Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A siker kulcsa és ami mögötte van

Érdekességek2018. december 04.

Erős Antónia és Baji Balázs teljesen különböző területeken váltak eredményessé. Ami mégis közös bennük: a pontos célok meghatározása és a tervezés, valamint hogy mindketten a Scitec Institute szakembereit hívták segítségül sportcéljaik eléréséhez.

Az Institute a sportteljesítmény és az egészségfejlesztés elit intézménye, amely a magyar sportban hiánypótló és egyedülálló keretrendszert biztosít olimpikonok, élsportolók, és most már szabadidő-sportolók számára is. A teljes mértékben egyénre szabott program az egészséges életmódot rendszerben kezeli úgy, hogy közben hosszútávon betartható, élhető és megvalósítható étrendet és edzéstervet biztosít.

A céljait mindenki maga választja meg az életben, és ezek nagyon eltérőek, sokfélék lehetnek, ám a feléjük való törekvés, a siker élménye mindenki számára ugyanolyan fontos, legyen szó mindennapi kötelességeink elvégzéséről vagy világot jelentő deszkákról ‒ egyesek esetében pedig akár mindkettőről. Erős Antónia műsorvezetőnek és Baji Balázs világbajnoki bronzérmes gátfutónak is több területen kell nap mint nap helytállnia, a magánéletükben, az edzőteremben és ország-világ előtt is.
 


Erős Antóniáról köztudott, hogy komolyan veszi az egészségét és a teste fittségét. Ezzel nemcsak a környezetében élőket, de az őt nap mint nap ‒ és évről évre ‒ látó közönséget is arra inspirálja, hogy hasonlóan cselekedjenek. 25 éves kora óta cukorbeteg, és bár a diagnózis akkor nagy pofonként érte, azt mondja, az a rendszeresség és odafigyelés, amit ez a betegség megkívánt tőle, ma már az élete elemi része, aminek rengeteg mindent köszönhet.

„A híradós munka és az anyaság is egy nagyon szigorú rendszert kíván meg, hiszen nem számít, milyen nehéz napod volt, este 6-kor ott kell ülni a kamerák előtt, vagy délután 4-kor ott kell lenni az iskolánál. És ez igaz az egészséges életvitelre is, az edzésre, a megfelelő étrendre, az elegendő pihenésre: nem szabad hagyni, hogy ezekről megfeledkezzen az ember, mert akkor könnyen borulhat minden más is”‒ magyarázza Antónia. „Míg azonban a család és a munka területén magunknak kell helytállni, az egészség megőrzésében és a megfelelő étrend, edzésterv kialakításában rendkívül nagy segítségünkre lehetnek képzett szakemberek, akik közreműködése mellett a céljaink elérésére még jobban tudunk koncentrálni. Szerencsésnek tartom magam, hogy pár hónapja a Scitec Institute egyénre szabott tanácsadást nyújt számomra. A szakértők által összeállított táplálkozási terv teljes mértékig az életmódomhoz, a napi rutinomhoz és az edzéseimhez igazított. Az intézmény csapatának köszönhetően életmódot módosítottam, így még egészségesebben és hatékonyabban telnek a mindennapjaim.”

Persze van, hogy az ember feje fölött összecsapnak a hullámok, és aktuális céljai éppen kimerülnek abban, hogy időben odaérjen valahová vagy elintézze, ami a körmére ég. Ilyenkor Antónia a rendrakásban találja meg a megnyugvást, legyen szó az otthonáról vagy a filofaxáról„Olyan nincs, hogy a legrosszabb napodon nem találsz magad számára 10 percet, amikor leülsz egy kávézóban, lelassítasz, és átgondolod a teendőidet, vagy akár otthon teszel egy kis rendet magad körül. Erre mindenkinek szüksége van, hogy folytatni tudja a hétköznapok szoros menetét.”
 

Baji Balázs gátfutó, olimpikon sem szűkölködik a mindennapi célokban. Számára nyilvánvalóan a sport játssza a legfontosabb szerepet, hiszen 13 éves kora óta edz versenyszerűen, s azóta az atlétika egy töretlen, egyre komolyabb kapcsolat és szerelem az életében. De nem csak a saját egészségével foglalkozik komoly szinten nap mint nap, hiszen állatorvosként is praktizál. A reggeli vizitek, kezelések, majd operációk után kis pihenőt követően már kezdődnek is a délutáni edzések, ahol nem elég ott lennie, hanem mindig 100%-ot is kell nyújtania.

„Ahhoz, hogy minden kötelességemet el tudjam végezni, nagyon fontos számomra a tervezés. Nemcsak azért, hogy mindenhová odaérjek, hanem főként azért, hogy mindig ki tudjam pihenni magam. Úgy érzem, az a feladatom, hogy minden téren a maximumot hozzam ki magamból, ami sok küzdelemmel és lemondással jár, de boldoggá is tesz, hiszen az életemet jó és hasznos célok töltik ki, amiket képes vagyok elérni. A siker élménye nem arra ösztönöz, hogy elégedetten hátradőljek, hanem hogy fokozzam az addigi teljesítményemet, tovább feszegessem a határaimat, hiszen a kritikus pillanatban csak az tud igazán laza lenni, aki tudja, mindent megtett, hogy aznap elérje céljait.”

Az olimpikon versenyfelkészülését az intézet megnyitása óta a Scitec Institute táplálkozás-szakértői csapata támogatja, Balázs a teljes mértékben személyre szabott, szakértők által összeállított program szerint étkezik a maximális siker érdekében„A mai élsportban már nem elég, ha valaki keményen edz, a mindennapos táplálkozásban, életmódban, gondolkodásmódban is fontos, hogy kihozzuk magunkból a maximumot. Szerencsére pár hónapja a Scitec Institute egyénre szabott tanácsadást nyújt számomra. A szakértők által összeállított terv teljes mértékig az életmódomhoz, napi rutinomhoz, az edzéseimhez és a versenyeimhez igazított. Úgy gondolom, hogy kellő kitartással és egy szakértői csapat támogatásával, még egy addig tökéletesnek hitt eredmény, teljesítmény is felülmúlható.”


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Pszichózissal járó betegségeknél is elérhető hatékony kezelés

2024. március 18.

Ha valaki meghallja a pszichózis, elmezavar kifejezést, könnyen pánikba eshet, gondolván, hogy ebből nincs kiút. Holott, ha gondos, alapos kivizsgálás után megszületik egy pontos diagnózis, annak megfelelően célzott gyógyszeres és pszichoterápiás segítség érhető el, ami igen jó eredményeket hozhat. Dr. Veres Andrea, a Pszichiátriai Központ pszichiátere szerint éppen ezek a sikeres, személyes élettörténetek adják a pszichiátriai munka semmihez sem fogható szépségét.

Örökség vagy környezeti hatás?

A pszichózis egy összefoglaló név egy állapotra, amely megjelenhet a skizofréniában, a skizoaffektív betegségekben, a bipoláris affektív zavarban és a külső toxikus hatások vagy belső szervi állapotok miatt kialakuló elmezavarban is. Ezek úgynevezett multifaktoriális betegségek, ami azt jelenti, több ok is állhat a kialakulásuk hátterében. Mindenképpen lehet bennük örökletes hajlam, bár ez sokszor nem egyik generációról a másikra, hanem akár egy generációt átugorva jelenik meg. Ugyanakkor a környezeti tényezők is számítanak, leírtak például egy családtípust, a zárt, kapcsolatok nélküli, ún. skizofrenogén családot, amelyben nagyobb a kockázata a skizofrénia kialakulásának, de ez sem törvényszerű.

Kihez fordulhatunk diagnózisért?


Ha valaki tudatzavarra utaló tüneteket tapasztal a hozzátartozóján, aki úgy érzi, megváltozott a világ, aminek hirtelen vagy fokozatosan ő került a középpontjába, ahol vagy mindenki összeesküdött ellene, vagy éppen az egész világ őt bálványozza, mindenképpen orvoshoz kell fordulni – hangsúlyozza Veres doktornő.
Amikor valaki ilyen tünetekkel érkezik és felmerül a gyanúja egy induló skizofréniának vagy affektív zavarnak, fontos lenne egy agyi CT vagy MR, ugyanis a képalkotással kimutatható lehet olyan szervi ok, ami szintén ilyen tüneteket okozhat. Ez lehet például egy agyi elváltozás, egy agytumor, vagy bármilyen krónikus elfajulás. Így megszülethet egy konkrét diagnózis, ami alapján ma már igen jó hatásfokú gyógyszeres és komplex kezelést tudunk megindítani.


A gyógyszeres kezelésre épülő terápia rengeteget segíthet

A skizofrénia gyógyszeres kezelésében nagy áttörések történtek az elmúlt évtizedekben, főként az, hogy egyáltalán elérhető a kezelés. Sőt, ma már a kezdetben kialakított vegyületekhez képest olyan többedik generációs antipszichotikumok léteznek, amelyek egyre finomabbak, egyre pontosabban hatnak ott, ahol szükséges. Ezért is van nagy jelentősége a differenciál diagnózisnak, hiszen a gyógyszeres kezelésnek többféle iránya is lehet.

A gyógyszerek mellett nagy jelentősége van a különböző terápiáknak, mint a pszichoterápia, a szocioterápia vagy a kognitív terápia, ezekkel tehető még tartósabbá és jobban kezelhetővé a betegség. A kognitív, tehát gondolkodásra ható terápia például segíthet többek közt a tünetek felismerésében, a mindennapok felépítésében, vagyis a páciens saját életvezetésében. A pszichoedukáció pedig jelentősen növelni tudja az érintett páciensek életminőségét. Ez azért is nagyon fontos, mert ezek a betegségek jellemzően élethosszig tartanak (bár olyan is előfordul, hogy valakinél évtizedek nem jelennek meg az epizódok), tehát meg kell tanulni minél jobban élni velük.

Ugyanakkor nem könnyű elérni, hogy a pszichiátriai betegek tartósan együttműködjenek a kezelőorvossal, mert csak azért sem, mert a zavar a tudatközpontot is érinti. Ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a család és a közelállók szerepét, hiszen a tüneteket minél előbb fel kell ismerni és kezelni kell.

Aceton a vizeletben mit jelezhet?

2024. március 18.



Az aceton a ketonok közé tartozó alternatív üzemanyag-forrás, amelyet akkor használ szervezetünk, ha nem áll rendelkezésére elegendő glükóz. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, terhességi cukorbetegség specialistája arra hívja fel a figyelmet, hogy a vizelettel ürülő aceton a kezeletlen vagy rosszul beállított cukorbetegség jele is lehet, ezért mindenképpen további kivizsgálást igényel.

A ketonokról

-A ketonok a szervezet szerves vegyületei, a zsíranyagcsere melléktermékei, melyek a glukagon hatására képződnek, és alternatív energiaforrásként szolgálnak szervezetünk számára azokban az esetekben, amikor a sejtek nem képesek valamilyen okból hasznosítani a glükózt – magyarázza dr. Porochnavecz Marietta. A jellegzetesen édeskés, aromás illatú ketonok három komponensből állnak, ezek egyike az aceton. Elegendő táplálékot fogyasztó, egészséges ember vizeletében nincsenek ketonok, vagy csak időszakosan (pl. az éjszakai alvást követően), igen kevés mennyiségben találhatóak meg benne. 

Hogy kerülhet az aceton a vizeletbe?

-A szervezetnek állandó energiaellátásra van szüksége alapvető funkcióinak fenntartásához, amihez normális esetben a vérből származó glükózt (cukrot) használják fel. Elégtelen táplálkozáskor, éhezéses állapotokban (drasztikus fogyókúra, böjt során) azonban az energiatermelő folyamatokhoz szükséges glükózból nem áll rendelkezésre elegendő mennyiség. A máj, hogy pótolja az energiát, ketontesteket állít elő, amelyek lebontása során aceton keletkezik, ami a vizelettel ürül – mondja Porochnavecz doktornő.

Majd hozzáteszi: szervezetünk akkor is éhezhet, ha a glükóz felhalmozódik a véráramban, ám a szükségesnél kevesebb inzulin miatt nem tud bejutni a sejtekbe. Az alternatív üzemanyagforrásaként szolgáló ketontestek ekkor is megjelenhetnek a vizeletben. Ha egy egészséges személy vizelete tartalmaz nagy mennyiségű acetont, mindenképpen további vizsgálatra lesz szüksége, mert ez cukorbetegség indulását is jelezheti. Amennyiben a vizeletben megjelenő aceton mellett magas vér- és vizeletcukor értékek is igazolódnak a kivizsgálás során, az súlyos anyagcsere felborulást jelez – figyelmeztet a doktornő.

A ketonúria (azaz, ha a vizeletben a ketontestek ürítése megnő) leginkább 1-es típusú diabétesz, illetve kezeletlen 2-es típusú diabétesz esetén fordul elő, de megfigyelhető tartós stressz, gyakori megerőltető testmozgás, hipertireózis, alkoholizmus és terhesség esetén is – ismerteti a szakember.

A gyógyszerészet szíve a gyógyszertárban dobog

2024. március 17.



A Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) egyike a 12 hivatásrendi köztestületnek, s mint ilyen, kötelessége, hogy a gyógyszerészi hivatás egészének szakmai, etikai, gazdasági és szociális érdekeit képviselje, és mindezt a közérdekkel összhangban, a társadalom – és kiemelten a betegek – jogos érdekeinek mentén érvényesítse.

A Magyar Gyógyszerészi Kamara 10 pontban fektette le azokat az alapvetéseket, amelyek mentén kívánja kifejteni a tevékenységét. A betegekkel kapcsolatos többek között így szól:

„A­ gyógyszerészet ­egyszerre ­tartozik­ a­ gazdálkodó­ és ­a ­segítő­ hivatások ­közé;­ egyszerre vagyunk ­tagjai ­a ­gyógyszerpiaci­ ellátási és ­az egészségügyi ­értékláncnak. ­Gazdasági ­tevékenységünk ­során ­sem ­feledhetjük,­ hogy ­a ­legfőbb­ érték ­a­ beteg ­üdve, ­amit csak ­betegeink objektív­ érdekeinek­ figyelembevételével,­ megfelelő­ felkészültséggel ­és­ empátiával­ képviselhetünk ­hitelesen. ­A két ­értéklánc ­közötti egyensúly­ feltételeinek­ megteremtése ­és ­fenntartása ­közös ­feladata­ a ­közhatalom ­gyakorlóinak ­és­ a­ kamarának.”