Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A gyógyszerészet szíve a gyógyszertárban dobog – 4. rész

Érdekességek2024. május 30.

Fotó: 123rf.com

 

 

A Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) egyike a 12 hivatásrendi köztestületnek, s mint ilyen, kötelessége, hogy a gyógyszerészi hivatás egészének szakmai, etikai, gazdasági és szociális érdekeit képviselje, és mindezt a közérdekkel összhangban, a társadalom – és kiemelten a betegek – jogos érdekeinek mentén érvényesítse.

 

Megkérdeztük az MGYK megyei szervezeteinek elnökeit, hogy ők mit tartanak fontos üzenetnek elmondani a betegek, az olvasók, a lakosság részére.

 


Dr. Szalay Annamária PhD, MSc.
MGYK vármegyei elnök
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye

Szakmaiság és szeretet évszázadok óta!

Többgenerációs gyógyszerészcsaládból származom (több évszázadra visszanyúlva öröklődik hivatásunk a családban); én magam szüleim, nagyszüleim példáját követve folytatom a gyógyszerészi hagyományokat.

Szakmai pályám alatt igyekeztem minél szélesebb gyakorlatra szert tenni: kórházi gyógyszerészként, majd főgyógyszerészként bekapcsolódtam az egyetemi oktatói-kutatói munkába, iparban dolgozó minőségügyben tevékenykedő szakemberként, és – ami szívemhez legközelebb áll – a közforgalmú gyógyszerellátás területén: előbb a karcagi Betánia Gyógyszertárban, édesanyám helyetteseként. Édesapám betegségét, majd halálát követően vettem át a tiszafüredi Pátria Patika, vezetését, személyi jogosként. Az évek során széles körű szakmai és társadalmi-közéleti munkát vállaltam.

Több ciklusban vezettem a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Szervezetét, és 2023 októberétől a Magyar Gyógyszerészi Kamara vármegyei elnökévé választottak vármegyénk gyógyszerészei.

Munkám során vallom az alábbiakat:

A történelem során a gyógyítás története egyidős az emberiséggel. A „gyógyító” mindig megbecsült tagja volt a társadalmaknak, olyannyira, hogy a Szent Koronát díszítő elemek között ott találjuk Szent Damján (orvosok védőszentje) és Szent Kozma (gyógyszerészek védőszentje) alakját.

Az orvosi és gyógyszerészi hivatás európai szétválása (1241, II. Frigyes szász fejedelem rendelete) után is mindkét hivatást tisztelet övezte.

A patika, a gyógyszertár minden korban szentély volt, mely a gyógyulás reményét hordozta. Az orvos megállapította a betegséget, felállította a diagnózist, páciense számára „gyógyszert rendelt”, és utasította a patikáriust, miből készüljön a gyógyszer, mely a tényleges gyógyulást eredményezte, vagy a tünetek enyhülését (jobb esetben).

A gyógyszerészi hivatás ma is érték, orvostudományi egyetemek gyógyszerésztudományi fakultásain szerzünk diplomát, majd kellő gyakorlati idő birtokában, többféle szakágban szakgyógyszerészi képesítést szerzünk, vagy akár doktori iskolák kutató-oktató tevékenységébe kapcsolódhatunk be.

A gyógyszeriparra leginkább jellemző a K+F-besorolás; a magyar gazdaság egyik húzóágazata. Ide is nagyon várják a jól képzett gyógyszerész szakembereket. Egyetemeink a világ rangsorában élen járnak, ami nagy büszkeség a magyarok számára!

Évek óta közismert, hogy az egészségügyi munkakörök – melyek valódi értékére, jelentőségére a Covid-világjárvány igazán rámutatott, hiányszakmák (orvosok, nővérek, gyógyszerészek, gyógyszertári szakdolgozók). Országosan probléma, hogy sok a betöltetlen háziorvosi körzet, viszont ezeken a településeken általában a gyógyszertár még üzemel, a lakosság nincs magára hagyva egészségét érintő gondjaival. Biztatom önöket mindennek tükrében, ragadják meg ezt a lehetőséget, amit a gyógyszertári szolgáltatások, a gyógyszerészi gondozás keretében igénybe vehetnek: prevenció, egészséges életmódra nevelés, egészséges életmód promóciója, szervezett szűrővizsgálatok, patikanapok.

Hangsúlyozom: a gyógyszer egy különleges „áru”, sok kutatás-tudás áll mögötte, és a gyógyulás lehetőségét hordozza! Fogjunk össze – mindannyiunk jobb egészségéért –, és vigyázzunk egymásra!


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet. 

Mi sül ki ebből?

2025. június 23.

Erős Antónia és Sárközi Ákos együtt!

Idén új zsűrije van a Magyarország Cukormentes Tortája versenynek, melyben a cukrász és a dietetikus tagokon kívül fitneszvilágbajnok és Michelin-csillagos séf is pontoz. A bírálók Budapesten, a Zila kávéházban rendezett elődöntőn választották ki a továbbjutókat. A hozzáadott cukrot nem tartalmazó torták között olyan alkotások is a zsűri asztalára kerültek, melyeket a cukrászok a fehér mák, a bergamott, vagy épp a kardamom felhasználásával alkottak meg. De a sláger ízeknek a „nagy klasszikusok” bizonyultak, mint a barack, a dió, a csokoládé, a fekete ribizli, a meggy. Öt torta jutott a döntőbe:


Álmodozó – Kovács Alfréd, Édes Vonal cukrászda (Vác)
Bíborköd – lawal-Papp zsófia, Papp cukrászda (Makó)
Cseppharmat – lakatos Pál és Bicsérdi Viktória, levendula és Kert cukrászda (Szigetszentmiklós)
Meggy Mandula Szimfónia – Benczur Sándor, Kovács János, Marcipán cukrászda (Hódmezővásárhely)
Nyári ébredés – Vadócz Jenő és Pethő Gábor, Promenád kávéház (Balatongyörök)

Fogakat növesztünk, miközben az MI átveszi az irányítást?

2025. június 22.



A fogregenerációtól a mesterséges intelligencia alkalmazásáig – a Clinident összeállítása a jövő fogászatának néhány ígéretes innovációjáról szól, köztük arról a japán fejlesztésről is, amely természetes módon pótolhatja a hiányzó fogakat.

Globális népegészségügyi kihívás

A fogászati problémák világszerte jelentős népegészségügyi kihívást jelentenek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint mintegy 3,5 milliárd ember, a világ lakosságának közel fele küzd valamilyen szájüregi megbetegedéssel. A leggyakoribb ezek közül a fogszuvasodás, amely a felnőtt lakosság 60-90%-át érinti, míg az iskoláskorú gyermekek körében ez az arány eléri a 60%-ot. A fogágyproblémák szintén elterjedtek: a 35 év feletti korosztály mintegy 50%-át érintik ezek a betegségek, amelyek kezelés nélkül fogvesztéshez vezethetnek. Különösen aggasztó, hogy a 65 év feletti populáció harmada bizonyos régiókban – beleértve Kelet-Európát is – teljesen fogatlan. A fogproblémák nem elszigetelt jelenségek: szoros összefüggést mutatnak számos krónikus betegséggel, köztük a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, cukorbetegséggel és légzőszervi problémákkal. A rendszeres fogászati ellenőrzés és a megfelelő szájhigiénia ezért nemcsak a fogak egészségének, hanem az általános egészségi állapot fenntartásának is kulcsfontosságú eleme.

A magyarok 80%-a csak panasz esetén fordul fogorvoshoz

Magyarországon a fogászati helyzet az európai átlagnál lényegesen kedvezőtlenebb képet mutat. A Népegészségügyi Központ és a KSH felmérései alapján a lakosság mintegy 90%-a érintett valamilyen fogászati problémával. Már fiatal korban jelentkeznek az első jelek: a 12 éves gyermekeknek átlagosan 2-3 szuvas, tömött vagy hiányzó foguk van. A felnőtt lakosság hozzáállása is problematikus: 80%-uk nem vesz részt rendszeres fogászati szűrővizsgálatokon, kizárólag panasz esetén fordul szakemberhez. Ez a reaktív megközelítés gyakran bonyolultabb és költségesebb kezelésekhez vezet, mint a megelőzésre épülő stratégia alkalmazása. A fogágybetegségek különösen elterjedtek a középkorú és idősebb korosztályban, gyakran vezetnek fogvesztéshez.