Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Az egyensúlyt kell megtalálni! - Beszélgetés Pásztor Annával

Érdekességek2017. július 08.

Többszörös Fonogram-díjas énekesnő, előadóművész, színész, táncművész, az Anna and the Barbies együttes énekese, kreativitását már csak mérhetetlen energiája szárnyalja túl. Pásztor Annára oda kell figyelni, akár a színpadon képviselt összművészeti produkciójáért, akár ebben a beszélgetésben érdekes és értékes gondolataiért.

– Úgy gondolom, hogy minden művészeti ágban a megcsillanó tehetség vagy energia egy kapott dolog. Az ember az univerzum szépségét, az univerzum erőit közvetíti, és abból is táplálkozik. Minden művészben a tehetség a világ szépítésére kapott ajándék, amit tovább kell adni.
Nekem az íráskészség a legerősebb ajándék a sorstól, az emberekhez való szólási képességem.
Ehhez tanultam egy kis táncot, színházat, irodalmat, ami nekem ahhoz kellett, hogy mint egy reneszánsz ember, ki tudjam fejezni a lehető legtöbb eszközzel, amit át akarok adni az embereknek, és úgy legyen ez egy kerek egész.

– A világomban, az életemben, amikor egyensúly van, akkor szerintem bármi örömöt jelent. Amikor kiegyensúlyozott vagyok, és meg tudom élni a pillanatot, akkor szinte teljesen mindegy, hogy a nagyszínpadon vagyok vagy a fürdőkádban a gyerekekkel. Amikor le tudom magamat nyugtatni, meg tudom állítani a pillanatot, és meg is tudom élni, a maga teljességében, az bárhol és bármikor öröm. Igazából lehet ez egy utazás közben, takarítás közben, de lehet sírás közben is.
Amikor a pillanatban megtalálom a másodpercnek a kitágulását. Ez teljesen random módon működik. Ez nincs sikerhez, sikertelenséghez, különböző dolgokhoz hozzákötve. Viszont az embernek küzdenie kell, és azon lenni, hogy mindig készen álljon és befogadó legyen.

Ez nem olyan nagyon nehéz, csak koncentrálni kell rá. Én próbálok odafigyelni arra, hogy ne billenjen föl az egyensúly. Egy erős és heves jel mindig mutatja a borulást.

Pl. a türelmetlenség, rosszkedv, fáradékonyság, esetleg egy betegség, bármi ilyesmi. Ilyenkor az egyensúlyt kell keresni, és akkor megint lehetnek boldog percek.


– Erre azt mondanám, amit Churchill: „Nem ígérhetek mást, csak vért, erőfeszítést, verítéket és könnyeket.” De mindenképpen érdemes belevágni, mert érzem és állítom is, hogy nagyon nagy szüksége van a világnak a változásra. Nem feltétlenül a feminizmusra gondolok, hanem arra, hogy a nők olyan dolgokra kaptak mostanában az élettől jogosítványt, ami ezelőtt nem volt női feladat.

A férfiaknak pedig olyan dolgok adattak meg, hogy ők is lehetnek végre érzékenyek és fogékonyak. A férfiaknak szabad most már gyengébbnek lenni, a nőknek szabad erősebbnek lenni. Megint csak az egyensúly. Viszont nagyon nagy szüksége van a világnak mind a nőknek, mind a férfiaknak az eddig megszokottól eltérő erőire. Sőt az erők keveredésére. Igenis engedtessék meg a férfinak, hogy legyen ő is gyönge, lehessen ő is házias.

A nőknek pedig most valamiféle világmegmentő küldetésük van. Most a női erőt, energiát, szeretetet, odafigyelést, törődést kell belevinni a világ dolgaiba. Ami nagyon nehéz. Ráadásul a régi női szerepek és a régi férfiszerepek is erősen bevésődtek a társadalmi köztudatba, mindenhonnan visszaköszönnek, hogy neked mi a feladatod és mi nem. Úgyhogy ha egy nő bevállalja azt, ami belülről jön, egy belső hivatástudatot vagy nem szokványos feladatokat vállal be a szokványosak mellé, az értékelendő. És egyre több nőben van tanulhatnék, teljesíthetnék, kiállhatnék a világért, a megmenthetem a világot célért. Ha valami előreviszi a világot, akkor ez az. Ezzel együtt a férfiakban megjelenő érzékenységet is engedni kell kiteljesedni. Tehát nekünk, nőknek valahogy meg kell birkóznunk ezzel a két-három szerepkörrel meg a társadalom reakcióikkal. Egyáltalán nem egyszerű, de mindent megér az, hogy az ember a génjeiben kódolt anyának és nőnek is megfeleljen. És az egészen újfajta szerepnek is, ami arra jogosít fel, hogy új területekbe tegye bele a női mivoltát, női erőit.

Úgyhogy egyensúly, egyensúly! Amit tudok még tanácsolni, hogy a mártíromságtól távol kell tartania magát az embernek. Mert ez kikészít mindenkit. Nem lehet mindennek megfelelni, mert akkor folyamatosan deficitesnek érzi magát az ember. Egy picikét meg kell tanulni a férfiaktól azt a fajta hátradőlést, a fülem melletti elengedést, és azt mondani, hogy jó, ennyi sikerült. Nem szabad belehalni semmibe! Lehet a maximumra törekedni, de csak egy egészséges szintig.

– Őrülten megijedtem, már az első gyerek születése után, hogy milyen hatalmas nagy feladat, milyen hihetetlen felelősség. És egy életre szól, s minden másodpercben remegni fogok, hogy nehogy valami bajuk történjen. Nyilvánvalóan minden fenekestül felfordult bizonyos értelemben. De én voltam az, aki nem engedett semmiből. Tehát ugyanúgy szépen – a családom segítségével, akik nagyon megértők – lépkedtem tovább azon az ösvényen, amelyen elindultam, és amit belülről diktált a lelkem meg a szívem. És megpróbáltam a lehetetlent is, mert mindent 100%-ig akartam, de azt nem szabad. Fizikailag kimerültem, és lelkileg egyszer csak ott találtam magam a gödör alján. Ez egy erőteljes jel volt, hogy ne tovább! Kész! Hagyni kell mindent szépen, ahogy van. Nézni, hogy hol nyílnak ki a kapuk, próbálni, csinálni, de nem belehalni.

– Én spontán vagyok abszolút. Tehát nem voltak prekoncepcióim, nincsenek előre legyártott elképzeléseim, nem követek az égvilágon semmilyen iskolát. Nálunk a párom az, aki már gyerekkora óta készült erre, sőt már gyerekkorában is gyereket nevelt, a tesóját. Nyilván, ahogy megyünk az időben, felbátorodtam, hogy nem akkora nagy az elvárás, mert sok millió embernek sikerült már előttem is ez a gyereknevelés. Megnyugodtam, hogy nekem is megy. A gyerekek szeméből kiolvasva nem is végzek olyan rossz munkát. Elfogadható anya vagyok, úgy látom. És ebben meg is nyugodtam. Ez a fontos.

– Bármi jöhet! Nyitott vagyok új dolgokra, a változásokra. Amit most csinálok, azt szeretem, ha ennek maradni kell, nagyon jó, ha átváltozik valami mássá, nagyon jó, engem a változás mindig inspirál. Az Anna & the Barbies biztos rengeteget fog változni, teszek is érte, hogy sok mindent kipróbáljunk. Lehet, hogy egy sokkal letisztultabb, sokkal csöndesebb dologra is hajlandó lennék. Szeretnék egy kicsit ellenni a saját magam érdeklődési körében, picit jobban megtanulni hangszeren játszani, csöndes dalokat írni, esetleg a táncot megint előhozni, olvasni, utazni, és a zenekarral kapcsolatban is kipróbálni újabb mezsgyéket, amit lehet.

És a fiataloknak mindent átadni. Ha bármi újjal, a művészettel való bánásmóddal az oktatásba bele tudnék folyni, és kicsit segíteni akár csak egy szűk rétegnek is, akkor egy nagy tervem válna valóra. Most próbálkozom munkálkodni ilyen téren is, hátha valami kis műhelyszerűséget össze tudnánk hozni művészeti ágak segítésével, támogatásával. Ez nagyon jó lenne.


Dr. Szarvasházi Judit
főszerkesztő-gyógyszerész


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Tájékoztatás a látogatási korlátozásról és tilalomról, valamint a kötelező maszkhasználat elrendeléséről

2025. január 05.



2025. január 2-án 12 órától a járványügyi helyzet miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinél látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendeltek el. 

A 1/2025. (I.2.) számú Klinikai Központ elnöki utasítás a hazai járványügyi helyzet kedvezőtlenebbé válása miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinek területén a betegek, látogatók és dolgozók egészségének védelme érdekében látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendel el.

Ennek értelmében az egyetem betegellátó egységeinél a jelentős számú légúti megbetegedés miatt tilos a betegek látogatása. A tilalom alól kivételt képeznek:


az életveszélyes állapotú vagy életvégi ellátásban részesülő betegek hozzátartozója vagy hozzátartozói, előzetes klinikavezetői engedély alapján;
a kiskorú betegek szülei vagy törvényes képviselői közül egy szülő, törvényes képviselő, aki folyamatosan a gyermek mellett tartózkodhat;
a Neonatális Intenzív Centrumokban (NIC/PIC) fekvő újszülöttjét látogató édesanya, és a szülészeti részlegeken a vajúdás és szülés idején az apa;
valamint egyéb, különleges esetek, a betegellátó szervezeti egység vezetőjének engedélyével.


A rendelet értelmében kötelező az orrot és szájat eltakaró maszk a betegellátó szervezeti egységekben a betegellátási területeken és a várótermekben. Az előírás minden egészségügyi dolgozóra, betegre és látogatóra vonatkozik, kivéve a 6 év alattiakat és a mentálisan érintett betegeket. A maszkokat az intézmény területén a szabályoknak megfelelően kell használni, szükség esetén az intézmény biztosítja az egyszer használatos maszkokat.

Emellett a rendelet felhívja a figyelmet a kézmosás és kézfertőtlenítés fontosságára is!

Mitől lesz nyugodt a babavárás? Tippek, tanácsok a stresszmentes 9 hónaphoz

2025. január 05.



Egy gyermek érkezése izgalmakkal teli időszak, főleg, amikor az első babát várja a család. A bizonytalanság, a stressz, a felesleges idegeskedés azonban sem a kismamának, sem a kisbabának nem tesz jót, ráadásul a félelmek, aggodalmak legtöbbször abból adódnak, hogy a leendő szülők nem rendelkeznek elegendő információval, és túl sok a bizonytalanságot erősítő tényező.

Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segítenek, hogy nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban teljen ez a 9 hónap.

Készülj fel testileg és lelkileg is

Egy valóban nyugodt várandósság nem a fogantatással kezdődik, hanem az azt megelőző hetekben-hónapokban. 

A lelki ráhangolódás érdekében pároddal beszélgessetek sokat a családalapításról, a családbővítésről osszátok meg egymással gondolataitokat, keressetek együtt választ a felmerülő kérdésekre. A nyugodt fogantatás és babavárás egyik legfontosabb feltétele, hogy mindketten életeteknek abban a szakaszában legyetek, amikor nyitottak vagytok azokra a változásokra, amiket egy gyermek születése hoz magával.

Az egészségügyi alkalmasság felmérésére a leendő kismamának érdemes nőgyógyászati vizsgálatot, rákszűrést, citológiai vizsgálatot csináltatni, ill. célzott vér- és vizeletvizsgálattal jó előre kiszűrni, hogy esetleg fennállnak-e a várandósságot veszélyeztető és a fogantatást nehezítő egészségügyi problémák.

A leendő apukának andrológiai szakrendelésre és laborvizsgálatra érdemes bejelentkezni, az első a nemzőképességről, a második az általános egészségi állapotról ad információt.

A felkészülési időszakban a felesleges, ill. mellőzhető gyógyszerek szedését érdemes abbahagyni, természetesen orvosi konzultáció után.


Kerülni kell a dohányzást, a dohányfüstöt és az alkoholfogyasztást is. 


A tervezett fogamzás előtt három hónappal legcélszerűbb megkezdeni a magzatvédő vitaminok szedését, hiszen kutatások szerint a veleszületett rendellenességek egyharmada védhető ki a folsavtartalmú multivitaminokkal. A 12. hétig mindenképpen, de mai ismereteink szerint a várandósság teljes időtartamában javasolt a magzatvédő vitamin szedése, ugyanis így a koraszülés kockázata is csökkenthető.

5 gyakori tévhit a vérzékenységről

2025. január 04.

A vérzékenység kapcsán a legtöbben a súlyos hemofíliára gondolnak, ám az állapotnak több típusa is ismert. Dr. Ercsei Ibolyától, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusától megtudhattuk, vajon milyen tévhitek keringenek a vérzékenységről a köztudatban.

Hosszú vérzési idő a legfőbb tünet

Való igaz, sokaknak az tűnik fel, hogy a sebeik hosszan véreznek, nehezen áll el. De a vérzékenységnek egyéb tünetei is lehetnek, például gyakori orrvérzés, erős menstruáció, fogmosáskor gyakran vérző fogíny, valamint figyelemfelhívó jel az is, ha kék-zöld foltok tarkítják a bőrt, anélkül, hogy előzőleg beütöttük volna magunkat valamibe.

Mindig észrevehető tüneteket okoz

Bár sok esetben vannak a vérzékenységnek tünetei, ám ha igen enyhe a probléma, még az is lehet, hogy az illetőnek fel sem tűnik az állapot- mondja dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa.

Vérzékenység=hemofília

Nagy tévedés, amikor a vérzékenységet a hemofíliával azonosítják. A hemofíliai az a vérzékenység egy típusa, aminek több súlyossági fokozata is van. Legenyhébb esetben csak igen ritkán vérzik a beteg, míg súlyos formájában a spontán vérzés is igen gyakori (ez az izmokban, ízületekben is előfordulhat). Szintén a vérzékenységhez tartozik az ún. Von-Willebrand betegség, melyről bár kevesebbet hallani, ám igen sok embert érint. Enyhe esetben a beteg akár úgy is leélheti az életét, hogy nem is tud az állapotáról.

Csak férfiak lehetnek hemofíliások

A tévhit onnan származik, hogy férfiaknál lépnek fel tünetek, ám a nőknél is fennállhat hemofília, viszont rendszerint ők csupán hordozók, mivel van nekik egy egészséges X kromoszómájuk még. (hemofíliásoknál a hibás gén az X kromoszómán helyezkedik el).

A vérzékenyek nem sportolhatnak

Mivel a vérzékenységnek több súlyossági formája is létezik, ezért nem lehet kijelenteni, hogy nem sportolhatnak. A kérdés inkább a hemofíliások esetén érdekes, főleg azoknál, akiknél súlyos formában van jelen. Általánosságban azonban elmondható, hogy a megfelelő kezelésben részesült hemofíliások nem csak hogy mozoghatnak, de javasolt is, ugyanis a jól felépített izomzat még védelmi funkciót is ellát, így csökkenti a bevérzések kockázatát. Előtte természetesen ajánlott szakorvossal egyeztetni, valamint a balesetveszélyes/küzdősportok kerülendőek.