Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A hőség a szívünket is terheli

Érdekességek2023. augusztus 15.

Szívritmuszavart, alacsony vérnyomást, szélsőséges esetben ájulást is okozhat a hőség. Dr. Erhardt Bernadett az Oxygen Medical belgyógyász, kardiológus szakorvosának tanácsai segíthetnek a kánikula okozta panaszok enyhítésében, de arra is kitér, hogy melyek azok a tünetek, melyekkel mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

Fotó: 123rf.comA napokig tartó, folyamatos forróság az egészséges szervezetet is megterheli, ám a szív- és érrendszeri problémákkal küzdőknek különösen oda kell figyelniük magukra. „Nagy hőségben kitágulnak az erek, a szív pedig fokozott munkavégzésre kényszerül. A vérnyomás csökkenését pedig az okozza, hogy az erek kitágulása miatt nagyobb felületen oszlik el a keringő vérmennyiség” – fejti ki Erhardt Bernadett.

Az alacsony vérnyomás tünetei

A hosszan tartó kánikulai napok hatására, a fent említett okok miatt kialakuló alacsony vérnyomás általános rossz közérzetet okoz, főképp azoknál, akiknél a magasabb értékek a megszokottak. Őket jobban megviseli az alacsonyabb érték. Ilyenkor általános gyengeséget, szédülékenységet tapasztalni. Jellemző továbbá a teljesítőképesség csökkenése is. „Ezt úgy szokták általában észrevenni, hogy hirtelen testhelyzetet változtatnak, és közben megszédülnek. Ezért mindenképpen azt javaslom, hogy kerülni kell a hirtelen mozdulatokat.

Ágyról, vagy székről felkelni ilyenkor inkább komótosan, nyugodtan, nem kapkodva célszerű. Ezzel is időt adva a szervezetnek arra, hogy alkalmazkodni tudjon a testhelyzetváltoztatáshoz. Elindulni is csak lassan, fokozatosan szabad” – teszi hozzá a kardiológus.

Ájulást is okozhat az alacsony vérnyomás

Szélsőséges esetben, olyannyira alacsonnyá válhat a vérnyomás, hogy az ájulást okoz. Ilyen esetben, ha valaki azt érzi, hogy ájulás közeli helyzetbe került, a lehető leghamarabb feküdjön le egy hűvös, elsötétített szobába. Lábait emelje fel, hogy megkönnyítse a vér áramlását az agy felé, és pótolja az elvesztett folyadékot. De fontos, hogy ezt fokozatosan tegye, lehetőleg ne egyszerre igyon meg túl sok vizet.

A kardiológus szakorvos arra is felhívja a figyelmet, hogy amennyiben ájult emberen szeretnénk segíteni, fektessük stabil oldalfekvésbe, és hagyjuk hűvös szobában pihenni. Persze azt kiemeli, hogy nemcsak a hőség okozhat ájulást, így mindig körültekintően kell eljárni, és felmérni, mi lehet az oka, ha pedig a helyzet indokolja mentőt kell hívni.

A hőség hatása a magas vérnyomás betegségre

Bár sokan nem tudják, de nagy hőségben lehetséges, hogy a gyógyszerek dózisán módosítani szükséges, ami előtt természetesen kezelőorvossal kell konzultálni. „Elképzelhető, hogy csökkenteni kell a gyógyszerek mennyiségét, mivel a forróság hatására egy kissé alacsonyabb lesz a vérnyomás – fejti ki Erhardt Bernadett. Hipertóniával küzdőknek különösen oda kell figyelniük a megfelelő folyadékpótlásra. A legideálisabb számukra az alacsony nátriumtartalmú ásványvíz.


A hőség és a szívritmuszavar kapcsolata

A nagy melegben fokozódik a verejtékezés. Ám ezzel nemcsak vizet veszít a szervezetünk, hanem mindenféle ionokat és létfontosságú sókat is. A vér különböző ion értékei megváltoznak. Ez magnézium és kálium hiányt okozhat, melynek következtében szívritmuszavar alakulhat ki. „Szívritmuszavar gyanú esetén mindenképpen orvosi segítségre van szükség. Ilyenkor azt érezzük, mintha a torkunkban dobogna a szívünk.

Ha megtapintjuk a pulzusunk, azt szabálytalannak érezzük. Mindehez pedig mellkasi fájdalom is társulhat – ismerteti Erhardt Bernadett. Hozzáteszi. Ha a fent említett tüneteket ájulás is kíséri akkor pedig mindenképpen mentőt kell hívni.

Fotó: 123rf.com

A vér is besűrűsödhet, ha nem elégséges a folyadékbevitel

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékpótlás a forró nyári napokon. Ha több folyadékot izzadunk ki, mint amennyit pótlunk, az a vér besűrűsödéséhez vezethet, melynek következtében romlani fog a keringés, így pedig az oxigénellátás.

Erhardt Bernadett elmondta, hogy ez attól függően, hogy milyen súlyosságú, az általános tüneteken kívül szélsőséges esetben kiszáradáshoz vezethet. A besűrűsödött vér pedig elősegíti a vérrögképződést. Különösen veszélyeztetettek azok, akiknek az erei már eleve meszesek, mivel egy rugalmatlanabb falú artériát már egy kisebb vérrög is elzárhat.

Tanácsok hőség idejére

Az első és legfontosabb tanács, hogy lehetőség szerint kerülni kell a napon való tartózkodást délelőtt tizenegy óra és délután három óra között. Ezekben az órákban tartózkodjunk a fizikai megterhelésektől, a sportot is inkább a kora reggeli, vagy az esti órákra időzítsük.

Fotó. 123rf.com

Fokozottan ügyeljünk a folyadékbevitelre, mely lehetőleg víz legyen. Kerüljük az alkoholos és koffeines italok fogyasztását, mert azok vízhajtó hatással bírnak, azaz növelik a veséken keresztüláramló vér mennyiségét és lassítják az életfontosságú sók felszívódását. Fogyasszunk könnyű ételeket és ha sokat izzadunk pótoljuk a sóveszteséget.

Étrendünk legyen pároláson alapuló, zöldségfélékben és gyümölcsökben gazdag. Kerüljük a zsíros ételek fogyasztását, mert azok nehezítik az emésztést, fokozzák a melegérzetet.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Karcsúbban, kipihentebben télen is! - 2. rész

2026. január 18.

Amikor erős kísértést érzünk a nassolásra vagy az evésre-ivásra, kérdezzük meg magunktól, hogy mi idézi ezt elő bennünk. Eközben próbáljuk megfejteni érzelmeinket. Ez az elmélkedés elvezethet minket odáig, hogy újra fontolóra vesszük, átértékeljük pillanatnyi evési vágyunkat. Mit tehetünk még?



Ne összpontosítsunk többé a táplálékra! Keressünk gyorsan egy “elvonó szert”, csináljunk valami mást: igyunk egy pohár vizet, mossunk fogat, rúzsozzuk ki a szánkat, telefonáljunk…
Este ne igyunk alkoholt! Ha a nap végére kimerült állapotban érünk haza, ne fogyasszunk semmilyen alkoholos italt, hogy “feldobjon”, hanem inkább készítsünk limonádét, friss citrommal és egy kávéskanál mézzel.
Időről időre engedélyezzünk magunknak egy kis kilengést, persze kontrollált módon. Leljünk örömöt néhány szem finom bonbonban, és olykor ne utasítsunk el egy frissen kisütött rántott húst sem, ha az a kedvencünk.  Kóstolgassuk, ízlelgessük lassan, akkor könnyebben kontrollálhatjuk a mennyiséget!


Karcsúbban, kipihentebben télen is! - 1.rész

2026. január 18.

Határozzuk el: ezen a télen a hideg okozta megannyi ártalom, a fáradtság, a stressz nem fog győzedelmeskedni rajtunk. Az alábbi “támadási tervet” felhasználva könnyebben szembe tudunk nézni ezekkel a nehézségekkel anélkül is, hogy néhány kilót magunkra szednénk. Így jó formában élhetjük meg az ünnepeket, vészelhetjük át a téli hónapokat.


A stressz legtöbbször kényszerűségek, korlátozások, belső feszültségek sorozata, ami konfliktusba kerül törekvéseinkkel. Innen ered az a stresszes állapot, mely visszahat a vegetatív idegrendszerre, az emésztésre, az izmokra. Márpedig egy stressznek kitett szervezet az átlagosnál több vitamint és létfontosságú ásványi anyagot veszít, melyet pótolni kell. A téli időszakban a fényhiány is érezteti hatását és az ünnepei előkészületek sem éppen pihentetőek… Az eredmény: “leeresztettnek”, szorongónak, rossz kedvűnek érezzük magunkat, és hamar hajlamossá válunk a nassolásra. Igazi ördögi kör jön így létre. Ahhoz, hogy kikerüljünk belőle, a specialisták sokféle ötletet adnak a stressz megelőzésére, kezelésére, melyeknek célja lehet megtanulni lazítani, visszanyerni akarcsúságot és a bőr frissességét. Fogadjunk meg közülük néhányat!

Őszinte szerelem a munkahelyen - létezik?

2026. január 17.

Mi van, ha szerelembe esünk egy kollégával? Árt vagy használ a karriernek - ez nyilván attól is függ, hogy a főnökbe habarodunk bele, vagy az irodánkban a szomszéd asztalnál ülőbe. Vajon mennyire igaz vagy hamis a munkahelyi kapcsolat?

A munkát és a privát ügyeket kettéválasztani szinte minden kapcsolatban nehéz. Felmérések azt mutatják, hogy a munkavállalók sokkal jobban teljesítenek, ha a kollégáikhoz baráti kapcsolat fűzi őket vagy akár szerelmesek. Már ha őszinte szerelemről van szó… Mert van különbség a céges bulik és kétnapos továbbképzések röpke fellángolásai és a mély, akár házassághoz vezető őszinte szerelmi kapcsolatok között. Senkinek ne legyen kétsége afelől, hogy az emberek nagy része bizony nem remekel a monogámia terén. Annak ellenére, hogy mondjuk példamutató házasságban, minta apaként él pl. az értékesítési osztályvezető, a céges elvonulásokon bizony megvan a párja, az asszisztens vagy egy bármilyen másik szingli vagy házas hölgy személyében. Ezek az alkalmi társulások aztán válásokhoz, sőt újabb házasságokhoz is vezethetnek. Volt már mindkettőre példa a vállalati történelemben. 

Mi van akkor, ha tényleg szerelem szövődik a munkahelyen? Árthat a személyes karriernek, ha kapcsolat alakul ki munkatársak között vagy akár a főnökkel? Egy korábbi felmérés szerint az emberek 25 százalékának volt már munkahelyi afférja. Legtöbben azt érzik, hogy a többi munkatárs részéről nem ritka a fejcsóválás, irigység, rosszindulat és elutasítás.