Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Az élet a komfortzónán kívül kezdődik

Érdekességek2023. október 10.

Mi is az a komfortzóna? Miért kellene kilépni belőle? Mi tart minket a megszokott, biztonságosnak hitt komfort területen belül? Miért olyan nehéz kilépni a biztonságos zónából? A megszokott berögződések sokszor olyan erősen tartanak minket fogva, hogy képtelenek vagyunk egy apró újdonságot is izgalmas lelkesedéssel fogadni, és lépni egyet kifelé.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Ennek egyik oka a félelem, aztán ott a kishitűség, és a lustaság. Tanult és elhitt hitrendszerek, programok, melyek képesek évtizedekig fogva tartani minket. Elég csak annyi, ha csak arra gondolsz, hogy ez Neked, hogy is sikerülne? Elég annyi, ha elhitted a szüleidnek, hogy az élet nehéz, és küzdelmes. Elég annyi, ha elhitted, hogy Te nem vagy elég jó. Én mégis mindig arra biztatok mindenkit, hogy legyen bátor és lépjen olyan területekre is, amelyekre eddig nem mert.

Miért zárjuk be magunkat egy biztonságosnak hitt kalitkába?

Amikor megérkezünk ide ebbe az életbe, erre a Földre a kiválasztott családhoz, akkor még szinte tisztán tudjuk, hogy miért érkeztünk ide. Minden erőnk, képességünk birtokában vagyunk ahhoz, hogy a vállalt feladatokat teljesíteni tudjuk. Mégis mire óvodába, iskolába kerülünk, már alig marad abból a tisztaságból, abból a tiszta minőségből, amivel nekivágtunk ennek az útnak.

Hogy mi történik pár év alatt?

Nem véletlen alapon választunk családot, nem véletlenül kerülünk abba a DNS mintába, amiben vagyunk. Csak ezek a szülők, testvérek, ősök tudnak segíteni minket abban, hogy megtanuljunk mindent, amiért ide születtünk.

Az ember gyerek abban a pillanatban kiszolgáltatottá válik, amikor megszületik. Hiszen legalább 1 teljes évig, de inkább hosszabb ideig rá van utalva az Édesanyára, és a család többi tagjára. Minden mintát, amit ők hordoznak, és ami a DNS-ben fut, el kezdi megtanulni, aktiválni.

Az emberi működés alapvetően a félelmekbe van kódolva. Hiszen amikor csecsemőkorból cseperedni kezdünk, akkor ez az időszak arról szól, hogy mit nem szabad tenni. Amikor egy pici baba felfedezi a világot, akkor azt már nem tudja szabadon megtenni, mert ott állnak körülötte és folyamatosan óvatosságra intik. Millió „veszély” fenyegeti, de ez őt cseppet sem zavarná.  Valószínűleg hamar rájönnénk mindenre magunktól is, attól kezdve, hogy az étel forró, és télen hideg van. Mégis irányított tanulást kapunk. Ez az irányított tanulás persze mindenkinél más és más mélységeket ér el.


Tulajdonképpen nagyon tudatosnak kellene lenni ahhoz, hogy a babák a legkevesebb lelki sérülésekkel, kiegyensúlyozottan, harmóniában növekedjenek.

Ám minden gyakorló szülő tudja, hogy ez nem ilyen egyszerű.

Mire elérjük az iskolás kort, már nyoma sincs annak a tiszta lapnak, amivel megérkeztünk. Addigra már rátanultunk sok programra, hitrendszerre, amiket Anyától és Apától örököltünk, tanultunk. A szülők által megformált szabályok szerint élünk, és az ovi és iskola is éppen elég korlátot rak körénk.

Miért tanulunk rá ezekre a leginkább?

Mert a születésünk pillanatától a szeretet energiára vágyunk. Már pár hónapos babaként is hamar megérezzük, hogyan tudjuk örömtelivé tenni a számunkra legfontosabb szereplőket, a szülőket, és el kezdjük alakítani a viselkedésünket hozzájuk.

Mert amikor Anya és Apa boldog, akkor mindenki boldog. Ugye?

Elkezdünk úgy viselkedni, hogy Anyát minél többször boldognak lássuk, és persze Apát is. Egy idő után, viszonylag hamar megérezzük, hogy ez mégsem annyira jó nekünk. Pusztán csak azért, mert DNS ide vagy oda, de mégis valami más is van bennünk. De ekkorra már oda a belső hit, hiszen nélkülük hol lennénk? Ki gondoskodna rólunk? Tehát hosszú évtizedekig élünk a megtanult szabályok és korlátok között, és közben eltemetjük magunkban a lángot, a tüzet, a hitet, az erőt, és az álmokat.

Ám egyszer csak valaki megszólal belül és piszkálni kezd, és arra ösztökél, hogy ébredj már fel! Ez mindenkivel megtörténik, sokszor többször is, hiszen a bátorság, mint az élet nevű játék egyik kulcs fontosságú kelléke, már jó régen elveszett, elbújt.

De fontos, hogy figyeljünk erre a hangra ott bent, mert ő a startgomb ahhoz, hogy elinduljunk visszafelé a belső forrásunkhoz, és akarjunk újra emlékezni a gyerekkori tiszta lapra, az álmokra, amik egészen tisztán bennünk voltak a gyermeki éveinkben. És ekkor indul a komfortzónát átlépő játék…

Ekkor válik érdekessé igazán, és persze kell hozzá bátorság, és elszántság, de játszani jó. Nem a Hold felfedezésével kell kezdeni, lehet lépésről lépésre is kis dolgokkal kezdeni, és lépésről lépésre megerősödni. Újra megérezni a bátorság erejét, és kinyitni a szűkre zárt világot, és csak hagyni a történéseket.

A theta munka során a szülői hitrendszerekkel dolgozunk a legtöbbet. A működésünk 90%-át a tudattalanban futó programok határozzák meg és csak 10 % tudatos. A theta a leghatékonyabb technika ahhoz, hogy azokat a programokat lecseréljük, amelyek bezárnak minket. A felismerése annak, hogy mik azok a minták, amelyek igazából Anya vagy Apa mintái, már segít. A felismerés, és megértés az első lépés, hogy kilépj abból a kalitkából, amibe zártad magad.

Számomra az élet egy kalandokkal teli játék, és már jó úgy játszani, ahogy én szeretném.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Mire figyeljen, aki Rómába utazik a 2025-ös Szentévben?

2025. július 11.

Előzetes regisztráció és szigorúbb szabályok érvényesek a turistákra

Róma a 2025-ös katolikus Szentév és XIV. Leó pápa megválasztása miatt zarándokok millióit fogadja. A jubileumi esemény 2026. január 6-ig tart, ez idő alatt a négy pápai bazilika szent kapuin való áthaladással teljes búcsú nyerhető. A Vatikán és környéke zsúfolt, a belépés regisztrációhoz kötött, a szállások gyorsan betelnek. Nagy Szilvia, a Vár a Világ utazási iroda ügyvezetője figyelmeztet: már öt hónappal előre tervezni kell egy ilyen utazással, a biztonsági intézkedések szigorúak, a zsebtolvajok pedig aktívak. A szakemberek a hőség miatt inkább tavaszi és őszi látogatást javasolnak.

Róma különleges időszakot él meg 2025-ben, mivel jubileumi Szentévet hirdetett a katolikus egyház, és új pápát is választottak. A „Spes non confundit” – A remény nem csal meg – mottóval meghirdetett jubileumi év zarándokok millióit vonzza a városba, miközben Robert Francis Prevost bíborost májusban XIV. Leó néven pápa rangjára emelték, miután Ferenc pápa 88 éves korában elhunyt. A szent kapuk 2024 karácsonyán nyíltak meg, és a szentév 2026. január 6-án, vízkeresztkor zárul.

A szentév során azok a hívők, akik átlépnek a négy pápai bazilika – a Szent Péter-, a Lateráni Szent János-, a Santa Maria Maggiore- és a Falakon kívüli Szent Pál-bazilika – szent kapuin, teljes búcsút nyerhetnek, ha szentgyónást végeznek, áldoznak, és imádkoznak a pápa szándékaira. Ehhez kapcsolódva egész évben tematikus zarándoklatokat szerveznek különböző hivatáscsoportok és közösségek számára.

A Szentév – valamint az új pápa személye – nagymértékben megnövelte a Rómába utazók számát. Nagy Szilvia, a Vár a Világ utazási iroda ügyvezetője szerint a város turisztikai leterheltsége jelentősen megnőtt:

„Valójában azzal a várakozással indult ez az év, hogy majd olyan mennyiségű turistát kell, hogy kezeljen Róma, amit esetlegesen nem fog tudni. Aztán ez fokozódott még az új pápa személye és az e körüli eseményeknek köszönhetően. Ami biztos, hogy idén sokkal több lesz az ide zarándokló, akik a turisták mellett jelennek meg Rómában ebben az évben. A Vatikán és környéke különösen zsúfolttá vált, ez a tömeg az utazástól kezdve az étkezéseken át a szállásfoglalásig mindenre hatással van.”

Elhízással összefüggő magas vérnyomás – mit lehet tenni?

2025. július 11.

Az elhízás nem csak önálló betegség, de számos más kórkép rizikófaktora is, így például a cukorbetegségé, a szív-érrendszeri betegségeké és a magas vérnyomásé. Ugyanakkor nem lenne szabad bűnösként tekinteni a túlsúllyal küzdőkre, hiszen egyrészt nagyon komplex okai lehetnek az elhízásnak, másrészt a megbélyegzés csak további negatív hatásokat gerjeszt. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont – Prima Medica kardiológusa mondta el, milyen kezelési lehetőségeket érdemes megfontolni.

Az elhízás és a magas vérnyomás gyakran együtt jár

Az elhízás egy összetett probléma, ami egyre nagyobb gondot okoz a fejlett világban. Az okai közt vizsgálni kell az elfogyasztott ételek mennyiségét és minőségét, a fizikai aktivitás mennyiségét, a genetikai adottságokat, a családi hátteret és még az alvás mennyiségét és minőségét is. (Fontos megkülönböztetni a túlsúlyt az elhízástól, amelynek legismertebb – bár nem egészen pontos mutatója – a BMI, a testtömeg-index.)
Magas vérnyomásról akkor lehet beszélni, ha a normálisnál nagyobb nyomással folyik a vér az artériákon keresztül. Az önállóan és komplexitásában is kezelendő magas vérnyomás betegség olyan további kórképekhez vezethet például, mint a szívbetegségek, a stroke, a vesebetegség és bizonyos daganatok. Miközben pedig amerikai adatok szerint a felnőttek 47%-a él magas vérnyomással, egyharmaduk nem is tud róla, és csak egynegyedüknél van az orvosi kontroll alatt.
– Az elhízás talaján nagyobb eséllyel alakul ki magas vérnyomás, illetve a már meglévő betegség is romolhat a plusz kilók hatására – hangsúlyozza Jenei doktor. – Az összefüggés megértéséhez látni kell, hogy a nagyobb mennyiségű zsírszövet komplex változásokat hoz létre a szervezetben. Többek közt túlaktiválja a szimpatikus idegrendszert, stimulálja a vérnyomás szabályozásában szerepet játszó RAS rendszert, változásokat indukál a zsírszövetből származó hormonokban, inzulin rezisztenciát és leptin rezisztenciát eredményez és a vesefunkcióra is kihat. Mindezek a hatások együttesen vezetnek a magas vérnyomás kialakulásához.   

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.