Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Álmatlanság

Érdekességek2017. március 28.

Az alvás alapvető létszükséglet a szervezet – így az idegrendszer – számára a regenerálódásához, elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai tevékenység végzéséhez. 

Az alvásigény egyénenként és életkoronként jelentős szórást mutat. Egy újszülött többnyire csak enni és inni ébred fel, ám az idős emberek többsége már alig néhány órányi alvással is beéri. Általában igaz, hogy ha valaki frissen ébred és kipihentnek érzi magát, akkor elegendőnek bizonyult számára az alvásra fordított idő, és megfelelő volt az alvás minősége is. A Whitehall II kutatás eredményei szerint a 35 és 55 év közöttiek számára az ideális alvásidő 7-8 óra.
Nagyon fontos, hogy mennyit alszunk és milyen minőségű az alvásunk.

Insomnia (alvási elégtelenség)

A családorvosi praxisban észlelhető egyik leggyakoribb tünetcsoport (4–29%), amely mögött számos életmódbeli tényező, ugyanakkor számos testi betegség vagy mentális zavar is előfordulhat. A nem pihentető, a kívánttól eltérő alvás élménye, mint egy alapvető biológiai és szociális folyamat elégtelensége, az egészségi állapot szubjektív értékelésére is negatív hatással van.


Gépjárművezetők, figyelem!
2015. április 1-jétől hatályba lépett a 13/1992. NM rendelet módosítása, amely a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának vizsgálata során az obstruktív alvási apnoe szűrését is elrendeli. A kezelésben részesülő, megfelelő együttműködésű gépjárművezetők rendszeres gondozásuk és ellenőrzésük mellett megkaphatják járművezetői engedélyüket. A kezelőorvosnak viszont folyamatosan ellenőriznie kell az utasítások betartását, az 1. alkalmassági csoportba tartozó, OSAS-ban szenvedő gépjárművezetőknek háromévente, a 2. alkalmassági csoportba tartozóknak pedig évente friss szomnológusi szakvéleményt kell bemutatniuk.


A betegek legtöbbször 
• elalvási, 
• átalvási nehézséget, 
• korai ébredést panaszolnak. Ezek a panaszok képezik az insomnia, vagyis az álmatlanság tüneteit. A nappali aluszékonyság, fáradtságérzet is az éjszakai alvás elégtelenségére utalhat, amely napközben hypersomniát, azaz fokozott alváskésztetést hoz létre. 

A leggyakoribb betegségek, testi állapotok, amelyek az életminőséget rontva insomniához is vezethetnek, 
• a légúti megbetegedések, 
• a cardiovascularis betegségek, 
• a diabétesz, 
• a metabolikus szindróma,
• egyes mozgásszervi betegségek, 
• hangulatzavarok, 
• dementia, 
• incontinentia, 
• autoimmun betegségek, 
• pszichotikus zavarok, 
• skizofrénia, 
• máj- és vesebetegségek, 
• reflux, 
• fekélybetegség.

Az alváspanaszok számos dimenzióban befolyásolják az életminőséget: 
• növelik a vitális kimerültséget, 
• nappali álmosságot és koncentrációzavart okoznak, 
• rontják a kognitív teljesítményt, 
• ami csökkent munkaképességhez vezet, 
• és fokozódik a balesetek bekövetkezésének gyakorisága is. 
Az insomnia rizikófaktorai között szerepel az életkor, a női nem.

Kezelés

Az insomnia kezelésének négy alappillére: 
• a társbetegségek diagnosztizálása és lehető leghatékonyabb kezelése, 
• életmód-tanácsadás, „alvásbarát” napi ritmus kialakítása, 
• nem gyógyszeres kezelési módok, 
• gyógyszeres terápia.


Nem gyógyszeres kezelés

A nem gyógyszeres beavatkozás alváshigiénés tanácsokat, relaxációs terápiát, pszichoterápiát, stimuluskontroll-terápiát, alvásmegszorítást tartalmazhat. Az alváshigiénés, életmódbeli tanácsokat mindig egyénre szabottan kell megbeszélni, nem szabad olyan tanácsot adni, amelyet a páciens nem tud megvalósítani.

Gyógyszeres terápia

A gyógyszeres kezelést mindig rövid távra kell (2–8 hét) tervezni, figyelembe véve a lehetséges gyógyszer-interakciókat és a kontraindikációkat. 
Amennyiben a kielégítő alvás gyógyszer nélkül semmiképpen nem lehetséges, akkor választandó a korszerű, nem benzodiazepin-csoportú altató. Kiterjedten használt szer az alvási elégtelenség kezelésére a melatonin is, amely elsősorban az alvásfázis időzítésére és így a cirkadián ritmus zavarainak (eltolódott alvási fázis, váltott műszak vagy időzónaváltás miatti alvászavarok) kezelésére alkalmas.

 

Az obstruktív alvási apnoe 
Az obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) a leggyakoribb alvás alatti légzészavar, kiemelt fontosságú kórkép az alvászavarok körében. Az össznépességben gyakorisága legalább 5%, 65 év felett ez a gyakoriság 8-10%-ra növekszik. Legfontosabb jellemzője a felső légutak alvás alatti ismétlődő, részleges vagy teljes elzáródása, amelyet oxigéndeszaturáció és hirtelen, nem feltétlenül tudatosuló ébredés követ. A kórkép gyanúját veti fel a hangos horkolás, amelyet légzésszünetek szakítanak meg, és amelyhez túlzott nappali aluszékonyság társul. Gondolnunk kell erre a betegségre elhízás, terápiarezisztens hipertónia, szívelégtelenség, szívritmuszavarok, stroke, depresszió, insomnia vagy hypothyreosis esetén is. Az OSAS gyakori kockázati tényezői közé tartozik az elhízás, a kórosan nagy haskörfogat, különösen férfiaknál a vastag nyak (43 cm feletti), a mandulák megnagyobbodása, a légutat szűkítő struma, az orrsövényferdülés, a refluxbetegség. Fokozott rizikót jelent a magas életkor és a férfi nem, a rendszeres alkoholfogyasztás és a szedatohipnotikumok alkalmazása. Az OSAS-betegeknek rosszabb az életminősége, körükben a kóros nappali aluszékonyság miatt gyakoribb a közlekedési, munkahelyi baleset. A kiszűrt betegeket további kivizsgálás és terápiabeállítás céljából alváslaboratóriumba kell irányítani.

 

Alváshigiénés tanácsok

• Szigorú napirend: azonos időben való felkelés és lefekvés, napközbeni alvások, szunyókálások elhagyása.
• Rendszeres testmozgás, sportolás.
• Este ne fogyasszon zsíros, nehéz, fűszeres ételeket, ne dohányozzon, ne fogyasszon alkoholt!
• Korlátozza a koffeinfogyasztást délutántól.
• Este igyon egy pohár langyos tejet.
• Legyenek alvás előtti rituálék.
• Vizsgálja meg fekhelye kényelmét (párna, matrac).
• Szellőztesse ki a szobát (ideális max: 22 °C).
• A hálószobát csak alvásra és intim együttlétre használja.
• Vegyen meleg fürdőt vagy zuhanyt elalvás előtt.
• Ne étkezzen, ne nézzen tévét, ne dolgozzon az ágyban!
• Ha fél órán belül nem alszik el, keljen fel, menjen ki a szobából, foglalja el magát.
• Ne nézegesse az ébresztőórát!
• Tudatosuljon, hogy a napközbeni tevékenység visszahat az éjszakájára.


Felhasznált irodalom:
1. Torzsa, P., Ádám, Á., Becze, Á., Kalabay, L.: Időskori alvászavarok kezelése a családorvosi gyakorlatban. Háziorvos Továbbképző Szemle, 2011, 3: 108–112. 
2. Torzsa, P., Kalabay, L., Mucsi, I., Vamos, E., Zoller, R., Keszei, A., Kopp, M. S., Novak, M.: Socio-demographic characteristics, health behaviour, co-morbidity and accidents in snorers. Sleep and Breathing, 2011, 15: 809–818. 
3. Torzsa, P., Kalabay, L., Ádám, Á., Novák, M., Mucsi, I.: Az obstruktív alvási apnoe klinikai jelentősége, a családorvos szerepe a betegek kezelésében, valamint gondozásában. Orvosi Hetilap, 2010, 42: 1725–1733. 
4. Szakács, Z., Ádám, Á., Annus, J. K., Csatlós, D., László, A., Kalabay, L., Torzsa, P.: Hungarian Society for Sleep Medicine Guidelines for detecting Drivers with Obstructive Sleep Apnoea syndrome. Orvosi Hetilap, 2016, 23: 892–900.

Dr. Csatlós Dalma1, Dr. Márkus Bernadett1, Dr. Hargittay Csenge1, Dr. Szakács Zoltán2
1Semmelweis Egyetem ÁOK, Családorvosi Tanszék
2MH Egészségügyi Központ


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Ólom a szembe, viasz az arcra, avagy a halálos csábítás titkai

2024. április 15.

Amióta világ a világ, a nők (és időnként a férfiak is) festik, szépítik magukat. Minden kornak megvolt a maga szépségideálja, minden népnek megvolt a saját tipikus díszítési eljárása, szokása. És ez nem mindig volt veszélytelen...  

A japán hölgyek rizsporral, európai társaik liszttel fehérítették arcukat, szemfestékek pedig az ólomtól kezdve a szénen át a koromig minden elképzelhető, és elképzelhetetlen dologból készültek. A nők felhasználták, amit csak lehetett: gyümölcsöket, virágokat, ásványokat, állati zsiradékot, kormot, vért.

Katalin cárnő nyers májból, zsírból és vérből álló pakolást használt, a gésák pedig viasszal kezelik arcukat, hogy sima réteget kapjanak a rizspor felviteléhez.

A római nők békabélből készített élénk kék szemfestéket használtak, az ázsiai hölgyek piros tust. A bőrt ólom és higany keverékével fehérítették. Nem baj, ha halálos méreg, a csábítás érdekében soha nem riadtak vissza semmitől a tetszeni vágyó asszonyok.

Még a szigorú középkorban is festették magukat a nők, igaz, csak a léhább fajta, bordélyban dolgozó.

Nem úgy a rokokó dámái, akik szépségtapaszokkal ragasztgatták tele arcukat, és még a parókájukra is púdert szórtak – talán a rossz szagok ellen, hiszen fürdeni akkoriban nem volt divat.

A sminkelés oly ősi szükséglete az embereknek, hogy már a legrégebbi ismert törvénykönyv, Hammurapi oszlopa is foglalkozik vele. Eszerint a kihívó, színes festésért nyilvános korbácsolás járt...

Szoptatás cukorbetegen- ezekre figyeljen!

2024. április 15.

Ha valaki  cukorbeteg, az élete több pontján is némi nehézséggel találhatja  szemben magát. Ez különösen igaz azokra az eseményekre, állapotokra, amikor nagyobb  hormonális  változások zajlanak a szervezetében. Éppen ezért dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától azt kérdeztük, vajon hogyan hat a cukorbetegség a szoptatásra, van-e olyan, amire külön figyeljenek ilyenkor a diabéteszes kismamák?

Először is fontos leszögezni, hogy a cukorbetegség nem kontraindikációja a szoptatásnak, vagyis bátran szoptathat a cukorbeteg kismama!.  Az anyatejes táplálás a WHO jelenlegi ajánlása szerint a baba (minimum) 6 hónapos koráig ajánlott, hiszen nem csak az anya-gyermek kapcsolatot erősíti, hanem a gyermek és a szülő egészségéhez is hozzájárul.

Az anyatej hipoallergén, alacsony nátriumtartalmú és megfelelő arányban tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat, szénhidrátokat, enzimeket, sőt, még esszenciális zsírsavakat is, valamint hozzájárul az agy és az idegrendszer kiegyensúlyozott fejlődéséhez az első hónapokban. 

A szoptatás mind az anyára, mind a gyermekre nézve számtalan előnyös hatással rendelkezik: az anyánál pl.  csökkenti több daganattípus kialakulásának esélyét, segíti a baba immunrendszerének erősödését, valamint hozzájárul a későbbi elhízás, cukorbetegség elkerüléséhez. Szerencsére csupán kevés olyan állapot van, melyek esetén nem lehet szoptatni (ez esetekben sem mindig maga az állapot, hanem az arra szedett gyógyszerek miatt).

Néhány dolgot azonban fontos figyelembe  venni és betartani, hogy a vércukorszint az optimális tartományban maradjon, de a baba igényei is ki legyenek elégítve. De ez ne szegje kedvét, hiszen a szoptatás igen fontos,  többek között azért, mert kutatások szerint az anyatejjel táplált gyermekeknél később kisebb eséllyel lép majd fel cukorbetegség- ez azért is lényeges szempont, mert ha az anya cukorbeteg, akkor a gyereke is a fokozott rizikócsoportba fog tartozni diabétesz szempontjából, így jobb mindent megtenni annak érdekében, hogy ez ne következzen be.

Milyen előnyökkel járhat, ha szoptatja kisbabáját, cukorbetegen is?

• Gyorsabban megszabadulhat a terhesség során felvett plusz kilóktól, ami nem elhanyagolható a vércukorszint rendezése szempontjából

• Gyorsabban zsugorodik vissza a méhe normál méretűre

• Csökken a petefészek/emlőrák kockázata

• Lehet, hogy kevesebb inzulinra lesz szüksége

Azok az anyák, akik terhességi  cukorbetegek voltak és minimum 6 hónapig szoptatnak, kevésbé valószínű, hogy később 2-es típusú cukorbetegség alakul ki náluk.

 Érdemes azonban arra felkészülni, hogy  lehet, hogy a cukorbetegség megnehezíti majd a szoptatást, a tejtermelődést, ennek ellenére érdemes kitartónak lenni! Ha cukorbeteg, akkor előfordulhat, hogy a tejtermelése nehezen, később indul be. Ez ne szegje kedvét, szülés után rögtön tegye mellre babáját és próbáljon szoptatni, akkor is, ha nem sikerül!

Maradék nélkül

2024. április 14.

Dr. Nemes Imre, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke számtalan fontos, praktikus, az egészségünket megőrző és környezetünket védő tanácsot ad az élelmiszerek kezelésével kapcsolatban.

– Mennyiben követhetik az emberek leginkább a fenntarthatóság elvét, segítve ezzel a Nébih törekvéseit?

– A Nébihnél hiszünk abban, hogy a lakossággal együtt közösen tehetünk a fenntarthatóságért, és tevékenyen ki is vesszük a részünket ebből a munkából, hiszen a felelősségünk is közös. Azonban a lelkesedés nem minden: a tudatosság és a tájékozottság is legalább ennyire fontos össze-tevője segítő cselekedeteinknek. Éppen ezért a Nébih szemléletformáló kampányainak nem titkolt célja, hogy a fogyasztókat hasznos, döntéseiket segítő információkkal ellássa. A Nébih egyik legsikeresebb programja, a Maradék­ Nélkül az élelmiszer-pazarlás mérséklését tűzte zászlajára. A program 2016-os indulása óta számos aktivitással népszerűsítettük azokat a jó gyakorlatokat, amelyekkel érdemben csökkenthető a környezeti lábnyomunk. Szemléletes, hogy ha az országokat szén-dioxid-kibocsátásuk alapján sorrendbe állítanánk, és magát az élelmiszer-pazarlást is országnak tekintenénk, akkor az Egyesült Államok és Kína után a 3. helyen állna. Az élelmiszer-pazarlással szintén összefüggésbe hozható a metánkibocsátás. Ráadásul kárba vész mindaz az idő, természeti erőforrás és be-fektetett munka, amelyet a termék előállításához és szállításához felhasználtak.

A Nébih Maradék­ Nélkül­ Programja évente egy alkalommal, az őszi időszakban hirdeti meg országos háztartási élelmiszerhulladék-mérését. A mérési időszakban törekszünk a nagy létszámú részvételre, amely nagy örömünkre az utóbbi években több száz háztartást jelentett. Az élelmiszerhulladék-körkép elkészítése segíti hivatalunkat abban, hogy azonosítsa a forró pontokat, valamint rálásson az élelmiszer-pazarlás kiemelt figyelmet igénylő aspektusaira.

A Nébih mellett az önkéntes résztvevők is profitálnak a mérésből: megismerhetik saját élelmiszer-pazarlási szokásaikat, és a tapasztalatok alapján felismerhetik, min lenne érdemes változtatniuk.


A fogyasztóknak érdemes tisztában lenniük az egyik legalapvetőbb ismerettel, vagyis a fogyaszthatósági idő és a minőségmegőrzési idő közötti különbséggel.



A fogyaszthatósági idő körébe olyan gyorsan romló élelmiszerek (pl. darált hús) tartoznak, amelyek lejárati idő utáni elfogyasztása akkor is kockázatot jelent, ha nem látunk rajta romlásra utaló jeleket.
A minőségmegőrzési idő olyan időpont, ameddig az élelmiszer a gyártó által kialakított tulajdonságait helyes tárolási körülmények között megtartja. A tartós élelmi-szerek (pl. száraztészta) általában a minőségmegőrzési időt követően is fogyaszthatóak, ha bontatlan csomagolásban és a gyártó által megadott körülmények között tárolták őket. Amennyiben lejárt minőségmegőrzési idejű terméket találunk otthonunkban, de érzékszervi szempontból megfelelőnek ítéljük meg, nyugodtan adhatunk neki egy esélyt.


Rossz gyakorlat, hogy a fogyaszthatósági idővel ellátott élelmiszerek közül hajlamosak vagyunk akkor is a két héttel később lejáró joghurtot választani, ha pontosan tudjuk, hogy három napon belül elfogyasztjuk azt. A bolygónk is megköszöni, ha legközelebb „mérlegre tesszük” valós szükségleteinket, és tudatosabban vásárolunk.