Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A kottán túl - Szalóki Ági vaksötétben koncertezik

Érdekességek2019. január 31.

Ray Charles, Stevie Wonder, Art Tatum, Andrea Bocelli, Kölcsey Ferenc, Érdi Tamás. Mi a közös bennük? Zenei őstehetségek és a zongorával, a zenével való kapcsolatuk mesteri. Híresek, művészek. Pedig nem volt egyszerű dolguk. Miért? Mert míg egyesek hagyományos kottán keresztül kapcsolódnak a billentyűkhöz, addig ők látásuk helyett kénytelenek voltak más erőforrásukra összpontosítani. Sikerült is nekik, a közönség legnagyobb örömére. Ám megtörténhet, hogy a művész és a közönség azonos világba kerül, és a nézőtéren kívül hagyja látását?  

dén február 13-án Szalóki Ági segítségével mi is kipróbálhatjuk ezt Karády-koncertjén, amely vaksötétben lesz.

Sokat merengtem azon, milyen lehet sötétben élni. Úgy felkelni, reggelit készíteni, metróra szállni, emberekkel találkozni, ismerkedni, főzni, futni, hogy közben a szememtől nem kapok segítséget; hogy nincs látható támpontom. Nincsenek éles kontúrok, színek, adott esetben még fény sem. Nem tagadom, elborzadtam. Főleg, amikor kedves vak barátom átadta nekem azt a bizonyos fehér botot, hogy próbáljam ki. Behunytam a szemem és elindultam az éjszakába. Karjaink egymásnak feszülve arról tanúskodtak, hogy inkább nekem van szükségem az ő segítségére, mint fordítva. A bot üdén kopogott az úton lábaim előtt, én pedig társam bátorító szavait és testének mozgását követtem, meglehetősen sután.

Ez a pár perc meggyőzött arról, hogy ha érzékszerveink nincsenek egymásra hangolva, a harmónia megbomlik. Tudtam, fontos a látás, de barátom biztatott, hogy figyeljem a hangok játékát, a föld tapintását. És ekkor jött a felismerés, hogy nincs lehetetlen: ha megtanulunk bízni valamennyi érzékszervünkben, s figyelünk testünk minden tapasztalására, a látás bennünk lesz, odabentről segít minket.


Vivát, önkéntesek!

Amíg nem találkozunk olyan helyzettel, amely számunkra ismeretlen és távoli, addig valószínűleg kívülállók maradunk. Így van ez akkor is, ha nem kapcsolódunk olyanokhoz, akiknek a látás nem ugyanazt jelenti, mint számunkra. Talán nem is sejtjük, hogy hogyan lehet igazán segíteni nekik, könnyebbé tenni a hétköznapi praktikus teendőiket.

Bodor Tibor színművész azonban sajátos területét választotta a segítségnek. A Madách Színház tagjaként, szinkronszínészként, a Szomszédok Kenéz elvtársaként és vak nagyapja unokájaként tudta, milyen jelentősége van a könyvnek az ember életében, függetlenül attól, hogy képes-e látni vagy sem. Ezért a könyvek felolvasásába és hangrögzítésébe kezdett, hogy elérhetővé tegye a könyvolvasás élményét a vakok számára is. Pályafutása alatt közel 9000 órányi hanganyagot készített, amelyből digitalizálás után csaknem 400 könyv ma is elérhető.

Ez a lendület azonban Bodor Tibornál nem állt meg. Helle Maximilian, a fiatal egyetemista, a görög nyelv rajongója és a zongora, a kávéházi zene szerelmese, aki születésétől kezdve vak, szintén felismerte az olvasás örömét. Tudta, hogy az informatikai fejlődés által számára is elérhető szövegfelismerő program élettelen gépi hangja nem adja vissza azt, amikor valaki élő hangokkal színesítve felolvas egy művet. Maximilian ezért olyan önkéntesek toborzásába kezdett a Facebookon, akik vállalnák, hogy hangoskönyveket készítenek vakok és gyengénlátók számára. E kezdeményezés találkozott Bodor Tibor unokája, Puskás Kata Szidónia lelkes rátermettségével, és 2018. év elején megalakult a Bodor Tibor Kulturális Egyesület (BTKE), amelyben számos önkéntes azon munkálkodik, hogy a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége hangoskönyvtára minél több hangoskönyvvel bővülhessen.

Csoda a sötétben

A hangoskönyvek mellett a BTKE élénk jótékonysági tevékenységet is folytat, amelynek keretében igyekszik minél szélesebb kört megszólítani és arra invitálni, hogy akarjunk és merjünk segíteni egymásnak, amiben tudunk. Így 2018 őszén izgalmas estét szervezett, amelynek fénypontjai a Karády Katalint életre hívó Szalóki Ági és Maximilian zongora produkciója, valamint maga a közönség volt, amely megkísérelte átélni, milyen érzés, ha a szeme látását nélkülözve csak a hangok, a tapintás és a szaglás segítik a koncertélmény befogadásában. A koncert ugyanis vaksötétben zajlott, hatalmas sikert tudva magáénak.

A közönség soraiból a BTKE önkéntes felolvasói így méltatták az estet:

„Az első két dalnál záporoztak a könnyeim, Maxi bravúros és egyben lélekfinom zongorajátéka, Ági bőr alá bebújó, szívet dajkáló hangja a vaksötétben leírhatatlan hatással volt rám. Aztán a legnagyobb meglepetésemre önkéntelenül mozogni kezdett kezem, lábam, fejem a zenére. Megéltem az Egységélményt. Az előadás egy másik dimenzióba repített, ahol csak a végtelen béke van, ahol árad beléd és a te teljes valódból is kiárad a zene. Az előadás óta már tudatosan figyelek arra, hogy jólesően tudjak sírni, ha sírok, és ne fogjam vissza a mozdulataimat, hanem minden idegszálammal bátran mozduljak, ha valami szépet látok vagy hallok. Mert ezek a mozdulatok az életszeretet kifejeződései” – vélekedik Határ Ilona.

Tóth Zsó szintén zsigeri élményről számolt be: „Felszabadító volt, hogy úgy el tudtam engedni magam mimikailag, mintha én énekelnék - átáramlott rajtam az energia.”

„Szívet-lelket melengető, sokáig visszapergethető, fantasztikus élmény részese lehettem. Ági gyönyörűen énekelt, Maxi zseniálisan bánt a zongorával; csodát varázsoltak így ketten” – fogalmazott Pecznyik Ibolya.

A koncert sikere arra buzdította az egyesületet, hogy a csoda élményét újra, illetve mások számára is megélhetővé tegye. Ezért idén február 13-án ismét összefog a két művész, hogy a közönséget vaksötétben kalauzolja el a múlt századi kávéházak, a hamvadó cigarettavég, Karády Katalin és Edit Piaf világába, közben új dimenziót nyitva a zenehallgatás és az emlékezés varázslatos élményének.

A különleges koncert 2019. február 13-án, 19:00-tól lesz hallható Budapesten, a Dunapalotában. A koncert előtt Frankó Csuba Dea, a Spark Institute alapítója tanácsokkal segít abban, hogy kilépve a megszokott komfortzónánkból hogyan tudjuk fejleszteni a felfedezés képességét magunkban. Jegyek itt vásárolhatók.  https://www.jegy.hu (link: https://www.jegy.hu/program/szabad-a-csok-szaloky-agi-karady-koncert-vaksotetben-100459) oldalon keresztül vásárolhatók. A koncert jegybevételét látássérültek részére, hangoskönyvek készítésére és a Bodor Tibor által felolvasott hangoskönyvek minőségének javítására fordítják.

A BTKE egyéves kezdeti működése alatt 2018. szeptemberben elkészült már az első 150 hangoskönyv. Az egyesület továbbra is várja azokat, akik hangjukkal vagy informatikai tudásukkal, esetleg jó szervezőkészségükkel vagy csupán lelkesedésükkel támogatni szeretnék a hangoskönyvek elkészítését, illetve az egyesület egyéb jótékonysági tevékenységeit. Felolvasónak történő jelentkezés esetén próbaolvasás szükséges. Ehhez Exupéry: A Kis herceg 13. fejezetéből “A negyedik bolygó az üzletemberé volt.” mondattól a “Semmit, birtoklom őket.” mondatig tartó szövegrészt szükséges felolvasni, és a hanganyagot a hangkolcsonzo@gmail.com címre megküldeni.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Ólom a szembe, viasz az arcra, avagy a halálos csábítás titkai

2024. április 15.

Amióta világ a világ, a nők (és időnként a férfiak is) festik, szépítik magukat. Minden kornak megvolt a maga szépségideálja, minden népnek megvolt a saját tipikus díszítési eljárása, szokása. És ez nem mindig volt veszélytelen...  

A japán hölgyek rizsporral, európai társaik liszttel fehérítették arcukat, szemfestékek pedig az ólomtól kezdve a szénen át a koromig minden elképzelhető, és elképzelhetetlen dologból készültek. A nők felhasználták, amit csak lehetett: gyümölcsöket, virágokat, ásványokat, állati zsiradékot, kormot, vért.

Katalin cárnő nyers májból, zsírból és vérből álló pakolást használt, a gésák pedig viasszal kezelik arcukat, hogy sima réteget kapjanak a rizspor felviteléhez.

A római nők békabélből készített élénk kék szemfestéket használtak, az ázsiai hölgyek piros tust. A bőrt ólom és higany keverékével fehérítették. Nem baj, ha halálos méreg, a csábítás érdekében soha nem riadtak vissza semmitől a tetszeni vágyó asszonyok.

Még a szigorú középkorban is festették magukat a nők, igaz, csak a léhább fajta, bordélyban dolgozó.

Nem úgy a rokokó dámái, akik szépségtapaszokkal ragasztgatták tele arcukat, és még a parókájukra is púdert szórtak – talán a rossz szagok ellen, hiszen fürdeni akkoriban nem volt divat.

A sminkelés oly ősi szükséglete az embereknek, hogy már a legrégebbi ismert törvénykönyv, Hammurapi oszlopa is foglalkozik vele. Eszerint a kihívó, színes festésért nyilvános korbácsolás járt...

Szoptatás cukorbetegen- ezekre figyeljen!

2024. április 15.

Ha valaki  cukorbeteg, az élete több pontján is némi nehézséggel találhatja  szemben magát. Ez különösen igaz azokra az eseményekre, állapotokra, amikor nagyobb  hormonális  változások zajlanak a szervezetében. Éppen ezért dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától azt kérdeztük, vajon hogyan hat a cukorbetegség a szoptatásra, van-e olyan, amire külön figyeljenek ilyenkor a diabéteszes kismamák?

Először is fontos leszögezni, hogy a cukorbetegség nem kontraindikációja a szoptatásnak, vagyis bátran szoptathat a cukorbeteg kismama!.  Az anyatejes táplálás a WHO jelenlegi ajánlása szerint a baba (minimum) 6 hónapos koráig ajánlott, hiszen nem csak az anya-gyermek kapcsolatot erősíti, hanem a gyermek és a szülő egészségéhez is hozzájárul.

Az anyatej hipoallergén, alacsony nátriumtartalmú és megfelelő arányban tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat, szénhidrátokat, enzimeket, sőt, még esszenciális zsírsavakat is, valamint hozzájárul az agy és az idegrendszer kiegyensúlyozott fejlődéséhez az első hónapokban. 

A szoptatás mind az anyára, mind a gyermekre nézve számtalan előnyös hatással rendelkezik: az anyánál pl.  csökkenti több daganattípus kialakulásának esélyét, segíti a baba immunrendszerének erősödését, valamint hozzájárul a későbbi elhízás, cukorbetegség elkerüléséhez. Szerencsére csupán kevés olyan állapot van, melyek esetén nem lehet szoptatni (ez esetekben sem mindig maga az állapot, hanem az arra szedett gyógyszerek miatt).

Néhány dolgot azonban fontos figyelembe  venni és betartani, hogy a vércukorszint az optimális tartományban maradjon, de a baba igényei is ki legyenek elégítve. De ez ne szegje kedvét, hiszen a szoptatás igen fontos,  többek között azért, mert kutatások szerint az anyatejjel táplált gyermekeknél később kisebb eséllyel lép majd fel cukorbetegség- ez azért is lényeges szempont, mert ha az anya cukorbeteg, akkor a gyereke is a fokozott rizikócsoportba fog tartozni diabétesz szempontjából, így jobb mindent megtenni annak érdekében, hogy ez ne következzen be.

Milyen előnyökkel járhat, ha szoptatja kisbabáját, cukorbetegen is?

• Gyorsabban megszabadulhat a terhesség során felvett plusz kilóktól, ami nem elhanyagolható a vércukorszint rendezése szempontjából

• Gyorsabban zsugorodik vissza a méhe normál méretűre

• Csökken a petefészek/emlőrák kockázata

• Lehet, hogy kevesebb inzulinra lesz szüksége

Azok az anyák, akik terhességi  cukorbetegek voltak és minimum 6 hónapig szoptatnak, kevésbé valószínű, hogy később 2-es típusú cukorbetegség alakul ki náluk.

 Érdemes azonban arra felkészülni, hogy  lehet, hogy a cukorbetegség megnehezíti majd a szoptatást, a tejtermelődést, ennek ellenére érdemes kitartónak lenni! Ha cukorbeteg, akkor előfordulhat, hogy a tejtermelése nehezen, később indul be. Ez ne szegje kedvét, szülés után rögtön tegye mellre babáját és próbáljon szoptatni, akkor is, ha nem sikerül!

Maradék nélkül

2024. április 14.

Dr. Nemes Imre, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke számtalan fontos, praktikus, az egészségünket megőrző és környezetünket védő tanácsot ad az élelmiszerek kezelésével kapcsolatban.

– Mennyiben követhetik az emberek leginkább a fenntarthatóság elvét, segítve ezzel a Nébih törekvéseit?

– A Nébihnél hiszünk abban, hogy a lakossággal együtt közösen tehetünk a fenntarthatóságért, és tevékenyen ki is vesszük a részünket ebből a munkából, hiszen a felelősségünk is közös. Azonban a lelkesedés nem minden: a tudatosság és a tájékozottság is legalább ennyire fontos össze-tevője segítő cselekedeteinknek. Éppen ezért a Nébih szemléletformáló kampányainak nem titkolt célja, hogy a fogyasztókat hasznos, döntéseiket segítő információkkal ellássa. A Nébih egyik legsikeresebb programja, a Maradék­ Nélkül az élelmiszer-pazarlás mérséklését tűzte zászlajára. A program 2016-os indulása óta számos aktivitással népszerűsítettük azokat a jó gyakorlatokat, amelyekkel érdemben csökkenthető a környezeti lábnyomunk. Szemléletes, hogy ha az országokat szén-dioxid-kibocsátásuk alapján sorrendbe állítanánk, és magát az élelmiszer-pazarlást is országnak tekintenénk, akkor az Egyesült Államok és Kína után a 3. helyen állna. Az élelmiszer-pazarlással szintén összefüggésbe hozható a metánkibocsátás. Ráadásul kárba vész mindaz az idő, természeti erőforrás és be-fektetett munka, amelyet a termék előállításához és szállításához felhasználtak.

A Nébih Maradék­ Nélkül­ Programja évente egy alkalommal, az őszi időszakban hirdeti meg országos háztartási élelmiszerhulladék-mérését. A mérési időszakban törekszünk a nagy létszámú részvételre, amely nagy örömünkre az utóbbi években több száz háztartást jelentett. Az élelmiszerhulladék-körkép elkészítése segíti hivatalunkat abban, hogy azonosítsa a forró pontokat, valamint rálásson az élelmiszer-pazarlás kiemelt figyelmet igénylő aspektusaira.

A Nébih mellett az önkéntes résztvevők is profitálnak a mérésből: megismerhetik saját élelmiszer-pazarlási szokásaikat, és a tapasztalatok alapján felismerhetik, min lenne érdemes változtatniuk.


A fogyasztóknak érdemes tisztában lenniük az egyik legalapvetőbb ismerettel, vagyis a fogyaszthatósági idő és a minőségmegőrzési idő közötti különbséggel.



A fogyaszthatósági idő körébe olyan gyorsan romló élelmiszerek (pl. darált hús) tartoznak, amelyek lejárati idő utáni elfogyasztása akkor is kockázatot jelent, ha nem látunk rajta romlásra utaló jeleket.
A minőségmegőrzési idő olyan időpont, ameddig az élelmiszer a gyártó által kialakított tulajdonságait helyes tárolási körülmények között megtartja. A tartós élelmi-szerek (pl. száraztészta) általában a minőségmegőrzési időt követően is fogyaszthatóak, ha bontatlan csomagolásban és a gyártó által megadott körülmények között tárolták őket. Amennyiben lejárt minőségmegőrzési idejű terméket találunk otthonunkban, de érzékszervi szempontból megfelelőnek ítéljük meg, nyugodtan adhatunk neki egy esélyt.


Rossz gyakorlat, hogy a fogyaszthatósági idővel ellátott élelmiszerek közül hajlamosak vagyunk akkor is a két héttel később lejáró joghurtot választani, ha pontosan tudjuk, hogy három napon belül elfogyasztjuk azt. A bolygónk is megköszöni, ha legközelebb „mérlegre tesszük” valós szükségleteinket, és tudatosabban vásárolunk.