Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A jó levegő gyógyít

Érdekességek2018. május 08.

A gyakori légúti hurutokkal küszködő óvodáskorú gyermekek szüleit egész évben biztatom: ha tehetik, utazzanak nyáron a tengerpartra. Továbbá a hegyi levegő is nagyon jótékony lehet a városi zsúfoltságban élők számára.

Ha végigküzdöttük az ősztől tavaszig tartó vissza-visszatérő náthával és köhögéssel eltelt időszakot, akkor a nyári szezonban – még ha rövid időre is – de vigyük jó levegőre a gyermeket.

Így gyógyít a tengeri levegő

Régi tapasztalat, hogy a tengerpart közelében a kristálytiszta, páradús, sós levegő, a szikrázó napfény, a meleg, homokos tengerpart, a hullámzó víztömeg együttesen a légúti bajok gyógyulását eredményezi.

 A mediterrán népek számára a tenger gyógyító ereje teljesen természetes.

A tenger közelében a párolgás és a hullámzás következtében kialakult sós levegő valóban gyógyhatású, hasonlóan a természetes sóbarlangokhoz. Aki csak teheti, még az idősebb emberek is nagyon tisztelik a tenger gyógyító erejét és élnek is vele. Idős olasz barátunk naponta úszik a tengerben, legalább délután, amikor már enyhül az idő is, az orrát a jógikhoz hasonlóan átöblíti a kristálytiszta, hűvös tengervízzel.

Ők már régóta tudják, hogy az orr belsejét is tisztán kell tartani és erre a tengervizes öblögetés is nagyon célszerű és hatékony.
Az orr belsejében megtapadó szennyező anyagok, korom és pollenszemcsék, vírusok és baktériumok ezáltal könnyen eltávolíthatók, és a különböző légúti gyulladásos és allergiás betegségek egyszerű módon megelőzhetők. A tengervíz sóösszetétele hasonlít a testnedvekben, a nyirokerekben lévő folyadék sókoncentrációjához, tehát a légúti nyálkahártya tisztán tartására ideális összetételű.


Megoldások házilag

A zsúfolt városi szennyezett levegőben élők számára a tengeri levegőhöz hasonló, sós-párás levegőt egyszerű módon gyógyszerporlasztóval otthon is elő lehet állítani.

Jó lehetőség a természetes sóbarlangok vagy mesterséges sókamrák látogatása a náthás-köhögős panaszokkal küszködő gyermekek szüleinek. Ez persze nem pótolja a kikapcsolódás, a környezetváltozás, a napfény, a csend és a tiszta levegő együttes gyógyhatását. A tengerparti hangulat nem állítható elő mesterségesen. Ezért el kell utazni a tengerpartra.

Addig is jó szolgálatot tesznek a hideg, sós párát hatékonyan, gyorsan előállító gyógyszerporlasztó (aerosol) készülékek. Ultrahangos vagy kompresszoros működés segítségével nagyon finom szemcséjű, sós párát állítanak elő. Fontos tudni, hogy minél apróbb a porlasztott cseppek mérete, annál mélyebbre jutnak a légutakba, akár egészen a legapróbb hörgőkig. Az ott felgyülemlett váladék feloldását elősegítik, megkönnyítik a felköhögését és eltávolítását.

Az allergiás és gyulladásos eredetű, sűrű váladék egyaránt feloldódik, és könnyebben távozik az orrból, a torokból, a légcsőből és a hörgőkből is. A légutak belsejét képező hámréteg a sós-nedves közegben mintegy új életre kel, regenerálódik és aktivizálódik. Szinte megújul az egész légzőfelület, és oxigénnel telítődnek a sejtek. Az ősztől tavaszig tartó hurutos betegségek szerencsés esetben nyomtalanul elmúlnak, és legalább a nyári hónapokban megszabadulnak a gyermekek a közösségbe járáskor szinte természetesnek tartott náthás-köhögős panaszoktól. Sőt, még a szövődményesen kialakuló középfül-betegségek is szünetelnek a nyári időszakban.

Ha nem a tenger, akkor a hegyek

Ha a tenger a távolság és a költségek miatt nem érhető el, akkor a hegyi levegőt vagy az erdei levegőt szoktam javasolni a gyógyulni vágyó családoknak. Az erdei levegő oxigénben dús és remélhetőleg kipufogógázban szegény. Ha ilyen helyre el tudnak menni, akkor hagyják otthon az autót és üljenek biciklire. Meggyőződtem róla, hogy van mit tanulni ebben a vonatkozásban is a dánoktól, hollandoktól, belgáktól. A helyes életszemléletet, a környezettudatos életmódot átvenni úgy gondolom, hogy a legfontosabb, és ráadásul ez nem is kerül semmibe! Sőt, talán még olcsóbb is, hiszen a cigarettát gyakorlatilag száműzték az életükből. Az autót is csak akkor használják, ha az egész család utazik, és hosszabb útra indulnak.

Ezért náluk a nagyvárosok levegője is tiszta, de nemcsak azért, mert közel van a tenger, és állandóan mozog a levegő, hanem azért, mert még erre is vigyáznak.

Dr. Somi Ildikó
gyermek fül-orr-gége szakorvos


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.