Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A legkisebbek bőre, különös gondozást igényel

Érdekességek2017. július 14.

Egy kisbaba megszületése mind a szülők, mind a család többi tagja számára óriási öröm. Vannak olyan feladatok, amelyekkel azonnal szembesülni kell; a baba sír, meg kell fejteni, hogy most enni szeretne, a hasa fáj, pelenkacserére van szükség, vagy egyszerűen „csak” az anyukáját szeretné maga mellett tudni. A létfenntartáshoz szükséges feladatok után viszont azonnal a bőrápolás következik. Milyen gyakran és mivel fürdessük, hogyan kezeljük a köldökcsonkot, mit kenjünk a popsijára, hogyan mossuk a haját? Ráadásul minden kicsi bőre más, még a testvérek esetében is nagy eltérések lehetnek. Ha pl. extrém száraz a bőre, vagy az első hetekben pattanások vannak az arcán, érdemes a védőnővel, szükség esetén bőrgyógyásszal konzultálni, de vannak olyan bőrápolási tanácsok, amelyek minden picire érvényesek.

Az érett újszülöttek és csecsemők bőrének szerkezete megegyezik a felnőttekével, de vannak alapvető különbségek. A babák bőre vékonyabb, hólyagos reakcióra hajlamosabb. Sérülések és egyes bőrbetegségek esetében mind a kezelés, mind a betegség lefolyása szempontjából ezt is figyelembe kell venni. Két éves korig a verejtékmirigyek működésének szabályozása még nem tökéletes, mind a meleg, mind a hideg időben oda kell figyelni arra, hogyan öltöztetjük fel a kisgyermeket. Különösen az első gyermekes szülők hajlamosak a túlöltöztetésre, de általánosságban is ez a gyakoribb. Ha a pici már járni tud, sokkal többet mozog, mint egy felnőtt. Ennek megfelelően kevesebb ruhát kell ráadni, mint amennyit magunk felveszünk.

A kisgyermekek bőre a fényvédelemre sem képes

A felnőtt bőr az UV fény ellen részben a szaruréteg megvastagodásával részben fokozott pigment termeléssel reagál. Mivel a gyermekbőr erre még nem alkalmas, a szülőknek kell gondoskodni arról, hogy a kisgyermekek ne égjenek le. Fontos, hogy borús időben vagy télen is gondoljunk arra, hogy a ruhából kilátszó bőrt védeni kell a napfénytől. Annál is inkább, mivel az UV-fény erősebb a magaslati helyeken, és a visszaverődő fény is hozzáadódik a napfény hatásához. A gyermekek számára is alkalmas fényvédő készítményt már fél órával azelőtt a bőrre kell kenni, mielőtt a kicsit a napra vinnénk.


Külön figyelmet érdemel a gyermekek fürdetése és hajmosása

Olyan, kifejezetten részükre kifejlesztett fürdető szert kell használni, amely nem szárítja a baba bőrét. Ha hosszasan szeretne pancsolni, tegyünk a vízbe fürdőolajat, ami gondoskodik a bőr visszazsírozásáról. Különösen igaz ez a száraz bőrű és az ekcémás vagy ekcémára hajlamos babákra. Az ő bőrük a megfelelő fürdetésen kívül is rendszeres ápolást igényel. Ha az ekcéma tünetei már megjelentek, bőrgyógyászhoz kell fordulni. A tünetmentes időszakokban azonban, amikor a bőr csak száraz, rendszeres „zsírozásra” van szükség. Erre a célra gyógyszertárakban vény nélkül is kaphatók természetes hatóanyagokat tartalmazó készítmények.

A hajmosás sok babánál a fürdetés sarkalatos pontja, esetleg félnek is tőle, különösen, ha csípi a szemüket a sampon. Legjobb, ha a piciket már a születés után szoktatjuk ahhoz, hogy az arcot érő tiszta víz nem szükséges rossz, hanem természetes. Később, amikor a hajmosáshoz már sampont használunk, olyat válasszunk, amely nem csípi a baba szemét.

Az az érzékeny babapopsi

Addig, amíg a pelenkázásra van szükség, természetes, hogy ezt a területet a speciális körülmények miatt speciálisan kell ápolni, védeni is. Annak ellenére, hogy a ma használatos pelenkák alatt már nem ázik fel az érzékeny bőrfelület, minden pelenkacserénél be kell kenni a popsit erre a célra kifejlesztett védő hatású krémmel, kenőccsel. Előfordul, hogy a leggondosabb ápolás ellenére is kipirosodik a baba popsija, esetleg hólyagok, hámfosztott területek, kis csomók jelennek meg rajta. Ebben az esetben bőrgyógyászhoz kell fordulni, mert nem csak gombás fertőzés, hanem egyéb betegség jele is lehet a pelenkás területen megjelenő kiütés.

Dr. Vass Ilona
bőrgyógyász


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Tájékoztatás a látogatási korlátozásról és tilalomról, valamint a kötelező maszkhasználat elrendeléséről

2025. január 05.



2025. január 2-án 12 órától a járványügyi helyzet miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinél látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendeltek el. 

A 1/2025. (I.2.) számú Klinikai Központ elnöki utasítás a hazai járványügyi helyzet kedvezőtlenebbé válása miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinek területén a betegek, látogatók és dolgozók egészségének védelme érdekében látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendel el.

Ennek értelmében az egyetem betegellátó egységeinél a jelentős számú légúti megbetegedés miatt tilos a betegek látogatása. A tilalom alól kivételt képeznek:


az életveszélyes állapotú vagy életvégi ellátásban részesülő betegek hozzátartozója vagy hozzátartozói, előzetes klinikavezetői engedély alapján;
a kiskorú betegek szülei vagy törvényes képviselői közül egy szülő, törvényes képviselő, aki folyamatosan a gyermek mellett tartózkodhat;
a Neonatális Intenzív Centrumokban (NIC/PIC) fekvő újszülöttjét látogató édesanya, és a szülészeti részlegeken a vajúdás és szülés idején az apa;
valamint egyéb, különleges esetek, a betegellátó szervezeti egység vezetőjének engedélyével.


A rendelet értelmében kötelező az orrot és szájat eltakaró maszk a betegellátó szervezeti egységekben a betegellátási területeken és a várótermekben. Az előírás minden egészségügyi dolgozóra, betegre és látogatóra vonatkozik, kivéve a 6 év alattiakat és a mentálisan érintett betegeket. A maszkokat az intézmény területén a szabályoknak megfelelően kell használni, szükség esetén az intézmény biztosítja az egyszer használatos maszkokat.

Emellett a rendelet felhívja a figyelmet a kézmosás és kézfertőtlenítés fontosságára is!

Mitől lesz nyugodt a babavárás? Tippek, tanácsok a stresszmentes 9 hónaphoz

2025. január 05.



Egy gyermek érkezése izgalmakkal teli időszak, főleg, amikor az első babát várja a család. A bizonytalanság, a stressz, a felesleges idegeskedés azonban sem a kismamának, sem a kisbabának nem tesz jót, ráadásul a félelmek, aggodalmak legtöbbször abból adódnak, hogy a leendő szülők nem rendelkeznek elegendő információval, és túl sok a bizonytalanságot erősítő tényező.

Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segítenek, hogy nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban teljen ez a 9 hónap.

Készülj fel testileg és lelkileg is

Egy valóban nyugodt várandósság nem a fogantatással kezdődik, hanem az azt megelőző hetekben-hónapokban. 

A lelki ráhangolódás érdekében pároddal beszélgessetek sokat a családalapításról, a családbővítésről osszátok meg egymással gondolataitokat, keressetek együtt választ a felmerülő kérdésekre. A nyugodt fogantatás és babavárás egyik legfontosabb feltétele, hogy mindketten életeteknek abban a szakaszában legyetek, amikor nyitottak vagytok azokra a változásokra, amiket egy gyermek születése hoz magával.

Az egészségügyi alkalmasság felmérésére a leendő kismamának érdemes nőgyógyászati vizsgálatot, rákszűrést, citológiai vizsgálatot csináltatni, ill. célzott vér- és vizeletvizsgálattal jó előre kiszűrni, hogy esetleg fennállnak-e a várandósságot veszélyeztető és a fogantatást nehezítő egészségügyi problémák.

A leendő apukának andrológiai szakrendelésre és laborvizsgálatra érdemes bejelentkezni, az első a nemzőképességről, a második az általános egészségi állapotról ad információt.

A felkészülési időszakban a felesleges, ill. mellőzhető gyógyszerek szedését érdemes abbahagyni, természetesen orvosi konzultáció után.


Kerülni kell a dohányzást, a dohányfüstöt és az alkoholfogyasztást is. 


A tervezett fogamzás előtt három hónappal legcélszerűbb megkezdeni a magzatvédő vitaminok szedését, hiszen kutatások szerint a veleszületett rendellenességek egyharmada védhető ki a folsavtartalmú multivitaminokkal. A 12. hétig mindenképpen, de mai ismereteink szerint a várandósság teljes időtartamában javasolt a magzatvédő vitamin szedése, ugyanis így a koraszülés kockázata is csökkenthető.

5 gyakori tévhit a vérzékenységről

2025. január 04.

A vérzékenység kapcsán a legtöbben a súlyos hemofíliára gondolnak, ám az állapotnak több típusa is ismert. Dr. Ercsei Ibolyától, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusától megtudhattuk, vajon milyen tévhitek keringenek a vérzékenységről a köztudatban.

Hosszú vérzési idő a legfőbb tünet

Való igaz, sokaknak az tűnik fel, hogy a sebeik hosszan véreznek, nehezen áll el. De a vérzékenységnek egyéb tünetei is lehetnek, például gyakori orrvérzés, erős menstruáció, fogmosáskor gyakran vérző fogíny, valamint figyelemfelhívó jel az is, ha kék-zöld foltok tarkítják a bőrt, anélkül, hogy előzőleg beütöttük volna magunkat valamibe.

Mindig észrevehető tüneteket okoz

Bár sok esetben vannak a vérzékenységnek tünetei, ám ha igen enyhe a probléma, még az is lehet, hogy az illetőnek fel sem tűnik az állapot- mondja dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa.

Vérzékenység=hemofília

Nagy tévedés, amikor a vérzékenységet a hemofíliával azonosítják. A hemofíliai az a vérzékenység egy típusa, aminek több súlyossági fokozata is van. Legenyhébb esetben csak igen ritkán vérzik a beteg, míg súlyos formájában a spontán vérzés is igen gyakori (ez az izmokban, ízületekben is előfordulhat). Szintén a vérzékenységhez tartozik az ún. Von-Willebrand betegség, melyről bár kevesebbet hallani, ám igen sok embert érint. Enyhe esetben a beteg akár úgy is leélheti az életét, hogy nem is tud az állapotáról.

Csak férfiak lehetnek hemofíliások

A tévhit onnan származik, hogy férfiaknál lépnek fel tünetek, ám a nőknél is fennállhat hemofília, viszont rendszerint ők csupán hordozók, mivel van nekik egy egészséges X kromoszómájuk még. (hemofíliásoknál a hibás gén az X kromoszómán helyezkedik el).

A vérzékenyek nem sportolhatnak

Mivel a vérzékenységnek több súlyossági formája is létezik, ezért nem lehet kijelenteni, hogy nem sportolhatnak. A kérdés inkább a hemofíliások esetén érdekes, főleg azoknál, akiknél súlyos formában van jelen. Általánosságban azonban elmondható, hogy a megfelelő kezelésben részesült hemofíliások nem csak hogy mozoghatnak, de javasolt is, ugyanis a jól felépített izomzat még védelmi funkciót is ellát, így csökkenti a bevérzések kockázatát. Előtte természetesen ajánlott szakorvossal egyeztetni, valamint a balesetveszélyes/küzdősportok kerülendőek.