Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A legkisebbek bőre, különös gondozást igényel

Érdekességek2017. július 14.

Egy kisbaba megszületése mind a szülők, mind a család többi tagja számára óriási öröm. Vannak olyan feladatok, amelyekkel azonnal szembesülni kell; a baba sír, meg kell fejteni, hogy most enni szeretne, a hasa fáj, pelenkacserére van szükség, vagy egyszerűen „csak” az anyukáját szeretné maga mellett tudni. A létfenntartáshoz szükséges feladatok után viszont azonnal a bőrápolás következik. Milyen gyakran és mivel fürdessük, hogyan kezeljük a köldökcsonkot, mit kenjünk a popsijára, hogyan mossuk a haját? Ráadásul minden kicsi bőre más, még a testvérek esetében is nagy eltérések lehetnek. Ha pl. extrém száraz a bőre, vagy az első hetekben pattanások vannak az arcán, érdemes a védőnővel, szükség esetén bőrgyógyásszal konzultálni, de vannak olyan bőrápolási tanácsok, amelyek minden picire érvényesek.

Az érett újszülöttek és csecsemők bőrének szerkezete megegyezik a felnőttekével, de vannak alapvető különbségek. A babák bőre vékonyabb, hólyagos reakcióra hajlamosabb. Sérülések és egyes bőrbetegségek esetében mind a kezelés, mind a betegség lefolyása szempontjából ezt is figyelembe kell venni. Két éves korig a verejtékmirigyek működésének szabályozása még nem tökéletes, mind a meleg, mind a hideg időben oda kell figyelni arra, hogyan öltöztetjük fel a kisgyermeket. Különösen az első gyermekes szülők hajlamosak a túlöltöztetésre, de általánosságban is ez a gyakoribb. Ha a pici már járni tud, sokkal többet mozog, mint egy felnőtt. Ennek megfelelően kevesebb ruhát kell ráadni, mint amennyit magunk felveszünk.

A kisgyermekek bőre a fényvédelemre sem képes

A felnőtt bőr az UV fény ellen részben a szaruréteg megvastagodásával részben fokozott pigment termeléssel reagál. Mivel a gyermekbőr erre még nem alkalmas, a szülőknek kell gondoskodni arról, hogy a kisgyermekek ne égjenek le. Fontos, hogy borús időben vagy télen is gondoljunk arra, hogy a ruhából kilátszó bőrt védeni kell a napfénytől. Annál is inkább, mivel az UV-fény erősebb a magaslati helyeken, és a visszaverődő fény is hozzáadódik a napfény hatásához. A gyermekek számára is alkalmas fényvédő készítményt már fél órával azelőtt a bőrre kell kenni, mielőtt a kicsit a napra vinnénk.


Külön figyelmet érdemel a gyermekek fürdetése és hajmosása

Olyan, kifejezetten részükre kifejlesztett fürdető szert kell használni, amely nem szárítja a baba bőrét. Ha hosszasan szeretne pancsolni, tegyünk a vízbe fürdőolajat, ami gondoskodik a bőr visszazsírozásáról. Különösen igaz ez a száraz bőrű és az ekcémás vagy ekcémára hajlamos babákra. Az ő bőrük a megfelelő fürdetésen kívül is rendszeres ápolást igényel. Ha az ekcéma tünetei már megjelentek, bőrgyógyászhoz kell fordulni. A tünetmentes időszakokban azonban, amikor a bőr csak száraz, rendszeres „zsírozásra” van szükség. Erre a célra gyógyszertárakban vény nélkül is kaphatók természetes hatóanyagokat tartalmazó készítmények.

A hajmosás sok babánál a fürdetés sarkalatos pontja, esetleg félnek is tőle, különösen, ha csípi a szemüket a sampon. Legjobb, ha a piciket már a születés után szoktatjuk ahhoz, hogy az arcot érő tiszta víz nem szükséges rossz, hanem természetes. Később, amikor a hajmosáshoz már sampont használunk, olyat válasszunk, amely nem csípi a baba szemét.

Az az érzékeny babapopsi

Addig, amíg a pelenkázásra van szükség, természetes, hogy ezt a területet a speciális körülmények miatt speciálisan kell ápolni, védeni is. Annak ellenére, hogy a ma használatos pelenkák alatt már nem ázik fel az érzékeny bőrfelület, minden pelenkacserénél be kell kenni a popsit erre a célra kifejlesztett védő hatású krémmel, kenőccsel. Előfordul, hogy a leggondosabb ápolás ellenére is kipirosodik a baba popsija, esetleg hólyagok, hámfosztott területek, kis csomók jelennek meg rajta. Ebben az esetben bőrgyógyászhoz kell fordulni, mert nem csak gombás fertőzés, hanem egyéb betegség jele is lehet a pelenkás területen megjelenő kiütés.

Dr. Vass Ilona
bőrgyógyász


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Válogatósság, vagy evészavar? Így ismerhetjük fel gyerekeknél!

2024. április 09.

Más típusú kezelést igényel, ha a gyermek nem egyszerűen válogatós, hanem evészavaros. Az étkezési problémákkal kapcsolatban Sarnyai Tündét, a Gyermekgyógyászati Központ dietetikusát kérdeztük.

Gyakori panasz a szülő csoportokban

A játszótéren, online csoportokban vagy a bölcsődei, óvodai folyosókon is gyakran felmerülő téma az étkezés. Alig eszik, válogatós, most éppen három féle kedvence van és csak azokat eszi – ahány gyerek, annyi féle étkezési probléma merülhet fel. Ilyenkor általában a legyünk türelmesek, próbálkozzunk időnként újra más ízekkel, vagy a majd kinövi tanácsokkal vigasztalják egymást az elgyötört szülők abban bízva, hogy az idő majd megoldja a problémát. 

Sarnyai Tünde elmondta, hogy a 1,5-6 éves gyerekek harmadánál előfordulhatnak különböző evészavarok, melyek súlyossága a normál válogatósságtól a súlyos evészavarokig terjedhet. Sajnos a kivárás olykor komoly következményekkel is járhat, ezért nem érdemes halogatni a szakember felkeresését. A probléma azonosításával és célzott terápiával elkerülhetjük ezeket, illetve az otthoni étkezések is kevésbé lesznek feszültek, ami önmagában is sokat jelent a szülőknek.

Árulkodó tünetek

Mindkettő hasonló korcsoportban fordul elő, a különbség, hogy az evészavar már születéstől jelen lehet, a válogatósság átlagosan 1,5 éves kor körül kezdődik. Jellemzően mindkettő már az óvodáskor előtt, vagy kiscsoportban kialakul, az első tünetek tehát már ekkor megjelennek.

Alapvető különbség, amit a szülő észrevehet, hogy a válogatós gyerek, ha éhes, megeheti, amit korábban elutasított. Evészavar esetén azonban az éhség ellenére sem fogadja elfogadni a problémás ételt. A válogatósságra általánosságban is jellemző, hogy bizonyos ételeket átmenetileg elutasít a gyermek, majd újra elfogadja. Evészavar esetén eleve lényegesen szűkebb a lista, amit hajlandó megenni, és ezek mellett hosszú távon is kitart. A válogatós gyerekek közösségbe kerülve rendszerint szívesen fogadják az új ízeket, az evészavar esetében azonban nem jelent befolyásoló tényezőt a közösség.

Nem bírja a terhelést? Így diagnosztizálható a szívelégtelenség

2024. április 09.

A szívelégtelenség eleinte csak olyan általános tüneteket produkál, mint a kimerültség, a köhögés, a csökkenő terhelhetőség. Azonban már ezekkel a panaszokkal is fontos orvoshoz fordulni, mert megfelelő kezeléssel és életmóddal a folyamat jelentősen lassítható. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa a kivizsgálás lehetőségeiről és jelentőségéről beszélt.

Milyen tünetek utalhatnak szívelégtelenségre?


Ödéma a bokánál
A szívelégtelenség vezető tünete a járóképes pácienseknél az alsó végtagon megjelenő ödéma. (Az ágyhoz kötött betegeknél a gravitáció miatt az ödéma nem láthatóan, a mélyen fekvő területeken jelentkezik.) Az érintettek azt tapasztalhatják, hogy a zokni nagyon mélyen bevág a lábszárukba, bokájukba és a cipőjük szűknek tűnik. 
Indokolatlan kimerültség
Ha a szív gyengesége miatt nem jut elég vér az izmokba, a szervekbe, a korábban természetes, mindennapos tevékenység is fárasztónak tűnhet.
Légszomj
A légszomj, a zihálás főként fizikai aktivitás közben jelentkezhet, de később akár alvás közben is ébredhet arra a páciens, hogy levegőért kapkod. Ha egy diagnosztizált betegnél jelentkezik fekvő pozícióban a légzési nehézség, érdemes megemelni a felsőtestet. 
Erős szívdobogás
A gyors, erős szívdobogás (palpitáció) azért alakul ki, mert a szív így próbálja normalizálni a vérkeringést. 
Köhögés
A tüdőben pangó folyadék miatti köhögés gyakran fehér vagy rózsaszínes váladékot hoz felszínre.
Étvágytalanság, hányás
Előfordulhat, hogy emésztőrendszer elégtelen vérellátása miatt a beteg úgy érzi, teli van, nem tud enni, akár hányingert, hányást is tapasztalhat. 


Milyen vizsgálatokra lehet szükség?


Ha valaki az ismertetett tünetekkel vagy akár csak ennél enyhébb panaszokkal fordul orvoshoz, és a kikérdezés, a fizikális vizsgálatok során felmerül a szívelégtelenség gyanúja, további vizsgálatokra van szükség, hogy kizárjuk vagy beigazoljuk ezt a diagnózist. Ráadásul a betegségnek különböző típusai vannak, így a szisztolés – és a diasztolés szívelégtelenség, valamint a bal oldali -, a jobb oldali – és a globális szívelégtelenség, amelyek különböző kezelést igényelnek. Már csak a különbségtétel miatt is nagyon fontos idejében orvoshoz fordulni – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. 

Hatásos tavaszi tisztítás gyömbéres italokkal

2024. április 08.

A meghökkentő külsővel megáldott gyömbérgyökér számos értékes belső tulajdonsággal rendelkezik, gyógyító erejénél fogva már évezredek óta használják különféle betegségek orvoslására.  

A gyömbérgyökér sajátos, édeskés-csípős illóolaja nem csak gyógyhatású anyagokat tartalmaz, hanem csodálatos aromát kölcsönöz a gyömbérrel készült ételeknek, italoknak, de a gyökér magában, nyersen elrágcsálva is finom és hatásos.

Emésztési problémákra és hányingerre kiváló

A gyömbér jótékonyan befolyásolja a közérzetet főleg utazás, terhesség során vagy egyéb okból fellépő émelygés, hányinger esetén.

Hatóanyaga mérsékli a nyálkahártyák irritációját, nyugtatja a háborgó gyomrot, serkenti az emésztést és javítja az étvágyat. Nem befolyásolja viszont az idegrendszert, és nincsenek mellékhatásai, mint a hasonló céllal fogyasztott gyógyszereknek, ezért vezetés közben és terhesség alatt is sokat segíthet.

Utazáskor fellépő rosszullét esetén célszerű előtte néhány órával fogyasztani belőle, akár nyersen is. Emésztésjavító, tisztító hatása révén remek kiegészítője a fogyókúráknak, tavaszi méregtelenítésnek is.

Meghűlésre és immunerősítésre

Nemcsak az emésztési problémák, hanem a meghűléses megbetegedések kezelésében is hatásos: fokozza az immunrendszer működését, melegíti a testet és serkenti a szervezet aktivitását, ráadásul hatóanyagai segítik az influenzavírusok elpusztítását is.

Gyulladáscsökkentő, tisztító hatása révén hatékony háziszer a megfázás, hörghurut, nátha orvoslásában. A hosszúra nyúlt évszakváltás megterhelő hatásait ellensúlyozhatjuk, ha gyömbérből készült italokkal is erősítjük immunrendszerünket.