Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Aloe vera gél - szükséges ápolás bőröd számára

Érdekességek2022. október 28.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az aloe vera összetevőinek jótékony hatása több évezrede ismert, és a modern bőrápoló készítmények számára is kedvelt alapanyagul szolgál. Lássuk, miért bizonyulnak mindmáig verhetetlennek a természetes aloe vera gélek!  

Aloe vera gél – szükséges ápolás bőröd számára

Az aloe vera összetevőinek jótékony hatása több évezrede ismert, és a modern bőrápoló készítmények számára is kedvelt alapanyagul szolgál. Lássuk, miért bizonyulnak mindmáig verhetetlennek a természetes aloe vera gélek!

Az ókor óta ismert gyógynövény

Az Afrika szárazabb részein, illetve mediterrán régiókban őshonos aloe vera nem csupán dísznövényként közkedvelt, de pozitív élettani hatása miatt a gyógyászatban ugyanígy régóta jelen van. Az aloe növény leveleinek kocsonyás, zselés tartalmát már az ókori Rómában, Görögországban, valamint Kínában és Indiában is előszeretettel használták mind emésztést javító, mind pedig a bőrre gyakorolt gyógyító hatása miatt, és a kozmetikai iparban máig rendkívül népszerű.

Maga az elnevezés az arab alloeh (keserű és fénylő anyag) és a latin vera (igaz, valódi) kifejezések összetételéből származik, és bár az ókorban valóban csodatévő szernek tartották, ha erről nincs is szó, az aloe vera hatóanyaga tényleg különlegesnek mondható. A kaktuszhoz hasonló megjelenésű növénynek több száz fajtája ismert, azonban ezek közül csak egy pár rendelkezik azzal az acemannán nevű hatóanyaggal, amely segíti a gyulladások csökkentését, a sebek begyógyulását, a vírusokkal és baktériumokkal szembeni küzdelmet, valamint támogatja az immunrendszer erősítését.

Aloe vera minden bőrtípus számára

Az aloe verás készítményeket bármely bőrtípus esetében használhatjuk, hiszen lezárja a pórusokat, segítséget nyújtva a zsíros bőrrel küzdők számára, ugyanakkor nagyfokú hidratáló képességgel is rendelkezik, így a száraz bőr regenerációját szintén segíti. Az aloe verás géleket és krémeket egyaránt használhatjuk az arcbőrön és más testrészeken, így ha napégésről vagy más irritációkról van szó, az aloe vera készítmények hamar megnyugtatják a bőrt.


Milyen más jótékony tulajdonságai vannak az aloe verának?

A nyugtató aloe vera gélek bármilyen bőrsérülés ellen hatásosak lehetnek, így nemcsak napégés esetén számíthatunk rájuk, de rovarcsípések után ugyanúgy segítik a bőr gyógyulását, mint pattanások megjelenése esetén. A gél felvitele során a hatóanyagok bekerülnek a felső hámrétegbe, így a nyugtató hatás azonnal érzékelhető, és a regeneráció egyből elkezdődhet.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Milyen esetekben segíthet az aloe vera?
Természetes úton a fiatalos bőrért

Bár az aloe verát leggyakrabban a különböző nyugtató gélekben használják, hatóanyagai számos egyéb bőrápoló krémben megtalálhatók – nem véletlenül, hiszen a növény összetevőinek regeneráló hatása a bőr fiatalosan tartásában szintén kulcsszerepet játszik. Az aloe vera vitaminjai és ásványi anyagai miatt nem csupán hidratálják a megfáradt bőrt, de táplálják, így feszesebbé teszik és fiatalítják is azt.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).