Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A túlhajszolt életmód akár meddőséget is okozhat

Érdekességek2024. július 01.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Sajnos napjainkban a stresszes, túlhajszolt életvitel már korántsem számít ritkaságnak. Minden egyes nap milliónyi teendőt kell elintéznünk, gyakran pedig a munkahelyünk mellett a magánéletünk is óriási nyomást helyezhet ránk. Ennek az eredménye a számos lelki probléma mellett akár meddőség is lehet. Mi ennek az oka, és hogyan növeljük a sikeres várandósság esélyét? Cikkünkből kiderül!  

A túlhajszoltság és a meddőség közötti összefüggések

A rohanó életmód és az ezzel járó stressz negatívan hat a hormonális állapotunkra. A túlhajszoltság okozta hormonális változások egyrészt megakadályozhatják a peteérést, másrészt pedig a beágyazódást is gátolhatják. Természetesen erről számos orvos és pszichológus is beszámolt már az elmúlt évtizedekben, de az életvitelünk lassítása bizony nem mindig könnyű feladat.

A túlterheltség miatt jellemzően a prolaktin nevű hormonból termel többet az agyalapi mirigyünk, ez pedig várandósság hiányában a nemi hormonok termelődését is károsan befolyásolja. Így elmaradhat a tüszőérés, a nemi ciklus ideje pedig jelentősen nőhet.


TIPP: Egy meddőségi központ segíthet a sikertelen teherbeesés hátterében álló okok felderítésében. Ha pedig az életmódbeli változtatások és a gyógyszeres kezelések sem vezetnek eredményre, akkor lombikbébi programmal próbálkozhatunk.

Hogyan csökkentsük a tempót és a stresszt?

Első lépésként próbáljuk megtalálni a túlhajszoltság és a stressz forrásait. Leginkább a munkahelyi feladataink miatt pörgünk szinte éjjel-nappal? Esetleg magánéletbeli problémáink adódtak, amelyek mázsás súlyként nehezednek a vállainkra? Gondoljuk végig alaposan, hogy mi róhat ránk túl nagy terhet a mindennapokban.

Ha szükséges, váltsunk munkahelyet!

Amennyiben a jelenlegi állásunk miatt hajszoljuk túl magunkat, akkor itt az ideje számításba venni a váltást. Ha tehetjük, keressünk minél hamarabb új munkahelyet, amely kevesebb pörgést és akár kevesebb felelősséget is igényel. Előfordulhat az is, hogy egy teljesen új munkakörrel érdemes próbálkoznunk. Semmiképp ne törődjünk bele a kedvezőtlen helyzetünkbe, hiszen a rengeteg stressz nemcsak a várandósságot akadályozhatja meg, hanem számos testi és lelki betegséget is okozhat.

Forduljunk pszichológushoz!

Ha lelki gondokkal küzdünk, ne emésszük tovább magunkat. Inkább kérjük szakember segítségét, és keressünk fel egy pszichológust vagy akár pszichiátert. Így lépésről lépésre, közösen fedezhetjük fel a problémáink pontos okait, majd a megfelelő kezeléssel nyerhetjük vissza a lelki egészségünket. Természetesen ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy hosszú évekig kellene beszélgetésekre járnunk, hiszen lehet, hogy már néhány alkalom után megtaláljuk a számunkra ideális megoldást.

Bizonyos esetekben a szüléstől való félelem is meddőséget okozhat. Ennek leküzdésében szintén a pszichológus nyújthat segítséget, aki a probléma gyökerére derít fényt, majd rendszeres beszélgetésekkel oszlatja el a kételyeinket és az alaptalan félelmeinket.

Csak annyit vállaljunk, amennyit elbírunk!

A mai, teljesítményorientált világunkban mindenki ki szeretné hozni magából a maximumot, de ennek súlyos következményei lehetnek. Éppen ezért fontoljuk meg alaposan, hogy a munkánk és a magánéletünk területén mennyi feladatot vállalunk magunkra. Tanuljunk meg időnként nemet mondani, és tartsuk szem előtt a saját jóllétünket. Így növelhetjük a várandósság esélyét, és lelkileg is sokkal kiegyensúlyozottabbak lehetünk.

Mit tegyünk, ha természetes úton nem jön össze a várandósság?

Célszerű a lehető legrövidebb időn belül orvoshoz vagy meddőségi központhoz fordulni. Vizsgálatok segítségével kideríthető a meddőség oka a nők és férfiak részéről is. Amennyiben szükséges, akkor gyógyszeres kezelésre kerülhet sor, végül pedig a lombikprogram nyújthat megoldást. Az első és legfontosabb teendőt tehát a szakemberek felkeresése jelenti.

Gyakran a túlhajszolt életmód áll a meddőség hátterében, ezért érdemes minél kevesebb pörgésnek és stressznek kitenni magunkat. Kérjük bizalommal orvosok és akár pszichológusok segítségét is, hogy rövid időn belül búcsút inthessünk a várandósság útjában álló akadályoknak. Tegyünk meg mindent a testi és lelki egészségünk érdekében, hogy növeljük a teherbeesés esélyét!

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet.