Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Atópiás dermatitis

Érdekességek2017. november 17.

Az atópiás dermatitis előfordulása gyermekkorban az utóbbi 10-15 évben jelentősen nőtt. A felnőttkori előfordulás jelenleg átlagosan 1-3%, de egyes földrajzi régiókban közel 10% is lehet.

Csecsemő- és kisgyermekkor

Az élet kezdete gyakran jelenti a bőrproblémák kezdetét is. A csecsemők esetében a sokrétű kémiai környezethez való alkalmazkodás a feladat, mely több-kevesebb sikerrel lezajlik. Az első bőrelváltozás megjelenésekor a patikában kér segítséget a szülő. Ekkor érdemes néhány kérdést tisztázni, így ok-okozati összefüggést teremthetnek a tünetekkel, és lehetőséget adnak bizonyos külső körülmények módosítására:

A gyermek étkezésének áttekintése a bőrpanaszok kapcsán rendkívül fontos. A csecsemők anyatejes táplálásánál fontos az is, hogy mit eszik az édesanya. Ne legyen pl. túlzottan fehérjedús a táplálkozása, de ne igyon 2 liter tejet sem, mert nem attól lesz több teje. A tápszeres táplálás kulcskérdése lehet a megfelelő tápszerösszetétel. Ennek felülvizsgálata a gyermekorvos hatásköre.

A glutén- és  a tejfehérje-intolerancia első jelei gyakran már ekkor jelentkezhetnek bőrtünetek révén vagy a súlygyarapodáse megtorpanásával.


A csecsemőkori klasszikus első megbetegedések megmutatkozhatnak az atópiás hajlamú gyermekek bőrén is. Sokszor a bőr jelzései időben megelőzhetnek egy komolyabb lázzal, gyulladással járó állapotot.

Az illatmentes folyékony mosószerre való átállás és a szükségtelenül illatosított kemikáliák mellőzése is javíthatja a gyermek bőrének állapotát.

A hideg párásítóberendezések sokszor szükségtelenül kerülnek be a babaszobákba, és ott ezért a lakásban fellelhető penészgombák elszaporodhatnak.

Iskoláskor, fiatal felnőtt kor

A gyermekek fejlődésével az atópiás dermatitis tünetei is módosulnak. Kisiskoláskorban a stressztényező komoly karmestere lehet a bőr állapotának. A kamaszkor hormonális átrendeződései rendszerint változást hoznak a tünetekben, sok fiatal maga mögött tudja hagyni ekkor a betegséget, sokaknál viszont súlyosbodik a helyzet. Árnyalja a képet a kamaszkorral természetesen együtt járó bőrjelenségek párhuzamos megjelenése is.

Az atópiás dermatitis hátterében álló allergiás tényezők kivizsgálása céljából érdemes ebben a korban szakorvoshoz fordulni. Sok értékes információ kapható az epikután bőrteszt segítségével, és a megfelelő antitestek vérből való kimutatásával. Az így megismert, betegre jellemző egyes allergének elkerülhetők, életmódváltással kiküszöbölhetők, míg mások jellegüknél fogva elkerülhetetlenek.

Felnőttkor, időskor

A kor előrehaladtával a társbetegségek kezelése kapcsán alkalmazott bizonyos gyógyszerek mellékhatásai bőrelváltozások formájában is jelentkezhetnek, és a meglévő atópiás dermatitis folyamatát befolyásolhatják.

Az időskor önmagában is megsokszorozza a bőr érzékenységét, a száraz, vízhiányos állapot állandósul. A klasszikus szappanok olajfürdőkre cserélése, a kéz- és lábápolásnál a karbamidos összetételek előnyben részesítése hatékony lehet. Időskorban az ödémás, pangó keringésű végtagok védelme, a bőrön jelentkező elváltozások korai észlelése rendkívül fontos.

Kezelési lehetőségek

A reklámokból ismert habokban pancsolás sajnos a test szervezet bőrének testsaját, nagyon értékes zsírrétegét kockáztatja. Tapasztalataink szerint kevés az a kisded, aki az átlagos kereskedelmi minőséget képviselő fürdetők zsíroldó és illatanyag-tartalmát tolerálni tudja. Az előbb említett szerek elhagyása, valamint a fürdés időtartamának lehető legrövidebb időre való csökkentése visszaállíthatja a bőr érzékeny élettani egyensúlyát. A gyermekorvos által rendelt fürdetőkenőcs néven közismert Unguentum hydrophilicum nonionicum sok gyermek számára megoldást jelent.

Az atópiás bőr optimális zsírrétegének biztosítása, különös tekintettel a verejtékmirigyekben is gazdag testhajlatokra, nem könnyű feladat. Szinte minden patikának van egyedi összetételű gyógyszertári testápolója, amely viszketésmentességet biztosító zsírfázist juttat a bőrre fürdés után, de nem zárja le azt túlzottan, nem okoz órák múlva sem viszketést.

A gyógyszertárban elkészített szereken túl számos magas minőséget képviselő termék is fellelhető a patikák polcain. Ezek a szerek gyakran kapnak orvosi, szakorvosi ajánlást is.

Az atópiás dermatitis tünetei sok esetben a leggondosabb életvezetés mellett is nehezen uralhatók. Néha elég egy meghűlés, egy védőoltás által előidézett immunológiai körülmény, fogzás vagy csupán az évszakváltás, és máris lépést vált a betegség. Ezeken a pontokon előbb-utóbb a szülő szteroidkészítmény receptjével tér be a patikába.

Mindig törekedni kell a lehető legkisebb, még hatásos szteroiddózis alkalmazására, az éppen elégséges legrövidebb terápiás időtartamban.

A szteroidszerek az esetek többségében gyors és látványos állapotmódosulást idéznek elő. A páciens/gondviselő gyakran van abban a téves tudatban, hogy a fegyelmezett szteroidterápia végérvényes gyógyuláshoz vezet, vagy a tartós szteroidterápia jelentheti a hosszú távú megoldást. Mindkét álláspont súlyos következményekkel járhat. A szteroidszerek elhagyását követően a tünetek rendszerint előbb-utóbb fellángolnak, az időközben kialakult lokális mellékhatások pedig tovább árnyalják a tünettant. Lokális szteroid huzamos alkalmazása mellett a bőr másodlagos víztartalomvesztése fokozza a viszketést, az érintett felület a szerkezetében átalakul, egyes rétegei elvékonyodnak, striák jelenhetnek meg (már a babákon is!), és elkerülhetetlen a sarjadzó gombák burjánzása, melyek látványos foltokat képeznek az érintett bőrfelületen a nyári időszakokban. Általában ekkor szembesülnek a szülők azzal, hogy az atópiás dermatitis egy intenzitásában változó, de krónikus folyamat.

Az atópiás dermatitis jelen ismereteink szerint nem gyógyítható kórfolyamat, ám tünetei kezeléssel jelentősen módosíthatók. Nincs csodaszer, mely biztos hatást idéz elő, ellenben folyamatos a csodavárás, hogy egy napon piacra kerül egy mindennél hatékonyabb terápiás eszköz. Az atópiás beteg ellátása szempontjából sajátos a gyógyszerész szerepe, hiszen a vény nélkül hozzáférhető szerek széles skálájából tud megfelelő terápiát javasolni, az életmódi tanácsok mellett. Ma már a betegek többsége tudja azt, hogy számíthat a gyógyszerészek tudására az atópiás dermatitis kezelésekor is.

 

Dr. Kovács Erzsébet

gyógyszerhatástan-szakgyógyszerész,

Kenézy Gyógyszertár, Debrecen

drkovacs@kenezypatika.com


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Önmotiváció a munkahelyen - Profi trükkök az unalom ellen

2024. szeptember 10.

Ugyan a legtöbbször azt hallom, ennyi dolgom van, annyi dolgom van, este 8-ig túlórázom, nem tartok ebédszünetet; mégis rengeteg olyan ember jár naponta munkába, akiknek nem telik hasznosan a 8 munkaórájuk. Persze ez nem csupán rajtuk múlik.  

Unatkozom, nem köt le ez a feladat, nem látom értelmét, hogy ezt vagy azt megtegyem, lassan tudok haladni, nem vagyok képes koncentrálni, na már megint egy órával hamarabb elkészültem, miért nem mehetek már haza? Biztosan sokakban megfogalmazódtak már ezek és az ezekhez hasonló kérdések, gondolatok, és nem is egyszer…

Specifikus feladatok - megújuló munkaerőigények

A mai világban már 2-3 évet egy munkahelyen tölteni dicséretes dolog. Régen az emberek évtizedeket is maradtak a helyükön, ma már valahogy ez nem megy. Talán az Internettel járó gyors információáramlás, felgyorsult munkafolyamatok teszik, de ha nem figyelnek oda ránk, inkább munkahelyet váltunk. Persze az is hozzájárul a sűrű állás-váltáshoz, hogy szinte minden fajta tevékenységet olyan apró részterületekre bontanak, hogy egy-egy munkakör nagyon specifikus és kis számú feladattal jár, amelyeket könnyű megunni…

Mégis, ha elkezdesz unatkozni, ne gondold, hogy az első megoldás az előléptetés, vagy a munkahelyváltás. Ezeket a drasztikus lépéseket előzze meg egy kis öntréning, és ha már semmi sem segít, és minden kötél szakad, csak akkor add fel jelenlegi munkaköröd, munkahelyed!

5 ok arra, hogy miért érzi magát fáradtnak

2024. szeptember 10.

Ha reggelente sem ébred kipihenten, és napközben sem érzi túl energikusnak magát, annak több oka is lehet. Dr. Vida Zsuzsanna neurológus, alvás specialista, a JóAlvás Központ orvosának segítségével öt lehetséges magyarázatot sorolunk fel.

1. Túl rövid alvásidő

A napközbeni fáradtságot sokszor egyszerűen a túl rövid éjszakai alvásidő okozza. Az alváshiány miatt nappal levertnek, kimerültnek érezhetjük magunkat.
Az alvás specialista véleménye: A felnőttek számára szükséges alvásmennyiség minimum napi 7 óra. A jól összeállított napirend segíthet abban, hogy este időben ágyba kerüljünk és kipihenten ébredjünk.

2. Horkolás

A kellemetlen zaj nem csak a horkoló ember, de az alvótárs nyugodt pihenését is gátolhatja. A probléma azonban nem pusztán zavaró, de az egészséget is veszélyezteti. Horkolás közben, a felső légutak szűkülete, elzáródása miatt csökkenhet vagy kimaradhat a légvétel, az alvó személy egy pillanatnyi szünet után hirtelen levegő után kezd kapkodni.

Az ilyen légzészavarok ún. mikroébredéseket okoznak, ami miatt az éjszakai alvás nem pihentető, napközben fáradság, koncentráció zavar jelentkezhet. Súlyos esetben, ha alvás közben gyakran és hosszan kimarad a légvétel ún. alvási apnoe betegség jelentkezik, mely a következményes oxigén hiány miatt számtalan betegség, például koszorúérbetegség, agyi érbetegségek, stroke kialakulását is elősegíti.

Az alvás specialista véleménye: alváskivizsgálás során felderíthetjük a horkolás hátterében álló okokat. Az eredménytől függően a probléma műtéti úton, alternatív eszközök segítségével, vagy ún. CPAP terápia segítségével orvosolható. Bizonyos esetben életmód változtatásra is szükség lehet, ugyanis a túlsúly és a dohányzás is okozhat horkolást.

Az egyke trónfosztása - testvérféltékenység

2024. szeptember 09.

Minden családi anekdotatárban találkozhatunk olyan történetekkel, amikor a nagyobbik gyermek a korábban várva várt kistestvért hirtelen "visszavitetné a gólyával"...  

A féltékenység valószínűleg az egyik legrosszabb dolog, ami velünk történhet. Korra, nemre való tekintet nélkül mindenkit a kétségbeesésbe taszíthat ez az áldatlan állapot, amikor egy kedves személynek vagy dolognak a birtokát mással kell megosztani. Ismeretes szerelmi, szakmai, baráti és nem utolsó sorban testvéri féltékenység. Minden családi anekdotatárban találkozhatunk olyan történetekkel, amikor a nagyobbik gyermek a korábban várva várt kistestvért hirtelen "visszavitetné a gólyával" vagy szívesen odaajándékozná a szomszédnak, esetleg tettlegességgel is nyomatékot ad ilyen irányú kívánalmainak.

A gyerekek persze a legtöbb esetben kifejezetten örülnek a kistestvérnek, érdeklődéssel figyelik anyjuk gömbölyödő pocakját, és alig várják, hogy új játszótársat kapjanak. Aztán anya a gömbölyödő pocakkal együtt eltűnik néhány napra, és mire visszatér valami végérvényesen megváltozik. A kiságyban ott az új játszótárs, akivel - legalábbis kezdetben - meglehetősen kevés számú játékot lehet játszani. És ez még nem minden: úgy tűnik anya és apa sem kárpótol a játszótárs nélkül töltött percekért, hiszen állandóan az új bőgőmasina körül legyeskednek.

A testvérféltékenység ugyan a későbbi években is fel-felbukkanhat, de a kisgyermekben különösen megvan az a vágy, hogy kizárólag ő birtokolja az anyai és az apai szeretetet. A kicsik azonban ritkán fogalmazzák meg pontosan vágyaikat, ezért általában "kerülő utakon" fejezik ki ellenérzéseiket, vagy vonják magukra a figyelmet.

Osztozni a szereteten 

Az óvodás korú, és az annál kisebb gyerekek nehezebben viselik el, hogy a szülőkön, elsősorban az anyán osztozni kell. Ilyenkor fordul elő, hogy egy-két játék "véletlenül" a kiságyban landol, vagy túl hevesre sikerül a kisebb megszeretgetése. A nagyobb testvér esetleg arról fantáziál, hogy mi lenne, ha tündérek, manók vagy egyéb lények vinnék magukkal a kishúgot vagy kisöccsöt, lehetőleg örökre.