljesíthető, csak szélmalomharc lesz belőle. Ha jelentős súlytöbblettől szeretne megszabadulni, tűzze ki a célokat „darabokban”!

2. buktató

A mindenkinek bevált módszer. Ha egy ismerősének a cipője megtetszik, nem célszerű leszedni a lábáról és belelépni, mert kicsi az esélye annak, hogy önnek is kényelmes lesz. Így van ez a diéták világában is. Ami az egyik embernek segít, nem feltétlenül megoldás a másiknak, hiszen az életmód, a biológiai ritmus egyedi. Egy súlycsökkentő program kezdete előtt mindig érdemes szakemberrel, dietetikussal konzultálni, aki úgy alakítja ki az étrendjét, hogy az csak az ön igényeit fogja szolgálni. Ez azért is fontos, mert a fogyás veszélyes is lehet. Egy szakember figyel önre, nem hagyja, hogy a diétázás alatt hiánybetegségei alakuljanak ki a kisebb vitamin- és ásványianyag-bevitel miatt. Mindezek mellett a szakember az elhízás okát is fel tudja tárni, ezáltal célzott beavatkozásra képes.

3. buktató

Nem szabad több energiát bevinni a szervezetbe, mint amennyire szüksége van. Az anyagcsere, akár a mérleg nyelve egy felhasználási és egy felvételi oldalból áll. A testmozgással, az élettani funkciók kielégítésével, de még a nyugalmi ébrenléttel és az alvással is energiát használ fel a test, melynek mértéke eltérő. Az evéssel, ivással pedig energiát nyer ezekhez a folyamatokhoz. Amikor e két oldal egyensúlyban van, a test nincs rászorulva sem a raktározásra, sem a leadásra, így a testtömeg nem változik. Amikor az energiamérleg rossz oldalra billen, akkor kezdődik a hízás. Ezt megállítani két módszerrel lehet: vagy a felhasználási oldalt kell növelni, azaz több energiát égetni el a sporttal, a mozgással, vagy a felvételt csökkenteni, azaz kevesebb energiát felvenni étkezéssel.


A gyógyszertárban különböző vitamin- és ásványianyag-készítmények vannak, melyek alkalmasak a diéta során ezen anyagok pótlására. Kérje gyógyszerésze tanácsát!

Krónikus fáradtság szindróma

2025. március 07.



Az egyik legsötétebb területe az orvostudománynak a krónikus fáradtság szindróma (elterjedt angol rövidítése CFS). Mindössze húsz éve ismerik, pontosabban azóta definiálják és tartják önálló „igazi” betegségnek. Meglepő egy olyan kór esetén, amely angol felmérések szerint minden ezredik felnőttet, elsősorban a 29–35 év közötti hölgyeket érinti. Sőt dr. Illés Zoltán, a pécsi Neurológiai Klinika docense tudományos közleményében 0,2–0,5%-os gyakoriságról beszél.

A krónikus fáradtság tünetei…

A krónikus fáradtság szindróma valóban sötét betegség. Ennek egyik oka, hogy rendkívül heterogének, szinte személyenként változnak a tünetei. Leggyakoribb közülük a legalább hat hónapja fennálló, pihenésre sem szűnő fáradtság, gyengeségérzés, memória- és koncentrációzavar, megnagyobbodott nyaki vagy hónalji nyirokcsomók, torokfájdalom. A fájdalom még számos helyen megjelenhet, az ízületekben, az izmokban, és gyakori az igen heves fejfájás is.

…és lehetséges okai

A kiváltó okok sem egyértelműek. A CFS megjelenését 75%-ban valamilyen fertőzés előzi meg. „Hírbe hoztak” már vírusokat, többek között a herpesz és a Pfeiffer-féle mirigyláz kórokozóját. Felmerült a CFS összefüggése a Lyme-kórral és a Q-lázzal. Okolták az ómega-3- és ómega-6-zsírsavak (veleszületett vagy diétahiba miatti) hiányát is.

Születtek bizarr elméletek és megoldási kísérletek is. Raymond Perrin manchesteri ideggyógyász szerint a tünetekért közvetlenül a nyirokpangásnak az agyra kifejtett hatása a felelős. Ő ezért a nyaki nyirokcsomók óvatos masszázsával kísérletezett, mellyel így az agyban torlódó nyirokfolyadék elvezetését segítette elő. Állítása szerint ezzel jótékonyan enyhítette betegei fáradtságérzését, fájdalmát, fejfájását.

A stressz káros hatása III. rész

2025. március 07.

A kalcium szerepe a pánikrohamban

A pánikroham egyik legijesztőbb tulajdonsága, hogy hirtelen, minden előzmény nélkül – mint derült égből a villámcsapás – jelentkezik.

A beteg a rohamot megelőzően általában hétköznapi életet él, nincs túlfűtött idegállapotban, és többé-kevésbé jól érzi magát. Akkor mi lehet a roham közvetlen kiváltó oka?

A kiváltó ok rendszerint valami egészen jelentéktelen, szokványos testérzés, ami mindenkinél nap mint nap jelentkezik. A pánikbeteg azonban hajlamos arra, hogy ezeket a banális panaszokat, fájdalmat, teltségérzést, feszülést közvetlen veszélyjelzésként, valamilyen fenyegető katasztrófa előhírnökeként értelmezze. A kiváltó ok tehát nem maga a testérzés, hanem annak értelmezése. A panasz fenyegető jelentést kap, és ez beindítja a szorongást. A szorongás – minthogy fokozott adrenalintermeléssel jár – újabb testi tüneteket okoz: a szív szaporábban és erősebben dobog, gyorsul a légzés, stb. Ezek a tünetek újabb félreértelmezéshez, túlértékeléshez vezetnek, és végül beindul egy önmagát erősítő kóros kör, mely a pánikrohamhoz vezet. A légzés gyorsulása kiemelt jelentőséggel bír a pánikroham kialakulásának folyamatában. A szapora, felületes légzés csakúgy, mint a gyakori sóhajtozás kimossa a szén-dioxidot a szervezetből. A széndioxid a szervezet anyagcserefolyamataiban keletkezik – a szerves anyagok végső soron szén-dioxiddá és vízzé „égnek” el. A szén-dioxid a légzés folyamán távozik el, de a normális szén-dioxid-szintre szükség van, ugyanis jelentős szerepet játszik a vér vegyhatásának szabályozásában. Ha túllégzéssel kimossák a szén-dioxidot, a vegyhatás alkalikus irányba tolódik, és a vérben szabadon keringő kalcium egy része a vérfehérjéhez kötődik; az alacsonyabb szabad kalciumszint pedig fokozza az idegek és izmok ingerlékenységét. Ez a folyamat – a fokozott adrenalintermeléssel együtt – magyarázza a pánikroham legtöbb tünetét, a szívdobogást, légszomjat, remegést, izzadást, zsibbadást, szédülést, ájulásérzést stb.