Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Az egészséges élet 9 pillére - és ami abból a 21. századra maradt

Érdekességek2018. november 12.

A mai embernek átka és szerencséje az információk azonnali hozzáférésének lehetősége. Ha valamilyen egészségügyi problémája adódik, a témát csak begépeli az egyik keresőbe, és máris "okos" megoldások százai közül válogathat a természetgyógyászat területéről is. Dől a baromság, "egyél útifüvet, a Makkoshotykai a legjobb", "kovaföld nélkül az utcára se menj", "szerezz a Bermuda háromszögből algát" "neked csak Alexej a csodalátó segíthet", stb. Ezek hatására jött az ötlet, hogy a teljesség igénye nélkül tekintsük át a hazai gyógyászat elmúlt 30 évét, nézzük meg, mi változott, mi maradt a múltból.  

Dr. Oláh Andor és a tudományos természetgyógyászat
A múlt évszázad második felében kezd lassan népszerűvé válni a természetgyógyászat, amiben jelentős szerepe van Dr. Oláh Andor orvos-természetgyógyásznak, aki összefogott és megalapozott felvilágosító munkáival próbált rendet tenni a kissé „elkoszolódott” agyakban. Ne felejtsük el, hogy abban a korszakban a betegeknek mást javasolni, mint a hivatalosan elfogadott gyógyszerközpontú szemlélet, kuruzslásnak számított! Ezért is volt hatalmas áttörés, amikor Oláh doktor rendszerezte az egészségre ártalmas tényezőket, és megoldást kínált a problémákra. Munkája az „Egészséges élet kilenc alappillére” máig alapigazságnak számít.



Méregtelenítés – ez mit jelentett?
Amint látjuk, a rendszer legelső pontja a méregtelenítés fontosságát emeli ki. Ez a gondolat a múlt század végének gyógyászai körében igen népszerű lett, aminek következtében „boldog – boldogtalant” azonnal méregteleníteni kezdtek, függetlenül a beteg problémájától. Mint mindig, az igazság persze félúton volt. Ahhoz, hogy Oláh doktor célját pontosan értelmezzük meg kell néznünk az átlag (munkásember) akkori szokásait.

A cukor, a hús és a tunyaság
Az 1970-es – 80-as években már relatív jólét volt a korábbi évtizedekhez képest. Ez konkrétan annyit jelentett, hogy az élelmiszerek nagy része hozzáférhetővé (megfizethetővé) vált. A húsfogyasztás és a cukorfogyasztás megkétszereződött, miközben főleg a városi munkásság a mai szinthez képest megdöbbentően kevés zöldség- és gyümölcsfélét fogyasztott. A televíziózás egyre népszerűbb lett, és vele arányosan csökkent a mozgásra fordított idő még azoknál is, akik egyébként felvilágosultan gondolkodtak.

Cigi – kávé – alkohol
A dohányzás, a kávé- és alkoholfogyasztás egyszerűen divat is volt. A munkahelyi értekezleteken, munkásgyűléseken, összejöveteleken dőlt a füst, és annyi ittas ember, mint egy átlag május elsején látható volt, ma már szinte elképzelhetetlen. Ezek a szokások természetesen az otthon falai között is jelen voltak. Egyszóval, ha valakinél szerettél volna eredményt elérni, akkor a meglévő beidegzésein kellett változtatni. Valószínűleg igaz az a legenda, hogy Oláh doktor úr azt monda a tanácskérőknek „Akkor tessék hozzám fordulni, ha már nem pusztítja önmagát, mert akkor tudok segíteni”.

Az új évezred változásai természetesen megkövetelik a modern természetgyógyászati gondolkodást. A MÉREGTELENÍTÉS lényege nagyban változott, még ha a régi elveket valló gyógyászok ezt strucc módjára nem is akarják észrevenni. Megjelent több új „ellenség”.

Ellenségek, amiktől Oláh doktor ma másként vélekedne!
Ma már nem a pár szál cigaretta okozza a problémát, hanem a légszennyezés. Nem a „hús zabálás” és a híg kávé tesz tönkre, hanem a mindent átható „elektroszmog”. Ez a cikk is számítógépen készül, mellettem az okos telefonom. Ülök a monitorral szemben, miközben kinn süt a nap. Vízalapú testem minden sejtje „hullámzik” a mikrorezgések viharában. 30 éve Ferencsik István - ismert természetgyógyász - még azt tanácsolta: „ha van mikrosütőd, tegyél rá halálfejet”. Ma nem kell semmilyen sütő, hogy kicsináld magad. Elég, ha a fővárosban metróra szállsz, és közben még mobiltelefonálsz is egy kicsit. Annyi energetikai inger éri tested egyszerre, mintha  valaki 50 évig káros földsugárzásban élt volna!

Kivédhető a környezeti ártalmak minden hatása?
Ez a hatás ma már nem kivédhető. Testünk maga a csoda, teljesen alkalmazkodik. A mai fiatalok már ebbe születnek bele. Konkrét gondot a 30 év felettieknél okoz. Itt nagyon fontos az alkalmankénti sejtszintű rezgéstisztítás. Ne gondoljunk valami csodaszerre. A természet kínálja a segítséget, tehát amikor teheted, menj ki a TERMÉSZETBE. Amint az időjárás engedi, próbálj mezítláb is járni pár percet az említett szabad levegőn. Nem kell hinned benne, de simíts (ölelj) meg nagy egészséges fát-fákat. Amikor csak teheted, menj vízközelbe! Keresd, és ismerd fel a lehetőségeidet! Ha szeretnél töltődni, és megteheted, simogass állatokat! Legjobb a ló, de minden olyan lény segítségedre van, „aki” nem hord cipőt, és nem szigetelte el magát a földtől, mint a modern ember.

Ezek a tevékenységek levezetik a káros rezgések egy részét, és pozitív töltésekkel látnak el.  Ha így cselekszel, akkor megtetted az első lépést a helyes méregtelenítés felé.
Innét kövesd tovább Dr. Oláh Andor tanácsait, Hartmann Ferenc tolmácsolásában.

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet. 

Mi sül ki ebből?

2025. június 23.

Erős Antónia és Sárközi Ákos együtt!

Idén új zsűrije van a Magyarország Cukormentes Tortája versenynek, melyben a cukrász és a dietetikus tagokon kívül fitneszvilágbajnok és Michelin-csillagos séf is pontoz. A bírálók Budapesten, a Zila kávéházban rendezett elődöntőn választották ki a továbbjutókat. A hozzáadott cukrot nem tartalmazó torták között olyan alkotások is a zsűri asztalára kerültek, melyeket a cukrászok a fehér mák, a bergamott, vagy épp a kardamom felhasználásával alkottak meg. De a sláger ízeknek a „nagy klasszikusok” bizonyultak, mint a barack, a dió, a csokoládé, a fekete ribizli, a meggy. Öt torta jutott a döntőbe:


Álmodozó – Kovács Alfréd, Édes Vonal cukrászda (Vác)
Bíborköd – lawal-Papp zsófia, Papp cukrászda (Makó)
Cseppharmat – lakatos Pál és Bicsérdi Viktória, levendula és Kert cukrászda (Szigetszentmiklós)
Meggy Mandula Szimfónia – Benczur Sándor, Kovács János, Marcipán cukrászda (Hódmezővásárhely)
Nyári ébredés – Vadócz Jenő és Pethő Gábor, Promenád kávéház (Balatongyörök)

Fogakat növesztünk, miközben az MI átveszi az irányítást?

2025. június 22.



A fogregenerációtól a mesterséges intelligencia alkalmazásáig – a Clinident összeállítása a jövő fogászatának néhány ígéretes innovációjáról szól, köztük arról a japán fejlesztésről is, amely természetes módon pótolhatja a hiányzó fogakat.

Globális népegészségügyi kihívás

A fogászati problémák világszerte jelentős népegészségügyi kihívást jelentenek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint mintegy 3,5 milliárd ember, a világ lakosságának közel fele küzd valamilyen szájüregi megbetegedéssel. A leggyakoribb ezek közül a fogszuvasodás, amely a felnőtt lakosság 60-90%-át érinti, míg az iskoláskorú gyermekek körében ez az arány eléri a 60%-ot. A fogágyproblémák szintén elterjedtek: a 35 év feletti korosztály mintegy 50%-át érintik ezek a betegségek, amelyek kezelés nélkül fogvesztéshez vezethetnek. Különösen aggasztó, hogy a 65 év feletti populáció harmada bizonyos régiókban – beleértve Kelet-Európát is – teljesen fogatlan. A fogproblémák nem elszigetelt jelenségek: szoros összefüggést mutatnak számos krónikus betegséggel, köztük a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, cukorbetegséggel és légzőszervi problémákkal. A rendszeres fogászati ellenőrzés és a megfelelő szájhigiénia ezért nemcsak a fogak egészségének, hanem az általános egészségi állapot fenntartásának is kulcsfontosságú eleme.

A magyarok 80%-a csak panasz esetén fordul fogorvoshoz

Magyarországon a fogászati helyzet az európai átlagnál lényegesen kedvezőtlenebb képet mutat. A Népegészségügyi Központ és a KSH felmérései alapján a lakosság mintegy 90%-a érintett valamilyen fogászati problémával. Már fiatal korban jelentkeznek az első jelek: a 12 éves gyermekeknek átlagosan 2-3 szuvas, tömött vagy hiányzó foguk van. A felnőtt lakosság hozzáállása is problematikus: 80%-uk nem vesz részt rendszeres fogászati szűrővizsgálatokon, kizárólag panasz esetén fordul szakemberhez. Ez a reaktív megközelítés gyakran bonyolultabb és költségesebb kezelésekhez vezet, mint a megelőzésre épülő stratégia alkalmazása. A fogágybetegségek különösen elterjedtek a középkorú és idősebb korosztályban, gyakran vezetnek fogvesztéshez.