Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A rejtélyes Hold – Avagy milyen hatása van a Holdnak? (2. rész)

Érdekességek2022. november 07.

Fotó: gettyimages.com

A Hold misztikus hatásának tanulmányozása ősidók óta a figyelem központjában van. Vitathatatlan a Hold befolyása a tengerek ár-apály mozgásának ciklusára, és végső soron a teljes Földi létre. Az asztrológiai képletben a Hold  jegy- és házhelyzete ad információt a lelkünk minőségéről.

A magazin előző számában bemutattuk a Hold egyes ciklusainak jellemzőit, hatásait. Megismerhettük, hogy a születési képletünkben milyen fontos szerepe van annak, hogy a Hold milyen jegyben járt a világra jöttünk pillanatában. Most folytatjuk a további állatövi jegyek bemutatását.

Milyen  jellemzőik vannak az egyes Hold jegyeknek?

MÉRLEG Hold

Tárgyilagos, diplomatikus, udvarias, együttműködő. Mindenáron harmóniára törekszik, mindenkinek meg akar felelni, lehet döntésképtelen. Feladata az akaraterő fejlesztése, feltétel nélküli szeretet kifejlesztése, felelősségvállalás. Nőként szép, harmonikus megjelenésű. Anyaként gyengéd, megértő, de lehet következetlen is. Biztonságban akkor érzi magát, ha harmónia van körülötte és a kapcsolataiban. 

SKORPIÓ Hold

Belelát mások lelkébe, lehet fanatikus és bosszúálló is. Nehezen tudja elengedni az Őt ért sérelmeket. Feladata a múltbeli sérelmek, érzelmek elengedése, a megbocsátás. Szereti, ha birtokolhatja kapcsolatait és ellenőrizheti környezetét. Nőként titokzatos, feleségként ragaszkodó, szenvedélyes, féltékeny. Anyaként gyermekével lehet hideg, vagy lelkileg nagyon is ráhangolódhat.

NYILAS Hold

Lelkes, szókimondó, szabad lélek. Erős igazságérzete van, örökké a tudást kutatja. Optimista, de nem mindig kitartó. Hosszú pórázon kell tartani, nem tűri a féltékenységet. Tehetsége van a tanításhoz, mások lelkesítéséhez. Meg kell tanulnia udvariasan viselkedni, diplomatikusan kommunikálni. Nőként jó szerető, feleségként probléma esetén könnyen elválhat, vagy férjhez sem megy. Anyaként nem következetes, engedékeny. Nyugalmat adhat számára, ha nincs rajta felelősség, változó környezetet igényel.

BAK Hold

Szorgalmas, felelősségteljes, hűséges, de az érzelmeket nehezen tudja kifejezni. Pesszimista, vágyik az elismerésre, külső hatástól várja az önbizalmat. Feladata megtanulni saját magát szeretni, mert csak akkor fogják őt is viszontszeretni. Békéjét a külvilág átláthatósága adja meg. Nőként határozott, általában nem szereti a társát simogatni. Anyaként szigorú, feleségként uralja a kapcsolatot, hűséges.

VÍZÖNTŐ Hold

Eredeti, különc, szabad lélek. Élére kell állnia valami olyan tevékenységnek, ami a közösséget szolgálja. Képes tárgyilagosan szemlélni az érzelmeket, érezheti magát elszigeteltnek. Jellemezheti belső feszültség is. Feladata az emberiség fejlődését segíteni, megtalálni az intimitást a kapcsolatokban, az emberiséget szolgálni. Feleségként önálló, lehet külföldi férje is. Anyának közvetlen, önállóságra nevelő, független anyaként is világra hozza gyerekét.

HALAK Hold

Átérzi az emberek fájdalmát, gondolatait, érzelmeit. Gondoskodó és hiszékeny. Fontos számára, hogy másoknak szüksége legyen rá. Hajlamos mártírrá válni. Oda kell figyelnie határaira, ne akarjon mindenkivel egybeolvadni. Jót tehet, ha időnként elzárkózik a külvilágtól, hogy letisztuljanak az érzelmei. Feleségként áldozatént viselkedik. Anyaként nem tud nemet mondani, túlgondoskodással elveheti a gyerekei önállóságát. Jó érzéke lehet a művészetekhez, spiritualitáshoz.


Ha ismerjük, hogy milyen jegyben járt a Hold az adott személy születésekor, akkor kiválóan megérthetjük a jellemét, lelki rezdüléseit.  Mivel a Hold 2-3 naponta vált csak jegyet, így ha nem is  ismerjük a pontos születési órát és percet, akkor is jó esélyünk van a Hold jegyét megtudni. Nagy segítség lehet ez együttélés esetén, akár szülő-gyermek kapcsolatban, de házastársaknál is. Könnyebben ráhangolódhatunk a másikra, megérthetjük a reakcióit, vagy segítség lehet konfliktuskezelés esetén is. 

Az érzékenyebbeknek érdemes Hold naptárat is beszerezniük, hogy napi szinten követhessék a Hold járását. Célszerű a Hold ciklusának és jegyhelyzetének megfelelően kialakítani és időzíteni a tevékenységeinket. Követve a természet ritmusát, sokkal hatékonyabb és kiegyensúlyozottabb emberré válhatunk.

Dr. Nagy Etelka
karma asztrológus/mikrobiológus Ph. D.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.

Szívritmuszavar: a csendes ellenség, amely bárkit érint

2025. július 09.

A szívritmuszavar napjainkban egyre növekvő egészségügyi kihívást jelent világszerte és Magyarországon egyaránt. Legújabb becslések szerint hazánkban közel 400 ezer1 ember érintett a leggyakoribb szívritmuszavar-típusban, a pitvarfibrillációban, miközben sokan még nem is tudnak betegségükről. Az okoseszközök már ezen a téren is segítségünkre lehetnek. A Budai Egészségközpont szakembere a szívritmuszavar világhete alkalmából elmagyarázza, hogyan. Egyúttal pedig beavat a szívprobléma felismerésével, kezelésével és megelőzésével kapcsolatos tudnivalókba.

A szívritmuszavar, szaknyelven aritmia, a szívverés ritmusának megváltozását jelenti. Egészséges körülmények között a felnőtt szív percenként 60-100 alkalommal ver szabályos ritmusban. Szívritmuszavar esetén azonban a szív túl gyorsan (tachycardia – 100 feletti pulzusszám), túl lassan (bradycardia – 60 alatti pulzusszám) vagy szabálytalan ritmusban dobog. A szív négy üregének összehangolt működését és ezáltal a folyamatos vérkeringést egy „természetes pacemaker” irányítja, amelynek kiindulópontja a jobb pitvarban található szinuszcsomó. Amikor ez az elektromos rendszer meghibásodik, szívritmuszavar alakul ki, amely bármely életkorban előfordulhat, gyakorisága azonban az évek számával együtt növekszik (főként 65 év fölött). A leggyakrabban előforduló szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció több mint 11 millió embert érint csak Európában. Magyarországon a betegek száma megközelíti a 300 ezret. Aggasztó azonban, hogy az érintettek mintegy 25 százaléka, vagyis csaknem 100 ezer ember nem is tud a betegségéről.

Mi váltja ki a szívritmuszavart?

A szívritmuszavar kialakulásának számos oka lehet. A leggyakoribbak közé tartoznak a szívbetegségek (szívroham, szívelégtelenség, szívbillentyű-problémák, koszorúér-betegség, valamint örökletes szívizom és ioncsatorna betegségek), az elektrolitegyensúly-zavarok (nátrium, kálium, kalcium és magnézium hiánya vagy túltengése), a hormonális problémák (pajzsmirigy túl- vagy alulműködése), valamint közvetetten a magas vérnyomás és a cukorbetegség. Az életmódbeli tényezők is jelentős szerepet játszanak a szívritmuszavar megjelenésében. Adohányzás, illetve a nikotinbevitel, a túlzott alkohol- vagy koffeinfogyasztás, a krónikus stressz, az alvási apnoe és az elhízás mind növelik a kockázatot. Emellett bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is szerepet játszhatnak.

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.