Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Atópiás dermatitis

Érdekességek2017. november 17.

Az atópiás dermatitis előfordulása gyermekkorban az utóbbi 10-15 évben jelentősen nőtt. A felnőttkori előfordulás jelenleg átlagosan 1-3%, de egyes földrajzi régiókban közel 10% is lehet.

Csecsemő- és kisgyermekkor

Az élet kezdete gyakran jelenti a bőrproblémák kezdetét is. A csecsemők esetében a sokrétű kémiai környezethez való alkalmazkodás a feladat, mely több-kevesebb sikerrel lezajlik. Az első bőrelváltozás megjelenésekor a patikában kér segítséget a szülő. Ekkor érdemes néhány kérdést tisztázni, így ok-okozati összefüggést teremthetnek a tünetekkel, és lehetőséget adnak bizonyos külső körülmények módosítására:

A gyermek étkezésének áttekintése a bőrpanaszok kapcsán rendkívül fontos. A csecsemők anyatejes táplálásánál fontos az is, hogy mit eszik az édesanya. Ne legyen pl. túlzottan fehérjedús a táplálkozása, de ne igyon 2 liter tejet sem, mert nem attól lesz több teje. A tápszeres táplálás kulcskérdése lehet a megfelelő tápszerösszetétel. Ennek felülvizsgálata a gyermekorvos hatásköre.

A glutén- és  a tejfehérje-intolerancia első jelei gyakran már ekkor jelentkezhetnek bőrtünetek révén vagy a súlygyarapodáse megtorpanásával.


A csecsemőkori klasszikus első megbetegedések megmutatkozhatnak az atópiás hajlamú gyermekek bőrén is. Sokszor a bőr jelzései időben megelőzhetnek egy komolyabb lázzal, gyulladással járó állapotot.

Az illatmentes folyékony mosószerre való átállás és a szükségtelenül illatosított kemikáliák mellőzése is javíthatja a gyermek bőrének állapotát.

A hideg párásítóberendezések sokszor szükségtelenül kerülnek be a babaszobákba, és ott ezért a lakásban fellelhető penészgombák elszaporodhatnak.

Iskoláskor, fiatal felnőtt kor

A gyermekek fejlődésével az atópiás dermatitis tünetei is módosulnak. Kisiskoláskorban a stressztényező komoly karmestere lehet a bőr állapotának. A kamaszkor hormonális átrendeződései rendszerint változást hoznak a tünetekben, sok fiatal maga mögött tudja hagyni ekkor a betegséget, sokaknál viszont súlyosbodik a helyzet. Árnyalja a képet a kamaszkorral természetesen együtt járó bőrjelenségek párhuzamos megjelenése is.

Az atópiás dermatitis hátterében álló allergiás tényezők kivizsgálása céljából érdemes ebben a korban szakorvoshoz fordulni. Sok értékes információ kapható az epikután bőrteszt segítségével, és a megfelelő antitestek vérből való kimutatásával. Az így megismert, betegre jellemző egyes allergének elkerülhetők, életmódváltással kiküszöbölhetők, míg mások jellegüknél fogva elkerülhetetlenek.

Felnőttkor, időskor

A kor előrehaladtával a társbetegségek kezelése kapcsán alkalmazott bizonyos gyógyszerek mellékhatásai bőrelváltozások formájában is jelentkezhetnek, és a meglévő atópiás dermatitis folyamatát befolyásolhatják.

Az időskor önmagában is megsokszorozza a bőr érzékenységét, a száraz, vízhiányos állapot állandósul. A klasszikus szappanok olajfürdőkre cserélése, a kéz- és lábápolásnál a karbamidos összetételek előnyben részesítése hatékony lehet. Időskorban az ödémás, pangó keringésű végtagok védelme, a bőrön jelentkező elváltozások korai észlelése rendkívül fontos.

Kezelési lehetőségek

A reklámokból ismert habokban pancsolás sajnos a test szervezet bőrének testsaját, nagyon értékes zsírrétegét kockáztatja. Tapasztalataink szerint kevés az a kisded, aki az átlagos kereskedelmi minőséget képviselő fürdetők zsíroldó és illatanyag-tartalmát tolerálni tudja. Az előbb említett szerek elhagyása, valamint a fürdés időtartamának lehető legrövidebb időre való csökkentése visszaállíthatja a bőr érzékeny élettani egyensúlyát. A gyermekorvos által rendelt fürdetőkenőcs néven közismert Unguentum hydrophilicum nonionicum sok gyermek számára megoldást jelent.

Az atópiás bőr optimális zsírrétegének biztosítása, különös tekintettel a verejtékmirigyekben is gazdag testhajlatokra, nem könnyű feladat. Szinte minden patikának van egyedi összetételű gyógyszertári testápolója, amely viszketésmentességet biztosító zsírfázist juttat a bőrre fürdés után, de nem zárja le azt túlzottan, nem okoz órák múlva sem viszketést.

A gyógyszertárban elkészített szereken túl számos magas minőséget képviselő termék is fellelhető a patikák polcain. Ezek a szerek gyakran kapnak orvosi, szakorvosi ajánlást is.

Az atópiás dermatitis tünetei sok esetben a leggondosabb életvezetés mellett is nehezen uralhatók. Néha elég egy meghűlés, egy védőoltás által előidézett immunológiai körülmény, fogzás vagy csupán az évszakváltás, és máris lépést vált a betegség. Ezeken a pontokon előbb-utóbb a szülő szteroidkészítmény receptjével tér be a patikába.

Mindig törekedni kell a lehető legkisebb, még hatásos szteroiddózis alkalmazására, az éppen elégséges legrövidebb terápiás időtartamban.

A szteroidszerek az esetek többségében gyors és látványos állapotmódosulást idéznek elő. A páciens/gondviselő gyakran van abban a téves tudatban, hogy a fegyelmezett szteroidterápia végérvényes gyógyuláshoz vezet, vagy a tartós szteroidterápia jelentheti a hosszú távú megoldást. Mindkét álláspont súlyos következményekkel járhat. A szteroidszerek elhagyását követően a tünetek rendszerint előbb-utóbb fellángolnak, az időközben kialakult lokális mellékhatások pedig tovább árnyalják a tünettant. Lokális szteroid huzamos alkalmazása mellett a bőr másodlagos víztartalomvesztése fokozza a viszketést, az érintett felület a szerkezetében átalakul, egyes rétegei elvékonyodnak, striák jelenhetnek meg (már a babákon is!), és elkerülhetetlen a sarjadzó gombák burjánzása, melyek látványos foltokat képeznek az érintett bőrfelületen a nyári időszakokban. Általában ekkor szembesülnek a szülők azzal, hogy az atópiás dermatitis egy intenzitásában változó, de krónikus folyamat.

Az atópiás dermatitis jelen ismereteink szerint nem gyógyítható kórfolyamat, ám tünetei kezeléssel jelentősen módosíthatók. Nincs csodaszer, mely biztos hatást idéz elő, ellenben folyamatos a csodavárás, hogy egy napon piacra kerül egy mindennél hatékonyabb terápiás eszköz. Az atópiás beteg ellátása szempontjából sajátos a gyógyszerész szerepe, hiszen a vény nélkül hozzáférhető szerek széles skálájából tud megfelelő terápiát javasolni, az életmódi tanácsok mellett. Ma már a betegek többsége tudja azt, hogy számíthat a gyógyszerészek tudására az atópiás dermatitis kezelésekor is.

 

Dr. Kovács Erzsébet

gyógyszerhatástan-szakgyógyszerész,

Kenézy Gyógyszertár, Debrecen

drkovacs@kenezypatika.com


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Hasi zsírlerakódás és puffadás jellemző a PCOS-hasra

2025. május 05.

A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma egy szerteágazó tünetekkel járó hormonális állapot, amely megnehezítheti, akár el is lehetetlenítheti a fogyást. Többek közt emiatt is alakulhat ki az úgynevezett PCOS-has, amelynek okairól és a kezelés lehetőségeiről dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt. 

A PCOS szerteágazó tüneteket okozhat

A policisztás ovárium szindróma egy viszonylag gyakori állapot, amely azonban sokszor diagnosztizálatlan marad (bár az ultrahang látható teszi a petefészek cisztákat). A szerteágazó tünetek sem könnyítik meg a felismerést, a vezető panasz azonban legtöbbször a szabálytalan vagy hiányzó menstruáció. Emellett árulkodó lehet többek közt az aknés bőr, a hajhullás, a testszőrzet erősödése, a meddőség, a hangulatváltozások és a laborvizsgálatokkal sokszor kimutatható a magas inzulinszint, valamint a férfihormonok, főként a tesztoszteron magas szintje is.  
– Ami gyakran és gyorsan feltűnik a nőknek, az a testsúlynövekedés, különösen hasi tájon és a fogyási nehézség vagy képtelenség. Akár az a kifejezés is használható erre a tünetre, hogy PCOS-has – mondja Mutnéfalvy doktor. – A PCOS-has abban különbözik más testzsíroktól, hogy nagyobb benne a belső szervekre rakódott, úgynevezett viszceláris zsírok aránya és ez a fajta súlynövekedés gyakran kapcsolatba hozható a gyulladások jelenlétével is. Többek közt ez is hozzájárul az inzulinrezisztencia kialakulásához, ami viszont stimulálja a férfihormonok termelődését, ami pedig további súlynövekedéshez vezethet. Ráadásul az inzulin egy étvágyfokozó hatással is bíró hormon, tehát minél magasabb a szintje a szervezetben, annál gyakrabban érezheti magát éhesnek az érintett. Vagyis nagyon könnyen kialakulhat egy ördögi kör.   

Hogy néz ki a PCOS-has?

A PCOS-has azért nézhet ki másképp, mint a más ok miatti túlsúly, mert PCOS-nél a has nagyobbnak tűnik a test többi részéhez képest. Ezt részben a zsírtöbblet, részben a puffadás indokolja, ugyanis gyakran mindkettő jelen van. A viszceláris zsírokat pedig sokkal nehezebb leadni, mint a bőr alatti zsírréteget, vagyis még fogyókúra mellett is ez a hasi zsírtöbblet marad meg legtovább. 
– A PCOS-sel élő páciensek életében valóban nagy kihívást jelenthet a fogyás, valamint a további tünetek csökkentése, megszüntetése. Az első lépés azonban mindenképpen a diagnosztizálás, hiszen ebből lehet kiindulni. A pontos diagnózis felállításához endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat is szükséges. A tünetek jellegétől függően vizsgálni lehet többek közt a szőrnövekedés, a hajhullás mértékét, a haskörfogatot, a vérnyomást, a lipidszintet és a szénhidrát anyagcserét. A betegség pontos okainak felderítése céljából a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A diagnózis birtokában kezdődhet a kezelés, amelynek első lépése a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását a panaszok és tünetek határozzák meg. Elképzelhető, hogy a beteg aktuális kezelését évekig tartó gondozás követi, amely során a terápia is módosulhat az állapot függvényében – hangsúlyozza dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista. – A gyógyszeres kezelés mellett PCOS esetében is döntő jelentőségű a helyes életmód, többek közt a testsúlycsökkentés miatt is. A megfelelő diéta és rendszeres mozgás segíti továbbá az optimális inzulinszint elérését, ami a tünetek javulását, a meddőség megszűnését, a metabolikus szindróma és a cukorbetegség kockázatának csökkenését eredményezheti.

Hogyan lehet helyreállítani a felső légutak ellenálló-képességét betegség után?

2025. május 05.

A mostani influenza szezonban akár hetekig is eltarthat, mire kijövünk a betegségből, abbamarad a köhögés vagy éppen elmúlik a rossz közérzet. De mi a helyzet akkor, ha végre magunk mögött hagytuk a megfázást, mit tehetünk a felső légutak erősítése érdekében? Ilyenkor ugyanis elengedhetetlen a nyálkahártyák ápolása, egészséges állapotának helyreállítása.

A legtöbb vírus és baktérium a felső légutak nyálkahártyáján keresztül támad. Ha éppen túl vagyunk egy légúti fertőzésen, akkor sem nyugodhatunk meg, hiszen a nyálkahártya-immunitásunk még nem állt teljesen helyre, így a kórokozók ilyenkor is veszélyt jelentenek. Ahhoz, hogy egy betegség után az immunrendszerünk újra maximálisan tudjon védekezni, a nyálkahártyának időre van szüksége a regenerációhoz. De mit is tehetünk pontosan? Abban Dr. Szabó Linda a ViroStop szakértője segít nekünk. „Minden fertőzés létrejötte, legyen az vírusos vagy bakteriális, azt jelenti, hogy immunrendszerünk nem működik 100 %-on. Vírusfertőzések esetén a vírusrészecskék bejutnak a saját sejtjeinkbe, kényszerítve őket, hogy elkezdjenek másolatokat készíteni róluk, ezt követően pedig a sejt elpusztul. A fertőzés előrehaladtával ez a folyamat ismétlődik, és a vírus másolatai egyre több sejtet támadnak meg. A bakteriális fertőzés sok esetben más egészségügyi probléma szövődménye, általában elsődleges vírusfertőzésé vagy allergiás rhinitis-é. A baktériumok többnyire az orrmelléküregekben és az orrüregekben található nyálkahártyán telepednek meg. Ez gyulladásos reakciót vált ki, amely megváltoztatja a nyálkahártyák szerkezetét és működését. Emiatt fontos a megfázásos tünetek azonnali kezelése, és az orrváladék alapos eltávolítása. A betegség kezelése attól függ, hogy vírusos vagy bakteriális fertőzéssel van dolgunk. Speciálisan az adott problémára kiválasztott terápiát be kell tartani, és nem szabad túl korán abbahagyni.”

Nyálkahártya tisztítása és gyulladáscsökkentés

Az orrváladék állagának megváltozása alapján azonnal felismerhetjük, hogy szervezetünk légúti fertőzéssel küzd. A váladék kezdetben a szokásosnál hígabb, majd besűrűsödik. Annak ellenére, hogy egy hét elteltével jelentősen jobban érezhetjük magunkat, lehetséges, hogy továbbra is zavarni fog minket a váladék és a rendszeres köhögés. A légutakat mindenképp megfelelően tisztítani kell egy fertőzés után is, és ebben mi is tudunk segíteni.A megfelelő orrhigiénia felgyorsíthatja és megkönnyítheti a teljes kezelési folyamatot. Választhatunk orröblítést, inhalálást vagy meleg, nedves levegő rendszeres belélegzését, például forró zuhany alatt.

A biológiai életkor meghatározásával, őssejt-stimulációval és oxigénterápiával növelhető az egészséges élettartam

2025. május 04.



A dohányzás, a túlsúly, az alkohol, a mozgásszegény életmód és a stressz is nagy szerepet játszik az öregedésben. A modern orvostudománynak és a tudatos életmódnak köszönhetően azonban az élettartam kitolható, de nem mindegy, hogy a hosszú életet milyen minőségben éljük le. Magyarországon az egészségesen töltött évek száma a nőknél átlagosan csupán 63, a férfiaknál 61 év, míg a teljes átlagéletkor 75-84 év. A longevity abban segít, hogy az élet nagy része egészségben teljen – hangzott el az EndoLife Longevity Központ nyitóeseményén.

Longevity: hosszú, egészséges élet

A longevity a hosszú és egészséges élet tudatos megőrzésére irányuló törekvés. Nem csupán a várható élettartam meghosszabbítását jelenti, hanem a testi és szellemi frissesség megőrzését is. Az élettartam (lifespan) az ember teljes életéveinek számát jelenti, míg az egészségspan (healthspan) azoknak az éveknek az összessége, amelyeket az egyén krónikus betegségek nélkül, jó életminőségben él.

A longevity program a biológiai életkor – ami a sejtek, a szövetek és a szervek valós életkorát jelöli – meghatározásával, genetikai rizikófaktorok azonosításával, infúziós és vitamin kúrával, a sejtek regenerációját segítő kezeléssel és az őssejteket stimuláló oxigénterápiával igyekszik meghosszabbítani a várható egészséges élettartamot. A székesfehérvári Endo-Kapszula Magánorvosi Centrumban helyt kapó EndoLife Longevity Központban alkalmazott eljárásokat nemzetközi, széles körben elfogadott orvosi kutatásokra alapozzák. Az intézményt megnyitó eseménynek a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara adott otthont, ahol gyakorló orvosok, biológusok és táplálkozáskutató szakemberek járták körül a témát.

Stressz, alkohol, traumák és a testmozgás hiánya is gyorsíthatja az öregedést

Rövidíti az életet a dohányzás, a túlsúly, a mentális stressz, és az alkoholfogyasztás. Már egy korty alkohol is bántja a mikrobiomot, ezért egészségmegőrzés szempontjából zéró alkoholtolerancia javasolt. A stressztől a szervezet kifárad, szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegséget okozhat. A túlsúly szintén nagy probléma, a hazai lakosság mintegy 60%-a túlsúllyal él, ami a refluxtól egészen a rákos elváltozásokig számos betegség okozója. Emellett az öregedés folyamatát befolyásolhatják a különböző fertőzések is: a COVID például egyértelműen felgyorsította az érintettek biológiai óráját.