Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A kicsik tejfogait is kell védeni

Érdekességek2021. április 17.

A baba első foga az egész család életében újdonságot hoz. Az árulkodó jelek a sírással kezdődnek, ezzel jelezve, hogy eljött az ideje a fogkefe beszerzésének. Minél hamarabb hozzászokik a fogmosáshoz, annál könnyebb lesz a későbbi fogápolás.

Röviden a tejfogakról

A tejfogak megjelenése általában négy-hat hónapos korban történik. Feladatuk nemcsak az étel megőrlése lesz, hanem előkészítik a helyet a csontfogaknak. Tipikus hiba azt gondolni, hogy ezek a fogak kevésbé fontosak, mint a maradandók, mivel a gyerekkori fogszuvasodás komolyabb problémákhoz fog vezetni.

Érdekes, hogy a baba foga már az anyaméhben fejlődni kezd, és mire eléri a 3 éves kort, mind a 20 tejfog előbújt. 

Innentől kezdve egészen 6 éves korig biztosítanunk kell, hogy a gyermek megszokja és megtanulja a fogápolás fontosságát és lépéseit. Ha biztosra akarunk menni, akkor ezeket a pontokat mindig betartjuk:

Hogy mossuk meg a gyerekek fogát?

Most, hogy tudjuk a legfontosabb szabályokat, nézzük meg, hogy mi a megfelelő fogmosás menete. A gond ott kezdődik, hogy a babák nem értik, hogy mi történik, és folyamatosan mocorognak, esetleg sírnak. Az a legjobb, ha a térdünkre ültetjük, a fejét pedig a mellünkre támasztjuk. Így a baba érzi, hogy együtt vagyunk, ugyanakkor könnyedén hozzáférünk a fogaihoz is.

Ha el akarjuk kerülni a sírást, akkor mindig használjunk babafogkefét és speciális babafogrémet. A felnőtt fogkefék túl nagyok, és nem férnek bele a szájába, ráadásul az érzékeny ínyét is felsértik. 

A fogkrémnél arra kell figyelni, hogy magas fluorid tartalma legyen, azonban elég, ha csak nagyon keveset használunk. 

A színes figurák és a finom íz segít, hogy a baba hamarabb megkedvelje.

Ahogy telnek az évek, a gyerkőc saját maga is próbálkozhat a fogmosással. 2 éves kortól a kezébe adhatjuk a fogkefét, ő pedig leutánozhat minket. Ha ilyen fiatal korában elsajátítja a fogmosás alapjait, akkor később sem fog megfeledkezni róla.

Hányszor mossunk fogat?

Azt is érdemes megvizsgálni, hogy mikor kell fogat mosni. Általánosságban elmondható, hogy a tejfogak váltása előtt és után is érdemes mind a reggeli, mind az esti órákban megmosni. Először nem fognak rajongani érte, de ha kitartunk, akkor hozzászoknak. Mégis érdemes figyelni az életkorral járó veszélyekre. Mik ezek? Nézzük!


Az életkorral járó veszélyek

Mivel a babák folyamatosan fejlődnek, így érdemes szintekre lebontani az esetleges veszélyeket:

Baba korban

Kisbabáknál az egyik veszély a folytonos cumisüvegezés. Ha nem figyelünk eléggé, akkor megnő a fogszuvasodás esélye. Ha ezt el akarjuk kerülni, akkor a cumisüveg cumiját minden etetés után töröljük át. Amint a fogak előbújnak érdemes naponta egyszer fluoridos fogkrémmel átmosni. Ha pedig este ezzel alszik el a baba, akkor ne tejet, hanem inkább vizet kínáljunk neki.

Az ujjszopásnak is vannak veszélyei.

A legtöbb szakember egyetért abban, hogy a szopizás megnyugtatja a babát, így az elején nem kell túl nagy figyelmet szentelni neki. Azonban, ha lehetőségünk van rá, akkor szoktassuk le róla a maradandó fogak megjelenése előtt. Ha pedig megjelenik az első fogacska, akkor kezdjük el a rendszeres fogmosást, és tegyük meg az első látogatást a fogorvosnál.

Kisgyermek korban

A kisgyermekek már sokkal hamarabb észreveszik a környezetüket, éppen ezért félni szoktak a fogorvostól. Ezt úgy tudjuk megoldani, ha például az ölünkbe vesszük. Ebben a korban nagyon kitartónak kell lennünk a fogmosással kapcsolatban, és érdemes bevetni néhány trükköt. Ha az egész család egyszerre áll a fürdőben, és mindenki részt vesz benne, akkor a pici is be szeretne kapcsolódni. Érdemes figyelni az antibiotikumokra, mivel elszíneződést okozhatnak!

Kisiskolás korban

Kisiskolás korban a veszély forrása főleg az édesség lesz. Ilyenkor a gyermek szeret nassolni valót vinni az iskolába, amit érdemes cukormentes zöldségekre cserélni. Sokkal jobb, ha inkább sajtot eszik vagy joghurtot. Ebben a korban történik általában a tejfogak váltása is. Mivel az iskolában elkezdődik a sportolás, nagyobb lesz az esélye az esetleges baleseteknek. Az a legjobb, ha gyermek fogvédőt hord, mivel így sok kellemetlenségtől megvédjük őt.

Kamasz korban

A kamaszkor hasonló problémákat szokott hozni, a sportolás itt is veszélyt jelenthet. Minél jobban vigyáznak a fizikai egészségükre, annál nagyobb a valószínűsége, hogy minden rendben lesz. Ráadásul ebben a korban a fogszabályzók fontossága is megjelenik, ami még nagyobb figyelmet igényel. Az a legjobb, ha megszokja a fogselyem használatát.

Mit tegyünk a vérző fog láttán?

Általánosságban elmondható, hogy minden szülő rémálma válik valóra, amikor látja, hogy a gyerek sírás közepette és vérző foggal szalad felé. Nem érdemes azonban a tiltással próbálkozni, mivel egy véletlen csúszás is katasztrófákhoz vezethet. Az a legjobb, ha ilyenkor megőrizzük a hidegvérünket.

A tejfogak sérülése legtöbbször 2 és 3 éves kor között történik. Mivel ilyenkor az arckoponya még puha, nem kell azonnal megijedni. Amikor a gyerek hatalmas üvöltésbe kezd, akkor először nyugtassuk meg. Ha azt látjuk, hogy ezután a kicsi visszatér a játékhoz, akkor minden rendben. Amennyiben csendessé és bágyadttá válik, akkor azonnal forduljunk orvoshoz.

Ha vérzéssel állunk szemben, akkor először mindig próbáljuk beazonosítani
a forrást.

Öblítsük át a szájat pár korty vízzel, hogy lássuk, honnan jön a vér. A nyálkahártya sebei ijesztőek, de néhány napon belül meggyógyulnak. Amennyiben a fogak mellől érkezik a vérzés, ellenőrizzük, hogy megváltozott-e a fogsor helyzete. A tejfogak elmozdulásakor a legfontosabb, hogy a maradandó fogak csírája biztonságban legyen. Ehhez ne próbáljuk meg magunk visszaállítani a fogat, hanem menjünk el a fogorvoshoz. Elsődleges a fájdalom csillapítása és a fogsor védelme, hogy felnőttkorban se legyen problémája.

Ha további fogápolási és fogmegtartó tanácsokra van szükséged, akkor keressed fel a fogorvos-valaszol.hu weboldalt, ahol hasznos tanácsok várnak.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.