Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A karácsony varázslatos illatai

Érdekességek2024. december 23.

A karácsony mesés illatai sokunkat az orrunknál fogva kalauzolnak el gyermekkorunk csodás világába, mikor oly izgatottan vártuk az ünnepet, a karácsonyi zenét, a karácsonyi bejglit és persze a nagymama süteményeit. Ha szeretnénk egy kicsit nosztalgiázni a régmúltban, hívjuk cinkosul otthonunkba a karácsonyi illatokat: a fahéj, a szegfűszeg, a tömjén, a mirha és a narancs illatait.  

Tömjén és mirha

A mirhát és a tömjént jól ismerhetjük a Bibliából, miszerint a három napkeleti bölcs aranyat, mirhát és tömjént ajándékoz a kis Jézusnak. Természetesen ezeknek szimbolikus jelentésük is van. Az arany a Nap szimbóluma, ami Jézus napszerűségére utal, a mirha már előremutat az áldozati tettre, a tömjén pedig Jézus tisztaságát szimbolizálja. Lelki szempontból úgy is értelmezhetjük az ajándékokat, mint a szeretet aranya, az ima tömjénje és a hit mirhája.

A tömjén az emberiség egyik legősibb kereskedelmi és luxuscikke volt, vallási szertartásaikon füstölőszerként használták spirituális képességeik kiterjesztésére. Biztos, sokan hallottuk a szólást, hogy "fél, mint ördög a tömjénfüsttől". Nem tudni, hogy a tömjénnek tulajdonított rontást megelőző hatás volt-e a korábbi vagy a tömjén vallási szertartási használata, amelynek során alakult ki a mitológia, hogy a gonosz nem képes elviselni a tömjén füstjét. A lényeg, hogy a tömjénben van valami misztikus, valami varázslatos, valami csodás, ami hatásos lehet, használjuk bátran mi is!

Mai modern világunkban az aromaterápiában is használjuk mind a tömjén olaját, mind a mirha olaját párologtatva a mentális ellazulás elősegítésére. A tömjén és mirha tiszta olaját a gyanta gőzdesztillációjával nyerik. A tömjén és a mirha fás-fűszeres, magával ragadó olajait a parfümipar is hasznosítja fixálószerként. Ha 100%-os tisztaságú, terápiás hatású, jó minőségű mirha vagy tömjén olajakat alkalmazunk, akkor nagyon jót teszünk az egészségünk érdekében is, az utóbbi ízületi panaszok enyhítésére jó hatással van, a mirha olaja pedig kedvezően hat bőrünkre, sebek, bőrhibák és hegek kezelésében, fertőtlenítésében nélkülözhetetlen a levendula és a teafa olajával együtt.


Fahéj

A fahéj kulináris felhasználásának hosszú története van. Fűszerként adhatjuk desszertekhez és forró italokhoz, vagy bóléhoz. .A fahéj is egyike azon kevés illóolajaknak, amelyeket az Ószövetség megemlít összetéveszthetetlen illata és nyugtató tulajdonságai miatt. Párologtatva nagyszerű a karácsonyi időszakban melegítő tulajdonságai és fűszeres illata miatt. A 100%-os tisztaságú, terápiás hatású, jó minőségű fahéj olaja segíthet a test megnyugtatásában, elősegítheti az egészséges immunrendszer működését és az egészséges emésztést, a cukor anyagcsere egyik legfőbb támogatója.

A karácsonyi asztal díszeként egy szép szalaggal csokorba köthetjük a fahéjrudacskákat, s így az adventi dekoráció mellett az illatát is élvezhetjük.

Szegfűszeg

A szegfűszeg egy örökzöld fa, amelynek rózsaszín rügyeiből desztillációval nyerik ki a szegfűszeg illóolaját. Keleties, édeskés jellegű illat. A középkorban nehezen lehetett hozzájutni, drága fűszerként volt ismeretes, olyannyira, hogy háborúk is dúltak érte. Fűszerként a szegfűszeg csodás ízt ad egyes ételeknek, hús mellé mártásnak vagy desszertnek és elengedhetetlen kelléke a forralt bornak, miközben egészségügyi előnyei is vannak. A 100%-os tisztaságú, terápiás hatású, jó minőségű szegfűszeg illóolaját évek óta használják a fogorvosi készítményekben fájdalomcsillapító és tisztító képessége miatt.

Fő alkotó eleme az eugenol, ami stimuláló esszenciális olajjá teszi, emiatt jól használható melegítő masszázsolajként is. A szegfűszegnek erőteljes antioxidáns tulajdonsága is van. Tűzdeljünk szegfűszegeket pár narancsba és tegyük őket a fahéj rudak mellé, hiszen a szegfűszeg naranccsal jól kombinálható, mutatós dekoráció és kitűnő illatosító is egyben az ünnepekre.

Narancs

A narancs a karácsony egyik legkeresettebb „kelléke”. A Karácsony egyre többek számára már nemcsak az illatok nélkül nem Karácsony, hanem narancs nélkül sem. A narancs aromája energiával tölt fel mindenkit és számos egészségügyi előnye is van, azonkívül hogy finom, édes, frissítő illattal látja el az otthonunkat.

Karácsonykor díszbe öltöztetjük otthonunkat, ünnepi finomságok kerülnek az asztalunkra, gondoljunk közben az illatosításra is! A különféle illóolajokat keverhetjük magunknak is, saját keveréket alkotva, azonban ügyeljünk arra, hogy mit mivel társítunk, és figyeljünk oda az arányokra is, hiszen az olajok van, hogy erősítik és van, hogy gyengítik egymás hatásait.

Ha részletesebb információt szeretnél az illatok kombinálásról, vagy szeretnél személyes aromatanácsadásban részesülni, akkor a karácsonyi illatélmény estre várunk szeretettel, amelyre itt tudsz jelentkezni!


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Tüsszögés a karácsonyfa alatt? Mi lehet a bűnös?

2024. december 25.



Allergiások megfigyelhették már, hogy panaszaik olyankor is erősödnek, amikor nincs semmilyen jele annak, hogy az allergén-koncentráció megemelkedne a környezetükben. A panaszok oka ez esetben a keresztallergia is lehet, mivel ilyenkor a bizonyos növények pollenjére érzékeny szervezet számos élelmiszert is allergén anyagként kezelhet.

Hazánkban minden negyedik embert érint az allergia valamilyen formában, parlagfű allergiától pedig a lakosság közel 20%-a szenved. A szénanáthás panaszokkal küzdő betegek száma a kilencvenes évek eleje óta 27-szeresére emelkedett.

Keresztallergia télen?

Keresztallergia akkor lép fel, amikor a szervezet összetéveszti a fő allergént egy másik hasonló szerkezetű allergénnel. Az ilyenkor megjelenő tünetek megegyeznek a főallergén által kiváltott reakcióval. A keresztallergia megjelenése a pollenszezonban a leggyakoribb, azonban a téli időszakban is jelentkezhet, mert ilyenkor étrendünkben gyakrabban fordulnak elő olyan magas hisztamin tartalmú ételek és italok, amelyek keresztallergénekként viselkedhetnek.

Milyen ünnepi ételek fogyasztására figyeljünk?


Például a parlagfű pollenjére allergiásak fahéj, gyömbér, paradicsom és gesztenye, a nyírfa pollenjére allergiásak pedig dió, mogyoró, mandula, gesztenye, sárgarépa, burgonya és zeller fogyasztásakor tapasztalhatnak allergiás reakciót.
Akiknél a fűpollen vált ki allergiát, azok keresztallergiát tapasztalhatnak földimogyoró, szója, bab, borsó, mandula burgonya és paradicsom fogyasztásakor.
A latex allergén esetében a citrusfélék, egzotikus gyümölcsök, gesztenye okozhatnak keresztallergiát.

5 + 5 tipp a karácsonyi pluszkilók ellen

2024. december 25.


A karácsony a szeretetről, a családról és az ajándékozásról szól. Na meg persze a finom ételekről. Ha nem vigyázunk, az ünnepek alatt könnyen megugorhat a ruhaméretünk, és a következő évet kezdhetjük azzal, hogy kemény munkával próbálunk megszabadulni a pluszkilóktól. De semmi vész, idén sem kell lemondani a nagyi töltött káposztájáról, vagy anyukánk mennyei bejglijéről. Kis odafigyeléssel reális cél, hogy szilveszterkor is beleférjünk az álomruhába. 


A www.foodpanda.hu ételrendelő oldal legutóbbi felmérése jól mutatja, hogy mi magyarok nem járunk élen a tudatos étkezés terén. Ha ételrendelésről van szó, legtöbbször pizzára, hasábburgonyára vagy somlói galuskára kattintunk, az egészségesebb fogások pedig háttérbe szorulnak. Ezért mutatunk tíz hasznos tippet, hogy az ünnepi szezont is megússzuk pluszkilók nélkül.

Karácsonyi vendégváró receptötletek

2024. december 24.

Amikor összegyűlik a család mindenki szeretne minél finomabb és különlegesebb ételekkel kedveskedni. Ehhez szeretnénk mi is hozzájárulni és néhány igazán finom receptet ajánlani.

Beigli

(Herczegné Kruczler Éva)

Hozzávalók:


A tésztához: 40 dkg liszt, 15 dkg vaj, 1/2 dl tej, élesztő, só, 1 dl tejföl.
A töltelékhez (1 rúdhoz): 20 dkg dió, 15 dkg cukor, 2-3 evőkanál tej, 3 evőkanál baracklekvár, 3 alma.


Elkészítés: A liszttel, a vajjal, a tejben feloldott élesztővel, csipet sóval és a tejföllel tésztát gyúrunk. Két egyforma cipóra osztjuk és 15 percig pihentetjük. Megfelelő vékonyra kinyújtva megtöltjük.Diós töltelék: A cukorból és a tejből főzött szörpbe belekeverjük a darált diót, a baracklekvárt és a hámozott szeletelt almát.A mákos töltelék ugyanaz, csak dió helyett darált mákot kell használni.

Bögretészta

(Dr. Krenácsné Szarvasházi Éva)

Hozzávalók:

1 tojás, 1 pohár porcukor, 1 pohár tejföl, 1 pohár darált dió, 1 pohár liszt, sütőpor, mazsola, citromhéj, pici só

Elkészítés: Az anyagokat sorrendben összedolgozzuk, majd őzgerincformában kisütjük.