Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Adni jó! 6 arany tanács jótékonykodóknak

Érdekességek2021. augusztus 07.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Ma már boldog és boldogtalan adakozik, mert az most menő. Trendivé vált, mint a kristálybudi, csak éppen azt nem tudjuk hogyan is kell ezt jól csinálni. Gondolkodjunk csak! Szakadt ruhát foltozni, miközben eszi az ár a házadat?! - nem ésszerű. Azt a műszaki kütyüt, amit te magad sem javíttattál már meg, mert piszok drága, sőt a technikája is elavult, nos ezt elküldeni vajon mennyire ésszerű?  

Klassz dolog átélni, hogy végre én, a kis szegény is adhatok valamit. Ám nem mindegy hogyan, nem mindegy miket és az sem, hogy mit várunk érte cserébe! Igen – a legtöbb adományozó köszönetet várna. Ami persze nem mindig érkezik meg. Tudd: Ez a normális!

Az adakozás első szabálya: SOSE VÁRJ VISZONZÁST!

Akinek mindenét elvitte az ár, aki menti a vagyonát, aki menti a családját, attól ne várd, hogy köszöngessen, hogy gazsuláljon. TE tekintsd természetesnek, ha adsz!

Az adakozók néha egészen muris elképzeléssel vannak arról, hogyan is kéne adományt adni. Mivel jómagam nem ma kezdtem a karitatív közmunkát, így láttam már néhány dolgot. Figyelj! Ha már eldöntöd, hogy segítesz, akkor segíts jól! Megkérdeztem néhány adományokkal foglalkozó szervezet ismerős aktivistáját, a lista és a sztorik tőlük erednek.

Név nélkül, hiszen ez most az ő jótékony adományuk az adakozóknak!


  1. Végy olcsót, de még jót! Vegyél többet!

     „Volt rá példa, hogy a legdrágább luxus WC papírból kaptunk egy csomagot, melynek árából az adományozó vehetett volna akár 20 csomag egyszerűbb fajtát.”  Inkább válassz egyszerű tárgyakat, és a lehetőségeidhez mérten vásárolj belőle többet. Az olcsóbb mosópor, hypo, WC papír is éppen olyan hatásos, mint a drága. A kisebb boltokban pedig a tulajok akár kedvezményt is adhatnak, ha tudják, hogy jótékony céllal vásárolsz, nem egyszer kaptunk teljes rekesz gyümölcsöt, plusz karácsonyfát, mikor kiderült, hogy jótékonysági vásárlás. 
     
  2. Ne adj szakadt, foltos, ócskát!

    „Gyűlölöm, amikor azt hiszik, hogy aki rászoruló, azon látszódjon is a dolog! Beszórják az ócska, foltozásra váró, hovatovább piszkos ruhát az adomány zsákba. Évente tízezreket költünk miattuk szemét szállításra.”  Ami már lukas, selejt, vagy kivehetetlen folt van benne, azt ne add tovább. Amit pedig tovább adsz azt próbáld meg tisztán átadni. Pláne, ha árvíz károsultaknak, vagy súlyosan hátrányos helyzetű családoknak küldöd, hiszen nekik extra gond a mosás amúgy is! 

    Jó gyakorlat, hogy az adomány holmit nem átadják, hanem egy "jótékonysági turkálóban" (charity shop) eladják, így a befolyt összeg kerül a rászorulókhoz, vagy olyasmit vehetnek, ami jobban kell, mint a ruháza, egyúttal az ilyen vásáron sokan élvezik a vásárlást, hiszen környezettudatos és izgalmas leletekre bukkanhatunk. Különben is, ha olyan holmit adományoznánk, amit a rászoruló nem hord (öltöny, kosztüm, olyan holmik, amik az életmódjába nem passzolnak) ezeket jobb eladni és az árát olyan dolgokra fordítani, amikre az adott szervezetnek szüksége van. (Például amire sokan nem gondolnak, könyvelőre, iroda fenntartásra, telefonszámlára, net előfizetésre, autóra, benzinre, egyszóval a szervezet működési költségére stb... Ezek nélkül ugyanis nem tudnak segíteni!) 
     
  3. Gondolj a szállításra, raktározásra is!

    Nagyon sokan hívnak bennünket, hogy volna valamilyen nagyszerű adomány, amit fel is tudnánk használni – de nem tudjuk ide juttatni vagy raktározni a holmikat. Így aztán sok használható dolog a szeméttelepre kerül!” Sok raktár, vagy fuvaros cég egyszerűen nem is sejti, hogy a nála üresen tátongó helyek, üres fuvarok akár ideiglenes felajánlásával is rengeteget segíthetne a rászorulóknak. Ha van valamid, amit felajánlanál, mert nálad már csak lom, ami másnak még hasznos, esetleg tégy hozzá még pár telefont és a környéki fuvarosokat kérdezd meg arról, van-e kapacitásuk egy kis jótékonyságra! Lehet, hogy lesz! 
     
  4. Gondold át, miket adományozhatsz! 

     „Sokan nem is sejtik, hogy miféle dolgokra lehet szükségünk. Segítenék kicsit gondolkodni”  Bicikli – hiszen ezzel lehet legjobban járni a szétázott utakon! Gyógyszerek, vitaminok – nézzünk körül a gyógyszeres dobozban! A gyógyszerészek segíthetnek a kiosztásban.  (Szavatosság!) Sok kisautó, mesekönyv, kedvenc állatka odalesz egy kataszrófában, ott öröm a játék, de a nagyon szegény családoknál annyira kevés a hely, hogy túl sok játékot nem tudnak tárolni. Bizony a játékféle, a gyerek holmi is jól jön, de nem végtelen mennyiségben!

    A háztartásban hasznos mindenféle cikk hamar gazdára talál. Aki sok adományt kezel, azonak a hálós járóka, akár az adomány-ruhák tárolására is jó! Kellenek a háztartási gépek is – ezek szállításában érdemes segítséget kérni a területileg illetékes önkormányzatoktól!
    Jó, ha érkezik szúnyogriasztó, kézkrémek, intim betétek, vagy bármi ami „hétköznapi luxus”.  Ne adjunk bontott krémet, ha az „belenyúlós” fajta, de adhatunk bontottat, ha pl. nekünk nem vált be egy tubusos krém és még jó a szavatossága. Ügyeljünk a higiéniára! Ugyancsak a nekünk nem szimpi parfüm másnak még kifejezetten élmény lehet …  nem baj, ha pici hiányzik belőle.
     
  5. Szavatosság! 

    „A hasznos időt, amit az adomány osztásra fordíthatnénk, a szavatossági idők vizsgálatával tölteni nem túl értelmes dolog – hisz maga az adományozó is megtehetné ezt!” Bármilyen romlandó holmit adsz, ellenőrizd a szavatosságot! Ne adj semmit, ami lejár, mire odaérne! Ellenőrizd a gyógyszereket, az élelmiszereket.
     
  6. Gondolj az állatokra is! 

    „Sokan vannak, akik csak az emberekre gondolnak. Egy ócskább pléd egy átfázott, idős, kiszolgált kutyusnak kincs lehet, ha ember nem is használná örömmel. Egy jóféle edény, vagy némi táp, bolhairtó szer, esetleg féregtelenítő szer mindig nagy öröm a baj idején!” Az állatokra vigyázni nem úri huncutság! Az állatokat szeretjük, mellettünk élnek és egészségük feltétele a mi egészségünknek is. Viszont ami fontos: Csomagold külön az emberi adománytól. Jelezd, hogy adományod kutyusnak –cicusnak (esetleg más állatnak) szánod, vag még jobb, ha egyenesen állatvédő szervezethez viszed, egyeztetés után! 
 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A jól szervezett adomány: Felcimkézve, rendszerezve!

Végül, de nem utolsó sorban tudd: Az adományozás nem csak selejtezésből áll.

Amikor adományt adsz, legyen az tárgyi, vagy pénzügyi, vagy mindkét formában, egyúttal elköltőződsz egy ÜGY mellett. Aki pedig elkötelezettséget érez a segítésre, nem csupán adományokat adhat – adományt is gyűjthet, vagy más módokon is segíthet:

A sort még hosszan folytathatnánk, de mi mást teszünk! Arra kérünk, hogy hozzászólásodban te folytasd.
Mondd el, Te hogy csinálod? Hová adsz? Kinek adományozol? Mire figyelsz oda? A saját személyes tapasztalat többet ér minden magazin jó tanácsnál!

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.