Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A hólyaghurut kezelése gyógynövényekkel

Érdekességek2020. március 29.

A hólyaghurut (cisztitisz) sűrűn előforduló fertőzés a nőknél, amely fájdalmas betegség, és még munkaképtelenséget is okozhat. Kezelésére számos gyógynövény alkalmazható „szelíd” gyógymódként. Íme néhány az értékes gyógyfüvek közül, amellett, hogy a hólyagfertőzés ellen több nyomelem, köztük a réz is hasznosnak bizonyulhat.

Fotó: gettyimages.comHanga

Miért hasznos? 
A hanga (Erica carnea) vizelethajtó, húgyúti fertőtlenítő, a vizeletkiválasztó szerveket nyugtató hatású növény. A vizelet mennyiségét növelve gátolja a baktériumok szaporodását, és segít a gyulladás csillapításában.

Ajánlott alkalmazás:
Gyógyteaként: Hagyjunk ázni 2 kávéskanálnyi szárított, hántolt hangát 20-25 cl forró vízben, 10 percen át, szűrjük le, és igyunk belőle 3-4 csészével naponta.

Kapszula formájában szintén kapható, és hangaméz is készül belőle (a fanyar ízű tea édesíthető vele). 

Szegfűszeg és citrom esszenciális olaj

Miért hasznos?
A szegfűszeg (Eugenia caryophyllata) esszenciális olaja fertőtlenítő hatású, tisztítja a húgyutakat anélkül, hogy a bélflóra és a hüvelyflóra egyensúlyát felborítaná. A citrom esszenciális olaj (citrus llimon) segíti a májműködést, serkenti az immunrendszert. A két olaj együttesen még hatékonyabb húgyúti fertőzések, cisztitisz esetén is.

Ajánlott alkalmazás:
Mindkét esszenciális olajból tegyünk 1-1 cseppet egy kenyérbél galacsinra vagy egy semleges tablettára. Vegyük be egy pohár vízzel, étkezés közben, háromszor naponta, 3-5 napon át. 

Mindkét olaj kapszula formájában is kapható.

Ellenjavallt terhes és szoptatós anyák, epilepsziás betegek, 12 év alatti gyermekek és májelégtelenségben szenvedők esetében

Réz  

Miért hasznos?
A réz olyan nyomelem, mely segíti a fertőző és gyulladásos állapotok gyógyulását. Kiváló kiegészítője a gyógynövény alapú kezeléseknek. (Pl. a hüvelyesek, a máj, a búzakorpa, a földimogyoró, diófélék bővelkednek benne.)

Ajánlott alkalmazás: 1-2 réz tartalmú ampulla javasolt naponta, a hatóanyagot a nyelv alá juttatva vagy egy pohár vízben oldva, utasítás szerint.

Kapható még, koncentrált hatóanyag tartalommal, tabletta és kapszula formájában is.


Vörösáfonya

Miért hasznos?
A vörösáfonya (Vaccinium vitis-idaea) kiemelten hatékony mindenféle, de különösen húgyúti bakteriális fertőzések kezelésére és megelőzésére. Antimikrobiális hatásának köszönhetően az Escherichia coli nevű baktériummal szemben képes felvenni a küzdelmet, mely baktérium 90%-ban  a hólyaghurut előidézője Mindez „A” típusú proantocianidin (PAC – antioxidáns flavonoid) tartalmának tudható be, ami védi a nyálkahártyát a kórokozó baktériumok megtapadásától.

Ellenjavallt vesekő, magas húgysavszint meglétekor, vagy véralvadásgátló szedése esetén.

Fotó: pixabay.comAjánlott alkalmazás:
Részesítsük előnyben a koncentrált vörösáfonya őrleményt, mely társítható antibiotikummal, ha ilyen kezelésre van szükség. Por alakban keverhetjük vízzel, joghurttal, vagy akár zabkásával is. Ha teát készítünk belőle, 1 teáskanálnyi áfonyalevelet adjunk hozzá 250 ml forró vízhez.

Vörös áfonya kivonatok sokféle formában (táplálék-kiegészítő kapszulák, zselék stb.) kaphatók. A vörösáfonya bogyójából nyert leve szintén hatékony ital. Lehetőleg bio-áfonyalét fogyasszunk, cukor nélkül, mert a cukor „táplálja” a baktériumokat. Fele arányban vízzel hígítva 3-4 pohárral igyunk belőle naponta.

Masszázs a fájdalom enyhítésére

Az alhasi masszázs szinte azonnal segít a hólyaghuruttal kapcsolatos fájdalom enyhítésében. A masszázsolajban lévő hatóanyagok áthatolnak a bőr barrier (hidro-lipid) védőrétegén, és hozzáárulnak a gyulladás, göcsök, fertőzések mérsékléséhez. 

Masszázsolaj recept:
Keverjük össze a következő összetevőket!
– 1 leveseskanálnyi semleges növényi olaj (sárgabarackmag vagy jojoba olaj) 
– 2 csepp  trópusi bazsalikom (Ocimum basilicum) esszenciális olaj
– 2 csepp citromos eukaliptusz (Eucaliptus citriodora) esszenciális olaj
– 2 csepp esszenciális teafaolaj (Melaleuca alternifolia)
Ezt a masszázsolaj-keverékkel masszírozzuk az alhasi tájékot, és időnként a hát alsó részét, 3-4 alkalommal naponta

Jó tanácsok a gyógyuláshoz

– Igyunk minimum másfél liter vizet naponta.
– Töröljük étrendünkből a savas élelmiszereket, italokat (fűszeres ételek, kávé, szénsavas üdítő, fehérbor stb.)
– A vizeletet ne tartsuk vissza, a vizeletürítés legyen rendszeres és teljes.
– Tartsuk fenn a bélflóra és a hüvelyflóra helyes egyensúlyát pl. rendszeres probiotikum kúra útján. 
–  Ha a tünetek 48 óránál hosszabb ideig tartanak, láz jelentkezik vagy vér van a vizeletben, továbbá hátfájdalom is  kínoz minket a cisztitisz idején, illetve évente több, mint négy alkalommal visszaesünk, forduljunk orvoshoz.


forrás: Patika Magazin.hu
hírek, aktualitások

A tej

2025. május 01.



I. rész: A tej, mint megbízható kalciumforrás

A magyarok átlagosan 67,5 liter, naponta 1,8 dl tejet isznak (2010. évi adat), kevesebb mint felét a szakértők által javasolt napi félliteres mennyiségnek.

Az emberi szervezet legkönnyebben a tehéntejből jut kalciumhoz, mert a fehérje, a kalcium, a D-vitamin, a foszfor, a tejzsír és a tejcukor csak a tejben található meg együtt, a megfelelő arányban.

A tej az egyik legfontosabb alapélelmiszer, s az emberi szervezet elsődleges kalciumforrása.

Sajnos számos, tejhez kapcsolódó tévhit van a köztudatban, holott a tej jótékony hatással van az egészségre, gyermekkorban pedig különösen fontos pillére az egészséges táplálkozásnak. Könnyen és jól emészthető táplálékról van szó, mely túlnyomórészt egészséges zsírokat tartalmaz, ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy fogyasztás előtt szükséges és fontos a hőkezelés.

Hajklimax: a változókori hajhullás nem betegség, csak figyelmeztetés

2025. május 01.

A hajunk a testünk tükre. A változókor sok testi és lelki változással jár, amelyekből az egyik legszembetűnőbb a hajhullás. Hogy mi áll a hátterében, mit tehetünk ellene, és hogyan kezeljük, arra Dr. Lieber Andrea orvos- természetgyógyász-kozmetikus ad praktikus tanácsokat.

1. A hormonális egyensúly felborulása, különösen az ösztrogénszint csökkenése, közvetlenül hat a haj növekedési ciklusára. Az ösztrogén segít fenntartani a haj sűrűségét, így annak hiánya a haj ritkulásához és gyengüléséhez vezethet, amely a változókor alapvető tünete.

2. A változókorral járó hormonális ingadozások fokozhatják a stresszt, ami növeli a kortizol-szintet a szervezetben. A magas kortizolszint is hozzájárulhat a hajhulláshoz, mivel befolyásolja a haj növekedési ciklusát, lerövidíti a növekedési fázist, ezzel elősegítve a hajszálak idő előtti kihullását.

3.Bár a hajhullás gyakran a változókor velejárója, nem mindig ez az elsődleges ok. Számos más tényező is okozhatja, például tápanyaghiány, keringési probléma vagy stressz. Ezért érdemes alaposan kivizsgálni a problémát.

4. A megfelelő táplálkozás elengedhetetlen. Fogyasszunk olajos magvakat (dió, mandula, lenmag), leveles zöldségeket (spenót, articsóka), zsíros halakat (lazac, makréla) és kollagénben gazdag ételeket.

5. Az egészséges ételek mellett a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek is segítenek. A szelén és a cink támogatják a hajhagymák működését, a vas és a réz segítik az oxigénszállítást a fejbőrben. A D-vitamin a haj növekedési ciklusát támogatja, az Omega-3 és az Omega-7 hidratálják a fejbőrt és csökkentik a gyulladást.

6. A hajápolási rutin a változókorban kiemelten fontos. Kerüljük az agresszív samponokat, válasszunk hajerősítő formulákat, természetes összetevőkkel. Érdemes olyan, kifejezetten változókori hajhullásra kifejlesztett hajápoló termékcsaládot használni, amelyben sampon, balzsam, étrend-kiegészítő tabletta és szérum is található. Ez utóbbi a problémásabb területeket bemasszírozva fejti ki hatását. De ne mossuk túl gyakran a hajat, hogy megőrizzük természetes védőrétegét.

Az intim területeken kínzó ekcéma is kezelhető

2025. április 30.

A nemi szervek környékén kialakuló viszketés, gyulladás sokakban a szexuális úton terjedő betegségek gyanúját veti fel, holott nem ritkán ekcéma okozza a kellemetlen tüneteket. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus azzal a jó hírrel szolgált, hogy bár az ekcéma krónikus bőrbetegség, de a kínzó viszketés enyhíthető, a gyulladás kezelhető.

A külső nemi szerveken jellemző a kontakt ekcéma

Az ekcéma (dermatitis) a leggyakoribb, gyulladással, szárazsággal és viszkető érzéssel járó bőrbetegség, ami testszerte bárhol megjelenhet, és bár leggyakrabban a végtagokat érinti, az intim területek bőrfelületein is kialakulhatnak a vöröses, fénylő, viszkető foltok. Az ekcémának több típusa van, de jellemzően nem mindegyik érintheti az intim testtájakat.
Az atópiás dermatitisz például általában gyerekkorban kezdődik, és tipikus megjelenési formája a száraz, kipirosodott bőr, ami viszket és gyakran be is repedezik, az akut tenyér-talpi ekcéma, vagyis a dyshidroticus ekcéma pedig a kezeken, ujjakon, lábfejen, talpon jelenik meg és típusos tünetekkel jár.
A külső nemi szerveken leginkább a kontakt ekcéma okozhat kínzó tüneteket. Az allergiás kontakt dermatitisz akkor alakul ki, ha a páciens bőre kontaktusba, kapcsolatba kerül egy olyan anyaggal, ami allergiát vált ki nála. Ez bármi lehet, gyakran valamilyen fém, virág, háztartási anyag, festék, intim területeknél gyakran ilyenek az illatosított mosakodószerek, szappanok, tusfürdők. Az így kialakult ekcémás tünetek (kivörösödő bőr, erős viszketés, duzzanat, hólyagocskák, amelyek kifakadhatnak, váladékozhatnak) nem azonnal, hanem akár napokkal később jelennek meg. Ha a tünetek, főként a duzzanat és a pirosság közvetlenül az allergénnek való érintkezés kapcsán jelennek meg, akkor csalánkiütésről lehet szó.

Így lehet kezelhető az intim részeken kialakult ekcéma

– Az ekcéma kezelésének alapja a bőr folyamatos hidratálása, az elveszített zsírok, lipidek pótlása, amely tünetmentes állapotban is fontos. A helyi gyulladáscsökkentő készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást, ami gyors és jelentős megkönnyebbülést jelent a páciensnek. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi krémekkel, kenőcsökkel fenntartható a hosszabb tünetmentes állapot. A szakszerűn alkalmazott immunmoduláló szerek úgy akadályozzák meg a gyulladásos folyamatok kialakulását, hogy közben nem károsítják a bőr szerkezetét. Személyre szabottan más kiegészítő kezelések is szóba jöhetnek, mint bizonyos viszketéscsillapító szerek, gyógyszeres kezelés – hangsúlyozza dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.
Bőrgyógyász szakorvos javaslatára ajánlott utána járni az esetleges provokáló tényezőknek is, kontakt ekcéma esetén elsősorban a tisztálkodószereknek, a fehérnemű anyagának. A bőrszárazságra hajlamos személyeknek eleve ajánlatos illat- és színezőanyagmentes mosdótermékeket és pamut fehérneműt viselni. Emellett nem szabad megfeledkezni a stresszről sem, mint önálló rizikófaktorról, és azt is tudni kell, hogy sok esetben a gondos kivizsgálás során sem lehet a tünetekért felelős tényezőt kimutatni, a kezelés azonban ekkor is elengedhetetlen.