Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Az élet nem könnyű gyönyörűség

Érdekességek2024. július 01.

A „Hálás lehetsz nekem…” kezdetű mondat félelmetes fenyegetés, azt jelenti, hogy tartozol nekem, köteles vagy megfizetni a hamisan jóságba burkolt tetteimet. Akinek ezt az orra alá dörgölik, az komoly lelki munkával tudja csak helyretenni önmagában vagy rendezni a másikkal ezt a helyzetet.

Festmény: Vészabó NoémiEgy ismerősöm mesélte, hogy a családjában lévő jómódú emberek felajánlottak neki segítséget, amit ő gyanútlanul és jó szívvel elfogadott, mert bajban volt. Ezután a „gazdag” családtagok éreztették vele, hogy ő a szegény rokon, és szinte megnyomorították a lelkét. A megdöbbenése után már nem tudott szeretettel gondolni a felajánlott segítségre, hiszen már elvárták tőle a hálát!

Hála vagy elvárás?

Elvárás, ez itt a gond! Pedig a hála csupa pozitív érzést szakít föl bennünk, de abban a pillanatban, amikor kötelezővé teszik, elvárják, éreztetik, akkor egy kínos kötelékké, teherré válik. Hálásnak lenni jó, de az az érzés ragyogással tölti meg a lelket, hiszen hálásak vagyunk a napsütésért, a jó időért, a gyermekeinkért, a napraforgómezők szépségéért, és ezek a csodák nem kérnek cserébe semmit!

Éppen ezért lehet megélni a színtiszta hálát, mert a nap mindenkire egyformán süt, melegít, de nem vár cserébe semmit.

Ettől válik maradéktalanná a hálánk, amit akkor érzünk, ha arcunkat a ragyogás felé fordítva átmelegíti testünket a fény. Ha valakinek szeretettel felajánlok ajándékot, segítséget, bármit, akkor nem várok semmit viszont, hiszen nem azért adok, hogy visszakapjam, mert akkor az már nem szeretettel adott jótétemény. Ha adok valamit, akkor boldogan nyugtázom az élményt: de jó, hogy adhattam, és nem várok cserébe viszonzást.

Aki viszonzást vár, az nem szívből adott!

Szóval a hála csodás érzemény, de csak ritkán nyílik ez a ragyogó virág a lelkünkben, hiszen a tisztaság és makulátlan szeretet táplálja, ill. az önzetlenség.

Márai azt írta, hogy van egy „műszer” a birtokunkban, és azt mindig magunknál hordjuk: lélek a neve. Igen, ennyire egyszerű lenne a megoldás vagy ennyire bonyolult!


Menni és fogadni a tanításokat

Az ember olyan, mint a kötéltáncos: egyensúlyozik a szakadék felett egész életében. Olykor lezuhanunk, máskor pedig futunk a vékony, kifeszített kötélen, van, hogy elengedjük, van, hogy a kötél enged el minket. De menni kell továbbó a reánk kiszabott úton!

Azt mondják, hogy az idő minden sebet begyógyít. Nos, nem az idő gyógyítja be, hanem mi magunk, ha megértjük a feladatok üzenetét. Természetesen a megoldásokhoz, a megértésekhez némi időre van szükségünk, és a megnyugváshoz is. Nem véletlenül van gyászév, hiszen a halottainkat is el kell tudnunk engedni, és az életünk során barátokat, házastársakat, kapcsolatokat, otthonokat, tárgyakat, érzéseket… egykori önmagunkat, és idővel fiatalságunkat is.

Ezek nehéz beavatások, hiszen tudatosság, önismeret, rugalmasság kell, és el kell fogadni a változást. Mert az élet maga a változás!

Festmény: Vészabó Noémi

Mondhatnánk azt is, hogy változom, tehát vagyok! Születünk, élünk, meghalunk. Lehet ezt nem észrevenni, de attól még a dolgok így mennek itt a Földön. Érdemes tehát nekünk igazodni a változásainkhoz, mert a világ nem fog hozzánk változni, hanem nekünk kell a kapott feladataink által jobbá válnunk. Ezt csakis úgy tudjuk elérni, hogy szembenézünk az elénk dobott, megoldandó feladattal.

Platón írt arról, hogy a csatában kevésbé támadták meg azokat a harcosokat, akik bátran szembe mertek nézni a támadó ellenséggel, akik viszont fejvesztve menekültek és gyáván megfutamodtak, azokra vadásztak a katonák. Így van ez az életben is: ha menekülünk egy helyzet, egy probléma elől, akkor utánunk nyúl a Sors.

Ha bátran szembenézünk, az Élet értékelni fogja, és előbb-utóbb továbbléphetünk. Az igazsággal találkozni kell! A hegyet sem tudom megismerni úgy, ha csak a térképet nézegetem, ugyanez vonatkozik a lelkünkben zajlódó folyamatokra is. Az embernek létre kell hoznia önmagát, és erre kapunk itt egy-egy földi létet, életet. Szent Ágoston úgy írt erről, hogy „az ember eszes lélek, ki földi, halandó testben él”.

Ha valaki hálálkodást vár bármiért cserébe vagy csalódást okoz, mondjuk, évekig – bár nem kellene annyit várni –, akkor ki kell zárni az életünkből, mert nincs szükségünk az ilyen emberekre. Ez is elengedés és önszeretet, hiszen nem engedhetjük meg magunknak, hogy bárki is bántson, fájdalmat okozzon, hazudjon nekünk.

Ami fontos: az elengedés, a komoly döntések meghozatala, az fáj, az fájhat!

De elmúlik ez is, mint annyi minden! Döntéseket hozunk, de csak utólag tudjuk mérlegelni, megérteni, hogy jól sikerül-e az a döntés. Rosszul dönteni senki sem akar! Ha egy elengedés után megkönnyebbülést érez a lélek, akkor biztosan jól döntöttünk. Ha valakit nehezen tudunk elengedni, akkor fel kell tennünk magunkban a kérdést: kevesebb leszek-e azáltal, hogy elengedem ezt az embert az életemből? Ha az a válasz, hogy nem, akkor a megoldás is megvan. Hiszen ahol a kérdés, ott a válasz is! Kizárólag a saját boldogságunkért! Hogy hálásak lehessünk a nap fényéért, a melegéért, a virágok illatáért, a jó időért, egy kedves és váratlan mosolyért, hiszen ezek olyan pillanatok, amelyek sokat adnak, és nem kérnek cserébe semmit. Az élet nem könnyű gyönyörűség, de a legszebb és szikrázóan isteni játékká nemesedhet, ha teszünk is érte…

Vinci-Vészabó Noémi
Leonardo da Vinci- díjas
festőművész, író
Megyeri Art Management


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet.