Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Babát szeretne? Ezek a gyógynövények segítenek

Érdekességek2020. február 14.

Amikor valaki elhatározza, hogy családalapításra adja a fejét, azt szeretné, hogy a legtökéletesebb legyen az egészsége, a hormonális rendszere, hogy a legoptimálisabb közegben foganjon meg a baba. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa azokat a gyógynövényeket ismerteti, melyek hozzájárulnak a jobb hormonszinthez.

Fotó: 123rf.comÉrdemes még a családalapítás előtt ellenőriztetni a hormonokat

Még mielőtt valaki belekezd a családalapításba, érdemes ellenőriztetnie pár hormonjának szintjét, hogy még idejében fény derüljön az esetleges problémákra, hogy azokat orvosolni lehessen. Ez amellett, hogy a saját egészségét is szolgálja, a teherbeesést is elősegíti, valamint így csökkentheti egy esetleges vetélés esélyét is. Sajnos manapság egyre többen küzdenek valamilyen hormonzavarral (ezek gyakran panaszmentesek, vagy csak általános tüneteket okoznak), melyek meddőséget és vetélést is okozhatnak.

Az alábbi vizsgálatokat célszerű elvégeztetni
Pajzsmirigy funkciók:
TSH, T3, T4, ATPO. reverzT3
Inzulinrezisztencia, cukorbetegség: 3 pontos OGTT vércukor és inzulin szintekkel
AMH: a fogamzóképességről ad információt, jelzi az előre termelődő petesejtek mennyiségét. Az életkor előrehaladtával szintje egyre csökken.
LH/FSH: a tüszőérés/repedésben van szerepük. Normál esetben szintjük megegyezik, ám, ha a mérleg billen, úgy az IR-t is jelezhet.
Prolaktin: a tejelválasztásért és a terhesség megtartásáért felel, ám ezek fennállása nélkül magas szintje kóros, melyet kezelni kell, mivel akadályozza a teherbeesést, a peteérést. Gyakori, amikor más hormonzavarokhoz társul, de előfordulhat, hogy a túl sok stressz okozza.

Ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron: ezek a fő nemi hormonok, melyek szintje komoly befolyást gyakorolnak a teherbeesésre és a terhességre. A leggyakoribb probléma a progeszteron túl alacsony mennyisége, valamint amikor a tesztoszteron szintje megnő. 

Legtöbbször a probléma könnyen kezelhető

Szerencsére a legtöbb endokin probléma gyógyszeres kezeléssel, életmódváltással és kiegészítő, alternatív terápiákkal könnyen orvosolható. Viszont vannak olyan gyógynövények, melyek fogyasztása kóros állapot nélkül is hasznos szolgálatot tehetnek a teherbeesés érdekében.


Ezek a gyógynövények ajánlottak babaprojekt esetén

Barátcserje: igazi aduász, hiszen remekül felturbózza a progeszteron szintjét, ám a prolaktinét csökkenti. Segít a menstruációs ciklus szabályozásában, hozzájárul a megfelelő peteéréshez. Teaként is fogyasztható, ám a legtöbben kapszula formájában szedik, de krémben is kiválóan hat. 

Cickafark: A ciklus első felében fogyasztandó, ugyanis segíti a peteérést, mivel az ösztrogénhez hasonló anyagoka tartalmaz. . Ezen kívül hozzájárul a sárgatest képződéshez is.

Palástfű: a ciklus második felében javasolják a fogyasztását, mivel segíti a méh nyálkahártyájának felépülését, valamint a beágyazódási problémák esetén is hasznos szolgálatot tesz. Sokan a cickafark abbahagyása után térnek át rá, így egy cikluson belül 2 gyógynövény is használnak (első felében cickafark, második felében palástfű). 

Málnalevél: a málnalevél tea szintén növeli a teherbeesés esélyét, méghozzá azáltal, hogy segíti a peteérést, ráadásul előrébb is hozza hosszabb ciklus esetén. Sokan – finomabb íze miatt- a cickafark tea helyett fogyasztják.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Tudományosan is igazolt a természetes gyógyító: újra hódít az árnika

2025. december 12.

Újra reflektorfénybe került a népi gyógyászat régóta ismert, talán legsokoldalúbb gyógynövénye. Friss kutatások is bizonyítják, az Arnica montana hatékony gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és sebgyógyító hatását. Ősszel, a túrák, sportesemények és aktív hétvégék idején ez a természet egyik legerősebb regenerálója lehet.

Friss tudományos vizsgálatok szerint az árnika kivonatai képesek csökkenteni a gyulladást és a fájdalmat az immunválasz szabályozásán keresztül, míg gél formában alkalmazva gyorsítják a sebgyógyulást és mérséklik a duzzanatot. Ezzel a népi gyógyászatban régóta ismert „csodaszert” a modern kutatások is igazolják, és az ősz egyik alapgyógyítójává teszik.

Ez a hegyvidéki sárga virág 2000 méter feletti magasságban terem, és nyáron kézzel gyűjtik. Rendkívül érzékeny a környezeti változásokra, ezért minden cseppje igazi kincs.

Az árnika külsőleg alkalmazva gél formájában enyhíti a húzódásokat, izomfájdalmakat és gyulladásokat. Sportorvoslásban, masszázsterápiában, de plasztikai beavatkozások után is előszeretettel használják: csökkenti a véraláfutásokat, duzzanatot és fájdalmat, és elősegíti a gyorsabb regenerációt.

A látást fenyegető betegségek

2025. december 11.

A lehetséges felnőtt páciensek, aki megfelelően egészségtudatosak, az alábbi fő betegségkategóriákról kell, hogy tudjanak.

Glaukóma (zöldhályog)

A glaukóma egy neurodegeneratív betegségcsoport, ami jó kezelhető abban az esetben, ha a kezelés megfelelő erősségű, és elég korán megkezdik. A betegség lényege, hogy a látóidegben futó idegrostok visszafordíthatatlanul és nagy mértékben károsodnak. Ez azonban csak meglehetősen későn válik nyilvánvalóvá a páciens számára. Kezeletlen nyitott csarnokzugú glaukóma esetében akár 10-12 évig is eltarthat, amíg az ép látásból súlyos látótérkárosodás alakul ki. Ezért lenne fontos, hogy 40 éves kor felett mindenki vegyen részt jó minőségű szemészeti kivizsgáláson, még látási panasz nélkül is.

Szürkehályog

Ez a szemlencse teljesen normális változásával járó állapot, ami az öregedéssel mindenképp bekövetkezik, és műtéttel jól kezelhető. Fontos azonban felhívni a figyelmet, hogy a szürkehályog nem zárja ki más szembetegség jelenlétét, és nemritkán ezen betegségek (például glaukóma, makula degeneráció) okozzák a látás jelentős megromlását, nem pedig a szürkehályog.

Nehezen kap levegőt? Lehet, hogy krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenved!

2025. december 11.

Ez a mottója a COPD betegség idei világnapjának, amihez kapcsolódva nagyszabású konferenciát szervezett az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet (OKPI). Ennek célja – az elmúlt évekhez hasonlóan – a légzőszervi megbetegedésekkel kapcsolatos szakmai és társadalmi párbeszéd erősítése kiemelten a korai felismerést, a hatékony megelőzést és a legmodernebb kezeléseket illetően. Ezenkívül lehetőség nyílt a legújabb kutatási eredmények, hazai és nemzetközi szintű kezdeményezések, valamint egyes innovatív egészségügyi megoldások bemutatására a szakpolitikai irányok megismerése mellett.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a krónikus obstruktív tüdőbetegség, a COPD napjaink egyik leggyakoribb, de megelőzhető és kezelhető krónikus betegsége. Mivel világszerte – és Magyarországon is – egyre több embert érint, az ellene való küzdelem immár népegészségügyi prioritás. A 2025-ös világnap fókuszában a megelőzés, az egészségpolitikai együttműködések erősítése és a betegek életminőségének javítása áll. Ezzel összhangban a konferencia délelőttje a COPD szakmapolitikai megközelítésének jegyében telt. Elsőként kormányzati és betegszervezetek meghívott képviselői járták körbe a megelőzés és az ellátás kapcsolatát egészségügyi vezetői szemszögből. Ezt követően a betegútszervezés kérdésköre került terítékre. Ennek során Dr. Bogos Krisztina, az OKPI főigazgatója hangsúlyozta: „A nemzeti COPD regiszter adatai világosan megmutatták, hogy a betegség visszaszorítása csak akkor lehet eredményes, ha a korai felismeréstől a rehabilitációig egységes, adatalapú betegútszervezésben gondolkodunk – ez az a szemléletváltás, amely a következő években a COPD-ellátás egészét meg fogja határozni.” A krónikus légzőszervi megbetegedések visszaszorítását célzó „JARED” európai uniós projekt bemutatásakor Prof. Dr. Horváth Ildikó, az OKPI tudományos és oktatási igazgatója kiemelte: A JARED az első olyan európai kezdeményezés, amely egységes ellátási szemlélettel közelíti meg a krónikus légzőszervi betegségek teljes rendszerét, és külön büszkeség, hogy a program nemzetközi koordinációját az Országos Korányi látja el – olyan megoldásokat dolgozva ki, amelyek a megelőzésben, a korai diagnózisban és az egészségegyenlőség javításában is valódi előrelépést hozhatnak.  Ezután a tüdőgondozók hagyományos és a közösségi hálózatok innovatív szerepe következett az ellátások fejlesztésében. A délután folyamán a COPD megelőzésének lehetőségei álltak a középpontban. Szóba kerültek még a betegség kialakulásának környezeti (pl. levegő minősége) és gyermekkori etiológiai (biológiai-kémiai) kockázati tényezői. Emellett nem lehet elégszer hangsúlyozni a lehető legkorábbi felismerés fontosságát, aminek egyik módszertani eszköze a tüdő kapacitását és a légutak állapotát mérő légzésfunkciós vizsgálat. Fentieken túl a résztvevők megismerhették a legújabb klinikai ajánlásokat (pl. a GOLD 2026 irányelveit), illetve a praxisközösségek és a multidiszciplináris együttműködések már kialakult jó gyakorlatait. A tematikus előadások során pedig nemcsak aktuális információk hangzottak el, hanem közös szakmai gondolkodásra is lehetőség nyílt.