Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A könnyen tartható dinnye diéta - 5 nap alatt 5 kg!

Érdekességek2017. augusztus 04.

Drasztikusnak gondolnánk, ahol éhezünk. A megfelelő gyümölcsökkel természetesen erről szó sincs, az éhezéstől ugyanis felhalmozna szervezeted ijedtében. Gyors és könnyed méregtelenítés a nyár kedvencének segítségével. Fokozatos visszaállás, harmonikus, kiegyensúlyozott étkezés. Mi már teszteltük. Próbáld ki Te is!  

 

Gyümölcs, gyümölcscukor. Vajon miért is fogyaszt?

Mind a sárga, mind a görögdinnye legnagyobb részt, azaz 90%, vízből áll, emellett értékes ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz. Kálium, kalcium, magnézium, vas, nikkel, fluor (!) található benne, ezek által gyorsítja az anyagcserét, és még a fogazatnak, az ínynek is jót tesz.

A dinnye a zsírbontó hormonoknak segít a szervezetedben, erős vízhajtó hatása is van. A görögdinnyében található a citrulin. Ez a fehérjeépítő anyagok alkotórésze, ezért elengedhetetlen a mozgászservek helyes működéséhez. Izom és zsírszövetek felépítéséért felelős. Felelős a kötőszövetekért is, és befolyásolja az izom és zsírszövetek felépítését, feszes kötőszövetet hoz létre.

A dinnye ezért egészséges, tápláló, segíti a növekedést, erősödést, de nem ad felesleges anyagokat a szervezetnek, így kiválóan fogyaszt.

Ez a dinnyediéta 5 napos, amelynek reggelije mindig állandó, mindig ugyanazt a dinnyés müzlit fogyasztjuk. Először a lényeg a dinnye a főétkezésekben, azután mást is ehetünk már a sok nasis, édes gyümölcs mellé! A dinnyéket váltogatjuk kezdetben, egyik nap görög, másik nap sárgadinnyével folytassuk a diétát. A reggeli müzli az adott nap dinnyéjével kombinálva fogyasztandó.


Reggeli: dinnyés müzli

Tartósítószermentes tökéletes müzli. Házilag, mesefinomra készíthető. A müzli persze hízlalónak tűnik. Olyan nyalánkságnak, akárcsak a  dinnye. Ebben a formációban azonban mégis fogyaszt, úgy, hogy nem kell lemondani az édes ízekről. A legnagyobb része víz, cukortartalma miatt a vércukorszintet stabilizálja, s mivel vízhajtó, így a méreganyagok távozását is segíti!

Napi szinten az elfogyasztott dinnye mennyisége ne haladja meg a 2-2,5 kg-ot. Ezt el kell osztani 5 részre és 5 alkalommal bevinni a szervezetbe. Ez az ötös elosztás nagyon fontos az éhségérzet kontrollálásában, illetve a helyes fogyási tempóban, tartsd be!

A dinnyefajtákat ne keverjük 

Minden nap másik fajtát együnk, illetve egy étkezésen belül pláne ne akarjuk feldobni magunkat a dinnyeválasztékkal. Fontos a bontás e kérdésben. Jó tudnod, hogy a zöldhasú dinnye belül lehet zöldes és piros is, ezzel máris feldobhatod az ízkollekciót.

1. nap - Görögdinnye nap

Első napon sok ásványvizet kell hozzá inni. Érdemes a magokat is megenni, mert erős regeneráló hatása van, rákellenes. Antioxidáns, szabadgyöklekötő. Így erősen ajánljuk, hogy jól megrágva, mértékkel fogyassz belőle! Ezen a napon csak dinnyét fogyassz!

2. nap - Sárgadinnye

Mesés nap, a tisztulás csúcspontja. Este annyi előnye van, hogy az utolsó szelet sárgadinnyéhez lehet enni mozzarellasajtot is. Az ízek passzolnak majd, mennyei finom.

3. nap - Görög a kúra

Görögdinnyéhez ezen a napon érdemes fahéjat használni, ennek illóolaja roboráló, gyomorerősítő, fertőtlenítő. Lehet enni vacsorára húst is, kedves diétázó! Natúr-, grillezett csirkemell kísérje a vacsorát, természetesen koraeste még. Zöld salátalevelekkel körítsd, mert számtalan fontos ásványianyagot tartalmaz ez a zöld színhatás révén.

4. nap - Sárga az igazi

Sárgadinnye dzsússzal dobhatod fel a napod müzlid mellé. Turmixszal vagy kézi robotgéppel érdemes a dinnyét megzúzni, gyümölcscentrifugán, egy kk. gyömbérporral vagy nyers gyömbérgyökér darabbal ízesítve.

Ezt dolgozd össze. Mesefinom élményben lesz részed, s ekkor már kell is a változatosság! Dinnyefagyi íze van! Kellemes meglepetés lesz ezen a napon. Ne feledd el magad emlékeztetni, hogy ez már a negyedik nap! Kitartóan haladsz célod felé!

5. nap - amikor már úgysem bírsz ránézni, lehetőleg görögdinnyéből, este vegyesen

Az öt étkezés között lehet enni kevés pirítóst rozskenyérből, fetasajttal vagy kecskesajttal, amely ha lehet, sovány legyen, és a dinnyédről se feledkezz meg. Fogyassz belőle, akkor is ha inkább áttérnél a fetasajt diétára. 
Ebédre fogyaszthatunk húsokat, csirkemellet, sovány sonkafélét zöldsalátával vagy fejes salátával. Ehhez ajánljuk az alábbi receptet.

Csirkemell recept:

Vacsorára kis meglepetésben lehet részed, a sárga és görögdinnye mehet együtt is, mindkettő fogyasztható. 1 kk. citromlével megöntözve tovább fokozhatod a hatást, s az ízeket is lágyíthatod, hogy most már ténylegesen kitarthass a diéta végéig! Este e mellé lehet enni rozmaringos, karikára vágott tepsis burgonyát is. Miért fontos ez? Mert finoman, de a dinnyés diétáról a fogyással együtt visszaállunk a keményítős, tápláló burgonyára. Gyümölcsdiétád lényege, hogy nem hízol vissza azt befejezve, mivel nem drasztikus s nem túl hosszú kúra. A visszaállás folyamatos. Ha betartod kiválóan felfrissülsz.

A vegetáriánusok a csirkemellett elhagyhatják, helyettesíthetik tofuval vagy szejtánnal.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Milyen vizsgálatokra lehet szükség angina pectoris esetén?

2024. április 10.

Sokakat megijeszthet az úgynevezett angina pectoris, hiszen aki először tapasztalja ezt a mellkasi szorítást, könnyen azt gondolja, ez maga a szívinfarktus. És bár a tünetek elmúlnak, dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa elmondja, miért fontos mégis az utólagos kivizsgálás. 

Hogyan különböztethető meg a szívinfarktus és az angina pectoris?

Az angina pectoris kifejezés annyit jelent, hogy mellkasi szorítás, fájdalom. Éppen ezért feltételezhetik sokan, amikor ezt a bizonyos fájdalmat tapasztalják, hogy szívinfarktusuk van, hiszen ez a vezető tünete mindkét eseménynek.

– Ennek kapcsán azt is érdemes tudni, hogy bár könnyen úgy gondolhatjuk, hogy az angina valójában nem veszélyes, de ez nem feltétlenül igaz. Ennek megértéshez tudni kell, hogy kétféle anginát lehet megkülönböztetni: a stabil és az instabil anginát – ismerteti Vaskó doktor.

– A stabil angina pectoris azt jelenti, hogy a mellkasi fájdalom mindig ugyanannál a tevékenységnél lép fel. A hozzá kapcsolódó tünetek szerteágazók és másodlagosak, előfordulhat például verejtékezés, hányinger, karzsibbadás, gyengeség. A stabil angina pectoris leggyakoribb formája pedig az effort angina, ami azt jelenti, hogy a mellkasi fájdalom a fizikai tevékenység egy bizonyos fokán jelentkezik és a tevékenység abbamaradásakor megszűnik. Az instabil angina pectoris ezzel szemben független a terheléstől, tehát bármikor jelentkezhet. Ez utóbbi forma az infarktushoz hasonlóan vészhelyzetet jelent, vagyis a beteget sürgősséggel kell kardiológiai centrumba juttatni, mert ez akár a közelgő szívinfarktusra is utalhat. Ha tehát a fájdalom nem múlik, esetleg fokozódik, mindenképpen mentőt kell hívni!

A kivizsgálás anginánál is szükséges

Az angina pectoris és a szívinfarktus közti legfőbb különbség, hogy míg a stabil angina pectoris legfőbb okozója a koszorúér szűkülete, addig az infarktus nem elsősorban a koszorúér meszesedésének következménye, hanem egy elzáródás az érben, ami egy ún. „vulnerábilis” plakk leválása miatt alakul ki. Az anginás roham után azért kell feltétlenül kardiológiai vizsgálaton részt venni, mert az eredményekre építve azt kell elérni, hogy lehetőleg ne legyen több roham, illetve ne váljon súlyosabbá a helyzet. Az alábbi vizsgálatokkal lehet meggyőződni arról, hogy a mellkasi fájdalom oka valóban angina pectoris volt-e, és megfigyelni, hogy milyen állapotban van a koszorúér:


laborvizsgálatok,
szívultrahang,
EKG,
24 órás – 7 napos Holter EKG (elsősorban a tünetet nem okozó angina kimutatására),
sok esetben szükséges a kardio CT és a szívkatéterezés.

Válogatósság, vagy evészavar? Így ismerhetjük fel gyerekeknél!

2024. április 09.

Más típusú kezelést igényel, ha a gyermek nem egyszerűen válogatós, hanem evészavaros. Az étkezési problémákkal kapcsolatban Sarnyai Tündét, a Gyermekgyógyászati Központ dietetikusát kérdeztük.

Gyakori panasz a szülő csoportokban

A játszótéren, online csoportokban vagy a bölcsődei, óvodai folyosókon is gyakran felmerülő téma az étkezés. Alig eszik, válogatós, most éppen három féle kedvence van és csak azokat eszi – ahány gyerek, annyi féle étkezési probléma merülhet fel. Ilyenkor általában a legyünk türelmesek, próbálkozzunk időnként újra más ízekkel, vagy a majd kinövi tanácsokkal vigasztalják egymást az elgyötört szülők abban bízva, hogy az idő majd megoldja a problémát. 

Sarnyai Tünde elmondta, hogy a 1,5-6 éves gyerekek harmadánál előfordulhatnak különböző evészavarok, melyek súlyossága a normál válogatósságtól a súlyos evészavarokig terjedhet. Sajnos a kivárás olykor komoly következményekkel is járhat, ezért nem érdemes halogatni a szakember felkeresését. A probléma azonosításával és célzott terápiával elkerülhetjük ezeket, illetve az otthoni étkezések is kevésbé lesznek feszültek, ami önmagában is sokat jelent a szülőknek.

Árulkodó tünetek

Mindkettő hasonló korcsoportban fordul elő, a különbség, hogy az evészavar már születéstől jelen lehet, a válogatósság átlagosan 1,5 éves kor körül kezdődik. Jellemzően mindkettő már az óvodáskor előtt, vagy kiscsoportban kialakul, az első tünetek tehát már ekkor megjelennek.

Alapvető különbség, amit a szülő észrevehet, hogy a válogatós gyerek, ha éhes, megeheti, amit korábban elutasított. Evészavar esetén azonban az éhség ellenére sem fogadja elfogadni a problémás ételt. A válogatósságra általánosságban is jellemző, hogy bizonyos ételeket átmenetileg elutasít a gyermek, majd újra elfogadja. Evészavar esetén eleve lényegesen szűkebb a lista, amit hajlandó megenni, és ezek mellett hosszú távon is kitart. A válogatós gyerekek közösségbe kerülve rendszerint szívesen fogadják az új ízeket, az evészavar esetében azonban nem jelent befolyásoló tényezőt a közösség.

Nem bírja a terhelést? Így diagnosztizálható a szívelégtelenség

2024. április 09.

A szívelégtelenség eleinte csak olyan általános tüneteket produkál, mint a kimerültség, a köhögés, a csökkenő terhelhetőség. Azonban már ezekkel a panaszokkal is fontos orvoshoz fordulni, mert megfelelő kezeléssel és életmóddal a folyamat jelentősen lassítható. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa a kivizsgálás lehetőségeiről és jelentőségéről beszélt.

Milyen tünetek utalhatnak szívelégtelenségre?


Ödéma a bokánál
A szívelégtelenség vezető tünete a járóképes pácienseknél az alsó végtagon megjelenő ödéma. (Az ágyhoz kötött betegeknél a gravitáció miatt az ödéma nem láthatóan, a mélyen fekvő területeken jelentkezik.) Az érintettek azt tapasztalhatják, hogy a zokni nagyon mélyen bevág a lábszárukba, bokájukba és a cipőjük szűknek tűnik. 
Indokolatlan kimerültség
Ha a szív gyengesége miatt nem jut elég vér az izmokba, a szervekbe, a korábban természetes, mindennapos tevékenység is fárasztónak tűnhet.
Légszomj
A légszomj, a zihálás főként fizikai aktivitás közben jelentkezhet, de később akár alvás közben is ébredhet arra a páciens, hogy levegőért kapkod. Ha egy diagnosztizált betegnél jelentkezik fekvő pozícióban a légzési nehézség, érdemes megemelni a felsőtestet. 
Erős szívdobogás
A gyors, erős szívdobogás (palpitáció) azért alakul ki, mert a szív így próbálja normalizálni a vérkeringést. 
Köhögés
A tüdőben pangó folyadék miatti köhögés gyakran fehér vagy rózsaszínes váladékot hoz felszínre.
Étvágytalanság, hányás
Előfordulhat, hogy emésztőrendszer elégtelen vérellátása miatt a beteg úgy érzi, teli van, nem tud enni, akár hányingert, hányást is tapasztalhat. 


Milyen vizsgálatokra lehet szükség?


Ha valaki az ismertetett tünetekkel vagy akár csak ennél enyhébb panaszokkal fordul orvoshoz, és a kikérdezés, a fizikális vizsgálatok során felmerül a szívelégtelenség gyanúja, további vizsgálatokra van szükség, hogy kizárjuk vagy beigazoljuk ezt a diagnózist. Ráadásul a betegségnek különböző típusai vannak, így a szisztolés – és a diasztolés szívelégtelenség, valamint a bal oldali -, a jobb oldali – és a globális szívelégtelenség, amelyek különböző kezelést igényelnek. Már csak a különbségtétel miatt is nagyon fontos idejében orvoshoz fordulni – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa.