Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Az egészséges élet 9 pillére - és ami abból a 21. századra maradt

Érdekességek2018. november 12.

A mai embernek átka és szerencséje az információk azonnali hozzáférésének lehetősége. Ha valamilyen egészségügyi problémája adódik, a témát csak begépeli az egyik keresőbe, és máris "okos" megoldások százai közül válogathat a természetgyógyászat területéről is. Dől a baromság, "egyél útifüvet, a Makkoshotykai a legjobb", "kovaföld nélkül az utcára se menj", "szerezz a Bermuda háromszögből algát" "neked csak Alexej a csodalátó segíthet", stb. Ezek hatására jött az ötlet, hogy a teljesség igénye nélkül tekintsük át a hazai gyógyászat elmúlt 30 évét, nézzük meg, mi változott, mi maradt a múltból.  

Dr. Oláh Andor és a tudományos természetgyógyászat
A múlt évszázad második felében kezd lassan népszerűvé válni a természetgyógyászat, amiben jelentős szerepe van Dr. Oláh Andor orvos-természetgyógyásznak, aki összefogott és megalapozott felvilágosító munkáival próbált rendet tenni a kissé „elkoszolódott” agyakban. Ne felejtsük el, hogy abban a korszakban a betegeknek mást javasolni, mint a hivatalosan elfogadott gyógyszerközpontú szemlélet, kuruzslásnak számított! Ezért is volt hatalmas áttörés, amikor Oláh doktor rendszerezte az egészségre ártalmas tényezőket, és megoldást kínált a problémákra. Munkája az „Egészséges élet kilenc alappillére” máig alapigazságnak számít.



Méregtelenítés – ez mit jelentett?
Amint látjuk, a rendszer legelső pontja a méregtelenítés fontosságát emeli ki. Ez a gondolat a múlt század végének gyógyászai körében igen népszerű lett, aminek következtében „boldog – boldogtalant” azonnal méregteleníteni kezdtek, függetlenül a beteg problémájától. Mint mindig, az igazság persze félúton volt. Ahhoz, hogy Oláh doktor célját pontosan értelmezzük meg kell néznünk az átlag (munkásember) akkori szokásait.

A cukor, a hús és a tunyaság
Az 1970-es – 80-as években már relatív jólét volt a korábbi évtizedekhez képest. Ez konkrétan annyit jelentett, hogy az élelmiszerek nagy része hozzáférhetővé (megfizethetővé) vált. A húsfogyasztás és a cukorfogyasztás megkétszereződött, miközben főleg a városi munkásság a mai szinthez képest megdöbbentően kevés zöldség- és gyümölcsfélét fogyasztott. A televíziózás egyre népszerűbb lett, és vele arányosan csökkent a mozgásra fordított idő még azoknál is, akik egyébként felvilágosultan gondolkodtak.

Cigi – kávé – alkohol
A dohányzás, a kávé- és alkoholfogyasztás egyszerűen divat is volt. A munkahelyi értekezleteken, munkásgyűléseken, összejöveteleken dőlt a füst, és annyi ittas ember, mint egy átlag május elsején látható volt, ma már szinte elképzelhetetlen. Ezek a szokások természetesen az otthon falai között is jelen voltak. Egyszóval, ha valakinél szerettél volna eredményt elérni, akkor a meglévő beidegzésein kellett változtatni. Valószínűleg igaz az a legenda, hogy Oláh doktor úr azt monda a tanácskérőknek „Akkor tessék hozzám fordulni, ha már nem pusztítja önmagát, mert akkor tudok segíteni”.

Az új évezred változásai természetesen megkövetelik a modern természetgyógyászati gondolkodást. A MÉREGTELENÍTÉS lényege nagyban változott, még ha a régi elveket valló gyógyászok ezt strucc módjára nem is akarják észrevenni. Megjelent több új „ellenség”.

Ellenségek, amiktől Oláh doktor ma másként vélekedne!
Ma már nem a pár szál cigaretta okozza a problémát, hanem a légszennyezés. Nem a „hús zabálás” és a híg kávé tesz tönkre, hanem a mindent átható „elektroszmog”. Ez a cikk is számítógépen készül, mellettem az okos telefonom. Ülök a monitorral szemben, miközben kinn süt a nap. Vízalapú testem minden sejtje „hullámzik” a mikrorezgések viharában. 30 éve Ferencsik István - ismert természetgyógyász - még azt tanácsolta: „ha van mikrosütőd, tegyél rá halálfejet”. Ma nem kell semmilyen sütő, hogy kicsináld magad. Elég, ha a fővárosban metróra szállsz, és közben még mobiltelefonálsz is egy kicsit. Annyi energetikai inger éri tested egyszerre, mintha  valaki 50 évig káros földsugárzásban élt volna!

Kivédhető a környezeti ártalmak minden hatása?
Ez a hatás ma már nem kivédhető. Testünk maga a csoda, teljesen alkalmazkodik. A mai fiatalok már ebbe születnek bele. Konkrét gondot a 30 év felettieknél okoz. Itt nagyon fontos az alkalmankénti sejtszintű rezgéstisztítás. Ne gondoljunk valami csodaszerre. A természet kínálja a segítséget, tehát amikor teheted, menj ki a TERMÉSZETBE. Amint az időjárás engedi, próbálj mezítláb is járni pár percet az említett szabad levegőn. Nem kell hinned benne, de simíts (ölelj) meg nagy egészséges fát-fákat. Amikor csak teheted, menj vízközelbe! Keresd, és ismerd fel a lehetőségeidet! Ha szeretnél töltődni, és megteheted, simogass állatokat! Legjobb a ló, de minden olyan lény segítségedre van, „aki” nem hord cipőt, és nem szigetelte el magát a földtől, mint a modern ember.

Ezek a tevékenységek levezetik a káros rezgések egy részét, és pozitív töltésekkel látnak el.  Ha így cselekszel, akkor megtetted az első lépést a helyes méregtelenítés felé.
Innét kövesd tovább Dr. Oláh Andor tanácsait, Hartmann Ferenc tolmácsolásában.

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Az intim területeken kínzó ekcéma is kezelhető

2025. április 30.

A nemi szervek környékén kialakuló viszketés, gyulladás sokakban a szexuális úton terjedő betegségek gyanúját veti fel, holott nem ritkán ekcéma okozza a kellemetlen tüneteket. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus azzal a jó hírrel szolgált, hogy bár az ekcéma krónikus bőrbetegség, de a kínzó viszketés enyhíthető, a gyulladás kezelhető.

A külső nemi szerveken jellemző a kontakt ekcéma

Az ekcéma (dermatitis) a leggyakoribb, gyulladással, szárazsággal és viszkető érzéssel járó bőrbetegség, ami testszerte bárhol megjelenhet, és bár leggyakrabban a végtagokat érinti, az intim területek bőrfelületein is kialakulhatnak a vöröses, fénylő, viszkető foltok. Az ekcémának több típusa van, de jellemzően nem mindegyik érintheti az intim testtájakat.
Az atópiás dermatitisz például általában gyerekkorban kezdődik, és tipikus megjelenési formája a száraz, kipirosodott bőr, ami viszket és gyakran be is repedezik, az akut tenyér-talpi ekcéma, vagyis a dyshidroticus ekcéma pedig a kezeken, ujjakon, lábfejen, talpon jelenik meg és típusos tünetekkel jár.
A külső nemi szerveken leginkább a kontakt ekcéma okozhat kínzó tüneteket. Az allergiás kontakt dermatitisz akkor alakul ki, ha a páciens bőre kontaktusba, kapcsolatba kerül egy olyan anyaggal, ami allergiát vált ki nála. Ez bármi lehet, gyakran valamilyen fém, virág, háztartási anyag, festék, intim területeknél gyakran ilyenek az illatosított mosakodószerek, szappanok, tusfürdők. Az így kialakult ekcémás tünetek (kivörösödő bőr, erős viszketés, duzzanat, hólyagocskák, amelyek kifakadhatnak, váladékozhatnak) nem azonnal, hanem akár napokkal később jelennek meg. Ha a tünetek, főként a duzzanat és a pirosság közvetlenül az allergénnek való érintkezés kapcsán jelennek meg, akkor csalánkiütésről lehet szó.

Így lehet kezelhető az intim részeken kialakult ekcéma

– Az ekcéma kezelésének alapja a bőr folyamatos hidratálása, az elveszített zsírok, lipidek pótlása, amely tünetmentes állapotban is fontos. A helyi gyulladáscsökkentő készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást, ami gyors és jelentős megkönnyebbülést jelent a páciensnek. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi krémekkel, kenőcsökkel fenntartható a hosszabb tünetmentes állapot. A szakszerűn alkalmazott immunmoduláló szerek úgy akadályozzák meg a gyulladásos folyamatok kialakulását, hogy közben nem károsítják a bőr szerkezetét. Személyre szabottan más kiegészítő kezelések is szóba jöhetnek, mint bizonyos viszketéscsillapító szerek, gyógyszeres kezelés – hangsúlyozza dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.
Bőrgyógyász szakorvos javaslatára ajánlott utána járni az esetleges provokáló tényezőknek is, kontakt ekcéma esetén elsősorban a tisztálkodószereknek, a fehérnemű anyagának. A bőrszárazságra hajlamos személyeknek eleve ajánlatos illat- és színezőanyagmentes mosdótermékeket és pamut fehérneműt viselni. Emellett nem szabad megfeledkezni a stresszről sem, mint önálló rizikófaktorról, és azt is tudni kell, hogy sok esetben a gondos kivizsgálás során sem lehet a tünetekért felelős tényezőt kimutatni, a kezelés azonban ekkor is elengedhetetlen.

Elhízással küzdőknek nagy segítség a mozgásterápia a fogyáshoz

2025. április 30.



A fogyás egyik közismerten leghatékonyabb eszköze a megfelelő táplálkozási rendszert kiegészítő rendszeres mozgás. Azonban, aki túlsúlyos vagy elhízott, pontosan tudja, hogy nem könnyű megváltoztatni a korábbi ülő életmódot, különösen, ha társbetegségek is jelen vannak, és akár a saját testsúlyt mozgatni is nagy feladat. Mészáros Marcell, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája, személyi edző arról beszélt, hogyan lehet otthon elkezdeni egy mozgásprogramot és mikor, kinek ajánlott a szakértői irányítás.

Általános ajánlások felnőtteknek

Az átlagosnak tekinthető felnőtteknek szükséges mozgásmennyiségre vonatkozó nemzetközi ajánlások ma már egyre szélesebb körben ismertek. Ez az alábbi heti mennyiségeket tartalmazza:
– 150 perc közepes intenzitású kardiómozgás (például intenzív gyaloglás),
– vagy 75 perc magas intenzitású kardiómozgás (például futás),
– plusz legalább 2 alkalom izomerősítő (rezisztencia) edzés súlyokkal vagy saját testsúllyal, kiegészítve nyújtó gyakorlatokkal.
Aki fogyási céllal mozog, annak szüksége van mindkét típusú aktivitásra, hiszen a legalább 30 percig végzett aerob mozgás fokozza az energiafelhasználást, az izomerősítő tréning pedig segít fenntartani az izmok mennyiségét és erejét, miközben megfelelő étrend mellett, kalóriadeficittel a fogyás csökkenti a testsúlyt.
A szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy a mozgásnak korántsem csak fizikai hatásai vannak, sőt akár abban is segít, hogy az érintettek védelmet nyerjenek a testsúlyuk miatt érzett megbélyegzés ellen. Az pedig szintén fontos mentális trükk lehet azoknak, akik tartanak a mozgástól, hogy a tréning során próbálják meg elválasztani a fogyási célt a test mozgatásától, és csak az utóbbira fókuszáljanak. Így sokkal élvezetesebbnek érezhetik a fizikai aktivitást.

Hogyan kezdjenek el mozogni az elhízással küzdő személyek?

A legfontosabb, hogy ha nem csupán néhány kiló testsúlyfeleslegről, hanem valódi elhízásról van szó, a korábban nem mozgók vegyenek részt egy kivizsgáláson, mielőtt megváltoztatják az életmódjukat. Erre optimális lehet egy életmód orvosi fizikai állapotfelmérés. Ezek után az általános tanácsok az alábbiak:
– Kezdjünk lassan: mivel a kutatások szerint már a legkisebb aktivitás is csökkenti a szív-érrendszeri betegségek rizikóját, nem szabad és sokszor nem is lehet óriási elánnal belevágni. Eleinte már 10 perces mozgás is elég lehet.
– Igazodjunk az állapothoz: az elhízással élőknek nem szabad túl intenzív mozgásokkal kezdeni az új életmódot. Mindig az adott állapothoz, fittségi szinthez kell alkalmazkodni. Ha nem megy a gyors gyaloglás, legyen lassú! Így lesz ideje a szervezetnek adaptálódni.
– Találjunk otthoni kihívásokat: a mozgásra mindenhol lehet találni alkalmat, próbáljunk lépcsőzni, kertészkedni, intenzív házimunkát végezni, kutyát sétáltatni. Aki szereti, táncoljon a kedvenc dalaira, de ne hajtsa túl magát!

10 tipp, hogy boldog légy!

2025. április 29.

A boldogságot legtöbbször valamilyen nagy változástól, külső tényezőtől, nem várt örömforrástól várjuk. Pedig az életben számos olyan dolog van, mely képes boldoggá tenni minket. Ezek nagy része pedig már most is része a mindennapjainknak - vagy könnyen azzá tehető - csak fel kell azt ismernünk, és megtanulnunk értékelni. Fedezd fel az élet mindennapi örömforrásait, és élvezd őket! Ne feledd, a boldogság elsősorban döntés kérdése.

1. Reggeli kényeztetés

Egy finom kávé vagy tea reggel csodákra képes.
Nem csak a testünket, hanem a lelkünket is feltölti energiával.
Engedd, hogy magával ragadjon ez az élmény. Tedd a mindennapjait részévé ezt az örömteli rituálét.
Kényeztesd magad!

2. Megjelenés

A megjelenés megtervezése számos nő számára jelent kihívást, miközben mások örömmel vetik bele magukat a feladatba.
Nézd át a ruhatáradat, válogass össze újabb és újabb darabokat, tanuld meg kombinálni őket.
Tanulmányozz divatblogokat, meríts belőlük inspirációt. Találd meg a számodra megfelelő stílus és színvilágot. Tervezd meg a megjelenésedet, leld örömödet egy-egy jól sikerült kompozícióban. Tapasztalataidat oszd meg másokkal is.

3. Esztétika

Nem csupán saját magunk, hanem a környezetünk díszítésében is örömünket lelhetjük. Nem csak a folyamat maga, hanem a végeredmény is szemet, és lelket gyönyörködtethető lehet.
Szép környezetben pedig a munka és a pihenés is sokkal jobban esik.
Ne sajnáljuk hát az időt rá! Ha utána olvasunk, kis fantáziával akár pénztárcabarát módon is újjávarázsolhatjuk a környezetünket. Leld benne örömöd!

4. Gasztronómia

A finom ízek, a jóízű beszélgetések, a társaságban elfogyasztott ételek, egy-egy új étterem, vagy kultúra konyhájába való betekintés mindig izgalmas és élvezetes időtöltést jelentenek.
Adózz a testi örömök ezen fajtájának időnként, fedezz fel új ételeket, recepteket, tapasztalj meg új élményeket, és oszd meg őket azokkal, akik közel állnak a szívedhez.
Ne feledd, a minőségi ételek nem csupán a testedet, hanem a lelkedet is táplálják!