Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A fizetős tesztek egy része nem megbízható

Érdekességek2020. május 27.

Fotó: pixabay.com

Sok a drága, de nem megbízható COVID-19 teszt a magyar piacon

Egyre több helyen érhetők el fizetős formában a COVID-19 betegség szűrésére kínált tesztek, cégek és magánemberek is hajlandóak fizetni azért, hogy kiderüljön, átestek-e már az új koronavírus okozta fertőzésen. A COVID-19 diagnosztikában többféle laboratóriumi módszert is alkalmaznak Magyarországon, de a Synlab szakértői óvatosságra intik a lakosságot. Bizonyos módszerek ugyanis csak más vizsgálatokkal együtt, kombinációban alkalmazva nyújtanak megfelelő diagnosztikai információt, az álnegatív tesztek hamis megnyugvást, míg az álpozitívak felesleges riadalmat kelthetnek. 

Számos helyen lehet már vásárolni „koronavírus tesztet” az egész országban, ezek ára széles skálán mozog. A tesztelésre a lakosság és a cégek részéről is hatalmas az igény, mivel sokan kíváncsiak arra, hogy aktuálisan fertőzöttek-e a vírussal, vagy esetleg feltételezik, hogy korábban már átvészelték a betegséget. A hatalmas keresletnek köszönhetően egyre több helyen válnak elérhetővé olyan gyorstesztek is, melyeknek a teljesítőképessége nem kellően bizonyított, és az általuk nyújtott, korlátozott információtartalmú eredmény csak félrevezeti a lakosság témában kevésbé járatos részét.


„Ma Magyarországon háromféle COVID-19 tesztel találkozhat a lakosság. A PCR és a Rapig Antigén tesztekkel a vírus jelenlétét lehet kimutatni, a két módszer közül az előbbi az érzékenyebb és pontosabb eljárás. A szerológiai tesztekkel (antitest kimutatási módszerek) a szervezet fertőzésre adott immunválasza vizsgálható, így ezzel az is kimutatható, ha korábban már átestünk a fertőzésen. A SYNLAB állásfoglalása jelen pillanatban az, hogy igazán hiteles információkat csak a PCR és a szerológiai teszt kombinációjával kaphatunk, mivel így két fontos részletre is fény derül: jelen pillanatban milyen stádiumban van a beteg, fertőzhet-e, és rendelkezik-e már a vírusra megfelelő immunválasszal. A járvány jelenlegi szakaszában ez a legindokoltabb vizsgálati kombináció – mondta el Póda Tamás, a Synlab kereskedelmi igazgatója.

Sok olyan rapid szerológiai teszt (ún. gyorsteszt) van a piacon, amely csak kutatási célra használható, és nem rendelkezik diagnosztikai minősítéssel. A szakértők szerint ezért is nagyon fontos, hogy mielőtt fizetünk egy tesztért, tájékozódjunk és ismerjük meg a piacon elérhető vizsgálatok alkalmazhatóságát. Fokozott körültekintéssel járjunk el abban az esetben, ha például olyan tesztet szeretnénk vásárolni, ahol a mintát magunknak kell levenni, mert az ilyen eljárásoknál nagyon sok olyan hiba merülhet fel, ami nem valós eredményhez vezet. A mintavétel speciális eszközt és szaktudást is igényel, így csak kellően képzett és gyakorlott személy végezheti azt.

PCR: a leghitelesebb teszt, ami a vírus jelenlétét kimutathatja

A PCR a legspecifikusabb és legérzékenyebb vizsgálati módszer a fertőzöttség igazolására, mivel ezzel a koronavírus örökítőanyagát lehet kimutatni, így a kezdeti stádiumban lévő fertőzöttek esetében is pontos információval szolgál. A mintavétel ebben az esetben az orrból és a garatból történik. A jelenleg elérhető tesztek közül ez a legdrágább, a leleteket legkorábban 24-48 órán belül kaphatjuk kézhez. Arról ad információt, hogy a mintavétel pillanatában a SARS-CoV-2 vírus jelen van-e a szervezetünkben és már az ún. ablakperiódusban (az az időszak, amíg a fertőzésre specifikus immunválasz megjelenik) képes kimutatni a kórokozót.

Antigén kimutatás: gyors, amikor gyanúsak a tünetek

A vírus antigén kimutatása a PCR-hez képest kisebb érzékenységű, viszont olcsóbb vizsgálati módszer. A vírus fehérjéket (S-proteinjét) mutatja ki, az eredmény vagy pozitív, vagy negatív lehet. A mintavétel szintén orrból és/vagy garatból történik, de az eredmények már 15 percen belül rendelkezésre állhatnak. A módszerrel vizsgált fehérjék (a vírus örökítőanyagával ellentétben) még nincsenek jelen a betegség nagyon korai stádiumában, illetve a fertőzés súlyosságától függően előfordulhat, hogy a nyálkahártyák felszínén csak kisebb mennyiségben jelennek meg, így ezekben az esetekben a teszt eredménye akár álnegatív is lehet. Emiatt negatív eredmény esetén, különösen, ha fennáll a fertőzés gyanúja, mindenképpen javasolt PCR vizsgálatot is végeztetni.

Szerológiai vizsgálatok: tudni akarjuk, hogy találkoztunk-e a vírussal

A szerológiai tesztek a vírus ellen termelődött ellenanyagokat (antitesteket) mutatják ki a vérmintából. Míg a PCR és az antigén kimutatás a vírus jelenlétét igazolja, ez a vizsgálat a szervezetünk válaszreakciójáról ad képet. Segíthet a tünetmentes fertőzöttek, illetve a fertőzésen már átesett személyek felderítésében. A rapid tesztet egy terhességi tesztre emlékeztető eszközzel végzik el, az eredményt akár 15 perc alatt is kézhez kaphatjuk. A három módszer közül ennek van a legkedvezőbb ára, viszont gyakran vezethet hibás eredményhez, ha nem megfelelő maga a teszt, vagy nem jól képzett szakember végzi azt. A rapid teszteknél lényegesen jobbak az automatizált szerológiai vizsgálatok, ezek érzékenysége, megbízhatósága jóval meghaladja a gyorstesztekét. Fontos azt kiemelni, hogy önmagában a szerológiai vizsgálattal nem tudjuk igazolni vagy kizárni, hogy éppen fertőzöttek vagyunk-e, vagy sem, viszont PCR vizsgálattal kiegészítve teljeskörű információt kaphatunk arról, hogy szervezetünk a koronavírus fertőzés szempontjából érintett-e és annak melyik stádiumában vagyunk.

A magyar nagyvállalat a nemzetközi Synlab csoport leányvállalataként van jelen Magyarországon, 900 munkavállalójával az ország legnagyobb magánegészségügyi intézménye. A Synlab a világ 3. legnagyobb humán egészségügyi laboratóriumi hálózatát működteti 4 kontinens 44 országában, több mint húszezer munkavállalóval.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Elrajtolt a pollenszezon: most érdemes felkészülniük az allergiásoknak

2025. május 12.

A tavasz megérkezésével menetrendszerűen elindult a pollenallergia-szezon Magyarországon – a következő hónapokban egymást váltják a különféle allergének, így a mogyoró és az égerfa után már jelen vannak a levegőben a ciprus- és tiszafafélék, valamint a kőris, a nyár, a juhar, a fűz és a gyertyán virágporai is – mégpedig jobbára közepes koncentrációban, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) honlapján elérhető információk alapján. Májustól a pázsitfűfélék, júliustól pedig a legtöbbek számára gondot okozó parlagfű virágzása hozhat komolyabb kellemetlenségeket.

Rengeteg embert érint hazánkban a probléma: az NNGYK korábbi adatai szerint Magyarországon közel 2,5 millió ember szenved valamilyen allergiás megbetegedésben, és minden tizedik magyar küzd a leginkább allergizáló parlagfű pollenje okozta tünetekkel, a pázsitfűfélékre pedig az allergiások mintegy negyede érzékeny. Az online is elérhető pollennaptárak és a naponta frissített pollenjelentések és előrejelzések segítségével ugyanakkor előre tervezhetünk, illetve akár már most megtehetjük az első lépéseket a szezon minél könnyebb átvészelése érdekében. Az LG szakértői összegyűjtötték, mire érdemes figyelnie a háztartásában annak, aki pollenallergiával él.

1. Ruhacsere és hajmosás: első védelmi vonal

A kinti ruházat, a cipő, a táska mellett a haj, a szemöldök és az arcszőrzet is könnyen összegyűjti a polleneket, amelyeket aztán haza is viszünk. Ezért:


Hazaérkezéskor cseréljünk ruhát, és az utcai öltözetet tegyük zárt szennyeskosárba – lehetőleg ne a hálószobában öltözzünk át és tároljuk a szennyest.
Mossunk kezet, arcot, és használjunk tengervizes orrspray-t vagy langyos vizet az orrjáratok átöblítésére.
A hosszú hajúaknak különösen ajánlott a rendszeres hajmosás, hogy a hajban megtapadó pollenek ne kerüljenek át a párnára és ne okozzanak éjszakai tüneteket.


2. Gyakori és alapos tisztítás: nem csak nagytakarításkor


Portalanítsunk nedves ruhával, porszívózzunk HEPA-szűrős készülékkel, az arra alkalmas felületeket mossuk fel gyakrabban, de ne feledkezzünk meg a függönyökről, szőnyegekről, plédekről sem – ezek is pollencsapdák lehetnek.
Mossunk gyakrabban ágyneműt, különösen párnahuzatot – a heti csere javasolt, mosást pedig lehetőleg gőzölős (SteamTM technológiás) mosógéppel végezzük, amely akár 99,9%-ban[1] eltávolíthatja az allergéneket. Lehetőség szerint használjunk anti-allergén ágyneműhuzatokat és matracvédőt.
A ruhák szárítását ne a szabadban végezzük, mert a textíliákon újra megtapadhatnak a pollenek. Ilyenkor hasznos segítség lehet egy szárítógép beszerzése.

Ön az evés rabja?

2025. május 12.

Törjön ki az ördögi körből!

Úgy kezdődik, hogy érzi: valami nincs rendben. Mellesleg már minden diétát, amiről csak olvasott, kipróbált, és semmi hatás…

Úgy tűnik, az evés teljesen megbabonázta, a hatalmába kerítette önt. Az idő nagy része azzal telik, hogy egy egészséges diétát próbál követni. Az önuralom viszont nem éppen az erős oldala. Ha boldog, „természetesen” kirúg a hámból, ha meg szomorkodik, mi más vigasztalná meg, mint az evés? Egyszerűen az étel mindig hozzátartozik az életéhez. Próbálkozhat akármivel, nem ereszti a szorításából. Lehet, hogy az ön problémája komolyabb annál, mintsem azt mondhatnánk önre: egyszerűen sokat eszik.

Valószínűleg ez már egy kényszer, sőt: szenvedélybetegség.

Az evésnek mint szenvedélybetegségnek – a legtöbb káros szokással szemben – van még egy „ász” a kezében: nem lehet abbahagyni. Ha valaki a kábítószer rabja, a gyógyulás kulcsa az, hogy nem vesz többet magához belőle. Az evést viszont természetesen nem lehet mellőzni! Márpedig – a dohányosok a megmondhatói – könynyebb valamit teljesen elhagyni, mint csökkenteni, azaz kézben tartani a mennyiségét. Kutatók megállapítása szerint a szenvedélybetegség egyrészt egy genetikai alapú, biológiai rendellenességet jelent, másrészt azt, hogy valaminek a káros hatására annak fokozottabb használatával reagál az illető, ill. a szőnyeg alá söpri a valóságos problémát. A szenvedélybetegség következményei azután kihatnak a munkavégzésre, az iskolai teljesítményre, a beteg anyagi helyzetére és az egészségére egyaránt.

A kérdés egyik amerikai szakértője rámutat, hogy nagy különbség van a kényszeres evő és a szenvedélybeteg evő között. Az utóbbi tagadja a probléma létezését, és káros viselkedése a következmények ellenére egyre súlyosabb formát ölt.

A szenvedélybeteg evők esetében két jellemző momentumot találunk.

Az első az, hogy az illető genetikailag hajlamos a szenvedélybetegségre. Más szavakkal: a családban előfordult már valamilyen hasonló eset. Gyakori pl., hogy az apa alkoholista vagy más függőség rabja. A második jellemző dolog az, hogy a szenvedélybeteg evők életében általában találunk valamilyen példát a durvaságra, erőszakosságra, fizikai, szexuális vagy pszichológiai értelemben. Van valami, ami kiváltja, hogy az evés rabjává vált. A megszokott viselkedéssel (evéssel, játékkal, szexuális tevékenységgel) a beteg mintegy jutalmazza magát.

Az evés szenvedélye nem azt jelenti, hogy időnként beugrunk a sarki büfébe vagy cukrászdába, és eszünk valami hizlaló finomságot.

A lényeg az, hogy ennek a betegségnek az áldozatai számára kielégülést okoz az evés és saját maguk degeszre tömése.

7 dolog, ami megkönnyíti a nehéz napokat kisbabával

2025. május 11.

A kisbabás időszak gyönyörű, meghitt, de egyben kiszámíthatatlan is. Az egyik pillanatban még boldogan nézel a babádra, aki békésen szuszog a karodban, a következőben pedig már azt érzed, teljesen elvesztél a fáradtság, a bizonytalanság és az állandó készenlét érzésében. Fontos tudni, hogy nem vagy egyedül ezekkel az érzésekkel - szinte minden édesanya átéli őket. Ilyenkor különösen nagy segítséget jelenthet néhány praktikus eszköz és módszer, amelyek enyhítik a terheket, és segítenek átvészelni a nehéz perceket. Íme 7 olyan dolog, ami sokaknak bevált - talán neked is segíthet valamelyik!  

Babahinta – ismerős érzések

A babahinta egy igazi mentőöv lehet a nyűgösebb időszakokban. A ringató, ölelő mozgás emlékezteti a babát a pocakban átélt biztonságos közegre, és ez sokszor segíthet megnyugodni. Ezért sok baba a hintában sokkal könnyebben elalszik, mint kiságyban vagy babakocsiban.

Ha épp babahinta vásárlás előtt állsz, érdemes körülnézni a lehetőségek között, hiszen nagy a választék. Fontos szempont lehet a stabilitás, a természetes anyaghasználat, valamint az, hogy hány hónapos kortól és meddig használható biztonsággal. 

Hordozó – szabadság neked, biztonság neki

A baba testközelsége mindkettőtöknek megnyugvást hozhat. A hordozó nemcsak a közelség érzését adja meg, de szabadabb mozgást is biztosít számodra a mindennapokban. Főzés, séta, otthoni tennivalók – mind könnyebben mennek, ha nem kell letenned a babát. Ráadásul sok baba a hordozóban hamar megnyugszik vagy akár el is alszik.

Válassz olyan hordozót, amely támogatja a baba helyes tartását, és neked is kényelmes viselni. Próbálj ki több típust, és ha van rá lehetőséged, kérj segítséget egy hordozási tanácsadótól.

Fehér zaj – titkos fegyver altatáshoz

A whitenoise, vagyis a fehér zaj sok szülő kedvence lett az elmúlt években – nem véletlenül. A monoton, halk zaj (például porszívó, hajszárító, vagy egy erre a célra készült fehér zaj gép) segíthet kizárni a környezeti ingereket, és megnyugtatni a babát.

Különösen hasznos lehet altatáshoz, hiszen a pocakban a baba nem csendben volt, hanem a folyamatos anyai zajokat (szívverés, bélmozgás, beszéd) hallotta. A fehér zaj ezt a biztonságos hangkörnyezetet idézi vissza.