Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A szemszárazság kialakulása

Érdekességek2022. október 20.

Napjainkban a környezetünk és a munkakörülményeink is megváltoztak. A környezetszennyeződés fokozódása valamint a monitorok, tabletek, mobiltelefonok előtt eltöltött egyre hosszabb idő szemünknek is folyamatos kihívást jelent.

Fotó: 123rf.comAmikor ezeket az eszközöket használjuk, lényegesen kevesebbet pislogunk, ehhez társul még környezetünkben a megemelkedett porkoncentráció, klíma használat, fűtés, ami összességében a könny fokozott párolgását okozza és száraz szem tünetek kialakulásához vezet.

Hogyan működik a könny?

A könny nagyon fontos szerepet játszik a szem egészségében: védi szemünk mélyebb részeit a fertőzésektől és ideális optikai felszínt biztosít a megfelelő látásélességhez. Könnyfilmünket a pislogás újítja meg: ezért fontos sokat pislogni a számítógépes munkánál, ellenkező esetben a könny nem tud felépülni, a szemfelszín kiszárad, irritálttá válik.

A kontaktlencsék újabb kihívást jelentenek a könnyfilm számára: a lencsék mozgásai a könnyben (ami nagyon fontos a lencse mögötti könnycsere miatt) valamint a leggyakrabban használt ápolószerek (all in one oldatok: tisztítás, tárolás ugyanazzal az oldattal történik) ugyancsak fokozzák a könny párolgását ezáltal száraz szem tüneteket okozva. Ezek a panaszok leggyakrabban: csökkent lencseviselési tolerancia, irritációk, könnyezés. Mindezek kialakulhatnak a lencseviselés elkezdésekor, de gyakran jelentkeznek sok éves lencseviselés után felfüggesztve a lencse viselését.

Kontaktlencse választása

Nagyon sok szakmai cikk foglalkozik ezzel a problémával, hiszen a lencseviseléssel felhagyók száma egyre növekszik és ennek egyik leggyakoribb oka a kialakult száraz szem tünetekkel van kapcsolatban. Lényeges tehát, hogy milyen kontaktlencsét használunk a hosszú távú lencseviselésre is gondolva valamint az, hogy milyen ápolószerekkel ápoljuk lencsénket.

A magas oxigénáteresztésű un. szilikon hidrogél lencsék már elégséges mennyiségű oxigént engednek át a szem egészséges működéséhez, de mi a helyzet a száraz szemekkel? Az ideális lencse nemcsak jó oxigénáteresztéssel rendelkezik, hanem biztosítja a hosszútávú komfortos lencseviselést is. A kontaktlencse a könnyfilmben helyezkedik el és nagyon lényeges, hogy mennyire tud megfelelően nedvesedni. Természetesen a lencse egyéb tulajdonságai is igen fontosak: milyen a lágysága, a szélkialakítása, optikai felszíne, síkossága.


Innováció

Mindezek figyelembe vételével tervezte meg a Bausc+Lomb a legújabb kontaktlencséjét a B+L ULTRA-t. Ez a lencse a szilikon hidrogélek legújabb 4. generációját képviseli. Ez elsősorban egy új technológiát jelent: ez az un. magas vízmegkötő (Moisture Seal) technológia. Ez azt jelenti, hogy a magas oxigénáteresztésű szilikon hidrogél vázat olyan anyaggal vették körül, szőtték át, ami fokozott vízmegkötő kapacitással rendelkezik, ezáltal biztosítva agy kiváló nedvesedést a könnyfilmben, lényegesen kevesebb irritációt, szemszárazságot okozva. Ez azért is nagyon lényeges, hogy a kontaktlencse viselete hosszú évek után is kényelmes, komfortos maradjon. Természetesen az új lencse gyártásánál az összes eddig legjobban bevált tulajdonságokat is figyelembe vették. A tapasztalatok külföldön és Magyarországon is nagyon jók: például olyan száraz szemes panaszok esetében is sikeres volt az illesztés, amikor más lencsékkel hiába próbálkoztak.

Fotó: 123rf.com

A kontaktlencse ápolása

Pár gondolat még a leggyakrabban használt all in one oldatokról, amelyeket a lencse tisztításához és tárolásához használunk. Gyakori ugyanis az, hogy az adott ápolószer is száraz szemes tüneteket okozhat. Ezek az oldatok olyan hatóanyagot tartalmaznak, amelyek szükségesek a tisztításhoz és a tároláshoz, de ugyanakkor száríthatják is a szemünket, ezért gyakran un. nedvesen tartó ágenseket is tesznek az oldatba.

A B+L BioTrue ápolószer egyedülálló módon, kétféle hatóanyaggal biztosítja a hatékony tisztítást, tárolást és a benne lévő hialuronsav pedig kiegyensúlyozza az esetleges szárító mellékhatást. Abban az esetben, amikor műkönnyre is szükség van, bátran megpróbálhatjuk a B+L BioTrue műkönnyet, amely magas hialuronsav koncentráció mellett, tartósítószer mentesen alkalmas a lencse felhelyezésére is, illetve a már meglévő panaszok enyhítésére.

Amennyiben mindez felkeltette érdeklődését kérje illesztőjétől a B+L ULTRA kontaktlencsét kipróbálásra. Hosszútávú, kényelmes és biztonságos lencseviselést kívánok mindenkinek!

Dr. Joó Mariann
szemész orvos, kontaktológus


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).