Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A kamaszkori változásokon is átsegít a sport

Érdekességek2020. november 24.

A kiskamaszok sportágválasztása nem könnyű feladat, főleg akkor, ha a család nem jár előttük követendő példával. Valahol el kell kezdeni – még a sovány, túlsúlyos vagy önbizalom-hiányos gyermeknek is! Dr. Muzsik Réka, a szentesi Pingvin Patika vezetője, sporttáplálkozási tanácsadó, fitneszinstruktor tanácsai az elindulás előtt álló gyerekeknek és szüleiknek szólnak.

A fotó illusztráció: unsplash.comA mindennapos testnevelés fontossága

2012. szeptember 1-től minden köznevelési intézményben kötelezően bevezették a mindennapos testnevelést heti öt óra keretében, melyből legfeljebb heti két óra váltható ki például iskolai sportkörben való sportolással vagy versenyszerű sporttevékenységet folytató sportszervezet edzéseivel.

Ez az intézkedés egy komplex iskolai testmozgásprogram része, mely biztosítja az egészséges kondícióhoz szükséges mértékű testmozgást. A sportolással kapcsolatban pozitív érzelmeket alakít ki, élményszerű, változatos mozgástanulást tesz lehetővé. Rendkívül fontos a preventív hatása is, hisz ezáltal a diákok kevesebbet ülnek rossz testtartásban a televízió vagy a számítógép előtt.

Kell a jó példa!

A serdülőkorú gyerekek, vagyis a 11-12 – 18-20 év közötti fiatalok nagy hormonális változáson mennek keresztül, ami sokkszerű hatást gyakorol a testükre és lelkükre egyaránt. Ám ezekre a változásokra minden szervezet máshogyan reagál! Emiatt láthatunk fejletlen izomzatú, vékony testalkatú és túlsúlyos kamaszokat egyszerre, ugyanazon korcsoportban.

A család szerepe azonban minden esetben meghatározó. Ha rendszeresen együtt mozognak, sportolnak, a gyermek ezt látja, követi, és így szereti meg a sportot. Ez segít könnyebben feldolgozni a kamaszkori változással együtt járó stresszt. A gyermekkor mozgásos aktivitásának hiánya később már nehezen pótolható.

Körülbelül 14 éves korig leginkább az állóképesség fejleszthető – magyarázza dr. Muzsik Réka. Főleg a futás, úszás, biciklizés, játékos sportmozgások ajánlottak. A csontozat a saját testsúlyos edzésre, ugrásra szilárdul, tömör és vastag lesz. Ez késleltetheti az időskori csontritkulás kialakulását. Súlyzós gyakorlatok is végezhetők már ebben a korban, de ilyenkor elengedhetetlen a test biológiai fejlettségének pontos ismerete. Minden esetben egyéni edzésterv kialakítása szükséges!


Mit sportoljon egy fejletlen izomzatú kiskamasz?

Táplálkozásában kapjon nagy hangsúlyt a megfelelő fehérje- (például sovány hús, tojás) és szénhidrátbevitel (például rizs, zab, banán); kisebb arányban a telítetlen zsírok bevitele (például hidegen sajtolt növényi olajok), hiszen ez elengedhetetlen a megfelelő hormonális működéshez. 14 éves kortól edzőteremben is edzhet szakember felügyelete mellett. Ebben az életkorban leginkább a saját testsúlyos edzés ajánlott, de személyi edző segítségével már beiktathatók egyes súlyzós gyakorlatok is.

A fotó illusztráció: pixabay.com

Hogyan kezdjen sportolni egy túlsúlyos iskolás?

Csökkentse a finomított szénhidrátok bevitelét (csokoládé, csipsz, péksütemény), fogyasszon friss gyümölcsöt, zöldséget és fehérjét, legkisebb arányban telítetlen zsírokat. Esetükben kiemelten fontos a napi legalább 30 perc mérsékelt intenzitású mozgás, mely véd a szív- és érrendszeri betegségek ellen, illetve segít a mozgás szeretetének, a sportolás igényének kialakításában. 

Mi ajánlott a fiúknak, és mi a lányoknak?

A női szervezet ugyanúgy terhelhető, mint a férfi – mennyiségi különbséggel. A kisgyermekkorban kezdett sportolás nagyon hasznos, de a túl korai élsport pozitív hatása nem egyértelmű, mert a túlzott megterhelés, a kemény diéta, a minimálisra csökkent testzsírszázalék késleltetheti a nemi érést! Fontos megjegyezni, hogy hölgyek esetén a menstruáció ideje alatt csak mérsékelt intenzitású edzések végezhetők, a hasprés és a nagy erőkifejtéssel járó gyakorlatok kerülendők!

Hogyan vehetők rá a fiatalok a mozgásra?

A mai világban nem könnyű feladat, hiszen sok fiatal sportolás helyett szívesebben ül rossz testtartásban a telefonja, tabletje, számítógépe előtt. A legfontosabb feladat tehát motiválni őket! Ebben kiemelkedő a család szerepe. Minél többféle mozgással találkozik a fiatal, annál nagyobb az esélye, hogy kiderüljön, mihez van kedve, tehetsége. A játékos sportmozgás az egyik legeredményesebb eszköz. Élettani, erkölcsi és szellemi tulajdonságokat fejleszt, motivál. Mindemellett közös családi program is, ami segíti a családtagok közötti kommunikációt, fejleszti a problémamegoldó képességet, és kiváló csapatépítő hatással rendelkezik.

Miért jó csapatban sportolni?

A csoporthoz tartozás érzésének vágya kezdetektől benne él az emberiségben. Egy sportcsapat ugyanolyan fontossá válhat a sportoló életében, mint a család. Önbizalmat ad, megerősít és védelmet nyújt. Egy jól működő csapathoz elengedhetetlen a tagok közötti egyensúly és bizalom. Az érzés, hogy mindenben számíthatnak egymásra. Mindemellett meg kell tanulniuk alkalmazkodni, a csapatérdeket az egyéni érdekkel szemben előtérbe helyezni. Ez pozitív hatással van a családi, munkahelyi és minden emberi kapcsolatukra. Könnyebben illeszkednek be bármilyen új közösségbe, kisebb stresszel jár az új helyzetekhez való alkalmazkodás, gyorsabban találnak megoldást a hirtelen felmerülő problémákra. A vízilabda, a kosár- vagy kézilabda, a röplabda, a foci például remek választás lehet.

Pszichés előnyök

Sportolás közben irányított energialevezetés történik. Ez csökkenti a napközben felgyülemlett stresszt, és átsegít a rossz érzelmi állapotokon. Könnyebb szocializációt eredményez, közösséget épít, egyúttal megvéd a rossz társaságtól. Fejlődik az önértékelés, nő az önbizalom, fokozódik a teljesítmény az élet minden területén egyéni és társadalmi szinten egyaránt. A sportolás ritmust visz a hétköznapokba, és kibillent a monotóniából. Az állatokkal végzett közös tevékenységek (lovaglás, kutyás futás, agility, séta a természetben) óriási szerepet játszanak a felelősség, a törődés, a „társ” igényeire való figyelés, az alkalmazkodás és a harmónia érzésének kialakulásában.

Fizikális előnyök

A sport az egész testet fittebbé, könnyebben működővé teszi. Serkenti az anyagcsere-folyamatokat, ezáltal segíti az immunrendszer munkáját a kórokozók gyors kiürítésében. Jótékony hatással van a csont- és izomrendszerre. Hosszú távon a csontok szerkezete megváltozik, sűrűségük nő, öregedésük lelassul. Ha nő az izomtömeg, az izomanyagcsere miatt javul a zsírfelhasználás hatékonysága, így csökken a szervezetben raktározott zsír mennyisége. A környező izmok erősítésével az ízület stabilizálódik, rendszeres mozgás hatására az ízületet alkotó szalagok erősebbek, rugalmasabbak lesznek, mozgékonyságuk nő. A természetben, jó levegőn végzett aktivitás segíti a légző- és keringési rendszer normál működését, javítja a szervezet ellenálló képességét, fokozza a sejtek oxigénfelvevő képességét, ezzel támogatja az agyi aktivitást.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet.