Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Az 5 legnagyobb bűn, amit nyáron a bőröd ellen elkövethetsz

Érdekességek2017. augusztus 04.

Nyáron hódolunk a bűnös élvezeteknek. Fagylalt orgiák, napozás istennők, alkoholba torkolló lágy esti bulizások, csillogás, álpihenés. Na de mi az, amivel legtöbbet ártasz a bőröd állapotának, minőségének, érzékenységének? Olvasd tovább...    

Haverok, buli, fanta. Vagy sör. Kóla. Nem telhet el nyár a barátokkal együtt töltött grillezés, sütögetés, bográcsozás, fagyizás, napozás, strandolás, vagy legalább lavórban lábáztatás nélkül. Ugyanakkor ezek a szórakozások ártatlanok ahhoz képest, amiket a mindennapjainkban elkövetünk a testünk ellen. Mert szórakozni kell. És jó. És senkit nem érdekel, ha évente 2-3 alkalommal többet iszol a kelleténél, amíg ezt nem hetente teszed meg. Ebből képes az emberi test regenerálódni. Nem a féktelen önromboló életmódról beszélek, mert az nyilván káros. Na de mi a helyzet a mindennapos veszélyekkel?
Összeszedtem pár dolgot, ami szerintem sokkal veszélyesebb, mert az egészségedet hosszútávon veszélyezteti, nem csak a bőröd állapotát.


  1. Nem tisztítod az arcbőrödet és a testedet rendesen. Nyáron nálunk is éghajlati sajátosság, hogy meleg van. Alapból erőteljesebben izzadunk, ami nem baj! Kifejezetten szükségünk van az izzadásra, hiszen a nyirokrendszerünk dolgozik és löki ki a szervezetünkből a nem odavaló “mérgeket”, amiket a szervezetünk nem tud feldolgozni. Az izzadság akkor büdös, ha a testünk szennyezett, hormonális problémáink vannak. Ilyenkor sem az izzadság elsősorban, hanem a baktériumok okozzák a szagot. Pajzsmirigy problémáknál ez szintén erősödik, ilyenkor nem a kozmetikumok fognak segíteni, hanem a belső rendbetétel, étkezéssel kezdve pl. Az enyhén alul vagy fölül működő pajzsmirigyet sok esetben tej- és gluténmentes diétával el lehet kezdeni rendezni. Súlyosabb esetben természetesen szükséges orvosi beavatkozás is. Az izzadságot, ami kihozza a testünkből a méreganyagokat, gyakorlatilag végig vezetik a bőrön, és ha ráadásul városban élsz, akkor a levegő szennyezettségével is meg kell küzdenie a bőrödnek. Ha nem tisztítod rendszeresen és akár naponta is sűrűn, könnyen elfertőződhet a bőr, tekintve, hogy a kosz is bele ivódik az arcunkba, testünkbe. Én minden reggel és este külön megtisztítom az arcbőrömet és a dekoltázsomat. Nagyon koszos szokott lenni, pedig látszólag semmit sem csináltam aznap, ami indokolná a fekete vatta korongokat…
     
  2. Ha már izzadás, akkor izzadásgátlót használsz és nem szagtalanítót. Az izzadásgátlók nehézfémeket tartalmaznak, alumíniumot, nikkelt, akár higanyt is. Azért akadályozzák meg az izzadást, 24, 48, 72 órán keresztül, mert lemosni sem tudod a bőrödről. Ha emlékszel, a középkori lovagok fém páncélt hordtak. Az a méreténél fogva levehető volt, viszont ugye rettenetesen büdösek voltak. Na mármost, egy vastag páncél, ami megakadályozza a vágásokat, szúrásokat, az a bőr természetes folyamatait is akadályozza. Begombásodott alatta a bőr, fekélyesedett, rothadt, bűzlött, váladékozott stb... Te is elképzelted ezt? Akkor most gondolj bele, önként és dalolva küldöd a nyirokrendszeredbe ezeket az anyagokat. Amik ki sem tudnak ürülni maguktól... Tudod, pajzsmirigy problémák, nyirokrendszeri rendellenesség, mellrák lesz belőle. Ma a mellrákosok több, mint 48%-a férfi… Ennyit az izzadásgátlókról. Ha helyette hagyod izzadni a testedet, viszont a tejsavon élősködő baktériumokat pusztítod el megfelelő, 100%-ban tiszta, természetes illóanyagokkal, akkor búcsút mondhatsz a testszagnak és a test károsításnak is! :)
     
  3. Nem iszol elegendő vizet. Nem kólát, cukros üdítőt, kávét, alkoholt. Hanem tiszta vizet. Ha most nyávogsz, hogy de te a vizet nem szereted, akkor elmondom, hogy a tested min. 60% víz. Kisgyerekeknek 70%-a. Ha nem viszel be megfelelő mennyiségű utánpótlást, akkor bizony a tested nem fog megfelelően működni. A porckorongok összehúzodnak és keményednek, amitől elkezd fájni a derekad, hiszen a zselés állag szűnik meg. Az izületek elkezdenek feszülni és fájni, hiszen szintén a rugalmasságukat vesztik el. A bőr kiszárad, az agyban is lecsökken az agyvíz mennyisége, a fejed elkezd fájni, álmos leszel, nem forog az agyad, nem tudsz gondolkozni. Az emésztés sem működik víz nélkül, hiszen nem marad nedvesség a gyomorban. Nyáron a fokozott izzadás miatt akár annyira ki is száradhatsz, mint az aszalt gyümölcsök… Tudtad, hogy az aszalás gyakorlatilag víz elvonási folyamat? Nem véletlenül használjuk a kint aszalódunk a napon szófordulatot. Szeretnél nyár végére 100 éves lenni testileg? Akkor ne igyál mást csak kólát, alkoholt, kávét. Önmagában is vízelvonó hatású a szervezetre. Hát még nyáron… Naponta minimum 2 liter tiszta vizet kellene meginnunk. Minimum. Nem ennyit összesen… Szóval vízre fel, és hogy hulladékmentesen tedd, vegyél egy trendi kulacsot magadnak és azt töltsd újra magadnak. Nem kell halmozni az eldobható palackokkal a feldolgozatlan szemét mennyiségét. 
     
  4. Kőolajos, parabénes, ftalátos, szintetikus tartósítószeres, szintetikus parfümös vagyis mérgező kozmetikumokat, sminkeket használsz. Mindenki az összetevőkkel zaklat téged? Nos, ha nem akarsz magatehetetlen birka lenni, aki tele van allergiás bőrreakciókkal, pattanásokkal, rozáceával, könnyező szemmel, vagy egyszerűen nem szeretnéd, ha 25 évesen 45-nek néznél ki, mert a bőröd már ráncosodik, öregszik, és egyre több mindent kensz rá hatástalanul? Akkor bizony éppen itt az ideje, hogy tudatosítsd magadban, hogy nem kenjünk az autó fekete benzinjét az arcunkra. Te is csepegtettél már olvadt gyertyát a kezedre? Ugye emlékszel, hogy először égetett, aztán meg ott van a bőrödön egy rétegben? Nos, a paraffin, paraffinum az mind-mind a gyertya. Ami fehér. És amit ha rákensz a bőrödre, akkor film réteget von rá, megakadályozva a bőr természetes légzését, működését, hidratáltságát. Nem engedi leválni az elhal hámsejteket, amik így előbb-utóbb tölcsért nyitnak a a mélyebb hámrétegbe, és vele együtt a vérerekbe. Hoppá, már benne is van a véráramban az összes káros anyag, és ugye tudod, hogy így az egész testedbe eljut! Ezt megismétlem. AZ EGÉSZ TESTEDEN VÉGIG VISZI A VÉR A KÁROS ANYAGOKAT! Ha ezeket el akarod kerülni, akkor keress meg engem bátran…  :) Jah, és súlyosabb lesz az allergiás reakció, ha a nap beleégeti a bőrödbe… BIOsminkre és biokozmetikumokra fel! :)
     
  5. Kémiai fényvédős naptejet használsz. A faktorszám azt jelenti, hány percig lehetsz gond nélkül a napon a naptejben. Egy 20 faktoros naptej általában 20 perc védelmet biztosít. Kb. mennyit is szoktál napozni??? A legjobb az egészben, hogy ami az UVA/UVB sugárzás ellen hivatott védeni téged, sugárzás hatására kémiai reakcióba lép egymással. Arról már nem is beszélve, hogy az UVA sugárzás a D-vitamin képzésében játszik szerepet, de ez egy másik, hosszabb téma. Mit csinál a nap? Fényt sugároz. A következménye napallergia lehet. Plusz bőr rák. Arról nem beszélve, hogy a naptejek halmozottan tartalmaznak durva petrol kémiai összetevőket. Tehát nem elég, hogy napallergiás lehetsz, de még a bőrödön keresztül a véráramba jutva halmozottan károsítja a bőrödet.  Akkor ki se menj a napra? Nyugodtan menj ki. Viszont fizikai fényvédőt használj, mint például a titánium-dioxid. A mikro szemcsés titánium-dioxid tükörként veri vissza a fényt. Este meg le tudod mosni a bőrödről. Nem lép kémiai reakcióba a nappal. Nem is tudna. A káros sugárzásoktól megvéd, viszont nem tömíti el a pórusokat. 

    Nos, mivel most már kellőképpen megijedtél és kígyót békát kiabálsz rám, így elmondom, hogy létezik megoldás a bőr allergiás reakcióira. Az organikus, növényi biosminkek és biokozmetikumok. Ha nem hiszed el, akkor gyere el az Öko délutánjaimra és teszteld le őket személyesen!
    Bizonyítsd be, hogy a te bőröd erre is érzékenyebb nálam, és akkor teljesen ingyen teszteltél.

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Sünpara a kertben: vigyázzunk rájuk!

2024. március 19.

Itt a tavasz, kezdődnek a kerti munkák. Figyeljünk oda tüskés társbérlőinkre, óvatosan bolygassuk a lomb- és rőzserakásokat! Sünbarát útmutató néhány lépésben.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívja a lakosság és az önkormányzatok figyelmét arra, hogy az éjszakai életmódot folytató, védett keleti sün előszeretettel választja telelő-, majd nappali búvóhelyül a kertekben, parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakásokat. A nőstények itt is ellenek, ezért az óvatlanul végzett kertrendezés könnyen teljes családok pusztulását is okozhatja.

Ha ilyen növényihulladék-rakással kell dolgoznunk – akár nyáron, akár télen –, az esetleg ide húzódó állatok védelme és a saját lelkiismeretünk megnyugtatása érdekében érdemes az alábbi néhány egyszerű óvintézkedést betartani:


első lépésben, fentről lefelé haladva előbb a vasvilla nyelével, majd kesztyűs kézzel forgassuk át a halmot, így győződve meg arról, hogy nincs-e alatta sün;
ez az óvatosság különösen ajánlott a május-júniusi sünellési időszakban, amikor a menedékekben a hetekig vak és szinte magatehetetlen kölykök is ott lehetnek;
lehetőség szerint soha, az év egyik hónapjában se gyújtsuk fel helyben az ilyen rakásokat (ez amúgy is tilos), mert a lángok elől a felnőtt sünök sem fognak, tudnak elmenekülni, hiszen védekezési stratégiájuk az összegömbölyödésre épül, így szó szerint megsülnek;
ha a gallyrakás megbontásakor sünfészket találunk, ne essünk pánikba, és ha csak lehet, semmiképpen se szedjük össze a kölyköket és kezdjük mi magunk nevelgetni őket (!); ehelyett pakoljunk vissza kellő vastagságú rétegben ágakat és leveleket a fészekre, majd hagyjuk a nőstényre a továbbiakat;
a háztartásokban keletkező gallyrakás megszüntetése többnyire halasztható, amivel érdemes legalább addig (négy-öt hetet) várni, amíg a kölykök annyira megerősödnek, hogy éjszakánként követik anyjukat a vadászatra, de ha tehetjük, a közelben mindenképpen alakítsunk ki alternatív búvóhelyet a gallyakból vagy a következő fejezetben bemutatott süngarázzsal;
amennyiben a lomb- és rőzserakások elbontása nem elodázható (többnyire kertgondozással foglalkozó települési szervek munkaköre kapcsán), a rendszeresen ilyen munkát végző munkatársakat érdemes ellátni mesterséges süngarázzsal, amibe mind a magányosan pihenő felnőtt állat, mind a nőstény a kölykeivel áttelepíthető.

Az aranyér igen gyakran okoz tüneteket, de a legtöbben csak későn fordulnak orvoshoz

2024. március 19.

Sokan eleinte főleg házi praktikákkal próbálkoznak, amik egy bizonyos ideig akár segíthetnek is, sőt, meg is szűnhetnek az aranyeres tünetek, ám van az a pont, amikor már érdemes szakembert felkeresni. Hogy ez mikor jön el, azt dr. Baranyai Lászlótól, a Trombózis-és Hematológiai Központ aranyérrel is foglalkozó sebészétől kérdeztük meg.

 Mi is az az aranyér?

Aranyér alatt azokat a vénákat értük, melyek a végbélnyílásban az izom mellett, azzal együttműködve vesznek részt a végbél zárásában. Ezek a vénák ha megduzzadnak, begyulladhatnak és fájdalmat, viszketést, illetve vérzést is okozhatnak.

Két típusát különböztetjük meg az aranyérnek: lehet belső és külső aranyér. A belső aranyér a végbélben, a záróizom felett található, és általában nem látható, kézzel nem érezhető. A külső aranyér ezzel szemben a végbélnyílás külső területén a záróizom alatt található, így kitapintható.

Az enyhe, belső aranyeres csomó gyakran nem okoz tüneteket, nem fájdalmas, ám idővel székelés után vérezhet. Érdemes tudni, hogy a belső aranyeres csomó nyomás hatására megnövekedhet, nyele megnyúlva előeset. Eleinte visszahelyezhető, viszont az utolsó (negyedik) stádiumban már nem nyomható vissza. A külső begyulladt, duzzadt aranyér rendkívül fájdalmas lehet, akár ülés, akár székelés során.

Az aranyér izgalom fő tünetei:


végbélnyílás viszketés
fájdalom (főleg székeléskor)
vérzés
idegentest érzés


Az aranyeres panaszok meglehetősen gyakoriak, különösen a 45 és 75 év közöttiek körében. Van, hogy otthoni praktikáktól elmúlik, ám ha nem javul, akkor kezeléséhez orvosi segítség szükséges!

Az aranyér kialakulásának fő okai:


Rostszegény, csípős ételek fogyasztása
Erőlködés a székletürítés során
Hosszantartó ülés
Terhesség
Elhízás
Genetika (hajlam a visszértágulatra)
Nehéz tárgy emelése

Pszichózissal járó betegségeknél is elérhető hatékony kezelés

2024. március 18.

Ha valaki meghallja a pszichózis, elmezavar kifejezést, könnyen pánikba eshet, gondolván, hogy ebből nincs kiút. Holott, ha gondos, alapos kivizsgálás után megszületik egy pontos diagnózis, annak megfelelően célzott gyógyszeres és pszichoterápiás segítség érhető el, ami igen jó eredményeket hozhat. Dr. Veres Andrea, a Pszichiátriai Központ pszichiátere szerint éppen ezek a sikeres, személyes élettörténetek adják a pszichiátriai munka semmihez sem fogható szépségét.

Örökség vagy környezeti hatás?

A pszichózis egy összefoglaló név egy állapotra, amely megjelenhet a skizofréniában, a skizoaffektív betegségekben, a bipoláris affektív zavarban és a külső toxikus hatások vagy belső szervi állapotok miatt kialakuló elmezavarban is. Ezek úgynevezett multifaktoriális betegségek, ami azt jelenti, több ok is állhat a kialakulásuk hátterében. Mindenképpen lehet bennük örökletes hajlam, bár ez sokszor nem egyik generációról a másikra, hanem akár egy generációt átugorva jelenik meg. Ugyanakkor a környezeti tényezők is számítanak, leírtak például egy családtípust, a zárt, kapcsolatok nélküli, ún. skizofrenogén családot, amelyben nagyobb a kockázata a skizofrénia kialakulásának, de ez sem törvényszerű.

Kihez fordulhatunk diagnózisért?


Ha valaki tudatzavarra utaló tüneteket tapasztal a hozzátartozóján, aki úgy érzi, megváltozott a világ, aminek hirtelen vagy fokozatosan ő került a középpontjába, ahol vagy mindenki összeesküdött ellene, vagy éppen az egész világ őt bálványozza, mindenképpen orvoshoz kell fordulni – hangsúlyozza Veres doktornő.
Amikor valaki ilyen tünetekkel érkezik és felmerül a gyanúja egy induló skizofréniának vagy affektív zavarnak, fontos lenne egy agyi CT vagy MR, ugyanis a képalkotással kimutatható lehet olyan szervi ok, ami szintén ilyen tüneteket okozhat. Ez lehet például egy agyi elváltozás, egy agytumor, vagy bármilyen krónikus elfajulás. Így megszülethet egy konkrét diagnózis, ami alapján ma már igen jó hatásfokú gyógyszeres és komplex kezelést tudunk megindítani.


A gyógyszeres kezelésre épülő terápia rengeteget segíthet

A skizofrénia gyógyszeres kezelésében nagy áttörések történtek az elmúlt évtizedekben, főként az, hogy egyáltalán elérhető a kezelés. Sőt, ma már a kezdetben kialakított vegyületekhez képest olyan többedik generációs antipszichotikumok léteznek, amelyek egyre finomabbak, egyre pontosabban hatnak ott, ahol szükséges. Ezért is van nagy jelentősége a differenciál diagnózisnak, hiszen a gyógyszeres kezelésnek többféle iránya is lehet.

A gyógyszerek mellett nagy jelentősége van a különböző terápiáknak, mint a pszichoterápia, a szocioterápia vagy a kognitív terápia, ezekkel tehető még tartósabbá és jobban kezelhetővé a betegség. A kognitív, tehát gondolkodásra ható terápia például segíthet többek közt a tünetek felismerésében, a mindennapok felépítésében, vagyis a páciens saját életvezetésében. A pszichoedukáció pedig jelentősen növelni tudja az érintett páciensek életminőségét. Ez azért is nagyon fontos, mert ezek a betegségek jellemzően élethosszig tartanak (bár olyan is előfordul, hogy valakinél évtizedek nem jelennek meg az epizódok), tehát meg kell tanulni minél jobban élni velük.

Ugyanakkor nem könnyű elérni, hogy a pszichiátriai betegek tartósan együttműködjenek a kezelőorvossal, mert csak azért sem, mert a zavar a tudatközpontot is érinti. Ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a család és a közelállók szerepét, hiszen a tüneteket minél előbb fel kell ismerni és kezelni kell.